Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Aktuelnosti javnog zivota

Moderatori: Stripi, Moderators

#2343902
Dojava MUP-u o atentatu na Tadića

Beograd - Vrh MUP-a dobio je dojavu o pripremi atentata na Borisa Tadića, patrijarha Irineja, ministra policije Ivice Dačića i direktora policije Milorada Veljovića.

Blic saznaje da je funkcioner MUP-a u petak dobio SMS sa porukom da će, za razliku od planiranog atentata u banjalučkoj Sportskoj dvorani "Borik", novi atentat biti manje spektakularan.

Izvor iz MUP-a rekao je za Blic, da je poruka upozoravajuća a ne preteća, i da je stigla iz mreže jednog od domaćih operatera.

"Nju je uputio neko ko je upućen u dešavanja u podzemlju i do koga su stigle informacije o pripremi atentata", naveo je izvor i dodao da je informacija primljena veoma ozbiljno i da je policija pojačala mere opreza.

Šutanovac: Državni funkcioneri su bezbedni

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da je sigurno da oni koji rade na zaštiti i bezbednosti državnih funkcionera to rade profesionalno i da veruje da su oni maksimalno zaštićeni.

"Sigurno je da rade profesionlano na način koji je neophodan i verujem da su svi koji rade u sistemu zaštite angažovani maksimalno tako da štićene ličnosti mogu na normalan način da rade", rekao je Šutanovac novinarima na Vojnoj Akademiji.

On je rekao da nije upućen u pisanje pojedinih medija da se sprema atentat na predsednika Srbije, patrijarha Irineja, ministra policije i direktora policije Ivicu Dačića i Milorada Veljovića, i da zbog toga ne želi da komentariše te navode.

Šutanovac je kazao da u sistemu bezbednosti viskokih državnih funkcionera učestvuju više agencija, a specijalna jedinica Kobre su poslednji prsten bezbednosti.

Vojno bezbednosna agencija i Vojna policija u saradnji sa MUP-om i BIA razrađuju plan bezbednosti i generalno analiziraju stanje bezbednosti.
#2343959
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2343866#p2343866]LeDeNa_ napisao:[/url]
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2343863#p2343863]deran napisao:[/url]eh,to ću sad ostaviti njemu da ogovori...

ali ako sam razumeo ja... :shrug:

i šta si na levu nogu ustala... :lol:
Ovo poslednje si u pravu lol.Nervozna sam, strasno...Jos kad sam procitala uff.

Ma neka odgovori...I ironija ako jeste, grozan je post.

p.s.Sutra cu na desnu nogu :)

p.s.2.Ne znam ni sto sam otvorila ovo jer izbegavam ovakve teme i sad sam napravila dzumbus brr.

ti si stvarno toliko plitka :zid: da ne razpoznajesh ironiju kad je na mestu?
vidim da si u najmanju ruku nevichna Simorovim i mojim ironichnim konstrukcijama. ili neshto pokushavash da isprojicirash izvrcuci, LeDeNa? :lukavi:
Korisnikov avatar
By deran
#2343963
...sem da pišeš... "isprojiciraš"... :lol:
#2344355
Savetnikova nagrada za mržnju

Andrej Nikolaidis, pisac i savetnik predsednika Skupštine Crne Gore, već dugo je opsednut Srbijom i srpskim narodom, na koje se neprekidno ostrvljuje u najnegativnijem i najpogrdnijem smislu. Svoju bolesnu mržnju prosuo je još jednom u tekstu „Šminkanje političkog mrtvaca”, u kome žali što se uhapšeni radnik Božidar Stanišljević nije klasno osvestio i u hali Borik u Banja Luci nije upotrebio dinamit i puške da pobije sve koji su ga u ime nacije opljačkali. Takvo masovno ubistvo Nikolaidis je nazvao „civilizacijskim iskorakom“, a posle burnih reagovanja u srpskim medijima je „objasnio“ da je suština njegovog teksta osuda genocida u Bosni, na kojem je, kako tvrdi, zasnovana Republika Srpska.

Nakon osuda u Srbiji i opozicionoj Crnoj Gori, u njegovu odbranu spremno je ustala dežurna „intelektualna“ ekipa na portalu Analitika, kojoj je takođe spremno ustupljen prostor i na E-novinama, čiji su autori prema Beogradu i Banja Luci nebrojeno puta pokazivali jednaku mržnju. Braneći Nikolaidisa od navodne hajke iz Beograda, taktikom „napad je najbolja odbrana“ na stranicama Analitike i E-novina razmahani Marko Vešović kliče da „potpisuje svaku riječ“ i da ga je „Nikolaidis preduhitrio“, opskurni Šeki Radončić vrišti protiv „beogradskog hajkanja Crne Gore“, dok Milorad Popović, predsednik crnogorskog Udruženja nezavisnih književnika, smatra da je „hajka na Nikolaidisa“ revizija istorije i demonizacija antifašizma!“

U doskora bratskoj Crnoj Gori oglasili su se Nikolaidisovi branitelji, dok se iz crnogorske vlasti, od „savetnika za kulturu i otvoreno društvo“ Ranka Krivokapića niko zvanično nije ogradio. Crnogorsko tužilaštvo je samo najavilo da će razmotriti „ono što je napisano“, a zvaničnih reakcija nije bilo ni iz Srbije, osim što je u kabinetu predsednika Borisa Tadića medijima kratko rečeno da ne žele da komentarišu Nikolaidisove tvrdnje. Srbija nije uputila demarš Crnoj Gori, iako ni najveći neprijatelji Srba u tokom proteklih decenija nisu otvoreno govorili da je pravedno pobiti državni i duhovni vrh Srbije. Vlast u Beogradu se i dalje ponaša kao da je svuda na Balkanu sve u najboljem redu i da je oko Srbije prijateljsko okruženje, iako povremene eksplozije mržnje poput ove svedoče da su brojni nerešeni problemi i sukobi ponovo gurnuti pod tepih, i da jednog dana opet mogu izbiti na površinu, kao što je bilo u toku raspada Jugoslavije.

Beskrajnim popuštanjem koje prerasta u mazohizam ne održavaju se dobrosusedski odnosi, iako na tome insistira Evropska unija, a kada se već govori o Evropi, poraznije od Nikolaidisa i njegovih u Crnoj Gori i Srbiji je to što je u novembru prošle godine on bio jedan od dvanaest dobitnika ugledne Nagrade za književnost Evropske unije. Ovanagrada, koja se dodeljuje u Briselu, zajednički projekat Evropske komisije, Evropske federacije knjižara, Evropskog saveta pisaca i Evropske federacije izdavača , a njeni dobitnici su nagrađeni čekom od po 5.000 evra i mogućnostima prevoda na druge evropske jezike. U obrazloženju nagrade Nikolaidis je opisan kao intelektualac poznat u crnogorskom društvu, koji je u vremenima rata jasno i glasno širio poruke tolerancije. Ali, ako u toleranciju spada žal što u Boriku nije pobijeno nekoliko stotina ljudi, onda bi civilizacijski iskorak za Nikolaidisa i sve njemu slične bio ćutanje.

Trifun Ristić
#2345213
Upravnik Narodne biblioteke Srbije podržao atentat na Tadića


Nezapamćen skandal ... Sreten Ugričić, prvi čovek Narodne biblioteke Srbije, sa grupom istomišljenika, smatra da je u redu pozivati na atentat čelnika Srbije i Republike Srpske


Upravnik Narodne biblioteke Srbije Sreten Ugričić javno je podržao savetnika predsednika Skupštine Crne Gore Andreja Nikolaidisa koji je izjavio da bi „aktiviranje eksploziva u banjalučkoj dvorani 'Borik', dok je nedavno u njoj sedeo kompletan državni vrh Srbije i Republike Srpske, bio civilizacijski iskorak".

Ugričić je, naime, potpisao saopštenje koje je uputio Forum pisaca, a u kome se traži da se prestane sa „hajkom koja se sprovodi" protiv Nikolaidisa.

Potpisnici protiv „hajke"

- Forum pisaca se izričito suprotstavlja hajci na Andreja Nikolaidisa. Namerno izvrćući tekst i selektivno ga citirajući, mediji ugrožavaju i dovode u opasnost ličnost ovog crnogorskog pisca i novinara - stoji u saopštenju.

Kako se dalje navodi, forum smatra da Nikolaidis ima pravo da iznosi svoje stavove.

- To je osnovno ljudsko i demokratsko pravo koje se Nikolaidisu ovakvim ponašanjem medija ukida, čime se on unapred proglašava krivim - zaključuje forum.

Pored upravnika Narodne biblioteke, saopštenje su potpisali i Nenad Prokić, Filip David, Borka Pavićević, Laslo Vegel, Vladimir Arsenijević....

Srpska stručna javnost oštro je reagovala na ovakav stav književnika, a pogotovo direktora Narodne biblioteke. Tako je Mario Spasić, član Nacionalnog prosvetnog saveta, juče za Press ocenio da je Ugričićev potez skandalozan.

- Potpuno sam šokiran da direktor Narodne biblioteke Srbije podržava tako nešto. On pod hitno morao da podnese ostavku na svoju funkciju, a ukoliko to ne uradi, Ministarstvo kulture bi trebalo da ga smeni, jer on ne predstavlja svoje ime i prezime već instituciju na čijem je čelu - ističe Spasić i dodaje: - Činjenica da je čovek na takvoj funkciji podržao izjave tog tipa krajnje je skandalozna i nedopustiva. Pogotovo u momentu kada državni organi teže da se zaštiti bezbednost državnih funkcionera i to nakon pokušaja atentata na predsednike kako Srbije, tako i Republike Srpske. Svi funkcioneri, pa i direktor Narodne biblioteke, moraju da vode računa o nacionalnom interesu koji je u ovom slučaju ozbiljno ugrožen. Samo potpisivanje bilo kog akta, a pogotovo ovog pisma kojim se amnestiraju Ni8kolaidisove izjave koje pozivaju na atentat visokih funkcionera, može se smatrati podrivanjem bezbednosnog sistema zemlje, što bismo morali da izbegnemo. Dok naš ambasador upućuje protestnu notu, Ugričić podržava tog čoveka, a upravo bi morao da se ponaša u skladu s tim.

Beogradski advokat Božo Prelević kaže da iako Ugričić ima pravo na svoje mišljenje, kao državni funkcioner to sebi ne sme da dozvoli.

- Veliki je problem da se podržavaju Nikolaidisova uverenja koja mogu da se okarakterišu kao poziv na terorizam, a pogotovo ako to uradi neko kao upravnik Narodne biblioteke. Jesam protiv hajke na bilo koga, ali to što je Nikolaidis rekao u ozbiljnoj državi bi se vodilo kao ozbiljno podstrekivanje na terorizam. Zbog nečeg sličnog Vojislav Šešelj je već godinama u Hagu. Zato ne vidim razlog za hajku, već za pravno reagovanje - ističe Prelević.

Ognjen Pribićević, istoričar i bivši ambasador Srbije u Nemačkoj, kaže da država mora da reaguje na slučaj „Nikolaidis".

- Nikolaidisove izjave su politički i diplomatski incident ...


Trebješanin: Vraćanje u divljaštvo

Psiholog Žarko Trebješanin naglašava da je nepojmljivo da srpski pisci podržavaju Nikolaidisove izjave.

- Ti isti koji bi trebalo da budu neka vrsta svesti i savesti društva i borci za civilizacijske i kulturne vrednosti podržavaju nešto što je poziv na vraćanje u divljaštvo. Ništa nije suprotnije od civilizacije nego pozivati se na terorizam. To ne da ne bi, kako je Nikolaidis rekao, bio civilizacijski korak, već bi naprotiv bio korak u divljaštvo. Ne razumem kako je moguće da ti pisci podržavaju nešto što udara u temelje civilizacije i kulture - kategoričan je Trebješanin.

Kako on kaže, to što je Ugričić podržao Nikolaidisa ipak ne čudi jer je on slične stavove već pokazivao.
#2345224
laži i pizdarije.
npr. njemački režiser i umjetnik christoph schlingensief je imao akciju koja je pozivala na ubijanje tadašnjeg njemačkog kancelara helmuta kohla i bilo je manje frke od ovoga što sada inscenira srbijanska nacionalistička ekipa protiv nikolaidisa. jos jedan pokusaj da se dželat predstavi žrtvom. :roll:
#2345226
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345224#p2345224]Popeye napisao:[/url]laži i pizdarije.
npr. njemački režiser i umjetnik christoph schlingensief je imao akciju koja je pozivala na ubijanje tadašnjeg njemačkog kancelara helmuta kohla i bilo je manje frke od ovoga što sada inscenira srbijanska nacionalistička ekipa protiv nikolaidisa. jos jedan pokusaj da se dželat predstavi žrtvom. :roll:
To je tačno. I to nije prvi put da Srbija radi takve stvari (bojim se ni poslednji), te to ne vidi samo onaj ko neće da vidi. Čudno je doduše da ranije Nikolaidis nije napadan na ovaj način, jer je bilo mnogo zgodnijih prilika u njegovim prethodnim tekstovima, ovde se mnogo očiglednije moralo vaditi iz konteksta da bi se izvukli zaključci kakvi su izvučeni.

No dobro, Srbija će napraviti budalu od sebe, Nikoalidis će nastaviti da piše, možda će sada prodati i koju knjigu više i to će biti epilog ove priče. Ono što će izaći kao kolateralna šteta je to što će neko ko ga nije čitao još i poverovati da je Nikolaidis pisac; ona razlika između kucanja i pisanja dobro dođe u njegovom slučaju.

EDIT: Mislim da ne postoji pojava za koju Trebješanin nije stručnjak. :katemoss:
#2345265
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345226#p2345226]Ulix napisao:[/url]
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345224#p2345224]Popeye napisao:[/url]laži i pizdarije.
npr. njemački režiser i umjetnik christoph schlingensief je imao akciju koja je pozivala na ubijanje tadašnjeg njemačkog kancelara helmuta kohla i bilo je manje frke od ovoga što sada inscenira srbijanska nacionalistička ekipa protiv nikolaidisa. jos jedan pokusaj da se dželat predstavi žrtvom. :roll:
To je tačno. I to nije prvi put da Srbija radi takve stvari (bojim se ni poslednji), te to ne vidi samo onaj ko neće da vidi. Čudno je doduše da ranije Nikolaidis nije napadan na ovaj način, jer je bilo mnogo zgodnijih prilika u njegovim prethodnim tekstovima, ovde se mnogo očiglednije moralo vaditi iz konteksta da bi se izvukli zaključci kakvi su izvučeni.

No dobro, Srbija će napraviti budalu od sebe, Nikoalidis će nastaviti da piše, možda će sada prodati i koju knjigu više i to će biti epilog ove priče. Ono što će izaći kao kolateralna šteta je to što će neko ko ga nije čitao još i poverovati da je Nikolaidis pisac; ona razlika između kucanja i pisanja dobro dođe u njegovom slučaju.

EDIT: Mislim da ne postoji pojava za koju Trebješanin nije stručnjak. :katemoss:

:up:
#2345271
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345213#p2345213]Sheytan napisao:[/url]Upravnik Narodne biblioteke Srbije podržao atentat na Tadića


Nezapamćen skandal ... Sreten Ugričić, prvi čovek Narodne biblioteke Srbije, sa grupom istomišljenika, smatra da je u redu pozivati na atentat čelnika Srbije i Republike Srpske


Upravnik Narodne biblioteke Srbije Sreten Ugričić javno je podržao savetnika predsednika Skupštine Crne Gore Andreja Nikolaidisa koji je izjavio da bi „aktiviranje eksploziva u banjalučkoj dvorani 'Borik', dok je nedavno u njoj sedeo kompletan državni vrh Srbije i Republike Srpske, bio civilizacijski iskorak".

Ugričić je, naime, potpisao saopštenje koje je uputio Forum pisaca, a u kome se traži da se prestane sa „hajkom koja se sprovodi" protiv Nikolaidisa.

Potpisnici protiv „hajke"

- Forum pisaca se izričito suprotstavlja hajci na Andreja Nikolaidisa. Namerno izvrćući tekst i selektivno ga citirajući, mediji ugrožavaju i dovode u opasnost ličnost ovog crnogorskog pisca i novinara - stoji u saopštenju.

Kako se dalje navodi, forum smatra da Nikolaidis ima pravo da iznosi svoje stavove.

- To je osnovno ljudsko i demokratsko pravo koje se Nikolaidisu ovakvim ponašanjem medija ukida, čime se on unapred proglašava krivim - zaključuje forum.

Pored upravnika Narodne biblioteke, saopštenje su potpisali i Nenad Prokić, Filip David, Borka Pavićević, Laslo Vegel, Vladimir Arsenijević....

Srpska stručna javnost oštro je reagovala na ovakav stav književnika, a pogotovo direktora Narodne biblioteke. Tako je Mario Spasić, član Nacionalnog prosvetnog saveta, juče za Press ocenio da je Ugričićev potez skandalozan.

- Potpuno sam šokiran da direktor Narodne biblioteke Srbije podržava tako nešto. On pod hitno morao da podnese ostavku na svoju funkciju, a ukoliko to ne uradi, Ministarstvo kulture bi trebalo da ga smeni, jer on ne predstavlja svoje ime i prezime već instituciju na čijem je čelu - ističe Spasić i dodaje: - Činjenica da je čovek na takvoj funkciji podržao izjave tog tipa krajnje je skandalozna i nedopustiva. Pogotovo u momentu kada državni organi teže da se zaštiti bezbednost državnih funkcionera i to nakon pokušaja atentata na predsednike kako Srbije, tako i Republike Srpske. Svi funkcioneri, pa i direktor Narodne biblioteke, moraju da vode računa o nacionalnom interesu koji je u ovom slučaju ozbiljno ugrožen. Samo potpisivanje bilo kog akta, a pogotovo ovog pisma kojim se amnestiraju Ni8kolaidisove izjave koje pozivaju na atentat visokih funkcionera, može se smatrati podrivanjem bezbednosnog sistema zemlje, što bismo morali da izbegnemo. Dok naš ambasador upućuje protestnu notu, Ugričić podržava tog čoveka, a upravo bi morao da se ponaša u skladu s tim.

Beogradski advokat Božo Prelević kaže da iako Ugričić ima pravo na svoje mišljenje, kao državni funkcioner to sebi ne sme da dozvoli.

- Veliki je problem da se podržavaju Nikolaidisova uverenja koja mogu da se okarakterišu kao poziv na terorizam, a pogotovo ako to uradi neko kao upravnik Narodne biblioteke. Jesam protiv hajke na bilo koga, ali to što je Nikolaidis rekao u ozbiljnoj državi bi se vodilo kao ozbiljno podstrekivanje na terorizam. Zbog nečeg sličnog Vojislav Šešelj je već godinama u Hagu. Zato ne vidim razlog za hajku, već za pravno reagovanje - ističe Prelević.

Ognjen Pribićević, istoričar i bivši ambasador Srbije u Nemačkoj, kaže da država mora da reaguje na slučaj „Nikolaidis".

- Nikolaidisove izjave su politički i diplomatski incident ...


Trebješanin: Vraćanje u divljaštvo

Psiholog Žarko Trebješanin naglašava da je nepojmljivo da srpski pisci podržavaju Nikolaidisove izjave.

- Ti isti koji bi trebalo da budu neka vrsta svesti i savesti društva i borci za civilizacijske i kulturne vrednosti podržavaju nešto što je poziv na vraćanje u divljaštvo. Ništa nije suprotnije od civilizacije nego pozivati se na terorizam. To ne da ne bi, kako je Nikolaidis rekao, bio civilizacijski korak, već bi naprotiv bio korak u divljaštvo. Ne razumem kako je moguće da ti pisci podržavaju nešto što udara u temelje civilizacije i kulture - kategoričan je Trebješanin.

Kako on kaže, to što je Ugričić podržao Nikolaidisa ipak ne čudi jer je on slične stavove već pokazivao.

dakle, sheki, ti bi stvarno vec jednom mogao prestati da lazne povike i optuzbe histerichno uvecavash u fontovima i boldujesh!
treba biti objektivan i dovoljno inteligentan da se vidi da Ugrichic i ostali srpski pisci koji su potpisali saopshtenje samo apeluju da se ne izvrcu Nikolaidisove rechi, da ga se s hvati kao pisca koji barata ironijom, zatim, metaforichnim, prenesenim smislovima izrazavanja a ne da se odmah dize kuka i motika na neshto shto nije za shto se tumachi dok stvarni teroristi tj. crveno beretkashi, "nashi1389", bezobraz, dverizveri..... trljaju ruke i spremaju bash ono za shto se optuzuje Nikolaidis.
#2345273
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345270#p2345270]Popeye napisao:[/url]apsurd eskalira :cheer:

dačić traži smjenu sretena ugričića:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=575262" target="_blank
a vidjeh.
poslao sam ovaj komentar na tu vijest, vidjecu da li ce ga objaviti:

Dachicu bi bilo pametnije da se pozabavi stvarnim teroristima i podrzavaocima terorista u Srbiji kao shto su "nashi 1389", (bez)obraz, crvene beretke, dveri (umesto shto mu policija zajedno s njima saradjuje), a ne da se bavi frivolnostima u sluchaju bibliotekara i pisaca koji su samo rekli u smislu da Nikolaidisov tekst ima vishe ironichni ukus odredjenih upozorenja."
#2345274
"Može on da pozdravlja, ali iz zatvora, a ne iz biblioteke. Takve izjave imaju veze sa bezobrazlukom i ne mogu da shvatim kako neko žali što neko nije ubijen. To je podrška terorizmu", poručio je Dačić u izjavi novinarima.

super mi je ovo! dačić je zabranom prajda direktno popustio teroristima, što ga ne zaustavlja da druge optužuje za podršku teroristima. :lol:
#2345281
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345274#p2345274]Popeye napisao:[/url]"Može on da pozdravlja, ali iz zatvora, a ne iz biblioteke. Takve izjave imaju veze sa bezobrazlukom i ne mogu da shvatim kako neko žali što neko nije ubijen. To je podrška terorizmu", poručio je Dačić u izjavi novinarima.

super mi je ovo! dačić je zabranom prajda direktno popustio teroristima, što ga ne zaustavlja da druge optužuje za podršku teroristima. :lol:
yep.

deni, poshalji ti, ja sam svoje poslao. :)
#2345320
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345270#p2345270]Popeye napisao:[/url]apsurd eskalira :cheer:

dačić traži smjenu sretena ugričića...
Ugrčića, kadar G17, odavno je trebalo smeniti:

NBS ili Kako je Sveti Sava otišao sa Vračara

Celokupna „obnova“ Narodne biblioteke zapravo je samo šarena, bleštava laža, tek varljiv sjaj stakla, blešteće svetlosti i boja. Kao da se pokušalo da se tim bleštavilom prikrije izgubljeno vreme i novac, učinjena kompleksna šteta i još jedan nesavesno urađen posao

„Obnovljena“ Narodna biblioteka Srbije konačno je 12. septembra otvorila vrata. Za sve ono što se sa ovom ustanovom dešavalo u prethodne četiri godine većina medija, želeći valjda da ovom događaju da što veći značaj, koristila je reč „obnova“. Bio je to izuzetno pogodan trenutak za političare da se pojave na otvaranju „obnovljene“ nacionalne institucije, da eventualno preseku vrpce, drže govore. Ali tom događaju, čini nam se, u zvaničnim medijima bliskim vladajućim strukturama, nije dat veći značaj. Osećala se izvesna uzdržanost, a sve slavodobitništvo koje je sa sobom nosio ovaj događaj prepušteno je direktoru Narodne biblioteke, književniku i filozofu Sretenu Ugričiću. Pred njega je postavljena kamera i mikrofon državne televizije, data mu je mogućnost da govori o ovom događaju, što je on i iskoristio ističući više nevidljive, virtuelne, nego vidljive strane „obnove“.

„DEKONTAMINACIJA“

Ovim „otvaranjem“ bar donekle je zatvorena još jedna uzbudljiva stranica u istoriji Narodne biblioteke, jedine ustanove ove vrste na svetu koja je u dva svetska rata razarana, pljačkana, gađana zapaljivim avionskim bombama, od kojih je spaljena do temelja. Zbog ratnih zbivanja biblioteka je dva puta na kraće vreme prekidala rad. A onda se nešto desilo u miru. Na vrata biblioteke, na koja ulaze čitaoci, stavljeni su lanci i katanac koji su tu ostali više od četiri godine. I po tome što je u mirno vreme tako dugo bila zatvorena, ova biblioteka je jedinstvena u svetu.

Ideja o ovakvoj vrsti „obnove“ Narodne biblioteke Srbije začela se u glavama vodećih ljudi „Fonda za otvoreno društvo“, Soroševoj ispostavi u Srbiji, čiji je kadar, pre nego što je došao na mesto direktora, bio i Sreten Ugričić. Ovaj poduhvat sa Narodnom bibliotekom Srbije u ideološkom, građevinskom, estetskom pogledu predstavlja projekat „Fonda za otvoreno društvo“, gde se u minule četiri godine na najbolji način iskazala kreativnost nevladine organizacije koja danas u popriličnoj meri vlada Srbijom.

Posle ovakve „obnove“ Narodna biblioteka Srbije dobila je još jedan atribut koji je takođe čini jedinstvenom. Ovo je jedina Nacionalna biblioteka u svetu „obnovljena“ po zahtevima i merilima novog svetskog poretka, po Soroševim merilima. A ta merila, prema srpskim prilikama, prilagodio je „Fond za otvoreno društvo“. „Renovirani“ enterijer srpske institucije ne sadrži nijedan nacionalni predznak. Ostala je na starom mestu samo slika sa likom Vuka Karadžića, rad Miće Popovića, i tri manja bareljefa na zidu ispred Amfiteatra u prizemlju, sa likovima Janka Šafarika, Đure Daničića i Stojana Novakovića koje je svojevremeno uradio vajar Nebojša Mitrić. Sledeći svoja politička uverenja, u holu Nacionalne biblioteke srpskoga naroda, u njenim reprezentativnim prostorima oko kataloga u čitaonicama Sreten Ugričić nije ostavio nijedan znak, nijedan simbol koji bi ukazivao na Srpstvo.

Poznato je da je Sreten Ugričić, čim mu je svojevremeno ustupljeno kormilo Narodne biblioteke, počeo njenu „dekontaminaciju“ od srpskog nacionalizma. Biblioteka je, da podsetimo, sagrađena u vreme najtvrđeg titoizma, u vreme kada je kult ličnosti Josipa Broza bio najjači, kada se budno pratilo i suzbijalo sve što je nosilo srpski predznak. Ipak i u to vreme nije se išlo tako daleko, dokle je danas otišao Sreten Ugričić.. Posebnu vrednost enterijeru davale su velike zavese koje je uradila poznata umetnica Desa Tomić Đurović, na kojima su dominirala ćirilična slova rađena prema slovima iz „Miroslavljevog jevanđelja“. Za tvrdokornog latiničara, obožavaoca hrvatske latinice, Sretena Ugričića brozovsko vreme odviše je bilo natopljeno srpskim nacionalizmom. Uklonio je zavese, a mesto njih „sašio“ nove, obične, bez ikakvih slova. Otišao je i dalje, pa je iz hola Biblioteke sklonio vitrinu sa ugljenisanim ostacima knjiga iz Narodne biblioteke sa Kosančićevog venca, koju su 6. aprila 1941. godine pogodile, razorile i zapalile bombe nemačkih aviona. Ove vitrine su odnete da ne bi izazvale nelagodu kod Nemaca koji dolaze u Narodnu biblioteku. Na najuočljivijem prostoru u holu između čitaonica i kataloga, na najupadljivijem mestu, od samog otvaranja Biblioteke, bila je postavljena velika skulptura koja je nosila naziv „Drvo života“, rad svetski poznatog vajara, naivca, Bogosava Živkovića, na kojoj su u drvetu urađena srpska lica sa šajkačama, prepoznatljivi simboli iz srpske istorije i mitologije, što se takođe nije svidelo Sretenu Ugričiću. On je tu skulpturu, zajedno sa vitrinom sa ugljenisanim knjigama, pomerio na „zabito“ mesto, negde na stranu, među stolove Centralne čitaonice.

Zavese, vitrina sa ugljenisanim knjigama, ni Živkovićeva skulptura nisu našli mesta u „obnovljenoj“ Biblioteci. Nadamo se da su negde sklonjeni i da nisu uništeni. U vreme Ugričićeve „obnove“ iz ulaznog hola, sa dominantnog mesta na zidu, uklonjeno je izuzetno zanimljivo likovno delo većih dimenzija, mozaički sklapano drvetom, jedna vrsta intarzije, na kojem je prikazan Sveti Sava. Zidovi prostranog hola na prvom spratu u kojem su bili katalozi i kroz koji se ulazilo u većinu čitaonica i u administrativni deo zgrade bili su, od otvaranja biblioteke, prekriveni vrednim slikama velikih formata, uglavnom uljima, koje su radili najveći srpski slikari u to vreme, od kojih su neki stekli i evropsko ime. Slike su uglavnom tematski bile vezane za Srbiju, njenu prošlost, njene nacionalne vrednosti. Među tim slikama bilo je i ulje, rađeno tokom Drugog svetskog rata, na kojem su bile predstavljene ruševine Narodne biblioteke sa Kosančićevog venca. Sve ove slike takođe su odnesene.

MOŽDA UGROŽENA I STATIKA

Već površnim razgledanjem, čitaoci i posetioci koji su ranije dolazili u Narodnu biblioteku uočiće da se ovde ne radi ni o kakvoj obnovi. Intervenisalo se samo u reprezentativnom delu, na glavnom ulazu, na prvom spratu gde su katalozi i čitaonice, i na drugom spratu gde je galerija i još neke čitaonice. Nije, dakle, obnavljano celo zdanje Narodne biblioteke, nego samo četvrtina. I na tom delu na kojem se intervenisalo, nabačena je samo jača šminka. Sve je manje-više ostalo na svom starom mestu.

Jedina, mnogi kažu nepotrebna, građevinska intervencija, rađena je prilikom spuštanja svoda iznad Centralne čitaonice, u kojoj je svojevremeno bio klavir i koja je služila i kao koncertna dvorana. Bio je to jedan od najakustičnijih prostora u Beogradu. Neko je došao do zaključka da bi te svodove, zbog uštede u grejanju, trebalo spustiti. To je postignuto tako što su ugrađene teške čelične konstrukcije. Ovakvim postupkom, koji je dosta koštao, umanjena je akustičnost prostora, a kakve će to posledice imati na statičku stabilnost zgrade – tek će se videti.

„Obnova“ Narodne biblioteke ima i dobrih strana. Zbilja je vredno što su u tome poslu zamenjene stare instalacije, postavljene pre četiri decenije. Nove instalacije odgovaraju savremenim potrebama. Da su biblioteku vodili bolji domaćini u ovo krizno vreme, ne bi iz čitaonica izbacili stare stolove koji su bili u dobrom stanju. To se nije moglo reći za stolice. Umesto starih postavljeni su u čitaonicama novi stolovi i stolice izrađeni za biblioteku, koji svojom masivnošću i izgledom nekima impresivno izgledaju. Posebno su zanimljive stolice sa visokim naslonima od masivnog drveta, koje donekle razdvajaju stolove, i odvajaju one koji za tim stolovima rade, čime se stvara utisak izvesne izolovanosti. Ima i onih koji tvrde da su nove stolice isuviše tvrde i nepodesne za sedenje. Na stolovima postoje priključci za laptop i internet. Delimično je popravljan i krov, pa se može očekivati da će biti zaustavljena prokišnjavanja kojih je bilo prethodnih godina.

Rezultati „obnove“ Narodne biblioteke vidljivi su već na prvi pogled na glavnom ulazu. U holu su postavljeni novi stakleni pultovi sa kompjuterima, gde se izdaju nove članske karte. Kažu da je bilo intervencija i u amfiteatru u prizemlju. Okrečen je i novim nameštajem opremljen i bife u prizemlju ispred kojeg, umesto starih mermernih, vode uzane staklene stepenice kojima se dolazi na prvi sprat, do prostora gde su katalozi, pult za predaju pisanih reversa za narudžbe knjiga, odakle se stiže u tri glavne čitaonice: Centralnu, Referentnu i Čitaonicu periodike.

Još od samog otvaranja Narodne biblioteke, pre četrdesetak godina, čitaoci, bibliotekari, ali i stručnjaci zamerali su projektantu Ivi Kurtoviću što je prostor sa svih strana oivičio velikim prozorima kroz koje se probijala prejaka svetlost. Na mnogim mestima svetlost se prelama, što utiče na koncentraciju čitalaca. Novi projekat nije uzeo u obzir ovu činjenicu. U unutrašnjosti čitaonica ugrađene su nove staklene površine, što je još više pojačalo svetlost i njeno prelamanje. Posebna priča su novopostavljeni tepisi u čitaonicama na celom prvom spratu, sa jakim, drečavim, nesumnjivo kičerskim bojama. Ovi tepisi i velike staklene površine više bi priličili diskotekama, trgovačkim ili ugostiteljskim prostorima. Čitaonice nemaju neophodnu intimu, nisu natopljene smirenom (stvaralačkom) svetlošću potrebnom ljudima usredsređenim i nagnutim nad knjigama.

Većina čitaonica su tamo gde su nekada i bile, na istim mestima, sa istim ili približnim brojem stolova. Pored ovih starih urađene su i tri nove. Tu je, pre svih, Elektronska čitaonica sa 46 računara, pomoću kojih se dolazi do publikacija u elektronskoj formi i pretražuju elektronski katalozi. Na galeriji, na drugom spratu, gde su nekada priređivane izložbe, urađena je Multimedijalna čitaonica sa 52 mesta i Čitaonica za slepe i slabovide sa pet mesta.

U istom stilu preuređena je i Naučna čitaonica, gde su uglavnom radili naučni radnici. Mesto u ovoj čitaonici dobijalo se posle prethodno ponuđenih dokaza o bavljenju naučnim radom. Za bolje uslove i bolju uslugu plaćala se i veća članarina. Sreten Ugričić je podigao članarinu za korišćenje Naučne čitaonice. Godišnja pretplata za Biblioteku, prema sadašnjem cenovniku, iznosi 1.200 dinara. Za deset dana rada u Naučnoj čitaonici plaća se 1.000 dinara, a ako se koristi i računar 1.500 dinara. Ove cene odvratile su od Naučne čitaonice mnoge istraživače, među kojima nema mnogo imućnih ljudi.

KNJIGE IŠČEZLE IZ FONDOVA

Ni digitalizacija fondova Narodne biblioteke nije urađena u onoj meri kao što se priča i kao što je obećavano. Digitalizovan je samo jedan deo periodike, među kojim nema mnogih publikacija od nacionalnog značaja. Digitalizovana su, recimo, dva masonska časopisa, od kojih je jedan izlazio u Beogradu, drugi u Zagrebu, a digitalni otisak „Carigradskog glasnika“ je jedva čitljiv. Za digitalne publikacije koriste se digitalni reversi, ali se knjige najbrže dobijaju ako se naruče klasičnim reversom. Izuzetno je stoga dobro što su pored računara sa digitalnim katalozima ostali i stari katalozi koji omogućavaju klasično traganje za publikacijama.

Ova pauza od četiri godine, dok je Biblioteka bila zatvorena, mogla se iskoristiti za reviziju knjižnog fonda, gde su se knjige ponovo mogle popisati, da se utvrdi koje nedostaju. Još od početka devedesetih širile su se priče da se neke knjige gube iz fondova. Za prethodne četiri godine, što je opšte poznato, neki pojedinci imali su privilegije da dobijaju knjige iz Narodne biblioteke i da ih nose kući. Mnoge od tih knjiga nisu vraćene na svoja mesta. I sada u „obnovljenoj“ Biblioteci vrlo često, umesto naručene publikacije sa knjigom, stiže samo revers na kojem piše: publikacija nije na mestu.

Sve u svemu, celokupna „obnova“ Narodne biblioteke izgleda nam samo kao šarena, bleštava laža, samo varljiv sjaj stakla, blešteće svetlosti i boja. Kao da se pokušalo da se tim bleštavilom prikrije izgubljeno vreme i novac, i još jedan nesavesno rađen posao.

Nismo se bavili novcem potrošenim za „obnovu“ Narodne biblioteke. A govori se da je dosta novca potrošeno. Tim poslovima, nadamo se, baviće se drugi.

Kompjuterizacija

Kompjuterizacija, što je svetski trend, ušla je u Narodnu biblioteku i pre ovog delimičnog preuređivanja. Na mnogim mestima, posebno kod kataloga, bili su i pre pet-šest godina postavljeni računari sa Internetom koje su koristili posetioci biblioteke. Sada je u Narodnoj biblioteci mnogo više računara. Referentna čitaonica, Čitaonica periodike, Naučna čitaonica, Pravna, Centar za bibliotekarstvo, Čitaonica posebnih fondova imaju po deset računara, Multimedijalna 52 i Elektronska 46 računara.

Podzemni depoi

Posebna priča i bolna rana Narodne biblioteke su podzemni depoi u kojima se čuvaju knjige, odavno vlažni i tesni. U skladišta knjiga prodrla je vlaga. Bilo je prethodnih godina napora da se ta vlaga sanira, ali ništa praktično nije urađeno. I kada se u budućnosti bude ozbiljno razgovaralo o Narodnoj biblioteci, prvi na redu biće depoi za smeštaj knjiga, koji se moraju osigurati od vlage i proširiti.

Pečat,2.10.2011.
Jovo Bajić
#2345461
@ sheytan, pa, shto ga (Ugrichica) nisu smenili onda kad je to taj Bajic tako "lepo" sve opisao tj. otrachao kakvo je navodno stanje u NBS-u, nego sad se vadi iz naftalina neki dodatno-skandalizujuci :drama: prljavi vesh na histerichnu hajku koju je dachic pokrenuo protiv Ugrichica? tako providno, senzacionalistichki.
#2345472
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345322#p2345322]Popeye napisao:[/url]velikosrpska kulturna e-lita se izgleda neće smiriti dok ne dobije nečiju glavu na tacni. nikolaidis je u crnoj gori pa ne mogu do njega, sada je ugričić postao nova meta.

zvjeri su gladne krvi.
Ti kao da si Krivokapićev glasogovornik.

Ni o kakvoj velikosrpskoj priči se ovde ne radi, sem u glavama predsednika crnogorskog parlamenta i njegovog savetnika, kao i njima bliskih istomišljenika.

Ugričić je debelo pogrešio. On je direktor jedne od najvažnijih srpskih nacionalnih institucija, a predsednik Skupštine Crne Gore Krivokapić je poznat kao najljući protivnik Srbije medju crnogorskim zvaničnicima. Zato je morao znati u šta se upliće kada se priključio potpisu jednog broja književnika u Srbiji koji su stali u odbranu Krivokapićevog savetnika. Ako to nije mogao da shvati, onda gospodin Ugričić nije dorastao funkciji direktora Narodne biblioteke Srbije.

Znači, ovde se ne radi ni o kakvoj podršci slobodi izražavanja tamo nekog savetnika i književnika u Crnoj Gori, već o podršci terorizmu, odnosno atentatu na državni vrh Srbije i Republike Srpske.

To se jedino tako može tumačiti u okolnostima kada je Nikoladis objavio svoj blog i šta je u njemu nedvosmisleno rekao.

Kada se tome doda ne samo pronadjeno oružje u dvorani u kojoj je održana centralna svečćanost povodom godišnjice RS, onda slučaj neumoljivo u javnosti dobija konotaciju kakvu je dobio. I ne tako davno ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića i "igrarija" koja mu je predhodila dodatno su, sasvim opravdano, podigli temperaturu u javnim reakcijama ne samo srpskih političara, pre svega zamenika premijera Dačića koji je, uz Tadića i Dodika, takodje bio "civilizacijska meta" Nikoladisa...

Tako da je Ugričiću bolje da ćuti, ako ništa nema pametnije da izjavi sem da je šokiran senzacionalističkim reakcijama Pressa. To je neozbiljnio za jednog vrlo visokog zvaničnika vrlo značajne nacionalne institucije. Zapravo, mislim da delim mišljenje većine gradjana Srbije da smo mi šokirani njegovom krajnje neodgovornom podrškom savetniku crnogorskog parlamenta.

Na njemu je da odluči da li će ostavku ili smenu!
#2345564
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2345271#p2345271]Vel boy napisao:[/url]
treba biti objektivan i dovoljno inteligentan da se vidi da Ugrichic i ostali srpski pisci koji su potpisali saopshtenje samo apeluju da se ne izvrcu Nikolaidisove rechi, da ga se s hvati kao pisca koji barata ironijom, zatim, metaforichnim, prenesenim smislovima izrazavanja a ne da se odmah dize kuka i motika na neshto shto nije za shto se tumachi dok stvarni teroristi tj. crveno beretkashi, "nashi1389", bezobraz, dverizveri..... trljaju ruke i spremaju bash ono za shto se optuzuje Nikolaidis.
Hajkači iz Foruma

Kada su mi rekli da Filip David, Laslo Vegel, Mirjana Miočinović, Mileta Prodanović... nešto zameraju „Politici”, strašno sam se zabrinuo. Najiskrenije.

Kada sam pročitao tekst Foruma pisaca koji su, između ostalih, i oni potpisali – strašno sam se razočarao.

Forum tvrdi da se „Politika” priključila hajci na Andreja Nikolaidisa. Ako dve novine pišu o istoj stvari, to je hajka, tvrdi Forum pisaca. Nešto je suptilniji Sreten Ugričić, direktor Narodne biblioteke Srbije. On za „Pres” kaže da su na Andreja Nikolaidisa „sinhrono nasrnuli mediji”.

Kada svi mediji pišu o zemljotresu ili da je Vladimir Arsenijević dobio nagradu NIN-a za roman „U potpalublju” (uzgred, javno sam kao zamenik glavnog urednika NIN-a govorio da je to moj favorit) – da li je to hajka ili sinhrono pisanje. Naravno da Ugričićevu reč „sinhrono” jedino možete pročitati, odnosno razumeti kao: zaverenički, po nalogu, zlonamerno, nemoralno, netačno...

Gospodo iz foruma, tekstove o sebi izazvao je Nikolaidis, on je sebe pretvorio u vest za sve medije ovoga sveta. Svaki medij ima pravo da piše o Nikolaidisu i ima pravo da o tome piše ako želi i sto dana. Naravno, poštujući pri tome kodeks profesije.

Vašu presudu da je reč o hajci zato, na moju žalost, razumem kao vaše zalaganje da o nekoj stvari ne treba pisati.

Ništa nismo izvrnuli u spornom delu teksta Andreja Nikolaidisa, savetnika predsednika Skupštine Crne Gore.

Nikolaidis je napisao: „Civilizacijski iskorak bio bi i da je Bole upotrijebio dinamit i puške koje je sakrio u dvorani u kojoj su glavari, duhovnici i umjetnici proslavljali dvadesetogodišnjicu postojanja RS”. „Politika” je napisala da je Nikolaidis napisao da bi „civilizacijski iskorak bilo aktiviranje eksploziva u dvorani Borik”.

„Politika” nije na bilo koji način tumačila Nikolaidisov tekst. O njemu su govorili, u tekstu koji pominje Forum pisaca, Predrag Simić, Ognjen Pribićević i Aleksandar Popov. Ozbiljan problem ima svako ko njih trojicu može da svrsta u velikosrpske hegemoniste. Mislim, problem sa stvarnošću.

Ja imam problem sa maštom. Nemam je dovoljno da bih razumeo sledeću rečenicu foruma: „Stavljajući ovu vest na prvu stranu, beogradski dnevnik je jasno pokazao da srpska politička elita nije odustala od svojih hegemonističkih namera prema Crnoj Gori”. Razumeo bih tu rečenicu da je savetnik predsednice Skupštine Srbije rekao da bi civilizacijski iskorak bio da je neko detonirao 300 kilograma eksploziva u bilo kojoj sali u Crnoj Gori, makar tamo nebili „glavari, duhovnici i umjetnici”, a da je „Politika” pokazala razumevanje za umetničku slobodu i poetsku pravdu pomenutog savetnika.

E, da je neki savetnik sa sedištem u Beogradu tako što napisao ili izgovorio, budite sigurni, našao bi se na naslovnoj strani „Politike”, a u Uvodniku bi odmah tražili njegovu smenu. Garantujem.

Ovoga puta, „Politika” ni je u svom Uvodniku tražila da se bilo šta preduzme protiv Nikolaidisa. Tražila je samo od Ministarstva spoljnih poslova Srbije da uloži protest Podgorici. Nismo savetovali ni Podgoricu, ni predsednika Skupštine Crne Gore koji herojski ćuti, ni Nikolaidisa. Nismo im ništa spočitavali, tražili – ali nas to nije spasilo od presuda da imamo „hegemonističke namere prema Crnoj Gori”.

Niti je „Politika” izrekla fatvu niti pozvala na linč. Jednu strelu je odapeo Nikolaidis. „Politika” nije sa njim polemisala. Pozvala je druge da tumače njegove reči. I objavljivala je izjave ljudi čije je, kako piše Forum, ljudsko i demokratsko pravo da reaguju na Nikolaidisa isto toliko koliko i Nikolaidisovo da napiše i objavi svoj tekst. Forum bi mogao da nam objasni zašto bi ono što je dozvoljeno Nikolaidisu bilo zabranjeno svima drugima.

Pravo je svakoga da tumači na svoj način Nikolaidisov tekst. I nijedan forum to ne može da zabrani niti da naredi jedino ispravno tumačenje. Nažalost, Nikolaidisov tekst se može tumačiti i kao potvrda da u istoriji, u zajednici ljudi nasilje ostaje nekažnjeno, što će reći da se i isplati. Piše on: „Da li bi španske katedrale bile tako monumentalne, a njujorški skajskreperi (neboderi) tako nadrkani da u obje Amerike najprije nije izvršen genocid, potom pljačka, zatim ideološko peglanje i fejslifting (plastična operacija lica) monstruma, sve dok zločin nije postao konstitutivan, samopodrazumijevajući i, konačno, nedodirljiv?”.

Ako me sećanje ne vara, neki od ljudi iz foruma su svojevremeno govorili da su reči slične Nikolaidisovim bile priprema za ubistvo Zorana Đinđića. Da su reči nekih političara, intelektualaca, novinara... mogle da uvere onog ko je povukao obarač da može da prođe nekažnjeno. Nisu tada imali razumevanja za metaforičnost, slobodu govora, intelektualnu ili poetsku pravdu.

Naravno, ljudski je menjati mišljenje. Ne zameram, samo podsećam, verujući da će neko od ljudi iz foruma javno reći da je „Politici” pripisao nešto što ona ni u jednom momentu nije uradila.

Dragan Bujošević
Politika,20.1.2012.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!