Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Aktuelnosti javnog zivota

Moderatori: Stripi, Moderators

Korisnikov avatar
By Sheytan
#2364881
Trinaesta godišnjica agresije NATO na Srbiju

BEOGRAD – Sutra, 24. marta, navršava se 13 godina od kada su počeli vazdušni napadi NATO snaga na Srbiju, odnosno tadašnju SRJ, u kojima je za 78 dana ubijeno najmanje 2.500 a ranjeno i povređeno više od 12.500 ljudi.

Poginuo je 1.031 pripadnik vojske i srpske policije, a teže i lakše ranjeno oko 6.000 civila, među njima 2.700 dece. Ranjena su 5.173 vojnika i policajca, a desetak osoba se i dalje vode kao nestali.

Ukupna materijalna šteta procenjena je tada na 100 milijardi dolara. Ratni gubici NATO u ljudstvu i tehnici nikada nisu obelodanjenii.

Odluka o agresiji na tadašnju SRJ doneta je, prvi put u istoriji, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, a naredbu je tadašnjem komandantu savezničkih snaga, američkom generalu Vesliju Klarku izdao generalni sekretar NATO Havijer Solana.

Klark je docnije u knjizi „Moderno ratovanje” napisao da je planiranje vazdušne operacije NATO protiv SRJ „sredinom juna 1998. već uveliko bilo u toku” i da je završeno krajem avgusta te godine.

SRJ je napadnuta pod izgovorom da je krivac za neuspeh pregovora u Rambujeu i Parizu o budućem statusu pokrajine Kosovo i Metohija.


Nakon što je odluku o neprihvatanju stranih trupa potvrdila Skupština Srbije, koja je predložila da snage Ujedinjenih nacija nadgledaju mirovno rešenje sukoba na Kosovu, NATO je 24. marta 1999. u 19.45 časova započeo vazdušne udare krstarećim raketama i avijacijom, na više područja Srbije i Crne Gore.

Devetnaest zemalja alijanse, počele su bombardovanje sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, podržane strateškim operaterima koji su poleteli iz baza u zapadnoj Evropi, a kasnije i iz SAD. Najpre su gađane kasarne i protivvazdušne odbrane Vojske SRJ, u Batajnici, Mladenovcu, Prištini i drugim mestima.

Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja napada bar nekoliko puta nije našao na meti.

U bombardovanju je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok su 38 razoreni.

Tokom agresije izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona.

NATO je lansirao 1.300 krstarećih raketa, izručio 37.000 „kasetnih bombi” od kojih je poginulo oko 200 osoba, a ranjeno više stotina, i upotrebio zabranjenu municiju sa osiromašenim uranijumom.

Uništena je trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje, bombardovane su dve rafinerije u Pančevu i Novom Sadu, a snage NATO su prvi put upotrebile i takozvane grafitne bombe za onesposobljavanje elektroenergetskog sistema.

Posle više diplomatskih pritisaka, bombardovanje je okončano potpisivanjem Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna 1999. da bi tri dana potom počelo povlačenje snaga SRJ sa Kosova i Metohije.

Pošto je generalni sekretar NATO-a 10. juna izdao naredbu o prekidu bombardovanja, poslednji projektili pali su na području sela Kokoleč u 13.30 sati.

Tog dana je Savet bezbednosti UN usvojio Rezoluciju 1244, a u pokrajinu je upućeno 37.200 vojnika Kfora iz 36 zemalja, sa zadatkom da čuvaju mir, bezbednost i povratak više stotina hiljada albanskih izbeglica dok se ne definiše najširi stepen njene autonomije.

Tanjug
#2364882
Konuzin: NATO bombardovanje je bilo rat protiv srpskog naroda

BEOGRAD – Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin izjavio je danas da NATO bombardovanje 1999. godine nije bilo rat protiv Slobodana Miloševića, već rat protiv srpskog naroda koji je trasirao put separatizmu Kosova.

„Nisu slučajno tadašnji pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova, a danas visoki funkcioneri samoproglašenje kosovske države, javno govorili da se NATO bori na njihovoj strani. Danas je očigledno da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova deo evroatlantskog plana podele Srbije”, rekao je Konuzin na skupu „Da se ne zaboravi: Kosovo i Metohija - 13 godina posle NATO agresije”, održanom u Sava centru.

Konuzin je u govoru koji je pročitao na srpskom jeziku rekao da je NATO gađao prevashodno civilne objekte - mostove, železničke čvorove, elektrane, električne vodove, preduzeća i pogone za preradu nafte.

„Masovno bombardovanje SRJ bilo je čin agresije protiv suverene države protivno Povelji UN i demonstracija politike sile, namenjene jačanju pretenzija na uspostavljanju hegemonije u unipolarnom svetu. Problem Kosova i danas ostaje otvoren”, rekao je Konuzin.

Konuzin je dodao da je Kosovo postalo poligon za testiranje političkog protivpravnog mešanja u stvari suverenih država uz primenu sile i da je NATO bombardovanje Libije i mešanje NATO zemalja u unutrašnje stvari Sirije, jednostrane sankcije i pripema vojnog upada u Siriju zapravo ponavljanje onoga što je pre 13 godina urađeno u SRJ.

„Izgleda da međunarodna zajednica nije uspela da izvuče odgovarajuće zaključke. Pokazalo se da teške rane od bombadrovanja SRJ do danas nisu izlečene. Ljudske žrtve, od kojih većinu čine civili, nenadoknadive su, a privreda Srbije ne može da se oporavi od ogromne štete”, rekao je Konuzin.

Ambasador Rusije u Srbiji je dodao da duboku zabrinutost izazivaju statistički podaci o velikom porastu onkoloških oboljenja u mestima izloženim bombardovanju osiromašenim uranom.

„Vojna akcija, koja se pravdala neophodnošću prekida humanitarne katastrofe, imala je upravo obrnute posledice. Egzodus albanskih izbeglica sa Kosova u susedne zemlje bio je iskorišćen kao izgovor za bombadrovanje. Ali, još više izbeglica je napustilo pokrajinu upravo nakon početka NATO bombardovanja”, naveo je Konuzin.

Konuzin je dodao da se više od 200.000 Srba, Roma i drugih koji su napustili Kosovo već posle dolaska međunarodnog vojnog kontingenta nije vratilo na svoja ognjišta, a da ih je međunarodna zajednica jednostavno zaboravila.

Bivši ministar spoljnih poslova SRJ Vladislav Jovanović rekao je da vlast u Srbiji „vodi politiku kapitulacije” i da je krajnje vreme za reviziju politike „srljanja na zapad po svaku cenu” i uspostavljanje ravnopravnih odnosa sa zemljama koje nisu priznale Kosovo.

„Cilj zapada je da pretvori Srbiju u želatinsku masu koja će slediti njegove naloge i vlast u Srbiji je angažovana na kakvom, takvom pristanku na nezavisnost Kosova. U zvaničnom govoru nema više 'borimo se za Kosovo kao deo Srbije', nego 'borimo se za legitimne interese Srbije na Kosovu'“, rekao je Jovanović.

Na skupu je govorio i bivši ministar spoljnih poslova Živadin Jovanović, a prisustvovali su i državni sekretar Ministarstva za rad Negovan Stanković, bivši načelnik Generalštaba Vojske SCG Branko Krga, ambasador Belorusije u Srbiji Vladimir Gušev, predstavnici ambasada Irana i Kine, kao i novinari Dušan Čukić, Ljiljana Bulatović i Radisav Brajović.

Skup je su organizovali Beogradski forum ravnopravnih, SUBNOR i Klub generala i admirala Srbije.

Beta
Korisnikov avatar
By Mars
#2364884
Rekli su da će to da se desi. Da će tako da bude.

Mac, mac, mac, mac....
Korisnikov avatar
By spliff
#2364889
ali je zato bombardovanje opravdanje da se protera oko 600.000 civila sa kosova?
#2364894
Slučаj Rаčаk je izmišljotina zasnovana na lažima Vilijama Vokera, tada šefa Kosovske verifikacione komisije OEBS-a. Račak je bilа legitimnа аntiterorističkа аkcijа srpske policije protiv nаoružаnih pripаdnikа OVK, ali je ona politički iskorišćenа kаo povod dа se iskonstruišu nаvodi o mаsаkru i progonu civilа u cilju stvаrаnjа legitimitetа zа NATO bombаrdovаnje SRJ.

Akcijа policije u Rаčku je bilа posledicа pojаčаnih аktivnosti OVK koja je osnovаnа 1994, а od 1996. godine počinje sа ozbiljnijim oružаnim terorističkim nаpаdimа nа policiju, civile i držаvne objekte nа Kosovu i Metohiji, boreći se zа nezаvisnost Kosovа i Metohije od Srbije i Jugoslаvije i stvаrаnje tzv. Velike Albаnije.

U periodu od 1996. do 1998. OVK je preuzelа odgovornost zа ubistvo 21 osobe: 5 policаjаcа i 16 civilа (od kojih je bilo 5 Srbа i 11 Albаnаcа koje su pripаdnici OVK smаtrаli kolаborаtorimа).

Aktivnosti OVK su posebno intenzivirаne polovinom 1998. godine što je dovelo do ozbiljnijih sukobа OVK sа policijom.

To se sve znalo i tada, a danas se zna mnogo više o zakulisnim radnjama u cilju NATO pomoći albanskim teroristima u otcepljenju Kosova od Srbije.

Tako da Srbija od mene nikada neće dobiti moj glas za ulazak u NATO.

Makar organizovali referendume svakih šest meseci, koliko je valjda minimalni zakonski rok izmedju dva referenduma o istom pitanju.
Korisnikov avatar
By Tungi
#2364924
Da Milošević nije odbio mirovni sporazum u Rambujeu i pravio se faca, do bombardovanja ne bi ni došlo, koje u svakom slučaju ne može biti opravdano, na ovaj ili onaj način, ali kad ne možeš sa jačima, onda im se pridruži (na jedan ili drugi način). Koliko je NATO naneo štete Srbiji, toliko, čak i više je naneo Milošević, dajući im vetar u leđa 'bombardujte nas, mi ne odustajemo od svoje politike prema Kosovu', slična situacija kao i danas, samo što je danasnja vlast poučena greškama prethodne politike, 'zaplivala' malo u diplomatskim vodama.
Korisnikov avatar
By Mars
#2364986
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2364887#p2364887]Sheytan napisao:[/url]
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2364884#p2364884]Mars napisao:[/url]Rekli su da će to da se desi. Da će tako da bude.
To nije nikakvo opravdanje za nelegitimno, zlikovačko, bombardovanje Srbije.
Nije.

Ali rekli su da ce to da se desi.

A Sloba reko "malo morgen".

A Vanja Grbic se posle neke pobede odbojkaske reprezentacije unosi u kameru i kaze onako dziberski "KOGA CE ONI DA BOMBARDUJU?!?"

A moja manicna tetka sa dva daljinska upravljaca ide kroz kucu i vice "Neka svi izginemo ! Neka svi izginemo - AKO!" i naizmenicno pusta Prkosnu pesmu sa videa i one kretene voditelje Dnevnika direktno na RTS...

NATO intervencije jesu tesko divljastvo, al ja ne mogu tek tako da preskocim sve sto je tome prethodilo i njih najvise okrivim za stradanja kroz koja smo prosli.
Korisnikov avatar
By Stripi
#2364998
ili, kako je lako tuđim kurcem gloginje mlatiti.
Korisnikov avatar
By Mars
#2365000
Kanađanin jedan (sjajan čovek inače), neposredni svedok nekih 50 dana bombardovanja - napisao je posle toga knjigu o onome što je video, doživeo...razgovarao sa ljudima, akteri na sceni, akteri iza scene, visoka politika...i mislim da nije mogao bolji nasllov knjizi da da

Slika

(edit: a evo tek da ironije ne manjka i na njoj se nalazi fusnota...dole piše *) regardless of consequences)
#2365185
Novak Đoković: Bombardovanje zastrašujuće iskustvo koje mi je probudilo glad za uspehom


Najbolji teniser sveta Novak Đoković prvi je Srbin koji će gostovati u čuvenoj emisiji "60 minuta" na američkoj televiziji CBS.

Emisija je snimana krajem prošle godine i predstavlja dokumentarac o Đokoviću i njegovom životu.

Ekipa CBS-a pratila je srpskog tenisera na mnogim delovima sveta, a kadrovi emisije snimani su na sportskom centru "Milan Gale Muškatirović", kod Novakovog dede Vlade na Banjici, kao i prvog trenera Jelene Genčić.

Reč je o jednoj od najcenjenijih emisija u svetu, koja se emituje od 1968. godine i godišnje ugosti samo jednog aktivnog sportistu.

Đoković je govorio o detinjstvu, prvim danima druženja sa reketom, ratu u bivšoj Jugoslaviji, bombardovanju 1999. godine i kako su takve okolnosti uticale da danas bude najbolji na svetu.

"Bombardovanje je bilo zastrašujuće iskustvo za dečaka koji sanja da postane teniski šampion. Dva i po meseca budili smo se svake noći između dva i tri ujutru zbog uzbuna. Pokušavam da se sećam tog vremena po nekim pozitivnim dešavanjima. Dobra strana je bila, recimo, ta što smo manje išli u školu, a više smo se družili sa reketom", ispričao je Đoković u emisiji.

On je dodao da je upravo tada dobio novi motiv, jer se kod njega i njegove porodice "probudila glad za uspehom".

"Mi, kao Srbi, morali smo težim putem da dolazimo do uspeha, zbog prošlosti i istorije kakvu smo imali. Morali smo dublje da kopamo od ostalih", istakao je Đoković.

Jedan od dečačkih snova koji je ostvario bilo je osvajanje Vimbldona.

"Kada je meč završen, pojeo sam komadić te čuvene trave i tada su mi kroz glavu prošle slike iz detinjstva, svega onoga što sam prošao. Uspomene na prvi teniski teren na kojem sam počinjao, dane u Beogradu... Bilo je prelepo", ispričao je Đoković.

Emisija "60 minuta" biće prikazana u noći između subote i nedelje, u isto vreme kada Đoković igra prvi meč na turniru masters serije u Majamiju od 1 sat ujutru protiv Kipranina Markosa Bagdatisa.

(Tanjug)
#2365187
Miroslav Lazanski: Zašto su nas napali

I godišnjice imaju sudbinu. Ponekad, izvesni događaji iz istorije izgledaju značajni i aktuelni, međutim, mnogo češće postaju neaktuelni ili neopravdano kao da osećamo kako nemamo veze sa njima. Ko se danas nešto posebno seća 6. aprila 1941. i napada nacističke Nemačke na Kraljevinu Jugoslaviju i bombardovanja Beograda? Ili još bliži rat, agresija NATO-a na SR Jugoslaviju 24. marta 1999. Biće zanimljivo, koje će naše stranke, i na koji način, u jeku predizborne kampanje danas da se sete 24. marta 1999.

Jer, upravo ovih dana pukovnik crnogorske vojske Mehmedin Tahirović, inače oficir bivše JNA, izazvao je revolt kod porodica poginulih u ratu 1999. zahtevom da prosvetni radnici pomognu „da se prevaziđu frustracije prema NATO-u”. Pukovnik je, prema rečima predsednika Upravnog odbora Udruženja boraca ratova od 1990. godine, rekao da je ,,zadatak nastavnika da neutrališu negativne poruke učenicima o NATO-u i da se potrude da učenici zaborave svoje ubijene vršnjake i ubede ih da su frustracije koje su se stekle prema NATO-u prošlost”. Inače, prema saopštenju vlade Crne Gore obuka nastavnika srednjih škola o evroatlantskim integracijama počela je u Podgorici, Danilovgradu, na Cetinju i u Nikšiću. Koliko znam, političkih komesara i oficira za moralno-političko vaspitanje u bivšoj JNA procentualno je uvek najviše bilo Crnogoraca, pa me ove vesti iz Podgorice jako vesele. NATO je dobro znao odakle treba da se krene. Dakle, crnogorski srednjoškolci, srećan vam početak vrlo ozbiljne moralno-političke nastave. Dobićete i ocene iz tog predmeta. Ide to uz Madonu.

No, nisu u Crnoj Gori oko toga usamljeni, u Srbiji je povodom nedavne godišnjice razgovora u Rambujeu bilo javnih istupa u kojima se tvrdilo „da smo mi krivi što su ti razgovori propali, da je trebalo u Rambujeu da pristanemo na sve što se od Beograda tada tražilo i da je Rambuje bila propuštena šansa, jer mi nismo hteli direktno da razgovaramo s delegacijom Albanaca sa Kosova”.

Kako svi, ipak, nemamo namernu kolektivnu amneziju podsetio bih da je uz 82 stranice dokumenta izdatog u Rambujeu, tačnije uz poglavlje 7. gde se govori o „vojnim mirovnim snagama na Kosovu”, stoji i aneks B, koji u svom članu 8. kaže:

„Osoblje NATO-a, sa vozilima, brodovima, avionima i opremom, imaće pravo slobodnog i bezuslovnog kretanja po čitavoj teritoriji SR Jugoslavije, njenim vazdušnim prostorom i teritorijalnim vodama, imaće pravo na postavljanje kampova i kasarni, pravo na korišćenje svih područja ili usluga potrebnih za podršku, obučavanje ili operacije. Osoblje NATO-a će uživati imunitet od svakog oblika hapšenja, istrage i pritvaranja kome bi pristupili organi SR Jugoslavije, a greškom uhapšeni ili pritvoreni pripadnici NATO-a moraju odmah biti predati nadležnim telima NATO-a”.

U članovima 9. i 10. aneksa B precizira se da NATO neće morati da plaća poreze, niti bilo koje fiskalne ili carinske dažbine, niti će podlegati bilo kakvoj carinskoj kontroli.

U članu 15. piše da, kada je reč o uslugama, pod tim se podrazumeva da NATO ima potpunu i slobodnu upotrebu komunikacijskih mreža, uključujući TV i pravo da se koristi čitavo elektromagnetsko polje, i sve to potpuno besplatno.

No, nije to sve, u članu 21. stoji da „NATO ima ovlašćenje da hapsi i u najhitnijem roku predaje uhapšene odgovarajućim vlastima”.

„Njujork tajms” je 5. juna 1999. izvestio da bi prema Aneksu B sporazuma iz Rambujea, „čiste snage NATO-a imale potpunu slobodu da idu gde god žele po Jugoslaviji, zaštićene od svakog pravnog procesa”.

Da se onda zapitamo ko je to po svaku cenu hteo rat 1999? I čemu manipulacija Rambujeom u delu naše političke javnosti?

Okružni sud Tirgarten u Berlinu oslobodio je u maju 2000. godine krivične odgovornosti lica koja su putem oglasa u listu „Tagescajtung” od 21. aprila 1999. pozivala nemačke vojnike da dezertiraju iz Bundesvera i tako izbegnu učešće u ratu protiv Jugoslavije. Presuda nemačkog suda glasi da krivično delo pozivanja na dezerterstvo i odbijanje poslušnosti nije postojalo, jer je rat protiv SR Jugoslavije bio protivpravan. Logikom prava i sve što je proizašlo iz tog rata jeste protivpravno.

Albanski otpor prema Beogradu na Kosovu nije bio usmeren ka demokratiji i građanskom društvu, već mu je cilj bio striktna albanska vlast na Kosovu i otcepljenje od Srbije. Rukovodstvo OVK je na svaki način htelo internacionalizaciju sukoba putem oružanih provokacija jugoslovenske vojske i srpske policije. Brutalnosti je bilo na obe strane, ali je OVK bila ta koja je krajem 1998. počela sa novim oružanim akcijama u nastojanju da prisili Beograd da opet uđe u borbe s OVK, da se primirje prekrši, a za to optuži Srbija.

Posle toliko godina možda je došlo vreme da se prestanu koristiti različiti aršini za pojedine balkanske narode i da se shvati da formiranje građanskog društva i multietničkih država uz pomoć stranih armija ne može doneti ništa dobro. Orvelovska refleksija ne vodi nikuda. Administracija u Vašingtonu baca pesak u oči i sebi i drugima stalno odgađajući kompleksno rešenje kosovske krize. Samim protokom vremena kriza neće iščeznuti. Umeće je priznati grešku.

(Politika)
Korisnikov avatar
By Mars
#2365380
Šeki, očekivao bi čovek da mi je svejedno ko je autor tekstova koje preskačem, ali sam otkrio da mi teže pada kada preskačem tekstove Miroslava Lazanskog kad ih okačiš. To sam hteo da ti kažem.
#2365420
Hašim Tači: Intervencija NATO-a je donela Kosovu slobodu

"Premijer Kosova" Hašim Tači izjavio je na sinoćnjem prijemu povodom 13 godina od početka NATO bombardovanja na SRJ da je ta intervenicija bila najuspešnija vojna kampanja koja je kulminirala predajom vojne mašinerije Slobodana Miloševića, saopšteno je KIM radiju iz "kosovske Vlade".

"Mašinerija diktatora Miloševića deset godina je sprovodila hegemonistički rat i genocid na prostorima bivše Jugoslavije", rekao je Tači na prijemu u Prištini.

On je kazao da je intervencija NATO usledila kako bi se zaštitio narod Kosova.

"Veličina zločina izvršenih na Kosovu i raseljavanje milion njegovih stanovnika zapanjili su Vašington i Brisel, Pariz, London, Bon i Rim. Danas, 13 godina od početka bombardovanja svim tim državama i njihovim vladama, kao i tamošnjim liderima – odajemo posebno priznanje, zahvalnost i uvažavanje".

Posebnu zahvalnost Tači je odao vojnicima i oficirima NATO snaga koji su, kako je rekao, profesionalno, hrabro i herojski vodili 78-dnevnu bitku protiv srpskih policijskih i vojnih ciljeva.

Takođe je istakao da je kampanja NATO dala velike političke, diplomatske i vojne rezultate, što je po njegovoj oceni bilo od životne važnosti.

"Svi strateški ciljevi vojne intervencije NATO su postignuti: okončanje rata na Kosovu, odlazak srpske policije i vojske sa Kosova, ulazak KFOR-a kao međunarodnih bezbednosnih snaga, povratak prognanih sa Kosova i otvaranje poglavlja političkog života u uslovima mira".

Takođe je rekao da je zahvaljujući političkoj viziji OVK i intervenciji NATO, Kosovo dobilo slobodu i početak stvarnog demokratskog života.

"Posle 13 godina od otpočinjanja vazdušne kampanje NATO, Kosovo je nezavisna i suverena država koju je priznalo 89 država. Kosovo je ispunilo sve uslove da se ove godine uspešno okonča nadzirana nezavisnost, kao dokaz stabilnosti i zrelosti legitimnih institucija".

Na prijemu kome su prisustvovali "ministri" u Tačijevoj "vladi", "predsednica Kosova" Atifete Jahjaga i pojedini međunarodni predstavnici na Kosovu, "kosovski premijer" je rekao da Kosovo danas ima evropsku perspektivu za otpočinjanje studije izvodljivosti, koja će dovesti do Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

"Kosovo je nova država, faktor mira i stabilnosti u regionu sa sigurnom perspektivom u Evropskoj uniji i u NATO", zaključio je Tači.

Podsetimo, u NATO bombardovanju Savezne Republike Jugoslavije stradalo je 2.500 i ranjeno 12.500 ljudi

(KiM Radio)
#2365746
Neka vidi svet

Nole: OVDE SAM SPAVAO DOK SU BOMBE PADALE OKOLO



Novak Đoković pokazao ekipi CBS podrum u kojem se s porodicom krio za vreme NATO bombardovanja

Najbolji srpski i svetski teniser Novak Đoković plasirao se u 3. kolo turnira u Majamiju pobedom nad Markusom Bagdatisem od 6:4, 6:4. Dok je lomio otpor Kipranina, na čuvenoj američkoj televiziji CBS emitovana je emisija snimljena u Beogradu u kojoj Nole pokazuje Amerikancima gde je i kako živeo tokom NATO bombardovanja Srbije pre 13 godina. Kadrovi su snimani u sportskom centru Milan Gale Muškatirović, kod Noletovog prvog trenera Jelene Genčić, ali i kod deda Vlade na Banjici. Tamo je Novak ekipi pokazao podrum u kojem je provodio noći dok su mu avioni kružili iznad glave.

- Bombardovanje je bilo zastrašujuće iskustvo za dečaka koji sanja da postane teniski šampion. Dva i po meseca budili smo se svake noći između dva i tri zbog uzbuna. Pokušavam da se sećam tog vremena po nekim pozitivnim dešavanjima. Dobra strana je bila, recimo, ta što smo manje išli u školu, a više smo se družili s reketom - rekao je Đoković i dodao:

- Mi smo, kao Srbi, morali da dolazimo do uspeha težim putem, zbog prošlosti i istorije. Morali smo da kopamo dublje od ostalih.
Korisnikov avatar
By Denni85
#2366111
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2364924#p2364924]Tungi napisao:[/url] Koliko je NATO naneo štete Srbiji, toliko, čak i više je naneo Milošević, dajući im vetar u leđa 'bombardujte nas, mi ne odustajemo od svoje politike prema Kosovu', slična situacija kao i danas, samo što je danasnja vlast poučena greškama prethodne politike, 'zaplivala' malo u diplomatskim vodama.
Miloseviceva politika prema Kosovu nije bila toliko pogresna koliko njegovo nesnalazenje, glupost i neznanje na diplomatskom planu, te je tom glupom politikom dopustio da teroristi OVKa postanu "borci za slobodu" a legalne snage jedne drzave ubice i zlocinci. Zlocini na Kosovu sa srpske strane - da bilo ih je, ali bilo je i britanskih/americkih/sovjetskih zlocina u prolece 1945. u Nemackoj, u svakom ratu dogode se zlocini!
#2366178
Pre tačno 13 godina oboren "nevidljivi" avion F-117A

BUĐANOVCI - Mit o neoborivom američkom "nevidljivom" lovcu bombarderu F-117A srušena je pre 13 godina, na današnji dan, kada su jedinice jugoslovenske vojske oborile taj avion dok je bio u akciji NATO bombardovanja Srbije 1999. godine.

Slika

F-117A "noćni soko", koji je posle brojnih akcija u Libanu, Panami, Iraku...stekao oreol "nevidljivog", oboren je 27. marta u vojvođanskoj ravnici u selu Buđanovci.

Tu letilicu oborio je 3. divizion 250. brigade Protivvazdušne odbrane, koji su u 20.42 sata, zahvaljujući sposobnosti jedinice, ispravnoj tehnici i "maloj tehničkoj inovaciji" uspeli da ga pogode sa zemlje.

"Noćni soko" pao je u atar sela Buđanovci, pošto je prethodno gađan sa dve rakete tipa "neva", a jedinicom koja ga je oborila komandovao je pukovnik Zoltan Dani.

F-117A je opremljen sa dva "dženeral elektrik F404" turbo motora i četvorostepenom kontrolom leta, nosi različito naoružanje, ima savremeni navigacioni sistem integrisan u digitalni pane u kabini, koja pojačava efikasnost misije.

Cena tog aviona, po nameni - lovca, kojeg je od 1982. do 1990. godine proizvodila američka kompanija "Lokid", iznosila je 45 miliona dolara.

Avion je dugačak 20,3 metara, visok 3,8 metara sa rasponom krila od 13,3 metara, a postiže maksimalnu brzinu od 0,9 maha.

"Noćni soko" je izuzetnu reputaciju stekao borbenim letovima nad Irakom u Zalivskom ratu 1991. godine, kada je, po objavljenim podacima, 1.270 puta proleteo neprimećen nad iračkim radarima, u 39 borbenih misija.

F-117A je konstruisan u obliku brušenog dijamanta, što je neuobičajeno za letilice te namene, a u američkoj vojnoj terminologiji dobio je naziv "stelt", što na engleskom jeziku znači "krišom", "u potaji", ili "nevidljivi avion".

"Noćni soko" je predstavljao simbol moći zbog savremene tehnologije kojom je opremljen, a što mu je omogućavalo da bude "nevidljiv" za sve radarske sisteme.

Avioni tog tipa konstruisani su sa oštrim uglovima, koji predstavljaju skup krivina od kojih se odbijaju radarski zraci, a zahvaljujući sačinjenim specijalnim kompozitnim materijalima utiču da se letilica ne može registrovati na radaru. (Tanjug)
#2369841
Bivši britanski ambasador Roberts za podelu Kosova

Bivši ambasador Velike Britanije u Beogradu, sada predsednik oksfordskog koledža Triniti, ser Ajvor Roberts, izjavio je da bi bilo najlogičnije da se Kosovo podeli i da deo severno od Ibra ostane u Srbiji.

"Meni se čini da bi bilo najlogičnije da se Kosovo podeli i da deo severno od Ibra ostane u Srbiji. To bi bila neka vrsta fer rešenja", rekao je Roberts u intervjuu za današnju "Politiku" . On smatra da je Kosovo još nerešeno pitanje, podsetivši da ga je manje od polovine članica UN priznalo kao nezavisnu državu, "pa je tako i logično da se uloži novi pokušaj i iznađe rešenje".

Roberts smatra da bi bilo krajnje licemerno da se Srbiji blokira prstup u članstvo Evropske unije pre nego što prizna nezavisnost svoje pokrajine, jer Kosmet, kako je napomenuo, još nisu priznale ni neke zemlje EU.
"Ideja da nerešeno pitanje granica treba da zabrani članstvo u EU zadržala bi, ne samo Kipar, nego i Britaniju, Irsku, Španiju i Dansku izvan EU", dodao je on.

Na pitanje o avnojevskim granicama, Roberts koji je bio britanski ambasador u Beogradu od 1994. do 1997. godine, kaže da se zalagao za neku vrstu novog Berlinskog kongresa, "na kome bi se granice ponovo definisale da bi se stvorile dugoročno stabilnije države".

"Onima koji kažu da je to regresija i koncesija nacionalizmu, odgovorio bih da je to ono što je vera u samoopredeljenje dala u ovom konkretnom slučaju. Ne izgleda razumno dozvoliti samoopredeljenje Kosovu, a ne i srpskom i hrvatskom delu Bosne", smatra Roberts.

Na pitanje zašto nikada nije objavio knjigu u rukopisu "Razgovori sa (Slobodanom) Miloševićem", nastalu 1998. na osnovu beleški posle sastana sa njim, Roberts je rekao da su pravila Forin ofisa nalagala da kao aktivan diplomata to tada nije mogao da uradi. Kada sam posle 10 godina otišao iz diplomatijene, Milošević je već preminuo u Hagu neosuđen, a u Britaniji više nije bilo toliko interesovanja za Balkan, objasnio je nekadašnji britanski ambasador u Beogradu koji je ovih dana ponovo izabran za predsednika jednog od najcenjenijih koledža u okviru čivenog univerziteta Oksford .
By Kragi
#2369845
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2364986#p2364986]Mars napisao:[/url]
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2364887#p2364887]Sheytan napisao:[/url]
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2364884#p2364884]Mars napisao:[/url]Rekli su da će to da se desi. Da će tako da bude.
To nije nikakvo opravdanje za nelegitimno, zlikovačko, bombardovanje Srbije.
Nije.

Ali rekli su da ce to da se desi.

A Sloba reko "malo morgen".

A Vanja Grbic se posle neke pobede odbojkaske reprezentacije unosi u kameru i kaze onako dziberski "KOGA CE ONI DA BOMBARDUJU?!?"

A moja manicna tetka sa dva daljinska upravljaca ide kroz kucu i vice "Neka svi izginemo ! Neka svi izginemo - AKO!" i naizmenicno pusta Prkosnu pesmu sa videa i one kretene voditelje Dnevnika direktno na RTS...

NATO intervencije jesu tesko divljastvo, al ja ne mogu tek tako da preskocim sve sto je tome prethodilo i njih najvise okrivim za stradanja kroz koja smo prosli.
uz sve to pustis da sve traje neko vreme.
sto da nas bombarduju 15 dana kad mogu 75?
#2370050
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2369841#p2369841]Ivor Roberts napisao:[/url]Bivši britanski ambasador Roberts za podelu Kosova

Bivši ambasador Velike Britanije u Beogradu, sada predsednik oksfordskog koledža Triniti, ser Ajvor Roberts, izjavio je da bi bilo najlogičnije da se Kosovo podeli i da deo severno od Ibra ostane u Srbiji.

"Meni se čini da bi bilo najlogičnije da se Kosovo podeli i da deo severno od Ibra ostane u Srbiji. To bi bila neka vrsta fer rešenja", rekao je Roberts u intervjuu za današnju "Politiku" . On smatra da je Kosovo još nerešeno pitanje, podsetivši da ga je manje od polovine članica UN priznalo kao nezavisnu državu, "pa je tako i logično da se uloži novi pokušaj i iznađe rešenje".

Roberts smatra da bi bilo krajnje licemerno da se Srbiji blokira prstup u članstvo Evropske unije pre nego što prizna nezavisnost svoje pokrajine, jer Kosmet, kako je napomenuo, još nisu priznale ni neke zemlje EU.
"Ideja da nerešeno pitanje granica treba da zabrani članstvo u EU zadržala bi, ne samo Kipar, nego i Britaniju, Irsku, Španiju i Dansku izvan EU", dodao je on.

Na pitanje o avnojevskim granicama, Roberts koji je bio britanski ambasador u Beogradu od 1994. do 1997. godine, kaže da se zalagao za neku vrstu novog Berlinskog kongresa, "na kome bi se granice ponovo definisale da bi se stvorile dugoročno stabilnije države".

"Onima koji kažu da je to regresija i koncesija nacionalizmu, odgovorio bih da je to ono što je vera u samoopredeljenje dala u ovom konkretnom slučaju. Ne izgleda razumno dozvoliti samoopredeljenje Kosovu, a ne i srpskom i hrvatskom delu Bosne", smatra Roberts.

Na pitanje zašto nikada nije objavio knjigu u rukopisu "Razgovori sa (Slobodanom) Miloševićem", nastalu 1998. na osnovu beleški posle sastana sa njim, Roberts je rekao da su pravila Forin ofisa nalagala da kao aktivan diplomata to tada nije mogao da uradi. Kada sam posle 10 godina otišao iz diplomatijene, Milošević je već preminuo u Hagu neosuđen, a u Britaniji više nije bilo toliko interesovanja za Balkan, objasnio je nekadašnji britanski ambasador u Beogradu koji je ovih dana ponovo izabran za predsednika jednog od najcenjenijih koledža u okviru čivenog univerziteta Oksford .
podela Kosova- DA, podela BiH mimo i vishe od Dejtonskog Sporazuma- NE!!!
#2370199
Danijel Server: Dolazi vreme za razgovor o severu Kosova


Danijel Server, ugledni američki ekspert za Balkan i profesor sa vašingtonskog Johns Hopkings univerziteta, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, pored ostalog, ocenjuje da u Prištini postoji politička volja za otvaranje sveobuhvatne diskusije o severu Kosova; da Boris Tadić greši kad kaže da se pokazala uspešnom strategija „I Kosovo i EU“; da se sada, prvi put posle pada Miloševića, stranci neće mešati u sastavljanje vlade u Srbiji; da bi, kad bi bio Tadić i kad bi pobedio na izborima, ušao u koaliciju sa Tomislavom Nikolićem kako bi ga učinio ko-odgovornim za Kosovo; da srpski političari ne otvaraju dosijee tajnih službi verovatno zato što znaju da bi mnoge od njih ti dosijei kompromitovali; da narative o četničkom vođi Dragoslavu Mihailoviću ne treba politički instrumentalizovati već ih prepustiti proveri profesionalnih istoričara i relevantnih arhiva.

RSE: Počnimo poslednjom razmenom hapšenje policajaca između Srbije i Kosova. Koliko su takvi incidenti potencijalno opasni?

Mislim da su vrlo problematični, ali ne znam da li bih baš upotrebio termin “opasni”. Ako hapsite ljude zasto što su vaši sunarodnici uhapšeni u drugoj državi, onda je jasno da niste država u kojoj postoji vladavina prava.

RSE: Zašto je Srbija, zašto je Ivica Dačić to učinio. Da li da dobije koji poen u predizbornoj kampanji?

To je učinio zato što ne zna šta je dopušteno, a šta nedopušteno u demokratskom društvu. Da, to će mu doneti par glasova, nema sumnje. Ali, čak iako su mu ti glasovi bili motiv, kao čovek koji ima bar elementarnu predstavu o tome šta je pravna država, to ne bi učinio. Nema nikakve sumnje da je taj čin informacija o stanju vladavine prava u Srbiji, a neki bi mogli zaključiti i da se ne daje datum početka pristupnih pregovora državi koja čini takve stvari.

RSE: Kako komentarišete odluku Srbije da ne održi lokalne izbore na Kosovu?

To je dobra i mudra odluka, koja će svakako pomoći Srbiji.

RSE: Verujete li da će Srbija ikad više održati lokalne izbore na Kosovu?

To ne znam, ali bih rekao da će bilo šta što se na Kosovu bude dešavalo, a što ima veze sa Srbijom, zahtevati sporazumevanje između Beograda i Prištine. Oni moraju da počnu da sarađuju, posebno kad je u pitanju položaj srpske zajednice, pre svega Srba na severu Kosova. Priština je ostvarila relativno dobre rezultate kad je u pitanju položaj srpske zajednice južno od Ibra, ali to nije postigla na severu Kosova. Tu će, naravno, stvari biti mnogo, mnogo teže i Beograd će, razume se, težiti da bude deo igre, da tako kažem. Mislim da nije problem da bude igrač u toj igri, ali pod uslovom da igra pošteno. A da bi igrao pošteno, mora se dogovarati sa Prištinom. Ako, dakle, želi izbore u severnim opštinama, o tome treba da razgovara sa Prištinom, kako bi se došlo do obostramo prihvatljivog rešenja, takvog koje neće naneti štetu interesima Kosova, ali koje će omogućiti i demokratski glas Srbima na severu Kosova. Možda to tako izgleda, ali to ni u kom slučaju nisu nerešiv problemi.

RSE: Postoji li ikakav plan u nastajanju za sever Kosova? U poslednje vreme mnogo se govori o tome da postoji potreba za pregovorima Prištine i Beograda, uz učešće međunardne zajednice o nekoj vrsti posebnog rešenja za sever Kosova.

Da, govori se dosta o takvim pregovorima, nemam informaciju šta se konkretno na tom planu dešava, ali mislim da dolazi vreme za, ako ništa drugo, sveobuhvatnu diskusiju o tome šta raditi sa severnim Kosovom. Američka pozicija je da to treba da bude proces fazne, postupne, reintegracije sa ostatkom Kosova u skladu sa Ahtisarijevim planom, koji predviđa široku decentralizaciju i samoupavu. Ali, ako neko tome suprotstavlja stav da to nije dovoljno, da, recimo, subvencije Srbima na severu Kosova mogu biti blokirane od strane centralne vlade u Prištini, onda je odgovor – sedite i razgovarajte sa Prištinom.

RSE: Mislite li da postoji politička volja Prištine da se otvori takva diskusija?

Da, mislim da postoji. Iako se to ne vidi na prvi pogled zbog zvanične političke poze, mislim da razboriti ljudi u Prištini savršeno dobro razumeju da ne mogu prosto ščepati kontrolu nad severom Kosova i prinuditi tamošnje Srbe da budu lojalni Prištini. To se neće dogoditi, pa je jedino što im preostaje da polako zadobijaju poverenje severnokosovskih Srba. To, naravno, neće biti ni malo lako, posebno s obzirom na to da je mnogo radikalnih Srba sa čitavog Kosova sada koncentrisano na severu, uz njih imate i dosta Srba prognanih iz Hrvatske koji su veoma frustrirani svojim nesrećnim sudbinama. A tu je još i činjenica da je sever Kosova teritorijalno uz samu Srbiju. Dakle, na sever Kosova ne možete gledati onako kako ste gledali na dva tamošnja prelaza i svako na Kosovu ko je razuman to savršeno dobro zna. Dakle, do rešenja će se morati stići kroz pregovore i dolazi vreme kada treba sesti za sto i tu temu otvoriti.

RSE: Formula sa fusnotom, dogovoreno rešenje za regionalno i međunarodno predstavljanje Kosova doživelo je neuspeh već na samom početku. Može li se ono uopšte održati?

Ja bih tu fusnotu pokazivao sa ponosom. Zašto? Na toj fusnoti je referenca na Rezoluciju 1244 i na mišljenje Međunarodnog suda pravde, koje je, nesumnjivo, na strani Prištine. Međutim, važno je shvatiti da Rezolucija 1244, uprkos svemu što je o njoj rečeno, nije sačuvala suverenitet Srbije nad Kosovom. Jedina jasna referenca o srpskom suverenitetu nalazi se u preambuli, ali preambula nije pravno obavezujuća. Druga referenca na srpski suverenitet je u opisu prelaznih rešenja. Međutim, Rezolucija 1244 jasno kaže da će se konačni status Kosova rešavati kroz politički proces. Po mom mišljenju, Rezolucija 1244 predstavja legalnu potvrdu da je Kosovo različito u odnosu na druge delove tadašnje države i da ima pravo na politički proces kojim će se definisati njegov finalni status, što je pravo koje nijedan drugi deo Srbije, odnosno, tadašnje Jugoslavije, nije imao. Dakle, u toj fusnoti nema ničeg što bi dovodilo u pitanje kosovsku suverenost i nezavisnost. Naprotiv, ona dovofi u pitanje pravo Srbije na suverenitet nad Kosovom.

RSE: Zašto je, onda, bilo otpora u Prištini da se prihvati ta fusnota i referenca na Rezoluciju 1244?

Prosto zato što ljudi često ne razumeju pravne zavrzlame i finese. Mislim da je bila greška što je Priština pružala otpor prihvatanju te fusnote. Ono što je dobila fusnotom jeste to što je eliminisala prepreke od strane zemalja-članica EU koje nisu priznale Kosovo u daljim odnosima između Kosova i EU. Španija, Rumunija ili Kipar, recimo, ne mogu više da kažu da ne prihvataju Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji ili ukidanje viznog režima sa Kosovom zato što ne priznaju Kosovo. Sada, dakle, postoji formula i sve dok Kosovo tu fusnotu prihvata i ističe, zemlje-članice EU obavezne su da ne blokiraju sporazume između EU i Prištine. To, dakle, nije poraz već sasvim suprotno – velika prednost za Kosovo.

RSE: Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je dobijeni status kandidata za EU dokazao da je formula “I Kosovo i Srbija”, bila recept za uspeh. Da li je bila i hoće li nadalje biti?

On greši. To možda može biti formula uspeha na srpskoj unutrašnjoj političkoj sceni, ali na putu Srbije ka EU to neće biti uspešna karta. Uostalom, mnoge zemlje Evropske unije su mu to otvoreno saopštile. Čak i prosrpske članice EU rekle su mu da neće biti ništa od članstva Srbije u Evropsku uniju sve dok se ne reši pitanje Kosova. A svako ko misli da se pitanje Kosova može rešiti ponovnim uspostavljanjem suvereniteta Srbije nad Kosovom živi zaista u drugačijoj realnosti od ostatka sveta. Dakle, Tadić pravi veliku grešku. Znam da to radi zbog predizborne kalkulacije i možda bih i glasao za njega, ali ovo mu ne bih poverovao.

RSE: Kad kažete, čak i prosrpske članice EU... na koje zemlje mislite?

Serwer: Švedska je, primera radi, rekla Srbjiji da neće postati članica Evropske unije dok ne reši sve probleme sa Kosovom. To je, uostalom, poznata činjenica. Jednu stvar je u ovom kontekstu posebno važno razumeti: dovoljno je da samo jedna članica blokira odluku o datumu početka pristupnih pregovora ili o učlanjenju u EU. Mislim da ima bar dvadeset država-članica EU koje bi blokirale članstvo Srbije u EU ako ne reši sve probleme sa Kosovom; bar dvadeset, a možda i svih dvadeset sedam.

RSE: Predsednik Boris Tadić se odlučio za prevremene predsedničke izbore, istovremeno sa parlamentarnim i lokalnim. Zašto je po vama doneo takvu odluku?

Pretpostavljam zato što misli da će pobediti.

RSE: Da li je motiv za to i da, kao najharizmatičniji u njoj, pomogne svojoj stranci u izborima?

Da, pomoć sopstvenoj partiji bi takođe mogao biti motiv. Ja sam anticipirao da do toga može doći. Delimično zato da bi se opozicioni rival što pre izbacio iz ravnoteže. Osim toga, čini se da je ovo najbolji momenat za njega.

RSE: Da li njegova odluka reflektuje i veći strah od Nikolića nego što priznaje?

Znate, svaki političar koji se ne boji opozicije pravi veliku grešku. Politika je vrlo kompetitivan biznis. Siguran sam da ne bi sazvao prevremene predsedničke izbore da ne veruje da će to njemu i njegovoj stranci doneti prednosti.

RSE: Između Tadićevih Demokrata i Nikolićevih Naprednjaka, koju stranku bi Zapad favorizovao? Koga bi voleo da vidi kao pobednika i mandatara nove vlade?

Na strani Tadića je, bez svake sumnje, mnogo simpatija kako u Evropskoj uniji tako i Sjedinjenim Državama. On je već poznata veličina, pristojan čovek itd. Kad je reč o Nikoliću, više je zabrinutosti, on je manje poznat, iza njega je nacionalistička prošlost. Ja, međutim, verujem da je iza nas vreme kad su se stranci mešali u izbore i sastavljanje vlada. Rekao bih da će ovo verovatno prvi izbori u Srbiji od pada Miloševića, na kojima će se o 98% onoga što će se događati nakon izbora odlučivati u Srbiji a ne izvan Srbije.

RSE: Da, ali se verovatno sećate da su nakon prošlih izbora Sjedinjene Države i Evropska unija vrlo aktivno učestvovale u sastavljanju vlade Srbije.

Moj utisak je da će one ovoga puta biti mnogo manje aktivne u tom smislu nego nakon prošlih izbora. Još nešto bih dodao: ukoliko Nikolić i Tadić, DS i SNS, odluče da uđu u koaliciju, niko u Vašingtonu zbog toga ne bi bio posebno nezadovoljan. Naprotiv. Naročito ne bi bio nesrećan ako bi ta koalicija energičnije rešavala probleme sa Kosovom nego neki drugi savez koji bi formirao vladu.

RSE: Kolika je verovatnoća da se formira ta velika koalicija?

Mislim da nije nemoguće da do toga dođe. Da sam ja Tadić, da sam tek pobedio na izborima, a znam da je najtvrđi orah koji me čeka rešavanje pitanja Kosova, nastojao bih da učinim Nikolića ko-odgovornim u rešavanju tog problema. Dakle, smatrao bih da bi svi sporazumi koji me čekaju u vezi sa Kosovom bili verodostojniji ako iza njih, pored mene, stoji i najjača partija opozicija. Mislim da je takav politički stav apsolutno normalan i razuman i ne bih bio iznenađen ako bi se Tadić za njega na kraju i opredelio.

RSE: Srbija ni posle dvanaest godina od rušenja bivšeg režima nije otvorila dosijee tajnih službi i jedina je bivša komunistička zemlja koja to nije učinila. Evropski parlament je u poslednjoj rezoluciji saopštio da Srbija to mora učiniti ako želi u EU. Zašto političke elite po vašem mišljenju nisu otvorile dosijee tajne policije?

Jedino što se nameće kao odgovor na to pitanje jeste da su političke elite na vlasti nespremne da to učine zato što bi sadržaj tih tajnih dosijea mnoge među njima kompromitovao. Znate, nereformisane tajne službe jedan su od najvećih problema Srbije. Nisam do sada video nijednu meru koja se odnosila na srpske bezbednosne službe koja bi bila uverljivo reformska. Smatram da bi predsednik Tadić više nego bilo ko drugi morao osećati teške posledice takvog stanja stvari u službama. Nadam se u tom smislu da će politička elita ne samo otvoriti tajne dosijee nego i temeljno reformisati službe bezbednosti. Uostalom, ako to sama Srbija ne uradi, to će doći na dnevni red kao uslov za napredak u evrointegraciji Srbije.

RSE: To što vladajuće garniture neće da otvore tajne dosijee zaista nameće ozbiljne sumnje i pitanja: vladaju li nama ljudi ucenjeni od tih tajnih službi jer su bili njeni saradnici, što bi se otvaranjem tajnih dosijea i otkrilo?

To svakako nameće mnogo pitanja. Najbolji način da se na ta pitanja odgovori jeste da se tajni dosijei otvore i da se počne proces temeljnog čišćenja bezbednosnih službi. Ne samo pojedinaca nego čitavog narativa i čitave istorije tajnih službi. Ali, ne samo Miloševićevog nego i vremena nakon Miloševića.

RSE: Evropska unija će, kažete, dovesti srpsku politiku do otvaranja tog pitanja?

Da, nadam se da će to EU učiniti, ali smatram da je mnogo verodostojnije da Srbija to sama učini. Osim nekoliko pojedinaca, nisam, međutim, do sada čuo snažne pozive političara da se to učini.

RSE: Pitala bih vas i šta mislite o rehabilitaciji vođe četničkog pokreta Dragoslava Mihailovića. Taj proces koji je počeo, prate duboke podele i kontroverze, kako u Srbiji, tako i širom regiona.

I na Zapadu ima prilično dubokih podela među ekspertima kad je reč o ulozi Mihailovića. Napravljen je, recimo, pre nekoliko godina dokumentarac koji sugeriše da je Zapad trebalo da na kraju rata podrži Mihailovića. Znate, postoji mnogo instrumentalizacije svih tih narativa, koji, nažalost, bivaju stavljani u funkciju različitih političkih opcija koje su na sceni danas, a ne u funkciju otkrivanja istorijske istine, odnosno, laži. Moje stanovište je da diskusija o toj temi treba da bude u rukama profesionalnih istoričara, a ne političara. Sud, razume se, svoj posao mora da obavi jer i nema drugog izbora ako je neko već pokrenuo sudski proces. Ali, što se tiče otkrivanja istine, mislim da je najbolje pustiti istoričare da istraže relevantne arhive, a definitivne zaključke donositi tek na osnovu rezultata do kojih oni dođu kad temeljno prekopaju te arhive i pokažu relevantnu zbirku nepobitnih istorijskih dokumenata.

(Radio Slobodna Evropa)
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!