Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Zdravo, živo!

Moderator: IriS

Korisnikov avatar
By Deksi
#805816
meni dodju depreshn faze s vremena na vreme..ali sad u odnosu na ranije mnogo redje....desava mi se da me recimo po neki vikend ni kokain ne dize i da sam strasno depresivan ali to kratko traje....
Korisnikov avatar
By Zoe
#819221
Depresija

Duševne bolesti i stanja, bolesti ovisnosti

Što je depresija?

Samo ime depresija dolazi od latinske riječi i znači potištenost. Kada liječnici govore o depresiji, misle na niz srodnih psihofizičkih stanja koje karakteriziraju poremećaji raspoloženja, tj. afektivni poremećaji. Oni se prepoznaju kao sniženo raspoloženje, negativni osjećaji te crne misli. Prate ih i tjelesni simptomi poput umora, iscrpljenosti te poremećaja sna i apetita. Čini se kako je neupućenost goleme većine stanovništva koja je "izvan medicine", glavni krivac što je "neformalna" upotreba riječi depresija postala "in". Tako svako malo netko na poslu, u tramvaju ili čak u krugu obitelji izjavi da je u "depri". Srećom, obično se radi samo o lakšem, prolaznom padu raspoloženja. Problem je što ta učestala i olaka upotreba riječi depresija "zavede" mnoge zdrave ljude pa često ne shvaćaju ozbiljno ni (pravog) bolesnika u svojoj sredini, onog kojemu treba pomoć jer je u (pravoj) depresiji.

Tko obolijeva od depresije?
Podaci govore da trenutno od depresije boluje 3 do 4 posto stanovništva industrijski razvijenih zemalja. Zasad se čini da su žene ugroženije od muškaraca, jer se kod njih depresija dijagnosticira dva do tri puta češće nego kod "jačeg spola". No te brojke mogu biti i posljedica činjenice da muškarci zbog stida rjeđe traže liječničku pomoć.
Trenutno u Hrvatskoj od nekog oblika depresivnog poremećaja pati najmanje između 100.000 i 200.000 osoba, a svaki peti Hrvat doživjet će barem jednu depresivnu epizodu u životu.
Svjetska zdravstvena organizacija predviđa da će do 2010. već 30 posto ljudi trpjeti od depresivnog poremećaja, a da će 2020. ta bolest biti drugi najčešći uzrok smrtnosti u svijetu (zbog samoubojstva ili sekundarnih bolesti koje depresija izaziva). Prema podacima oko 15 posto najtežih depresivaca, koji su liječeni u bolnici, sami okončaju život zbog velike patnje. Smatra se da više od dvije trećine samoubojstava počine bolesnici koji su u teškoj depresiji.

Što uzrokuje depresiju?
Iako su neki simptomi bolesti vezani uz psihu, moderna medicina depresiju smatra tjelesnom bolešću. Radi se o bolesti središnjeg živčanog sustava u čiji su nastanak "presudno upleteni" fiziološki i živčani čimbenici. Bolest se pojavljuje kada u dijelu mozga zaduženom za raspoloženje dođe do "kvara". Pri tome se pod raspoloženjem podrazumijeva cijeli raspon osjećaja, na čijem dnu se nalazi duboka depresija, u sredini je ravnodušnost, a vrh zauzima euforija. Stoga depresija nije neopipljiva, nematerijalna bolest "u mislima" bolesnika, nego vidljiva promjena u živčanim stanicama i kemijskim procesima u mozgu.
Najčešće bolesti vode vanjski čimbenici, kao što su pretrpljeni stres, nepravilna prehrana, manjak svjetla, slaba tjelesna aktivnost, alkohol te neki lijekovi i narkotici. Pokazalo se da neke osobe imaju urođenu sklonost (predispoziciju) depresiji, koja se genetski prenosi. Tako osobe s urođenim "kvarom" na živčanom sustavu mogu oboljeti i od malog životnog udarca, pa čak i bez njega, dok oni s prirodno snažnim živčanim sustavom mogu odoljeti i vrlo teškim udarcima.
Biološka psihijatrija stoga govori o depresivnoj građi, koja je zapisana u genetskom kodu a označava osobitu sklonost razvijanja depresivnoga poremećaja.. Pojednostavljeno, mozak se ponaša kao elektro-kemijski sustav koji se sastoji od stotina milijardi živčanih stanica. Te se stanice "kupaju" u stotinama kemijskih tvari, pri čemu svaka živčana stanica i kemijska tvar imaju određeni zadatak. Kada neke tvari nema dovoljno ili ako su živčane stanice odumrle, dijelovi mozga mogu ostati "izvan funkcije".
Pojava depresije povezana je sa smanjenom aktivnošću nekih moždanih hormona u tvarima zvanim neuroprijenosnici (neurotransmiteri). Njih živčane stanice (neuroni) koriste za međusobnu komunikaciju, odnosno prijenos impulsa preko sinapse, tj. sićušne pukotine koja razdvaja živčane stanice. Neki od neuroprijenosnika, poput serotonina, noradrenalina i dopamina imaju prirodnu antidepresivnu funkciju, koju ne mogu provoditi ako se njihova razina u mozgu smanji.
Drugi bitan čimbenik za nastanak depresije je poremećeni stresni mehanizam, odnosno prekomjerno lučenje stresnih hormona, poput kortizola i CRH-a. Zna se da više od polovice depresivnih bolesnika ima povećanu količinu hormona kortizola, koji uništava moždane stanice i remeti kemiju mozga.

Simptomi depresije
Depresija se može prepoznati po nizu simptoma, a svaki se bolesnik jačinom i vrstom simptoma razlikuje od drugoga. No hirovitost simptoma dolazi do izražaja i kod istog depresivca, pa s vremenom može patiti od različitih simptoma i koji su raznih jačina.

Najčešći simptomi depresije su:
- potištenost, turobno raspoloženje, navala crnih misli i sjećanja;
- intenzivna tuga, samosažaljenje, napadaji plača;
- osjetljivost, ranjivost, razdražljivost ("sve me smeta");
- strah, tjeskoba, zabrinutost, strepnja ("nešto strašno će se dogoditi");
- pesimizam, beznađe i bespomoćnost ("nema mi spasa", "nikad mi neće biti bolje");
- osjećaj bezvrijednosti, krivnje i suvišnosti ("nitko me ne voli", "nitko me ne treba");
- osamljenost, osjećaj nepripadanja ili nezaštićenosti ("potpuno sam sam na svijetu");
- nesposobnost uživanja u ranije ugodnim stvarima ili aktivnostima ("ništa me ne veseli");
- bezvoljnost, letargija ("ništa mi se ne da");
- oslabljena koncentracija i poremećaj pamćenja;
- umor, iscrpljenost, manjak energije;
- značajno smanjen ili povećan apetit;
- nesanica ili prevelika potreba za snom;
- tjelesni bolovi koji nemaju tjelesne uzroke;
- želja za smrću ili planiranje samoubojstva ("ne mogu više izdržati", "bolje da me nema").

Čega se treba čuvati
Depresivne simptome uzrokuju kemijski i živčani poremećaji u mozgu, no u njihovom izazivanju sudjeluju brojni čimbenici:
- stresni događaj (trauma) - smrt ili bolest bliske osobe, razvod, raskid ljubavne veze ili prisnog prijateljstva, gubitak posla, selidba, teška ozljeda, dijagnoza teške bolesti, izloženost nasilju, uhićenje, suđenje, osuda na zatvor, katastrofa poput potresa ili požara itd.;
- kronična izloženost stresu - stres na poslu, u školi ili u obitelji, loši međuljudski odnosi, slab društveni život;
- manjak svjetla;
- neki lijekovi - kontraceptivna sredstva, steroidi, rezerpin, sedativi;
- alkohol ili droge;
- alergije;
- nepravilna prehrana - siromašna složenim ugljikohidratima i nezasićenim masnim kiselinama;
- prethodne bolesti - poremećaj rada štitnjače, dijabetes, moždani udar itd.;
- genetska sklonost - urođena slabost živčanog i hormonskog sustava, nepravilnosti u građi mozga.

Liječenje depresije

Najčešće se depresija liječi antidepresivima. Kada se uzimaju redovito i prema uputama liječnika, popravljaju raspoloženje u roku jednog do šest tjedana
Prvo pitanje koje se nameće kada nas pogodi depresija jeste što učiniti. U svakom slučaju treba potražiti pomoć liječnika. To može biti liječnik opće prakse, koji će sam prepisati antidepresivne lijekove ili će po potrebi oboljelog uputiti specijalistu-psihijatru. Može se otići i psihijatru koji ima privatnu praksu.
Nažalost, golemi broj oboljelih teško prihvaćaju da boluju od psihičkog poremećaja i s nelagodom odlaze psihijatru. Mnogi su "šokirani" kada im liječnik kaže da pate od depresije i tu dijagnozu doživljavaju kao udar na ego. Drugi pak strahuju kako će se ponašati kolege na poslu i znanci, ako doznaju za njihovu bolest. Čini se ne bez razloga, jer neki od "zdravih" i slabije obrazovanih ponekad doista s prezirom gledaju na depresivce. Srećom, s obzirom na sve rašireniju spoznaju o tjelesnom karakteru oboljenja koje tradicionalno i neprecizno nazivamo "psihičkim", sve je manje nerazumijevanja okoline i sve više oboljelih koji traže liječničku pomoć.

Životni problemi
Bolovati od depresije ili nekog drugog poremećaja raspoloženja ne znači "biti lud", "glup" ili "nemoralan". Ne postoji razlog zbog kojeg se treba stidjeti otići psihijatru ili nekome objasniti taj svoj potez. Stid je samo jedna od posljedica depresije, i kako terapija napreduje tako stid blijedi. Prilikom pregleda važno je iskreno i iscrpno upoznati liječnika sa simptomima bolesti. Prema simptomima, držanju i načinu govora te drugim vanjskim pokazateljima, liječnik će odrediti način liječenja. Prepisat će uzimanje jednog od brojnih antidepresiva, a po potrebi i psihoterapiju.

Bez improvizacija
U liječenju depresije najčešće se koriste lijekovi, tzv. antidepresivi. Oni uklanjaju ili ublažavaju simptome bolesti u roku od jednog do šest tjedna, a mogu se kombinirati i s drugim postupcima te psihoterapijom. Antidepresive valja uzimati neprekidno i točno prema uputama liječnika, bez odstupanja ili "improvizacija" kojima su oboljeli ponekad skloni.
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje uzimanje antidepresiva i šest do deset mjeseci nakon nestanka simptoma, a neki stručnjaci zagovaraju višegodišnje ili čak doživotno uzimanje lijekova kod pacijenata s kroničnom depresijom.
Smatra se da antidepresivi ne liječe osnovni poremećaj koji uzrokuje depresiju, već ublažavaju ili uklanjaju simptome. No neka novija saznanja daju naslutiti da dugotrajno uzimanje antidepresiva može imati i "dubinsko" djelovanje na biološki "kvar" u mozgu te čak poticati rast novih moždanih stanica.

Tri prstena
Na tržištu postoje deseci antidepresiva koji su prema svome djelovanju svrstani u nekoliko glavnih skupina. Svima je zajedničko da pojačavaju djelovanje jednog ili više moždanih hormona i tako "utažuju glad" živčanih stanica koje koriste te hormone.
Najraniji antidepresivi, takozvani inhibitori monoaminooksidaze (IMAO), zaustavljaju proces razgradnje "antidepresivnih supstancija" serotonina i noradrenalina (monooksidaza). Stoga je rezultat uzimanja tih lijekova povećana količina serotonina i noradrenalina među živčanim stanicama.
Triciklički lijekovi (nazvani tako zbog "troprstenog" oblika kemijske strukture) zaustavljaju proces tzv. ponovne pohrane neuroprijenosnika. Oni sprječavaju serotonin i noradrenalin da se povuku u živčane stanice koje su ih izlučile. Ishod je povećana količina neuroprijenosnika u moždanoj "cirkulaciji".
Ti su lijekovi otkriveni pedesetih godina 20. stoljeća. Iako učinkovito uklanjaju simptome depresije, ne djeluju dovoljno "ciljano" pa izazivaju niz neželjenih pojava. Neki zahtijevaju strogo pridržavanje prepisane dijete, a svi su prikladni za zloporabu, jer su smrtonosni ako se uzmu u prevelikoj količini. Dodatni im je nedostatak njihovo naglašeno sedirajuće djelovanje, pa dok se uzimaju bolesnici ne mogu upravljati vozilima i strojevima.

Ciljano i čisto
Drugu grupu lijekova čine tzv. selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SIPPS), jer "ciljano" sprječavaju da se serotonin prerano "povlači" iz moždane cirkulacije, pa ga ostaje više na raspolaganju živčanim stanicama. Ta grupa lijekova može izazvati nepoželjne pojave poput mučnine, razdražljivosti i smanjene spolne želje. Mučnina se obično pojavljuje u početku liječenja, ali s vremenom nestaje, te se može reći da se ta skupina lijekova bolje podnosi nego tzv. triciklički antidepresivi. Tome treba dodati i važnu činjenicu da ti lijekovi nisu prikladni za zloporabu (za samoubojstvo), a njihovo uzimanje ne ometa ni upravljanje automobilom i strojevima.
Posljednjih desetak godina proizvedeni su brojni učinkoviti lijekovi: reboksetin (koji ciljano djeluje na noradrenalinski sustav), venlafaksin (koji poput triciklika jača aktivnost serotonina i noradrenalina no s mnogo manje neželjenih pojava), bupropion (jedinstvenom po tome što djeluje na noradrenalin i dopamin).

Što treba znati o uzimanju lijekova
1. Antidepresivi NE djeluju odmah, poput aspirina ili sredstava za smirenje. Ovisno o obliku bolesti, potrebno je između jednog i šest tjedana da lijekovi dovedu do poboljšanja. Presudno je da se uzimaju neprekidno i uz potpuno pridržavanje uputa.
2. Sve vrste antidepresiva podjednako uspješno suzbijaju simptome depresije kod gotovo 80 posto oboljelih. Kada se jedan lijek pokaže nedjelotvornim, liječnik može povisiti dozu istog lijeka, prepisati drugi lijek (najčešće s drukčijim mehanizmom djelovanja), ili prvom lijeku dodati drugi lijek ili pak hormone štitnjače.
3. Antidepresivi ne izazivaju ovisnost. Ako pacijent mora lijek uzimati dugoročno, to je zato što to zahtijeva priroda bolesti, a ne zbog toga što lijek stvara ovisnost.
4. Antidepresivi ne ometaju oboljelog u rješavanju problema u životu, ako problemi postoje. Dapače, osposobljavaju ga za njihovo rješavanje.
5. Antidepresivi ne služe za "guranje" životnih problema "pod tepih", niti za njihovo potiskivanje. Depresivnom je bolesniku upravo depresija najveći životni problem i prvi kojega treba riješiti.

Razgovorna terapija
Psihoterapija je dobrodošla pomoć depresivnom pacijentu, prvenstveno u razdoblju prije nego počnu djelovati lijekovi. Kada mu se stanje poboljša, od terapeuta može naučiti neke praktične "antidepresivne" vještine.
Prije nekoliko desetljeća liječnici su depresivne pacijente liječili isključivo "razgovornom terapijom", odnosno psihoterapijom. Ne treba se čuditi, jer većina psihoterapijskih tehnika osmišljena je prije nego se otkrila biološka narav depresije, i prije no što su proizvedeni učinkoviti lijekovi.
Danas dobar terapeut pacijentu treba prije svega pružiti društvo, pažnju, razumijevanje, utjehu i nadu, posebno u razdoblju prije nego antidepresivni lijekovi počnu djelovati. Kada se pacijentu "razbistri" stanje pa je spreman za aktivno sudjelovanje u terapiji, tada od terapeuta može naučiti neke praktične "antidepresivne" vještine: kako se kvalitetnije ophoditi s ljudima, kako bolje organizirati život i izbjegavati stresne situacije, kako tražiti ono što želi i suprotstaviti se onome što mu ne ide "u račun", općenito kako se afirmirati u društvu.
No psihološke teorije o nastanku depresije i terapijske tehnike koje su na njima utemeljene, imaju i krupnih nedostataka.
Psihoanalitička terapija, kojoj je temelje postavio Sigmund Freud, polazi od pretpostavke da depresiju uzrokuju traume u ranom djetinjstvu. Najpogubnije od njih su odsustvo roditeljske pažnje te neuspjeh da se zadovolje roditelji. Stoga psihoanalitičari depresiju liječe tako da navedu pacijenta da "osvijesti" pretrpljene traume u djetinjstvu, koje je s vremenom "potisnuo".
Nema dvojbe da su stresovi pretrpljeni u djetinjstvu iznimno pogubni za živčani sustav, jer mogu izazvati fiziološku preosjetljivost na stres, pa i kroničnu pojačanu aktivnost stresnog mehanizma. No upitno je koliko depresivni pacijent može profitirati od prizivanja stresnih iskustava u svijest, čak kad proces prisjećanja potisnutih trauma ne bi trajao mjesecima ili godinama.

Kognitivno-bihevioralna (spoznajno-ponašajna) terapija polazi od pretpostavke da je depresija posljedica duboko ukorijenjenih pogrešnih (negativnih) predodžbi pacijenta o samome sebi i o svojim okolnostima. Terapeut pomaže pacijentu da razotkrije "pogrešne predodžbe", i zamijeni ih ispravnima. Također nastoji otkriti pogrešne postupke i ponašanja oboljelog, koji izazivaju ili pridonose depresiji. Potom pacijenta nastoji naučiti zdravijim načinima ponašanja.
Problem je što depresivni bolesnik uopće ne mora imati poremećene predodžbe o životu. Naprimjer, može vjerovati da je vrlo neuspješan ili u teškoj situaciji - i pritom biti u pravu! Zatim, u svijetu žive milijuni ljudi koji imaju neispravne spoznaje o sebi i svojemu životu, a pritom ne obolijevaju od depresije. Naposljetku, brojni depresivni bolesnici stvarno imaju krive spoznaje, iskrivljene stavove i poremećeno ponašanje, ali uglavnom se radi o posljedicama bolesti, a ne njenim uzrocima. Ne postoje uvjerljivi dokazi da poremećene predodžbe prethode depresiji, no uobičajeno je da one nestaju ili se ublažavaju nakon terapije antidepresivima.
Interpersonalna terapija smatra da su najčešći uzrok depresije poremećeni međuljudski odnosi: unutar bračne zajednice, šire obitelji i u društvu. Stoga se pacijenta uči "društvenim vještinama" (uspostavljanju, razvijanju i održavanju zdravih međuljudskih odnosa), realnim očekivanjima u vezi te nošenju s teškim životnim situacijama.
Iako poremećeni međuljudski odnosi mogu biti neiscrpan izvor stresa, dvojbeno je koliko su, na primjer, nesretan brak ili sukobi na radnom mjestu uzroci, a koliko posljedice depresivnog poremećaja.


PLIVAzdravlje


P.S. Ima i boljih tekstova o depresiji a znam i sama dosta, ali ni ovo nije lose za potpuno neupucene.
Korisnikov avatar
By ^RAY^
#819264
Nisam vise u depresiji (7 bodova) :colorado:
REI,kako stoji score kod tebe?:budilnik:
By mothership
#876357
Posmatrano sa strucne strane, dragi moji, stanje depresije je vrlo slozeno. U nasem divnom drustvu u kome zivimo od spomenute bolesti pati 76% stanovnistva! Fascinantan podatak, zaista. Depresija se, kao bolest, moze izjednaciti sa apatijom, tj. bezvoljnoscu,ravnodusjem i sl prema svetu u kome sada zivimo i okolnostima koje nas okruzuju. Savetujem svakom forumasu or forumasici da, ukoliko su, ne daj Boze, dospeli u takvo stnje, vrlo strucnu pomoc (dzaba je, a vodi je ,izmedju ostalih, Vladeta Jerotic,koji, opet, po mom skromnom uverenju, u zemlji Srbiji nema naslednika. Da sazmem, kome god je potrebno lecenje ili savet u vezi sa bolestima zavisnosti, straha, depresije... obratite mi se , kako bih mogla da vas uputim. Sve je dzaba...
Korisnikov avatar
By Nbegi
#879045
Vladeta Jerotić, verski fanatik... dobro još nisi dodala i Aleksandru Janković, i cirkus bi bio potpun! Sve za džaba! :smeh:
By fazza
#885579
Ponovo sam uradio test i opet je rezultat isti - blaga depresija.
Korisnikov avatar
By Dina
#888501
Poznate osobe koje pate ili su patile od Depresije

legenda :
SA - pokusaj samoubojstva
S - samoubojstvo
H - hospitaliziran

Pisci
Hans Christian Andersen
Honore de Balzac
William Faulkner (H)
F. Scott Fitzgerald (H)
Nikolai Gogolj
Maxim Gorky (SA)
Henrik Ibsen
Graham Greene
Ernest Hemingway (H, S)
Hermann Hesse (H, SA)
William James
Henry James
Samuel Clemens (Mark Twain)
Joseph Conrad (SA)
Charles Dickens
Ralph Waldo Emerson
Herman Melville
Eugene O'Neill (H, SA)
Mary Shelley
Robert Louis Stevenson
August Strindberg
Lav N. Tolstoj
Ivan Turgenjev
Tennessee Williams (H)
Mary Wollstonecraft (SA)
Virginia Woolf (H, S)
Emile Zola
Skladatelji
Anton Arensky
Hector Berlioz (SA)
Anton Bruckner (H)
Jeremiah Clarke (S)
John Dowland
Mikhail Glinka
George Frederic Handel
Gustav Holst
Charles Ives
Otto Klemperer (H)
Orlando de Lassus
Gustav Mahler
Modest Mussorgsky
Sergey Rachmaninoff
Giocchino Rossini
Robert Schumann (H, SA)
Alexander Scriagbin
Peter Tchaikovsky
Peter Warlock (S)
Hugo Wolf (H, SA)
Bernd Alois Zimmerman (S)
Irving Berlin (H)
Noel Coward
Stephen Foster
Charles Mingus (H)
Charles Parker (H, SA)
Cole Porter (H)
Bud Powell (H)
Kurt Cobain(Nirvana) (S 1994)
Pjesnici
Antonin Artaud (H)
Konstantin Batyushkov (H, SA)
Charles Baudelaire (SA)
Thomas Lovell Beddoes (S)
John Berryman (H, S)
William Blake
Aleksandr Blok
Barcroft Boake (S)
Louis Bogan (H)
Rupert Brooke
Robert Burns
George Gordon, Lord Byron
Thomas Campbell
Paul Celan (S)
Thomas Chatterton (S)
John Clare (H)
Harley Coleridge
Samuel Taylor Coleridge
William Collins (H)
William Cowper (H, SA)
Hart Crane (S)
George Darley
John Davidson (S)
Emily Dickinson
Ernest Dowson
T.S. Eliot (H)
Sergey Esenin (S)
Robert Fergusson (H)
Afanasy Fet (SA)
Anne Finch, Countess of Winchilsea
John Gould Fletcher (S)
Gustaf Froding (SA, H)
Oliver Goldsmith
Adam Lindsay Gordon (S)
Thomas Gray
Nikolai Gumilyov (SA)
Robert Stephen Hawker
Holderlin (H)
Randal Jarrell (H, S)
Samuel Johnson
John Keats
Henry Kendall (H)
Velimir Khlebnikov (H)
Walter Savage Landor
Nikolaus Lenau (H)
J.M.R. Lenz (SA)
Mikhail Lermontov
Vachel Lindsay (S)
James Russell Lowell
Robert Lowell (H)
Hugh MacDiarmid (H)
Louis MacNeice
Osip Mandelstam (H, SA)
James Clarence Mangan
Vladimir Mayakovsky (S)
Edna St. Vincent Millay (H)
Alfred de Musset
Gerard de Nerval (H, S)
Boris Pasternak (H)
Cesare Pavese (S)
Sylvia Plath (H, S)
Edgar Allan Poe (SA)
Ezra Pound (H)
Alexander Pushkin
Laura Riding (SA)
Theodore Roethke (H)
Delmore Schwartz (H)
Anne Sexton (H, S)
Percy Bysshe Shelley (SA)
Christopher Smart (H)
Torquato Tasso (H)
Sara Teasdale (H, S)
Alfred, Lord tennyson
Dylan Thomas
Edward Thomas
Francis Thompson
George Trakl (H, S)
Marina Tsvetayeva (S)
Walt Whitman
Slikari
Ralph Barton (S)
Francesco Bassano (S)
Ralph Blakelock (H)
David Bomberg
Francesco Borromini (S)
John Sell Cotman
Richard Dadd (H)
Edward Dayes (S)
Thomas Eakins
Paul Gauguin (SA)
Theodore Gericault
Hugo van der Goes
Vincent van Gogh (H, S)
Arshile Gorky (S)
Philip Guston (H)
Benjamin Haydon (S)
Carl Hill (H)
Ernst Josephson (H)
George Innes (SA)
Ernst Ludwig Kirchner (H, S)
Edwin Landseer (H)
Wilhelm Lehmbruck (S)
John Martin
Charles Meryon (H)
Michelangelo
Adolphe Monticelli
Edvard Meunch (H)
Jules Pascin (S)
Georgia O'Keeffe (H)
Raphaelle Peal (H)
Jackson Pollock (H)
George Romney
Dante Gabriel Rossetti (SA)
Mark Rothko (S)
Nicolas de Stael (S)
Pietro Testa (S)
Henry Tilson (S)
George Frederic Watts
Sir David Wilkie
Anders Zorn
Manično Depresivni (Bipolarni Poremećaj)

Rosemary Clooney
Kitty Dukakis
Patty Duke
Connie Francis
Peter Gabriel
Shecky Greene
Kristin Hersh)
Peter Nolan Lawrence
Bill Lichtenstein, producer (TV & radio)
Kristy McNichols
Axl Rose, musician
Ted Turner
Robin Williams
Jonathon Winters
Poznati koji su priznali jednu ili više depresivnih epizoda

Buzz Aldrin, astronaut
Art Buchwald
Barbara Bush
Dick Cavett
Ray Charles
Eric Clapton
Leonard Cohen
Francis Ford Coppola
Michael Crichton
Sheryl Crow
Stephen Hawking
Anthony Hopkins
Sarah McLachlan
Bonnie Raitt
Joan Rivers
Roseanne
Rod Steiger
Još neke ličnosti sa duševnim tegobama

Lionel Aldridge
Buzz Aldrin, astronaut
Hans Christian Andersen
Diane Arbus
Antonin Artaud, poet
Honore de Balzac (1799-1850)
James Barrie
Ralph Barton
Charles Baudelaire
Thomas Lovell Beddoes
Ludwig van Beethoven
E F Benson
Ingmar Bergman
Hecotr Berlioz
John Berryman
William Blake (1757-1827)
Aleksandr Blok, poet
Napoleon Bonaparte (1769-1821), general
Francesco Borromini
James Boswell
Charlotte Bronte
Agatha Christie
Winston Churchill (1874-1965)
Copernicus
Frances Ford Coppola
Dostoyevsky
Alexander Dumas
Sergei Esenin
Michael Farady
Mikhail Glinka
Johan Wolfgang von Goethe (1749-1832)
Nikolai Gogol
Mazim Gorky
Cary Grant
Kenneth Graham
Graham Greene
George Frideric Handel
Heine
Ernest Hemingway
Herman Hesse
Howard Hughes
Victor Hugo
Henrik Ibsen
Vivian Leigh
Mikhail Lermontov
Abraham Lincoln (1809-1865)
Liszt
Martin Luther (1483-1546)
Gustav Mahler
Osip Mandelstam
Vladimir Mayakovsky
Michelangelo
Marilyn Monroe
Mozart
Benito Mussolino
Modest Mussorgsky
Isaac Newton
Friederich Nietzsche,
Vaslov Nijinsky (-1950)
Georgia O'Keefe
Eugene O'Neill
Charles Parker
Boris Pasternak
Sylvia Plath
Edgar Allen Poe (1809-1849)
Ezra Pound
Bud Powell
Alexander Pushkin
Rabelais
Sergei Rachmaninoff
Rembrandt
Giocchino Rossini
Robert Schumann
August Strindberg
Peter Tchaikovsky
Alfred, Lord Tennyson
Dylan Thomas
Leo Tolstoy
Ivan Turgenev
Mark Twain
Verlaine
Vermeer
Wagner
Emile Zola



http://www.depresija.org/?page=home&topic=poznati
Korisnikov avatar
By ns.happy
#888502
76% malo je previse... klinicki depresivno ne verujem... imao sam priliku da vidim nekoliko pacijenata koji su klinicki depresivni, oni nemaju volje za zivotom, a ja ne bih rekao da bas toliko ljudi ima u nasem okruzenju... pre bi to bilo da su zabrinuti, potisteni, tuzni sta god, ali depresivni u onom pravom smislu, to ne.
Korisnikov avatar
By Egon
#901369
Originally posted by Egon
ja vec duzhe vreme patim (aj da tako nazovem, mada daleko od bilo kakve patnje) od manichne depresije
tj granicnog poremecaja bipolarnog (manicno depresivnog) tipa

i josh plus shtoshta ...

al cimnuo sam se podosta ( i imam jos brdo toga da uradim i ogromnu zahelju da pozavrshavam stvari u svom zhivotu

bilo je momenata u depresiji ( pritom mislim na klinichku depresiju, a ne "jao ne znam sta cu sa sobom, bas sam smoren" ) kad nisam mogao da chujem nista oko sebe
i da ne prepoznajem ljude na ulici,
nisam mogao da govorim,
da ustanem iz kreveta
bukvalno vidis maglovito kroz zhuti filter ....


i uopste granica izmedju sna i jave je tu znachajno pobrkana ...

a nekih mesec dana pre toga potpuna manija kad ti samo padaju ideje napamet i prichash 100 na sat i ulecjesh u neke dilove sumanute

imao sam akciju da udjem u avion za tivat samo da se proshetam po moru na par sati i vratim se ....

plus sam pravio skandale na sednicama nastavnichkog veca na fakultetu i josh shtosta ...

o kokainu i trosenju novca da ne govorimo ....

i onda samo: tras!

trebalo mi skoro godinu dana da se izvuchem
i josh brdo toga imam da radim na sebi ...



wow ... sad kad chitam ovo .... :) (mada nije smeshno, al neka ...)

mnogo se stvari promenilo od ovog posta ...

sad sam reshio obaj "test" i imam svega 10 bodova .... mada to po meni i nije neki pokazatelj.

Ali fino, fino sam se ishchupao ... sad cju da nazdravim samom sebi .... :salut:

promenio sam mnoge zhivotne navike, stavove, osecjanja ...

a evo shta sam uradio ...

1) Hrana (hrana je najbitniji faktor u izlecehnju od depresije)
2) Sport ( bilo kakav ali zaista, najbolje teretana i plivanje)
3) San ( makar 8 sati)

i sve to dobro izdisciplinovati da postane patern za zhivot ....
more me takodje dobro izvuklo .... voda je chudo ...

i vrlo vazhno ... iskljuciti neke ljude iz zhivota ... to mozda zvuchi sebichno ali ... da li ste se nekad upitali da li ta osoba JESTE zaista moj prijatelj ?
Postoje mnogi ljudi koji se nalaze u nashem okruzhenju i koji su pravi "energetski vampiri" koji imaju uzhasno loshu energiju koju shire ok osebe i shto je najgore koji - ne zhele sebi da pomognu!!! tim ljudima je zaista lepo prizhiti svu pomocj i pazhnju ali ih drzhati podalje dok ne smisle sta ce sa sobom ...

Jedino shto mi je preostalo da sredim jeste osecjaj radne odgovornosti i odnos uspeh-neuspeh ... josh tu lestvicu da prodjem i super sam ...

Ne pijem lekove vishe, niti uzimam speed i ekstaze, ne izlazim toliko kao ranije samo da bih izashao iz kucje (nemam potrebe) ogranichio sam se na vrlo uzak krug prijatelja i poznanika sa kojima mi je jako prijatno i rad sam za upoznavanje sa drugima ...

Ne analiziram previshe ljude oko sebe ... i mene u odnosu na njih ... osecjam se svojim mnogo vishe nego ranije, prihvatam kritiku (chak zahtevam, ukoliko smatram da mi je potrebna)
idealizujem josh uvek previshe stvari i chesto mi se deshava da zapadnem u puku mashtariju potpuno neosnovanu ...


Ima tu josh gomila stvari ...
to shto sam izashao u susret nekim starim strahovima, sto sam preuzeo odgovornost za neke vazhne stvari u zhivotu i kojih se drzhim ... shto sam dosta otvoreniji po pitanju seksualnosti i ljubavi nego ranije ... to shto sam definisao shta TACHNO zhelim od zhivota (jedino josh da skontam KAKO :D )

dodushe .. stari problem "zaturanja pod tepih nekih stvari" je i dalje prisutan ali zar ne radimo to svi .... ?



Bacio sam se na ishranu i sport (teretana i plivanje) stalno se nesto chachkam po licu, primio sam se na neke kreme etc

kreveljim se u ogledalu ( eee da .... kreveljite se shto vishe u ogledalo sami sebi to je jako mentalno zdravo, ozbiljno, to mi preporuchila moj terapeut)

sve u svemu .... I`m free ... :D
Korisnikov avatar
By Egon
#901385
wooowww ... ovo je bio odlichan reality check ....


now I`m gonna watch some porn and have some sleep .... :porn:
Korisnikov avatar
By svichky
#901429
svidja mi se ona preporuka sa lekovima...samo ima nusefekat vise spavanja, manji apetit...upravo ono sto mi ne treba nikako, tacno bih se osushio u 100 godisnjem snu...hahahaha:smeh:
inace se iz depresije vadim uz pomoc sopstvene auto-sugestije ili razgovora sa prijateljima, zajebi lekove, barem u mom slucaju...
Korisnikov avatar
By Zonche!
#901468
Mene iz depresije vadi hrana... :curka:

Da se primetiti kada sam srecan a kada ne :lol:
By Karlo
#901810
Moze li mi neko poslati adresu i telefon od nekog, kako se to danas kaze, gay friendly (neuro)psihijatra u Novom Sadu uz predhodno nabavljen uput?
Korisnikov avatar
By Deksi
#916561
Ne znam mene je veceras uhvatila neka strasna depresija,sagledam stvari iz drugog ugla,vidim realnu sliku i shvatim koliko iluzorne dozivljaje nekih stvari imam ponekad i kako sputavam samog sebe time sto forsiram dobro raspolozenje i teram bedak tako sto idem po zurkama,pijem,drogiram se i stalno moram da budem u drustvu.
Onda se odjednom sve skupi i zapitam se sta radim sebi,mojim roditeljima,ljudima kojima je stalo do mene...... :(
Korisnikov avatar
By TheDutchess
#916678
Desava se to malecki nemoj biti puno sad,iskuliraj se sad malo i radi ono sto ti se radi a ne ono sto mislis da treba i doci ce sve na svoje mesto.
Korisnikov avatar
By Dr.Lee
#921931
Depresija je na globalnom nivou
Svi je imamo
Hoces-neces tako je
:drama:
Preporucujem: Flunirin,Miansan,Amizol,Zoloft,Trixifen,Metoten,Leponex,Haloperidol,Rivotril,Eftil,Litium,Flormidal,Karbomazepin,Auromid,Sulpirid...etc.
A ako nista od toga ne pomaze Dopa ima na svakom cosku
:zongler:
Korisnikov avatar
By Gothrose
#921939
Originally posted by Dr.Lee

Preporucujem: Flunirin,Miansan,Amizol,Zoloft,Trixifen,Metoten,Haloperidol,Rivotril,Eftil,Litium,Flormidal,Karbomazepin,Auromid,Sulpirid...etc.
A ako nista od toga ne pomaze Dopa ima na svakom cosku
:hypno: :shok: :hypno:

:smeh: :smeh: :smeh: :smeh: :smeh:

Dr. u kojem si ti tripu? :iskolacen:


However,welcome to the club :grouphug:

:lukavi:
Korisnikov avatar
By Dr.Lee
#922118
:sunce:

Dr.Lee preporucuje:
100mg Leponexa kad petlovi pocinju da kukuricu pa mozete direktno na posao i voila nema vise depresije.
Korisnikov avatar
By Dina
#927466
Sad sam resavala onaj test za depresiju... 24 boda... kazu umerena depresija... :sigh:
Korisnikov avatar
By tea92
#956770
i ja sam BILA, u uzasnoj depresiji, pre nego sto sam procitala ovu temu...


hvala vam! :grouphug:
By Simor
#956799
Deljenje iskustava sa ljudima koji prolaze kroz iste ili slične situacije definitivno ima terapeutsko dejstvo!

:)
By Paris
#956928
Originally posted by Egon
1) Hrana (hrana je najbitniji faktor u izlecehnju od depresije)
2) Sport ( bilo kakav ali zaista, najbolje teretana i plivanje)
3) San ( makar 8 sati)
sa ovim se skroz slazem. zdrava hrana :vegi: , workout i dobar san.

ja bih dodala i jos druzenje sa (pravim) prijateljima
partijanje :dancing: (neko ko se bar jednom nedeljno dobro izdjuska ne moze biti depresivan :cheer: )

i naravno rad :kopa: (zaokupite sebe poslom/poslovima koje volite imajuci uvek u vidu da je dokon um djavolje igraliste)
Korisnikov avatar
By istok
#956931
A ja bih na tu listu dodao redovan sex.
Korisnikov avatar
By Dina
#957864
Originally posted by Simor
Deljenje iskustava sa ljudima koji prolaze kroz iste ili slične situacije definitivno ima terapeutsko dejstvo!

:)
Eh, gde li ja da nadjem nekog sa slicnim situacijama kao sto su moje, a kamoli sa istim... :doh:

Ali slazem se sa tobom :)
Korisnikov avatar
By 4NY K3Y
#970679
Originally posted by Paris
Originally posted by Egon
1) Hrana (hrana je najbitniji faktor u izlecehnju od depresije)
2) Sport ( bilo kakav ali zaista, najbolje teretana i plivanje)
3) San ( makar 8 sati)
sa ovim se skroz slazem. zdrava hrana :vegi: , workout i dobar san.

ja bih dodala i jos druzenje sa (pravim) prijateljima
partijanje :dancing: (neko ko se bar jednom nedeljno dobro izdjuska ne moze biti depresivan :cheer: )

i naravno rad :kopa: (zaokupite sebe poslom/poslovima koje volite imajuci uvek u vidu da je dokon um djavolje igraliste)


Meni je sada problem sto mi nije ni do hrane (ne jede mi se nista) ni do sporta (pre mesec dana napustila treniranje plesa, sad sam napustila i aikido), a prijatelje ne dozivljavam vise kao bliska bica, te mi se ni ne vidja sa njima.

Posao koji volim ne postoji.

Da, spavam 8 sati. Nekad i vise. Mnogo vise.



Ne pomaze to...
Korisnikov avatar
By Rei
#970710
Originally posted by Simor
Deljenje iskustava sa ljudima koji prolaze kroz iste ili slične situacije definitivno ima terapeutsko dejstvo!

:)
U principu, da, ali se mozhe postici kontraefekat, projekcija simptoma, etc... Zashto se inache radi tako malo grupnih terapija...
Korisnikov avatar
By Wilhelmina
#980400
Originally posted by Karlo
Moze li mi neko poslati adresu i telefon od nekog, kako se to danas kaze, gay friendly (neuro)psihijatra u Novom Sadu uz predhodno nabavljen uput?
Ja sam otisla u studentsku i doktorka je ok po tom pitanju. U stvari, ispituje te dosta o tome, ali ti ni ne namece nikakav zakljucak ili sugestiju.
Elem, hajde sad o meni...
Nekoliko godina sam uspevala da balansiram na tankoj liniji uz pomoc glume i autosugestije, cesto i hrane, samo da ne bih priznala da imam problem psiho-prirode.
Islo je dotle da sam sopstveni manjak samopouzdanja kompenzovala uspehom na faxu, te je isao onaj metod polozim - dobra sam, ne polozim - bezvredna sam i glupa. Odmah zatim, zatvaranje u krug - nisam polozila - glupa sam - necu izaci sledeci put na ispit, jer ga necu poloziti...
I jos gomila pogresnih obrazaca ponasanja i misljenja.
Kulminiralo je sve pre nekih dva meseca, kada sam, uz generalno nesredjenu situaciju, saznala da imam i ginekoloskih problema (zapravo nista strasno, hormonski disbalans, cest u zena mojih godina, koji nelecen moze dovesti do cista). Dosla kuci sa pregleda, pocele su da mi se tresu ruke, ispustila sam casu vode, odjednom me lupi visok pritisak i glavobolja, pa zamagljen vid i manjak vazduha... ko da cu umreti, jbt...
Smirilo se stanje prilicno brzo, ali osecaj je za ne pozeleti nikome.
Za sada uzimam samo mali bromazepam od 1.5 po potrebi. Odlazem ad, iz nemam pojma kojih razloga
By vaga-strelac
#1023788
ne volim depresiju a ni ona mene...
samo je bitno cekati da "ona" prodje...jer,kako je dosla tako ce i da ode.
Korisnikov avatar
By Schveca
#1030491
Originally posted by ns.happy
76% malo je previse... klinicki depresivno ne verujem... imao sam priliku da vidim nekoliko pacijenata koji su klinicki depresivni, oni nemaju volje za zivotom, a ja ne bih rekao da bas toliko ljudi ima u nasem okruzenju... pre bi to bilo da su zabrinuti, potisteni, tuzni sta god, ali depresivni u onom pravom smislu, to ne.
sa ovim se slazem... primecujem da masa ljudi svaku potishtenost, neke priode u zivotu kada i nisu bash ,,happy" nazivaju depresijom... Mislim to kad te uhvati stanje da ne znash gde cesh i shta cesh, kad mislish da nema nikog ko te voli i kad ti je sve tuzno, pa te to prodje za 20 dana, to i nije depresija...
Klinichka ili prava depresija se vidi na kilometar... ti ljudi su stvarno bez volje za zivotom, ne jedu, ne piju, ne zanima ih nishta, cute, bulje u jednu tachku i premotavaju svoj zivot i to im se ne deshava jednom u nedelju dana nego su takvi trajno... nedeljama, mesecima.... ne mogu da se oraspoloze tako shto ce se napiti, odgledati film, pojesti 5 kila chokolade...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 22
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!