Originally posted by Kiwi
Nije ni internet ono što je nekad bio ... Sada i vaše komšije, rođaci, prijatelji ... jednom rečju svi u vašoj mreži mogu da vide sa kim chatujete, šta ugovarate i da to sve lepo snime.
Evo malo pojašnjenja sa "tehničke" strane. Danas je malo verovatno da ti "svi" mogu da vide iz razloga što se za umrežavanje kompjutera koriste Switch-evi a ne Hub-ovi (to su one kutijice u koje idu kablovi sa svih kompjutera), nekada je bilo obrnuto zbog razlike u ceni opreme. Razlika je što hub prosleđuje celokupni mrežni saobraćaj na sve kompjutere - a oni identifikuju koji "paketi" podataka njima pripadaju a druge pakete "odbacuju". Switch pak tu logiku u sebi vrši i šalje kompjuterima samo ono što je njima namenjeno. Drugim rečima kada neko primi MSN poruku preko neta, Hub taj paket podataka pošalje do svih kompjutera a Switch samo do onoga kome je namenjen.
U slučaju Hub-a taj Mesage Direct program bi zaista svako mogao da instalira na svoj kompjuter i prisluškuje "mrežni saobraćaj", međutim pošto su danas skoro isključivo Swithevi u upotrebi, takvu privilegiju može da ima samo Sistem Administrator, koji jedini ima kontrolu nad tim uređajem (bilo na poslu ili ko god da je to kod kuće).
Zaista, sistem administrator može SVE da prati, od toga koje sajtove posećujete, mailove koje šaljete, chat poruke itd. osim ako navedeni programi ne koristi šifriranu internet vezu (tu su npr. Internet strane koje počinju sa https:// a ne sa http://), mada i tom slučaju može da vidi koje sajtove posećujete mada ne i sadržaj komunikacije. Postoji mogućnost ovo izbeći, ali zahteva da korisnik ima naprednija znanja, administratorski pristup svom kompjuteru i još po nešto. Međutim, ni to ne vredi ako administrator, što je moguće mada malo verovatno, instalira za korisnike neprimetan softver na njihovim kompjuterima, koji celokupan sadržaj njihovih ekrana u realnom vremenu šalje na njegov ekran – ista tehnologija kao za Remote Assistance, ko je to probao u XP-u, zna o čemu se radi.
Što se poslovnog okruženja tiče mislim da zakonski to nije moguće sprečiti, u smislu poštovanja privatnosti, posebno ne ako se zaposleni da potpišu papir gde primaju k znanju da su "svi podaci na kompanijskim kompjuterima u vlasništvu kompanije", itd. Verovali ili ne neke programerske firme čak imaju i kamerice u sobama, ili se stolovi zaposlenih jednostavno postave do zida, a šef u prostoriji sedi ili se šeta hodnikom i "nadzire" zaposlene bez upotrebe bilo kakve sofisticirane tehnologije!