Originally posted by mishicavo mache
srbija je prepisala bukvalno evropsku regulativu o zashtiti autorskih prava i evropska agencija pomazhe srbiji obuchavajuci pravnike kako se boriti protiv internet piraterije, tako da je pitanje vremena kada ce pocheti prvi procesi protiv internet piraterije. svako nezakonito umnozhavanje ili razmenjivanje fajlova je krivichno delo (narushavanje autorskih prava se tretira kao teshka kradja)
zaboravljaš da je zakon koji se ne sprovodi samo mrtvo slovo na papiru. a to je srbijanska svakodnevica.
ovde je bilo nekoliko hapšenja ali samo za ove što su umnožavali piratske diskove i distribuirali ih na veliko. to bude poneka akcija čisto da BSA kaže da se u Srbiji nešto dešava. ali da pitaš ljude iz BSA o stanju piraterije u Srbiji, reći će ti da nisu uopšte zadovoljni i da se stvari isuviše sporo odvijaju.
osim činjenice da se američki zakon nikako ne može primeniti u Srbiji, stoji i to da se američki i EU zakoni iz ove oblasti veoma razlikuju. američki Kongres je pre nekoliko godina na inicijativu Holivuda usvojio kontroverzni "Milenijumski zakon" (DMCA) koji je do besmislice ograničio prava legalnih kupaca. takav zakon u EU nema nikakvog smisla s obzirom na široka prava koja potrošači uživaju. onda i to o čemu piše topsecret: da postoji različita pravna regulativa čak i među pojedinim EU članicama. mislim da je baš Nemačka prilično liberalna po pitanju p2p mreža i razmene sadržaja.
stoji i to da nije isplativo sudski goniti svakog korisnika. i dalje su najviše na udaru oni koji masovno skidaju sadržaje za dalju distribuciju, pogotovo ako je to uz finansijsku korist. mnogo više košta nekog ko skida par gigabajta mesečno izvesti pred sudiju nego koliko vredi sam taj nelegalno preuzeti sadržaj.
na kraju, cela ova priča o provajderima je čisto zastrašivanje korisnika bez pravne osnove. verovatno da posle ove opomene neće uslediti nikakve sankcije, mada zaista nije loše koristiti neki softver za skrivanje IP adrese.