- 04 Mar 2011, 16:56
#2158662
Mi dobili ovo:
Postovana/i,
U prilogu Vam dostavljamo preporuku Poverenice za zastitu ravnopravnosti del.br. 171/2011 od 28. februara 2011. godine, koja je doneta na osnovu Vase prituzbe, kao i prituzbi mnogih organizacija, pojedinaca i pojedinki protiv mitropolita Amfilohija Radovica.
Napominjemo da Vam mozemo poslati i pisani otpravak preporuke, ukoliko nam dostavite postansku adresu.
S postovanjem,
Strucna sluzba
Poverenice za zastitu ravnopravnosti"
......................kad ono u prilogu.....
РЕПУБЛИКА СРБИЈА
ПОВЕРЕНИК ЗА ЗАШТИТУ РАВНОПРАВНОСТИ
Б е о г р а д
дел.бр. 171/2011 датум: 28.02.2011.
Поступајући у оквиру законом прописане надлежности да прима и разматра притужбе због повреде одредаба Закона о забрани дискриминације и даје мишљења и препоруке у конкретним случајевима (члан 33. став 1. тачка 1. Закона о забрани дискриминације „Сл. Гласник РС„ бр. 22/2009), поводом говора митрополита Амфилохија Радовића од 11. октобра 2010. године, који су пренели многи медији у Републици Србији, Повереница за заштиту равноправности даје
МИШЉЕЊЕ
У говору митрополита Амфилохија Радовића од 11. октобра 2010. године окупљенима у селу Клинци код Луштице, који су пренели многи медији у Републици Србији изражене су идеје и ставови који представљају кршење забране говора мржње која је прописана чланом 11. Закона о забрани дискриминације (”Сл. Гласник РС”, бр. 22/2009).
Повереница за заштиту равноправности, сагласно члану 33. став 1. тачка 1. Закона о забрани дискриминације, даје митрополиту Амфилохију Радовићу
ПРЕПОРУКУ
1. Митрополит Амфилохије Радовић ће у року од 15 дана од дана пријема мишљења са препоруком примити делегацију активиста и активисткиња који/е се боре за права особа другачије сексуалне оријентације од хетеросексуалне. На тај начин ће непосредно сазнати са каквим се проблемима суочавају у свакодневном животу, као и како на њихове животе утичу његове изјаве. Повереница за заштиту равноправности ставља на располагање своје просторије за овај састанак.
2. Митрополит Амфилохије Радовић упутиће јавно извињење учесницима и учесницама Параде поноса због говора мржње израженог 11. октобра 2010. године. Јавно извињење ће, о свом трошку, објавити у дневном листу који излази на целој територији Републике Србије, у року од 15 дана од дана пријема мишљења са препоруком.
3. Митрополит Амфилохије Радовић ће се убудуће суздржавати од давања изјава, ширења идеја, ставова и информација којима се подстиче дискриминација, мржња или насиље против лица или групе лица због њиховог личног својства.
4. Митрополит Амфилохије Радовић обавестиће Повереницу за заштиту равноправности о предузетим радњама у року од 30 дана од дана пријема мишљења са препоруком.
О б р а з л о ж е њ е:
Повереници за заштиту равноправности је притужбу против говора митрополита Амфилохија Радовића од 11. октобра 2010. године упутила Организација за лезбејска људска права „Лабрис“14. октобра 2010. године, као и следећи појединци, појединке и удружења грађана: Горан Богдановић, Прелом колектив, Ана Симић, Тања Марковић, Наташа Стоисављевић, Симонида Аргуракоу, Сања Перовић, Немања Станковић, Предраг Мирчетић, Јована Јосивљевић, Милош Белчевић, Александар Ерцеговић, Катарина Мирковић, Сава Стаменковић, Јована Шикања, Драгана Јововић, Огњен Здравковић, Бојан Петровић, Александар Ерцеговчевић, Милена Илић, Анђелија Маринковић, Анђела Томић, Јелена Ћирић, Жене на делу, Марко Дабетић, Оливера Јовановић, Јован Илић и Весна Белчевић.
Повереница за заштиту равноправности спровела је јединствен поступак, сагласно члану 117. Закона о општем управном поступку ("Сл. лист СРЈ", бр. 33/97 и 31/2001), у вези са чланом 40. став 4. Закона о забрани дискриминације, у циљу утврђивања правно релевантних чињеница и околности.
Митрополиту Амфилохију Радовићу је, преко Синода Српске православне цркве, упућен дана 17. октобра 2010. године захтев да се у року од 15 дана изјасни о основаности притужби. Дана 4. новембра 2010. године је Свети архијерејски синод Српске православне цркве упутио овом ограну допис без броја, којим је Повереницу за заштиту равноправности обавестио о адреси митрополита Амфилохија Радовића.
Дописом бр. 136/2010 од 8. децембра 2010. године је поновљен захтев митрополиту Амфилохију Радовићу да се у року од 15 дана изјасни о основаности притужби, с тим што је допис послат на адресу Православне митрополије Црногорко-приморске, у складу са обавештењем добијеним од Светог архијерејског синода Српске православне цркве.
Митрополит Амфилохије Радовић се није изјаснио о основаности притужби у остављеном року, те су Повереници били доступни само наводи из притужби и докази поднети уз притужбе.
Одредбом члана 11. Закона о забрани дискриминације прописано је да је забрањено изражавање идеја, информација и мишљења којима се подстиче дискриминација, мржња или насиље против лица или групе лица због њиховог личног својства, у јавним гласилима и другим публикацијама, на скуповима и местима доступним јавности, исписивањем и приказивањем порука или симбола и на други начин.
Говором у којем митрополит Амфилохије Радовић назива учеснике и учеснице Параде поноса „смрадом содомским који је отровао и загадио Београд“, оправдава насиље које се догодило на улицама Београда 10. октобра 2010. године – „И видите, једно насиље, насиље тих безбожних и настраних људи изазвало је друго насиље. Па се сад питају ко је крив и ту дјецу називају хулиганима!“, и упућује претње „Будите увјерени да је то предуказање пропасти хришћанског народа. Бог ће знати кад ће ударити својим бичем и опоменом, али то се већ полако припрема...“, је несумњиво прекршена забрана говора мржње из члана 11. Закона о забрани дискриминације.
Повереница за заштиту равноправности је приликом доношења препоруке имала у виду одредбу члана 18. став 2. Закона о забрани дискриминације – „не сматра се дискриминацијом поступање свештеника, односно верских службеника које је у складу са верском доктрином, уверењима или циљевима цркава и верских заједница, у складу са законом којим се уређује слобода вероисповести и статус цркава и верских заједница“, али је става да отворени говор мржње није и не може бити у складу са било којом верском доктрином, нити позивање на верско уверење или циљеве цркава и верских заједница може бити оправдање за говор мржње. Митрополит Амфилохије Радовић се овим говором оглушио и о званичан став Српске православне цркве, која је непосредно пред одржавање Параде поноса експлицитно позвала на уздржавање од сваког насиља све грађане и грађанке, па самим тим и великодостојнике Српске православне цркве.
Повереница за заштиту равноправности је приликом доношења мишљења и препоруке посебно имала у виду и чињеницу да је митрополит Амфилохије Радовић јавна личност, великодостојник Српске православне цркве, а с обзиром да јавне личности утичу на формирање јавног мњења, њихова одговорност је већа, а обавеза уздржавања од таквог говора још наглашенија.
Садржина препоруке мотивисана је потребом да се на најбољи начин отклоне последице дискриминаторног акта и предупреди даље дискриминаторно понашање, имајући у виду законом дефинисани општи циљ препорука.
Ценећи утврђене чињенице и правне прописе, Повереница за заштиту равноправности, сагласно члану 33. став 1. тачка 1. Закона о забрани дискриминације, дала је мишљење и препоручила митрополиту Амфилохију Радовићу предузимање одговарајућих радњи.
ПОВЕРЕНИЦА ЗА ЗАШТИТУ
РАВНОПРАВНОСТИ
др Невена Петрушић
Доставити:
-Митрополит Амфилохије Радовић,
Цетињски манастир
-Свети архијерејски синод
Српске православне цркве
-„Лабрис“, организација за лезбејска људска права
Кондина бр. 26/4, Београд
- Горан Богдановић
- Прелом колектив
- Ана Симић
-Тања Марковић
- Наташа Стоисављевић
- Симонида Аргуракоу
- Сања Перовић
- Немања Станковић
- Предраг Мирчетић
- Јована Јосивљевић
- Милош Белчевић
- Александар Ерцеговић
- Катарина Мирковић
- Сава Стаменковић
- Јована Шикања
- Драгана Јововић
- Огњен Здравковић
- Бојан Петровић
- Александар Ерцеговчевић
- Милена Илић
- Анђелија Маринковић
- Анђела Томић
- Јелена Ћирић
- Жене на делу
- Марко Дабетић
- Оливера Јовановић
- Јован Илић
- Весна Белчевић