Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Aktuelnosti javnog zivota

Moderatori: Stripi, Moderators

Korisnikov avatar
By Mars
#2358399
Samo da kazem da sam hteo da kazem "curice", ne "tjurke".
Korisnikov avatar
By nsc
#2358407
moju koleginicu koja ima 2 ćerke, a pohvalila se kako je nabavila one ćuriće što narastu u ćurke od 30kg, godinama smo svi pitali šta sad gaji - ćerke ili ćurke
Korisnikov avatar
By smaug
#2360111
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2358348#p2358348]Simor napisao:[/url]
smaug napisao:
Pre dva dana Vesna Pesic oplela po Cedomiru Jovanovicu.
Juce citam Zagorka Golubovic pisala Borisu Tadicu.

Jebote, kao da gledam spansku seriju u kojoj se zaljubljulju, padaju u nesvest, vencavaju, pa onda u milion epizoda razvode.

Sta je Vesna Pesic deset godina onako strasno podrzavala kad je podrzavala Cedu? Sta? I zasto sad lepo ne kaze - promenila sam misljene, opasuljila sam se. Sve ostalo je cirkus. I kako onda covek da misli da su oni ozbiljni politicari. Kako?

Razumem frustraciju Zagorke Golubovic. Potpuno razumem zenu. Ali aman! Moze li da ne zvuci kao da je sledece sto ce da se dogodi biti poziv Borisovim roditeljima da dodju na razgovor kod razredne jer ucenik ne posecuje nastavu i ima slabe ocene. I, let me take it further, to saznajemo od komsinice, a ne napismeno od skole!
Do pre nekoliko meseci ja sam se mnogo ljutio na Vesnu Pešić što tako žestoko kritikuje Liberalno demokratsku partiju. Mislio sam da je LDP, uprkos svim glupostima, stranka koja zaslužuje moje poverenje jer na drugačiji način govori o mnogim stvarima koje se na političkoj sceni Srbije posmatraju kroz jednu krajnje iracionalnu prizmu. I iskreno mi je žao što sam bio nepravedan prema Vesni, jer su njene kritike na mestu. LDP je stranka koja omogućava Demokratskoj stranci da radi to što radi – bilo posredno, na republičkom nivou, ili neposredno, na nivou Beograda. Primera radi, verovao sam LDP-u kada je podržao u Skupštini Srbije reformu sudstva, a ispostavilo se da je to još jedna neviđena šarada. To ne znači da na narednim izborima neću glasati za LDP, pošto još ne kontam šta ćemo uraditi sa tzv. belim listićima, ali LDP jeste jedno razočarenje.

Što se Zage Golubović tiče, ona se godinama zalaže za drugačiji odnos prema radnicima. Jugoremedija je sada postala poznata široj javnosti iako ko prati list "Republika", npr., može da svedoči da se i Zaga i Nebojša Popov i Savet za borbu protiv korupcije godinama bore za prava radnika ne samo u ovoj fabrici. Koga zanima, "Službeni glasnik" i list "Republika" su prošle godine izdali knjigu "Mesto pod suncem – Radničke borbe u Srbiji" koja je svedočanstvo toga.

Zagorka Golubovic me je iznervirala zbog forme a ne zbog sustine. Bas zbog togga stos e godinama bavi problemom prava radnika ona apsolutno zna s kim ima posla i kad je gosn predsednik u pitanju i kad je njegov kabinet u pitanju a i kad su mediji u Srbiji u pitanju. A ono pismo je pathos. I uzgred, sta se sad desava sa Jugoremedijom i svim tim?

Vesna Pesic me je iznervirala zbog sustine. Jer mi zaista nije jasno kako to da je tek sad (relativno nedavno) primetila probleme u vezi sa LDP? Ili ce da nam kaze da je ona to znala i pre i kritikovala stranku i ranije, iznutra ( da ne kazem petokolonasila), samo sad to radi 'javno'. To je totalno bezveze. I to samo meni stvara bljak sliku o njoj.

A sad me i ti nerviras zbog LDP. :)
Kako ces, ako su oni jedno veliko razocaranje i sve ostalo sto si naveo, a s cim se slazem, da glasas za njih?
Zasto?
Korisnikov avatar
By Mars
#2360118
Pa kao i uvek: manje zlo.
By Simor
#2360718
smaug napisao:
A sad me i ti nerviras zbog LDP. :)
Kako ces, ako su oni jedno veliko razocaranje i sve ostalo sto si naveo, a s cim se slazem, da glasas za njih?
Zasto?
Zato što (možda naivno) verujem u demokratiju. Napisao sam gore - još uvek ne kontam do kraja šta dobijamo tzv. belim listićima (možda me do izbora i ubede), a LDP, kakav god da je (a daleko je od dobrog), i dalje jedini na političku scenu Srbije uvodi teme koje su važne za otrežnjenje. Ono što meni smeta jeste što LDP, na primer, puno ne progovara o korupciji (a veliko je iznenađenje da to ne rade ni druge opozicione partije koje bi na taj način imale sjajno oružje u borbi protiv Demokratske stranke, za čijeg vakta je korupcija doživela novi procvat). No, LDP se bezuslovno zalaže za evropske integracije, a ja mislim da su evropske integracije jedini način da se upristoji srpsko društvo. Nekoliko dobrih stvari koje su odrađene ovde, urađene su pod pritiskom Evropske unije. Sada kada smo dobili kandidaturu, EU će od nas zahtevati (dalju) reformu pravosudnog sistema, borbu protiv korupcije i kriminala. Unutrašnji potencijal za tu borbu (još uvek) ne postoji. Pa, hajde onda da nas EU natera na to. A LDP (+ SDU + SPO) jeste nesumnjivo za EU integracije, za razliku od "hoće kaki - neće kaki" stava naprednjaka ili otvorenog izolacionizma DSS-a i SRS-a.

I za kraj: mene diraj, ali u Zagu ne diraj. :avalon: :)
Korisnikov avatar
By Sheytan
#2361018
Između evroentuzijasta i evroskeptika
Ili - ima li Evropa alternativu

Srbija je konačno dobila zvanični status kandidata za prijem u Evropsku uniju. U javnosti su vidljiva dva krajnje isključiva reagovanja, koja idu od lovorika do sumraka. Zbog toga Srbija i dalje izgleda kao duboko podeljena zemlja, bez perspektive da izgradi nacionalnu strategiju za budućnost. Dele nas na atlantiste i proruske snage, evroentuzijaste i evroskeptike, nacionaliste i mondijaliste, demokrate i nacionaliste, partizane i četnike itd. Međutim, pitanje je da li su te podele, iako prenaglašene u medijima, a posebno u internet komentarima, zaista ozbiljne, ili su one više opsena koja se prikazuje u jednoj, dominantno, partokratskoj državi.

Osvrnućemo se prevashodno na podelu po pitanju evropske budućnosti Srbije. U opticaju je ideja takozvane druge Srbije "Evropa nema alternativu", kao i ideja čvršćeg vezivanja za Moskvu. Pored sve svoje stupidnosti ideja bezuslovnog predavanja Evropi pokazala je političku privlačnost i postigla nerealno velik uspeh. Kao što je to obrazložio Milo Lompar u svojoj knjizi "Duh samoporicanja" ta politika je "ciljano sužavanje svesti" građana, jer ona znači isto što i činjenica da smrt nema alternativu.

S druge strane je tradicionalna Srbija, koja prenaglašava srpski kulturni i nacionalni identitet i nije sposobna da razume potrebu evropskog ujedinjenja i nije uopšte voljna da se prilagođava opšteprihvaćenim evropskim normama. Ta Srbija je utemeljena na autodestruktivnom karakteru, koji je duboko usađen u mentalitetu naroda, a najčešće se opisuje rečju inat. To je ona Srbija koja je kliče "bolje rob, nego grob", "bolje rat, nego pakt", to je ona Srbija koja se neizmerno, uglavnom uzaludno, žrtvovala u balkanskim ratovima, i u oba svetska rata, i konačno u ratu sa NATO. Kao i Milošević, svojevremeno, protagonisti te Srbije vide budućnost u Evroazijskom savezu država koji za sada čine Rusija, Belorusija i Kazahstan.

Iako je politika "Evropa nema alternativu" besmislica, ona nikako ne znači da su tradicionalisti u pravu. Između evroentuzijasta i evroskeptika postoje i evrorealisti. Postoji treća Srbija. Ona nije mala, naprotiv, ona je velika. Zbog toga, mi nismo tako duboko podeljeno društvo, kao što se često tvrdi i prikazuje. Mislim da je više problem u percepciji i metodu istraživanja.

U izgradnji evropskog doma od početka postoje najmanje dve politike i postoje veoma ozbiljne razlike u shvatanjima širine i stepena ujedinjenja. To što su u prošlosti odneli prevagu evropski konzervativci, koji su uticali i na raspad Jugoslavije, uglavnom po šavovima istočnog i zapadnog rimskog carstva, i to što su katolički narodi rasturene Jugoslavije postali punopravni članovi Evropske unije, a pravoslavni i muslimani smešteni u čekaonicu pred evropskim vratima, nikome ne daje za pravo da Srbiju isključi iz procesa evropskih integracija i da je izoluje od Evrope.

Isto tako, ozbiljna ekonomska kriza u Evropi i drugi problemi u odnosima država u Evropskoj uniji, niti čak neprincipjelni pritisci na Srbiju kojih je bilo i ovih dana, ne mogu da budu dovoljni argumenti da se ospori i sam smisao evropskih i evroatlanskih integracija.

U izgradnji evropskog doma, već od temelja, evidentne su različite politike i interesi i to je realnost. Na to ukazuju i nedavno objavljeni dokumenti Politbiroa CK KPB iz kojih se vidi da su Margaret Tačer i Fransoa Miteran bili protiv ujedinjenja Nemačke i da su hteli da podstaknu SSSR da se bori protiv ujedinjene Nemačke. Rukovodstvo Sovjetskog Saveza sa Gorbačovom na čelu nije htelo da se na taj način blokira put saradnje sa Nemačkom i nije se suprotstavilo ujedinjenju.

Ako se imaju u vidu ideje Mihaila Gorbačova o zajedničkom evropskom domu, evidentno je da je time otvaran put za dijalog o celovitoj, ujedinjenoj Evropi. Nažalost, Gorbačov je, generalno gledano, ispao politički naivan. Ujedinjena i celovita Evropu za koju se čak zalagao i papa Vojtila, danas nema veću podršku u vrhu evrokratije, a ni u evropskoj javnosti. Nisu prihvaćene i gotovo da se zaboravljaju ideje Žaka Delora, njegov princip koncentričnih krugova po kojima je Evropa trebalo da se u trećem krugu proširi zemljama Balkana i SSSR-a. Na Zapadu su prevladale konzervativne snage koje ne gledaju na Rusiju kao ravnopravnog partnera u celovitoj Evropi, već je gledaju neokolonijalistički, isključivo kao izvor sirovina za svoju industriju.

Ipak, postoji ne samo druga Evropa, već i druga Nemačka. Ta Nemačka se razaznaje u govoru Helmuta Šmita na kongrsu SPD, održanom u decembru prošle godine. On ističe da je u poslednjih deset godina poverenje u nemačku politiku poljuljano i da se sumnja na kontinuitet nemačke politike. Šmit, istina vrlo oprezno, ukazuje na srž problema međunarodne politike Zapada i poziva na pobunu protiv bankarskog lobija. Šmit je duboko u pravu kada kaže da će se svet razvijati u pravcu dvovlašća Vašingtona i Pekinga, ako se taj problem ne reši.

Izolacionistička politika Amerike i Zapada prema Rusiji, odbijanje da se sa njom sarađuje kao sa velesilom, dobila je ovih dana, takođe, očekivan i realan odgovor. Putin je na predizbornom mitingu 23. februara u Moskvi, poručio moćnicima globalizma da njihovi stavovi po kojima se na resurse globalnog značaja ne može rasprostirati suverenitet nacionalnih država, neće moći primeniti na Rusiju. On je tim povodom podvukao paralelu sa Borodinskom bitkom i 1941. godinom i naglasio: "Nikoga ne treba da dovodimo u iskušenje svojom slabosti". Na masovnom mitingu podrške Putin je takođe istakao da je ruski narod u genima pobednički i najavio ubrzano jačanje odbrambene moći Rusije. Rusija se vratila svojoj izvornoj politici velike sile.

Na takav razvoj odnosa, nezavisni zapadni analitičari su upozoravali još devedesetih godina. Oni su ukazivali da se odnos Zapada prema Rusiji nije promenio od pada Berlinskog zida, iako više ne postoji nikakva opasnost od komunizma i Rusije. Varšavski vojni savez je jednostrano prestao da postoji. Obećanje koje je dato Gorbačovu da se NATO neće širiti na Istok se zanemaruje. Naprotiv, zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza se uvlače u NATO.

To je realnost Evrope u kojoj živimo i to pokazuje koliko je besmislen slogan "Evropa nema alternativu". Kao i uvek u srpskoj istoriji, i dobijanje statusa kandidata pokazuje da mi ništa u Evropi ne možemo da postignemo bez odobrovoljavanja Nemačke. To je jedna od dve najvažnije konstante srpske spoljne politike, prema shvatanju profesora i uglednog političara Milovana Milovanovića. Druga konstanta je da ništa na Balkanu ne možemo postići bez podrške Rusije. Po prirodi stvari, naši se interesi uglavnom podudaraju sa interesima Britanije i Francuske na Balkanu i ta podrška je takođe veoma bitna. Stoga će naš prijem u Evropsku uniju i pozicija na Balkanu biti u znatnoj meri determinisani odnosima Evrope i Rusije, odnosima Amerike i Rusije, kao i odnosima između evropske petorke.

Za ujedinjenje Evropske unije i Rusije ima hiljadu razloga, a dovoljno je navesti samo jedan. Udeo stanovništva starih evropskih država i Rusije u svetu se rapidno smanjuje i ono će se za trideset godina svesti na procentualno zanemarljiv udeo. Isto tako, snaga evropske i američke ekonomije, u odnosu na rastuće privrede Kine, Indije i Brazila, gubiće značaj. Savez sa Rusijom će se u budućnosti pokazati kao politička i ekonomska nužnost i za Evropu i za Ameriku. To će se pozitivno odraziti i na naš međunarodni položaj i značaj u ujedinjenoj i celovitoj Evropi i u Americi. Činjenica da se na nas često gledalo kao na male Ruse i otežavalo našu kandidaturu za Evropsku uniju, u tom slučaju će biti prednost. Da bi došli do te pozicije moramo da vodimo aktivnu politiku i gledamo daleko unapred, a ne da vodimo politiku izolacionizma i inaćenja.

Zbog svega toga je potpuno besmislena podela na evroentuzijaste i evroskeptike. Razumljivo je i što se zvanična vlast ne osvrće na veoma utemeljenu kritiku politike "Evropa nema alternativu". Uostalom, ta se kritika i ne odnosi na Vladu Srbije, ni na kabinet predsednika, ni na DS, pa više ni na SNS.

Ta politika se jedino može čvrsto vezati za LDP, SPO, kao i za jedan deo tzv. nevladinih organizacija. Naravno, da takvih politički kratkovidih i slabovidih ima i u Demokratskoj stranci, i u Vladi, i u kabinetu, ali to sigurno nije njihov mejnstrim. Na drugoj strani su jedino srpski radikali, Dveri i, uslovno rečeno, desno krilo Demokratske stranke Srbije.

Nije glavno pitanje danas, u Srbiji, kada ćemo ili da li ćemo uopšte postati punopravni članovi Evropske unije, niti je to pitanje da li će Evropska unija kakva je danas opstati. Bez obzira kako se proces evropskog ujedinjenja bude razvijao u budućnosti, niko, ni da to zaista hoće, neće moći da ukine evropsku civilizaciju, niti će moći da nas izdvoji iz zapadne judeohrišćanske civilizacije kojoj mi suštinski pripadamo. Ovde se nećemo osvrtati na problematičnu podelu civilizacija Semjuela Hantingtona po kojoj je judeocivilizacija deo zapadne civilizacije, a pravoslavna nije, jer je njegova podela pre svega političkog, a ne kulturnoistorijskog karaktera.

Glavno pitanje jeste da mi kao društvo što više usvojimo evropske vrednosti i da se saobrazimo sa Evropom. Naravno, i da sačuvamo svoje osobenosti. Suština, dakle, nije u cilju, odnosno punopravnom članstvu u Evropskoj uniji. Parafrazirao bih jednog od glavnih revizionista marksizma Eduarda Berštajna, i izneo tezu da je suština evroatlantskih integracija u kretanju ka tom cilju. Neću da kažem, kao Berštajn, cilj nije ništa, ali danas nije svrsishodno preterano raspravljati o tome, jer niko ne zna kako će EU izgledati kada stignemo do cilja.

Dakle, cilj će biti određen odnosima u Evropi i svetu, kakvi tada budu. Kretanje ka tom cilju je najvažnije, a sve ostalo uglavnom je bez smisla i značaja. Mislim na simplifikacije, kao što su proevropske i antievropske snage i partije, prozapadne i proruske ljude i sl. Ako se neko zaista tako oseća, onda on nije ni dostojan građanin Srbije, ni dostojan Srbin.

Umesto takvih jeftinih rasprava potrebne su nam ozbiljne rasprave i strategije za budućnost, odnosno scenariji za naše nastupanje u međunarodnim odnosima, a koji će polaziti od različitih mogućnosti razvoja tih odnosa u Evropskoj uniji i svetu. Osvrnuo sam se samo na onaj najpovoljniji za nas, a to je približavanje Evrope i Rusije, odnosno Amerike i Rusije. Ako se ti odnosi budu razvijali u suprotnom pravcu, to je razlog više da imamo načertanije ili scenario za naš rad u mnogo goroj situaciji u kojoj će se naći naša zemlja.

Zapad, odnosno Amerika, kojoj smo se zbog sloboda i prava čoveka i građanina nekada gotovo svi divili, danas nastupa sa imperijalističkih pozicija. Zbog toga je logično što podrška evroatlantskim integracijama sve više slabi. Međutim, ona slabi i zbog činjenice ko tu politiku danas predstavlja u Srbiji. Ne mislim na diplomatiju, već na najeksponiranije predstavnike te politike i na samo jedan deo takozvanog nevladinog sektora.

Kada bi u politici i analitici vladalo poštenje, spoljna politika srpske vlade, posebno kada je u pitanju integracija u Evropu, sada bi, posle dobijanja zvanične kandidature, trebalo da dobije kakvo-takvo priznanje i od opozicije. Zvanična politika se ne može ozbiljno kritikovati ni kao prozapadna i evroentuzjastička, ni kao evroskeptična i proruska. U celini gledano, srpska spoljna politika je najbliža onoj trećoj Srbiji, koja je evrorealistična. Zbog toga, bilo ko da dođe na vlast posle izbora, neće moći da vodi bitno drugačiju spoljnu politiku Srbije. To je veoma pozitivna ostavština ove vlade.

Nije, međutim, problem ove vlade u spoljnoj politici. Problem ove vlade je u unutrašnjoj politici. To je nedovršena država, funkcionisanje institucija, korupcija, kontrola medija itd., ali to nije tema.

Ilija Rapaić,
(Autor je nekadašnji glavni i odgovorni urednik "Duge")
Korisnikov avatar
By Sheytan
#2363375
Vedrana Rudan: Pred nama su novi ratovi

Poznata hrvatska spisateljica i novinarka Vedrana Rudan svojim kolumnama, blogom i knjigama i dalje intrigira, zabavlja ili nervira javnost. U intervjuu za naš list, rađenim putem mejla, govori o Evropskoj uniji, referendumu u Hrvatskoj, svojoj novoj knjizi…

Kao poznatom evroskeptiku, kako vam izgleda nedavna izjava vašeg predsednika da će Hrvatska od male države postati velika sila, upravo pomoću EU i NATO-a?

Naš predsednik Josipović i ovog puta ima pravo. Kad kao članica EU, već jesmo u NATO-u, krenemo ubijati majke i decu u Avganistanu, doduše tamo već jesmo, Iraku, Iranu, Gazi... zaista ćemo moći opet s ponosom pevati: „Kud narodna vojska kreće, sretna, sretna će se zemlja zvati“.

S obzirom na dobijenu srpsku kandidaturu za EU (ne)radujete li se što je čeka ista sudbina kao i vašu zemlju – „moderno ropstvo u koloniji velikih sila”?

Nikad mi neće biti jasno zašto „Srbi” misle kako „Hrvati” razbijaju glavu šta će, bre, da se desi Srbima. Ako pod „Srbi” zamislimo vas a pod „Hrvati” mene, onda ja vama „Srbima” poručujem da nijednu sekundu svoga dana, meseca ili godine ne trošim na analizu vaše sudbine. Imam troje dece koja, za sada, imaju bedan posao, imam unučicu koja je, za sada, sita a ima i cipelice na nogama, neće dugo, imam stambeni kredit u „švajcarcima“, pijem brdo lekova koji su sve skuplji, plaćam privatno zdravstveno osiguranje da bih uopšte mogla doći do doktora, muža, mene i našu decu jedna plata deli od bankrota – i sad zamislite situaciju. Skupi se tako moja porodica na nedeljnom ručku pa krene analizirati što će se dogoditi Srbima kad krenu, a krenuće, u EU. Ne morate mi verovati, ali i mene i moju porodicu više brine koliko će dugo moja unučica kašljati ili imati proliv nego šta će se dogoditi Srbiji.

Šta je bilo gore za Hrvatsku: napuštanje Jugoslavije ili ulazak u EU?

Šta je „Hrvatska”? Po meni to je uvek skupina kriminalaca koji služe moćnijim kriminalcima od sebe pa onda odluče šta će se dogoditi nekoj „Hrvatskoj” ma gde ona bila i kako se zvala. Obični ljudi nisu odlučivali o sudbini „Hrvatske” ni kad je izašla iz Jugoslavije a ni o ulasku u EU. Ko ih šta pita? Građani koji danas žive na prostoru koji se zove Hrvatska ušli su u rat jer nisu imali izbora. Oni koji jesu pobegli su iz zemlje i od rata. Danas smo ušli u EU da bi stranci bez većih prepreka mogli pokrasti ono što je još od „Hrvatske” ostalo i da bi došli do jeftine radne snage i jeftinih vojnika. Danas naš vojnik u Avganistanu drži glavu u torbi za 800 evra. Zaista je pravo pitanje, zašto smo, mi Hrvati, branili Hrvatsku od „četnika”? Da smo se predali možda bi naša bivša braća bila prema nama milostivija od multinacionalki? A i nekako je normalnije gladan krepati doma nego tamo daleko, ali zaista daleko. Naravno da se z... Jugoslavija nije imala nikakvu šansu. Nismo mi koji smo ovde živeli odlučivali o njenoj sudbini ili jesmo koliko i Libija, Irak, uskoro Iran, o svojoj. Zato bismo se i mi „ustaše” i vi „četnici” najzad trebali opustiti i zakopati ratne sekire. Pred nama su novi ratovi u dalekim zemljama koje pojma nemaju šta je demokratija. Pomirimo se, hvala bogu, govorimo više-manje istim jezikom, u nekoj pustinji svakom će ustaši ili četniku puno značiti da ga u crnu vreću uvali neko ko će moći razumeti njegove poslednje reči upućene voljenoj ženi ili voljenoj deci, robovima u Hrvatskoj i Srbiji.

Da li ste iznenađeni rezultatima referenduma u Hrvatskoj?

Ne. Ne verujem u referendume. Naša je vlast dobila zadatak da narod otera u Evropu. To je i učinila. Ni dragi bog ne zna koliko je građana Hrvatske glasalo za ulazak u EU. Preciznije, samo On zna. Kad zemlja poput Hrvatske od gospodara izvan nje dobije naređenje da nekuda uđe, onda je referendum tehnika koja će pomoći da se naredbi da demokratski okvir. Naime, na zadnje noge dižu se Francuzi, Britanci, Nemci, Amerikanci, obični ljudi koji žive sve lošije i koji stvaraju probleme. Traže pravo na školovanje, siguran posao, ne žele crknuti u Iranu. A onda, evo nas, ponosnih Hrvata i ponosnih Srba, koji će ubiti i vlastitu mater noseći evropsku zastavu jer će tako sebi i drugima dokazati da više nisu „Balkanci”, divljaci kojima ništa nije sveto. Ni susedova kuća, ni g.. stogodišnje bake, ni grkljan deteta. E, kad uđemo u Evropu, svako klanje koje napravimo dobiće civilizovan, preciznije, demokratski predznak. Tako će j... deteta u Iranu ili Avganistanu biti herojski čin onoliko koliko je klanje deteta u Vukovaru bilo zločin. Zlobna sam, je li, Srbi? A što smo mi ustaše vama u Krajini radili? Slažem se. Spalili smo vam kuće, pobacali nekoliko bakica u bunar, zabranili vam povratak na vekovna ognjišta, ali ko je prvi počeo? Vidite. Takvih diskusija više neće biti. Zaboraviće se četnici i ustaše, stupaćemo pod zajedničkim zvezdicama i raditi ono što muškarci u ratu uvek rade: silovati, klati, paliti, žariti u ime slobode i otadžbine. Ili EU. Nismo napredovali, mi ljudi, od kamenog doba. Sve je stalno isto samo su sredstva ubijanja sve maštovitija.

Često predstavljate knjige u inostranstvu. Kakav ste uvid stekli u njihov standard, socijalnu brigu…?

Tamo se uvek družim sa sebi sličnima, dakle običnim ljudima koji nisu ukrali milione dolara i preko noći se pretvorili iz nekakvog socijalističkog referenta u tajkuna. Verovali vi to ili ne, njima nije mnogo bolje nego nama. Možda im je gore jer im je bilo mnogo bolje. Iza nas je krvavi rat pa nam je ova naša muka ipak nekako podnošljiva. I njih banke deru i izbacuju iz kuća, njihova deca nikad neće dobiti stalni posao, diplomirani arhitekti sretni su ako nađu mesto konobara. Svet je zaista postao globalni pakao, a naši i vaši vlastodršci dobro su zaštićeni od „rulje” koja im baš ne može prići na puškomet. Prošlo je vreme kad se moglo doći do Đinđića i ostalih „đinđića” i skratiti ih za glavu pa krenuti u bolje sutra. Uostalom, ni Đinđića nije ubila „kritična masa”. Ko je ubio Đinđića? Verovatno je on u jednom trenutku postao „kritična masa” a njegov nam je leš poslao poruku: ako su smaknuli Đinđića koji se oteo kontroli, šta će se tek dogoditi mlekarima kad kravama krenu na Trg bana Jelačića.

Silno vas je zabavila prašina oko filma Andželine DŽoli...

Super mi je kad je vi zovete Anđa... Ne znam zašto je moj tekst na tu temu u jednom danu pročitalo 76.000 ljudi? Ženska je napravila sranje od filma, ni prva ni poslednja. Čitava me priča ne bi toliko uznemirila da se ne hvatam za pištolj kad negde vidim film u kome se junakinja zaljubi u silovatelja. Ta teza ne drži vodu, to zna svaka žena. Samo u filmu, setimo se i „Grbavice”, žena ili poludi za komadom koji ju je silovao ili puna ženske nežnosti brine o „čedu” rođenom nakon redaljke. Čak je i Krleža jednom rekao da je čuo „kako žena najsnažnije svrši kad je siluju”. Svi su silovatelji, daj im priliku. Nema žene na svetu kojoj bi u ratu bio draži k... od noža ili metka u glavu. Samo zato sam se uznemirila jer nam Holivud objašnjava koliko se mi zapravo „volimo”, posebno nakon silovanja, ali to još ne znamo. Ne verujem u „ljubav” među narodima na tlu bivše Jugoslavije. Nije je bilo ni pre rata. Čovek može voleti ženu, dete, majku, psa, ali nikako „domovinu”. Mrzela bih svoju domovinu iz dubine duše da postoji. Nema je. Postoje samo banke, nemačke, francuske, švedske, postoji NATO, EU. Svega oko mene ima samo srećnih ljudi nema.

O čemu sada pišete?

Napisala sam ljubavni roman „Kosturi okruga Madison”. Seks, seks i samo seks. Nema u njemu ni rata, ni Srba, ni Hrvata. Moji junaci znaju da su im životi sjebani pa se opuštaju j... se. Blago njima.

Da li su Dubrovčani posebni puritanci kad ne žele da gledaju Dragojevićevu „Paradu”?

Ne znam mnogo o tome. Ne mogu hrvatski popovi dozvoliti da se u njihovom prostoru prikazuje film koji govori o njihovoj braći. Oni se drže teze da „pedere” treba u samostanima i njihovim mnogobrojnim kućama bacati pod jaja a ne gledati filmove o njima. Još ako „peder” ima deset godina. Kud ćeš veće sreće!

Mirjana Sretenović,
Politika
Korisnikov avatar
By Mage
#2363447
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2355225#p2355225]smaug napisao:[/url]

I uvodis rec krivica, sto je jos jedna stvar za raspravu.
Ok, slažem se. Moram da dodam da ja lično ne verujem u pojam "krivice", ali ne bih ovde da objašnjavam zašto... već sam pisao na nekim temama.

U svakom slučaju slažem se sa tobom da je sve to jedan začarani krug iz kojeg je teško izaći. Ako sam razumeo šta si htela reći...
Korisnikov avatar
By Sheytan
#2366515
Hrvatsko zlato "odlazi" iz zemlje

Zagreb -- Hrvatska postaje sve veći izvoznik zlata, ali ne zbog otvaranja rudnika ili nalaženja bogate žile na Dravi, već zbog otkupa zlatnog nakita od osiromašenih gradjana.

U zemlji je otvoreno na stotine mesta za otkup zlata, koja zamenjuju zatvorene zanate i trgovine, a svaki dan nikne neka nova, pišu mediji, podsećajući da je izvoz zlata iz Hrvatske sa 77 kilograma 2006. godine porastao na 1,37 tona u prošloj godini.

Vrednost mu se za šest godina povećala sa 1,1 milion na 54 miliona dolara.

U Hrvatskoj ne postoji pojam investicionog zlata pa se na uvezeno zlato plaća, osim poreza na luksuz, PDV u iznosu od od 25 odsto i carina u rasponu od nula do 18 odsto. Hrvatski građani koji zlato kupe najčešće u Sloveniji, poluge švercuju ili čuvaju u stranim sefovima. "Kad Hrvatska uđe u EU, legalno će uneti to zlato iz sefova u Hrvatsku, a mi ćemo kao država u međuvremenu previše izgubiti", smatra Sambunjak.

"Ovo šta se dešava nije slučaj samo kod nas, toga ima i u Americi, gde postoji jako mnogo mesta za otkup zlata. Kriza je tako duboka da se mnogi rešavaju svojih dragocenosti pa je i otkupljivača sve više", rekao je za Večernji list Ivan Ivin, predsednik uprave Ilirike Investment, čiji fondovi, među ostalim, ulažu i u zlato.

On tvrdi da otkupna cena nije loša, čak ni za lomljeno zlato. Cena je čak i viša nego kad su zlatne predmete ili nakit građani kupovali, pa se može dogoditi i da su na dobitku, smatra Ivin i dodaje da se u vremenima kriza zlato nameće kao najbolji izbor.

U Hrvatskoj postoji drugi problem jer je prodato zlato nemoguće ponuditi građanima koji imaju mogućnosti da ga kupe, kaže Sven Sambunjak, savetnik za ulaganje u zlato.

Hrvatska je jedina zemlja u kojoj se na zlato plaća porez na luksuz 30 odsto, a s ostalim nametima cena mu je 60 odsto viša nego u EU, pa se dešava dupli odliv kapitala - prvo otkupljivači izvoze zlato, a onda ga hrvatski građani kupuju van Hrvatske.

U stanicama za otkup završava sve više porodičnog nakita, a cene se kreću od 90 kuna (12 evra) za gram osmokaratnog do 290 kuna (38,5 evra) za gram 24-karatnog zlata.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!