Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Aktuelnosti javnog zivota

Moderatori: Stripi, Moderators

Treba li ministar Jeremić da podnese ostavku?

1. DA
34
61%
2. NE
14
25%
3. Ne znam, ne interesuje me, to je sve sooo last decade
8
14%
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1927371
Borba oko nove rezolucije u UN

Amerikanci traže smenu Jeremića

Posle odluke Međunarodnog suda pravde iz Vašingtona je vlastima u Beogradu poručeno da je pravio vreme da se krene napred i postigne se dogovor, ali da to nije moguće dok celu priču oko Kosova vodi ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, saznaje “Blic” u dobro obaveštenim diplomatskim izvorima.

Jeremićeva pozicija nije dobra na političkoj sceni Srbije jer ga opozicione stranke optužuju da je insistirao da se ide u Hag i izgubio. Međutim i u okviru DS ne može da računa na podršku jer jedna struja demokrata koja je bila protiv njegovog izbora za premijera hašku presudu vidi i kao presudu Jeremiću, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da bi uskoro trebalo da budu održani stranački izbori za upražnjena potpredsednička mesta.

- SAD I EU sada traže da Srbija ne isnitira na rezoluciji u UN ili bar ne na tekstu u kojem bi se insistiralo na razgovorima o statusu. Ukoliko Srbija ipak odluči da podnese svoju reziolcuiju, SAD ili Albanija bi podnele rezoluciju, ali ne ističu šta bi u tom tekstu pisalo – kaže naš sagovornik.


* Ako Ameri traže smenu Jeremića to je najbolji znak da odlično obavlja svoj posao. Da ih je i te kako namučio i da ne žele da ih i dalje ometa u ostvarivanju uloge glavnog mentora šiptarske secesije.

Uostalom, zna se kako je Bajden proveravao o kome se radi:

- Jel to onaj mali sa Kembridža što nam pravi probleme!?


Slika
SLIKA VREDI KOLIKO 1.000 REĆI: Kiseli osmeh Bajdena...
Korisnikov avatar
By Wilhelmina
#1927377
Originally posted by Sheytan


Ja pokušavam da odgovorim na to pitanje, a ti sa još nekolicinom ovde očigledno ste vrlo srećni što je tako.

Vaše pravo.

Kao i moje da iskažem svoj protest sili umesto pravde.

Ako i dalje nije jasno, ti samo kaži...

Da, presrecna sam sto se Srbija i u 21. veku samo skracuje.

No, razlozi za nikad povoljan ishod politicke borbe Srbije za bilo sta mogu da budu:
1. pogresni saveznici (umesto 'brace Rusa' kojih nikada nema kada treba da ih bude, ali su tu kada treba poklanjati NIS i 'nas i Kineza trista miliona', mozda bi trebalo pretraziti opcije)
2. pogresne osobe za pregovore (Jeremic je govedo, u prevodu)
3. ispastanje za politku proslosti (sto jest-jest)
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1927399
Vuk Drašković za Press: Jeremić je odlilčno zastupao (pogrešnu) državnu politiku!

Predsednik SPO-a Vuk Drašković kaže da Srbija mora da poštuje mišljenje MSP-a o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti, koje je sama tražila, i da promeni državnu strategiju o Kosovu tako što će je prilagoditi realnim ciljevima. Drašković u intervju za Press objašnjava da Srbija rešenje za kosovske Srbe mora da pronađe u saradnji sa Evropskom unijom i dodaje da će posle ovakve odluke Suda, Kosovo postati članica UN.

- Srbija je tražila mišljenje i formulisala pitanje za Međunarodni sud pravde. Dobijeno mišljenje Srbija mora da uvažava, jer je traženjem odluke sama ukazala puno poverenje tom sudu.

* Šta država sada treba na radi po pitanju Kosova?

- Da državnu strategiju podredi realnim ciljevima i da zajedno sa Evropskom unijom traži najbolja rešenja za naš narod i crkve na Kosovu, da ne bismo ponovili Miloševićevu grešku kada je odbio plan Z-4 za Srbe u Hrvatskoj.

* A kako vi vidite dalju sudbinu Kosova?

- Posle odluke Međunarodnog suda pravde, Kosovo će postati članica UN, jer će većina država prihvatiti stvarnost i mišljenje MSP-a.

* Da ste bili na čelu diplomatije i u poslednje tri godine kada se vodila ova velika bitka za Kosovo, koji bi bili vaši potezi, odnosno, šta najviše zamerate ministru Vuku Jeremiću?

- Ja ne bih zastupao pogrešnu državnu kosovsku politiku, nego bih tražio promenu politike i njeno upodobljavanje realnosti i interesima našeg naroda na Kosovu. Tražio bih rešenja u dijalogu sa EU, širom međunarodnom zajednicom i vlastima u Prištini. Ne moramo priznati Kosovo, kao što ni Kina ne priznaje Tajvan, ali moramo sarađivati. Sukobi Srbije sa svetom doveli su nas na političku i biološku marginu i ta se politika ne sme nastavljati. Ministru Jeremiću ništa ne zameram. On na najbolji način zastupa lošu kosovsku državnu strategiju.

* Na osnovu vaše poslednje izjave da treba uvažiti mišljenje MSP-a, ali i nekih ranijih izjava, stiče se utisak da ste promenili strategiju, pa od nacionalno orijentisane stranke stigli do toga da se stavovi SPO-a više podudaraju sa stavovima LDP.

- Niste u pravu. Ovo što govorim i zašta se zalažem je najveći srpski patriotizam. Neću da zastupam politiku koja vodi stalnom slabljenju srpskog naroda i države da bih pridobio glasače. Neću da varam i lažem narod, iako znam da je laž roba koja se najlakše prodaje. Ovo je vreme za politiku Miloša Obrenovića.

* Pred bombardovanje ste izjavili da bi vaš život bio besmislen kada bi Kosovo bilo van Srbije! Kako danas gledate na to?

- Ja i danas tako mislim. Ali, nije Kosovo jedini srpski gubitak. Gde je smisao moje uzaludne borbe za promene u Srbiji koje se nisu desile, gde je smisao žrtava koje su pale za te ciljeve?

* Da li bi Srbija nakon iznošenja mišljenja MSP-a trebalo da prihvati ponudu EU da zajedno napišemo rezoluciju koja će biti podneta Generalnoj skupštini UN?

- Da. Tu ne sme biti dileme. Ako već nećemo da učimo od svoje istorije, učimo od Albanaca. Sve su postigli u saradnji sa EU i SAD, a mi izgubili mnogo u stalnom sukobu sa njima. Moramo promeniti Miloševićevu politiku, iako je njegova stranka danas u Vladi.

* I SPO je deo vlasti. Šta zamerate Vladi Srbije?

- Što istrajava u vođenju pogrešne kosovske politike, što je odustala od atlantskih integracija i što ne uklanja sve prepreke evropskim integracijama.

* Dva velika cilja ove vlade bili su upravo ulazak u EU i očuvanje Kosova. Poznato je dokle smo stigli po oba pitanja. Kako komentarišete te neuspehe?

- Vlada nije ostvarila te ciljeve, jer su oni nerealni. Očuvanje suvereniteta nad Kosovom je ustavna mantra koja nema nikakve veze sa stvarnošću. Ta autistična politika je naša najveća prepreka evropskim integracijama Srbije.

* DS ima specijalne sporazume sa DHSS i SPS, a u najavi je da će im se pridružiti i partija Rasima Ljajića. Da li SPO planira sličan sporazum sa demokratama?

- Nemamo sporazum, ali je DS strateški partner SPO.

* Da li je Srbija zrela za vanredne izbore?

- Vanredni izbori ne bi doneli ništa bolje, jer nema bolje alternative postojećoj koaliciji.

* Kako to? Vlast nema rešenje, a ne treba ići ni na izbore?

- Kažem vam, vanredni izbori bi u ovom trenutku bili čisto gubljenje vremena. Ništa novo i bolje ne bismo dobili...
Korisnikov avatar
By Stripi
#1927594
Ma dašta, neka samo Jeremić nastavi tako!
Korisnikov avatar
By 2kune
#1927604
Originally posted by Sheytan

Pre dve godine, usred Zagreba osudio je „etničko čišćenje četvrt miliona Srba iz Hrvatske tokom operacije 'Oluja' 1995. godine".
Jbg... Možda se prvo on trebao izviniti pa onda opravdano to reći... A i nije baš sve točno reko... Evo podaci sa izvorima da ne bude nešto nejasno... :peace:

Po podacim vlade iz druge polovice 2009. godine trenutačno se još uvijek 1.827 osoba raznih nacionalnosti vode kao nestali

Broj poginulih je negdje između 21.000 i 22.000. Prema Ivi Goldsteinu, poginulo je ili nestalo 13.583 osoba na hrvatskoj strani od 1991. do 1995. Prema drugom izvoru iz 2002., Draženu Živiću, znanstvenom suradniku Instituta društvenih znanosti "Ive Pilara", bilo je 15.970 žrtava rata na hrvatskoj strani, od toga 8.147 palih branitelja, 6.605 ubijenih civila te 1.218 nestalih osoba (od toga preko 600 civila). Što se tiče srpske strane, bilo je sveukupno 8.093 žrtava, od toga 6.760 u "Krajini" - 4.324 vojnika, 2.344 civila te 92 nepoznatih i 1.279 vojnika JNA, prema beogradskim službenim podatcima. S druge strane, Živić navodi da je u "Krajini" poginulo 6.222 osobe, čime zajedno sa hrvatskim žrtvama čini brojku od ukupno 22.192 žrtava Domovinskog rata.

Posebnu brutalnost pobunjenici i agresor su iskazali u protjerivanju i zločinima protiv civilnoga stanovništva, što se u svjetskoj javnosti počelo nazivati etničkim čišćenjem. Zbog strategije etničkoga čišćenja Hrvatska je 1991. bila suočena s velikim brojem prognanika, ljudi koji su bili prisiljeni napustiti svoje domove na okupiranim područjima. Prvi progoni započeli su već u proljeće 1991. iz kninskoga područja. Izbijanjem otvorene agresije u ljeto 1991. uslijedili su masovni progoni iz hrvatskog Podunavlja, s Banovine, Korduna, iz Like i sjeverne Dalmacije. Vrhunac prognaničke krize bio je u studenome 1991. nakon pada Vukovara. Stanovništvo (uglavnom žene i djeca) napuštalo je sva područja u neposrednoj blizini bojišnice pa je na kraju 1991. u Hrvatskoj bilo 550.000 prognanika te još 150.000 izbjeglica u inozemstvu. Nakon povratka stanovništva u mjesta uz bojišnicu te njihova ponovnog popisa, broj prognanika smanjio se na oko 250.000. Budući da se nijedan prognanik nije uspio vratiti na okupirano područje, njihov boravak u progonstvu bio je dugotrajan, a povratak moguć tek nakon oslobađanja. Hrvatska vlada vodila je brigu o prognanicima su stavom socijalne skrbi, a od prosinca 1991. posredstvom Ureda za prognanike i izbjeglice. Ured je od sredine 1992. preuzeo skrb i o bosanskohercegovačkim izbjeglicama. Uz značajnu humanitarnu pomoć iz inozemstva, troškove zbrinjavanja prognanika i izbjeglica najvećim su dijelom ipak snosili hrvatska država i građani.

Tijekom rata, Amnesty International procjenjuje da je oko 300.000 Srba napustilo Hrvatsku. Do 2008., procjenuje se da se oko 125.000 Srba vratilo natrag.

Veliku štete i gubitke u ljudstvu i imovini su pretrpile i lojalne hrvatske manjine, čiji su domovi se našli na područjima izravno ugroženim ratnim djelovanjima. Od najbrojnijih, to se posebice odnosi na Čehe u Moslavini, Slovake u Srijemu, Mađare u Baranji, Rusine u Srijemu, Ukrajince u Posavini, Talijane u Moslavini. Velik broj stradalih pripadnika hrvatskih manjina treba tražiti i među osobama koje su se izjasnili kao Hrvati: slučaj je da se brojni pripadnici hrvatskih manjina izjašnjavaju kao Hrvati, ali također u svom životu nikad nisu zatajili svoje nacionalno podrijetlo.

Prema međunarodno prihvaćenim klasifikacijama ratnih šteta izravne štete odnose se na troškove za vođenje obrambenog rata, na ratne rashode, na štete prema naseljima i zaštićenim objektima, štete nastale počinjenim zločinima prema stanovništvu, štete zbog kršenja zabrane uporabe pojedinih oružja, štete zbog kršenja prava sudionika u ratu, štete zbog uništavanja i iskorištavanja nacionalnoga bogatstva i gospodarstvenih izvora, štete počinjene pljačkom i uništenjem imovine. Počinjene su neizravne ili sekundarne štete, primjerice gubitak nacionalnoga dohotka i umanjenje društvenoga proizvoda, prisvajanje imovine hrvatskih tvrtki, štete na ime obnove gospodarstva, štete zbog duševne patnje stanovništva, demografski gubitci.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1928482
Originally posted by Stripi

Ma dašta, neka samo Jeremić nastavi tako!
I, nastaviće.

Svidelo se to nekome ili ne.

Vlada je dobila podršku Narodne skupštine, a Vuk Jeremić je nakon toga izjavio da će rezoluciju koja će biti podneta Generalnoj skupštini UN "pisati samo Srbija, a ne neko drugi".

Jeremić je rekao da se vode konsultacije sa Rusijom, Kinom i Evropskom unijom u vezi sa podnošenjem rezolucije, ali da niko drugi sem Srbije ne piše tu rezoluciju.

"Pošto želimo da rezolucija prođe, želimo da u konsultacijama obezbedimo što više glasova i kao krajnji rezultat obezbedimo nastavak pregovora o statusu Kosova", naveo je minister spoljnih poslova.

Prema njegovim rečima Srbija želi da UN "zaključi da secesionisti nisu imali pravo".
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1928491
Originally posted by Mariška

... zbog načina na koji je prošle jeseni formulisao pitanje Međunarodnom sudu pravde?
Predsednik Srbije Boris Tadić na vanrednom zasedanju Narodne skupštine Republike Srbije je poručio poslanicima da za ishod postupka pred MSP ne krive ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, jer je on bio sprovodilac a ne kreator državne politike.

„Ta ideja je nastala u mom kabinetu, a Vuk Jeremić je operacionalizovao tu ideju, i to uz ogromnu energiju”, objasnio je Tadić.


* Tako da, Mariška, opet si bila neobaveštena i brzopleta u otvaranju, za tebe i još poneke ovde, vrlo poželjne - dikreditujuće teme. Dobro, ti možeš sada reći da i Tadića treba smeniti mada su njega na neposrednim izborima na mesto predsednika države izabrali gradjani Srbije...
Korisnikov avatar
By Stripi
#1928601
Originally posted by Sheytan

I, nastaviće.

Svidelo se to nekome ili ne.
Aman, neka nastavlja. Ali kako je krenuo i ako tako nastavi ima Srbija da ostane bez još nekih vitalnih dijelova.

"Pošto želimo da rezolucija prođe, želimo da u konsultacijama obezbedimo što više glasova i kao krajnji rezultat obezbedimo nastavak pregovora o statusu Kosova", naveo je minister spoljnih poslova.

Prema njegovim rečima Srbija želi da UN "zaključi da secesionisti nisu imali pravo".
Joj ne, prvo deklaracija i MSP, sad rezolucija i UN. Kad se u sve to ukomponira Jeremić ne ispada dobro. Ali nikako.
Korisnikov avatar
By Njuskalo
#1928682
Jeremic nije za ministra. Nikakvog. Nije nizasta
By mythe
#1928709
moze se razgovarati jel Jeremic treba podneti ostavku, ali je on svakako ne treba podneti jer "to traze Amerikanci", neka oni gledaju svoja posla i postavljaju svoje ministre, srpski ministar inostranih dela je stvar Srbije. Ni Srbija ne odlucuje ko ce biti americki sekretar za spoljnu politiku, tako da ni oni nece odlucivati ko ce biti srpski ministar inostranih poslova.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1928721
Nije Jeremić kriv što u svetu vlada moć sile, a ne zakon i propisa.

Što "para vrti gde zakon ne može"... itd, itd...
Korisnikov avatar
By 2kune
#1930074
A jel valja što kao fizičar? :paki:
Korisnikov avatar
By Stripi
#1930106
Kada bi se Jeremić politikom?
Vid samo Bernardića, tako divan fizičar a utrkuje se da zajebe Bandića-
Korisnikov avatar
By EYA
#1930139
treba komplet drzava da podnese ostavku.
i ne samo nasa drzava...
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1930160
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić i generalni sekretar UN Ban Kimun razgovarali su u Njujorku o situaciji na Kosovu, što je prvi susret predstavnika Beograda i šefa svetske organizacije posle iznošenja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde.

Generalni sekretar je rekao da planira da blisko sarađuje sa Evropskom unijom, koja je ponudila da stvori uslove za dijalog između Beograda i Prištine, rekao je Banov portparol Farhan Hak Internet portalu Radio-televizije Srbije, navodeći da su Ban i Jeremić razgovarali i o nacrtu rezolucije o Kosovu, koji je Srbija u sredu predala Generalnoj skupštini UN.

Ban je, istovremeno, pozvao sve strane uključene u rešavanje kosovske krize da podrže konstruktivan dijalog i rešavanje svih preostalih otvorenih pitanja, uz održanje političke stabilnosti i uzdržavanje od bilo kakvih provokacija.

"Posvećeni smo traženju kompromisnog rešenja za Kosovo i smatramo da se do njega može doći isključivo mirnim putem, kroz pregovore, a ne jednostranim koracima, rekao je Jeremić agenciji Tanjug.

Jeremić je napomenuo da Srbija traži podršku UN za traženje kompromisa pregovorima, što se vidi kroz sadržaj rezolucije koju je podnela Generalnoj skupštini UN, a koja će se na dnevnom redu u septembru.

"Biće izuzetno teško pod novonastalim okolnostima ostvariti većinu u Generalnoj skupštini UN, ali učinićemo sve da to postignemo. Od presudne je važnosti da se očuvaju mir i stabilnost na teritoriji pokrajine, istakao je ministar Jeremić.

U autorskom tekstu o Kosovu u američkom listu Volstrit džurnal, Jeremić je upozorio da Međunarodni sud pravde u svom mišljenju nije podržao stav da je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova jedinstven slučaj, kao ni tvrdnje Prištine da je Kosovo država.

Jeremić je, u članku za američki dnevnik, takođe, poručio da je otpočinjanje dijaloga, koji će rezultirati kompromisom i obostrano prihvatljivim rešenjima za sva nerešena pitanja - jedini put napred.

Ministar spoljnih poslova ponovio je stav da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova.
Korisnikov avatar
By 2kune
#1930469
Ministar Jeremić je od generalnog sekretara Ban Kimuna dobio i poziv u San Remo ali ga je odlučno odbio. :dancingfever:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1930840
Ministar spoljnih poslova Srbije pozvao je zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova, da podrže rezoluciju o neprihvatljivosti unilateralnih secesija.

Ministar Vuk Jeremić je, intervjuu za američku agenciju Asošiejted pres, rekao da je podrška rezoluciji koju je Srbija podnela, najbolji način da se zatvori "Pandorina kutija" otvorena prošle sedmice savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde da je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u saglasnosti sa međunarodnim pravom.

Šef srpske diplomatije je istakao da postoji blizu 100 separatističkih pokreta u više desetina zemalja širom sveta i da je najbolji način da se spreči da one slede Kosovo i proglase nezavisnost podrška rezoluciji.

Jeremić je, međutim, dodao da će osvajanje podrške u Generalnoj skupštini UN biti teško, navela je američka agencija.

"Ali mi imamo ustavnu obavezu da branimo svoj teritorijalni integritet. Nadam se da će našu rezoluciju podržati većina svetskog javnog mnjenja, kao i većina zemalja članica Generalne skupštine. Verujemo da je to obaveza koju članice UN imaju prema Povelji UN", poručio je Jeremić.

Ministar spoljnih poslova Srbije je juče u Njujorku razgovarao sa generalnim sekretarom UN Ban Ki-munom o situaciji na Kosovu posle iznošenja savetodavnog mišljenja MSP-a.

Šef srpske diplomatije je naveo da je Ban Ki Munu rekao da Srbija "neće učiniti ništa što bi doprinelo destabilizaciji situacije na Kosovu", kao i da je "spremna da uzme učešće u dijalogu", prenosi AP.

Jeremić je dodao da mu je generalni sekretar UN poručio da će svetska organizacija ostati neutralna kada se radi o statusu Kosova.

Srbija je podnela Generalnoj skupštini UN rezoluciju kojom se jasno ističe da jednostrana secesija nije prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja i poziva na pronalaženje uzajamno prihvatljivog rešenja putem dijaloga.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun izjavio je sinoć u razgovoru sa ministrom Jeremićem u Njujorku, da on, kada je reč o Kosovu, nastavlja da poziva sve strane da podrže konstruktivan dijalog, saopšteno je iz UN.

Generalni sekretar UN je rekao da planira da blisko koordiniše naredne korake sa Evropskom unijom, koja se ponudila da potpomogne dijalog Beograda i Prištine, prema informacijama koje je saopštio portparol generalnog sekretara UN.

Kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni očekuje da će uskoro nezavisnost Kosova priznati veliki broj država zahvaljujući mišljenju Međunarodnog suda pravde.

"Na desetine zemalja su mi lično obećale da će priznati Kosovo posle mišljenja MSP", rekao je Hiseni novinarima u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, preneo je Rojters.

Hiseni boravi u Njujorku s ciljem da se sastane sa stalnim predstavnicima država člnica UN koje nisu priznale Kosovo.

Prema Rojtersu, Hiseni će u ponedeljak razgovarati s generalnim sekretarom svetske organizacije Ban Ki-munom, a narednog dana će se obratiti Savetu bezbednosti na sednici o situaciji na Kosovu.

U obraćanju novinarima, Hiseni nije precizirao broj zemalja koje bi, prema njegovom mišljenju, mogle da priznaju Kosovo ali je potvrdno klimnuo glavom na pitanje novinara da li će taj broj premasiti 100.

Do sada je 69 od 192 zemlje-članice UN priznalo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
Korisnikov avatar
By 2kune
#1930848
Originally posted by Sheytan


Jeremić je dodao da mu je generalni sekretar UN poručio da će svetska organizacija ostati neutralna kada se radi o statusu Kosova.

:lol: Pa takva je bila i do sada... :lol:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1930854
Originally posted by 2kune
Originally posted by Sheytan


Jeremić je dodao da mu je generalni sekretar UN poručio da će svetska organizacija ostati neutralna kada se radi o statusu Kosova.

:lol: Pa takva je bila i do sada... :lol:
:pucaodsmeha:

Ma oni su genijalci... Valjda će sada bar istrajati u naporima da dodje do dijaloga Beograda i Prištine.
Korisnikov avatar
By 2kune
#1931156
Istrajat će na neutralnosti kako su i obećali ministru Jeremiću... :vijaca:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1934762
Originally posted by 2kune

Istrajat će na neutralnosti kako su i obećali ministru Jeremiću... :vijaca:
Polako, polako, videćemo...

Jeremić na sednici SB UN: „Nema nikakve sumnje - nećemo se predati i povući"

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić poručio je večeras u sedištu UN u Njujorku da uloga Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti ostaje presudna u rešavanju pitanja Kosova za koje, kako je rekao, ne postoji savršeno, ali mora da postoji pravično rešenje.

„Nema savršenog rešenja, ali mora postojati neko pravično rešenje oko kojeg se svi možemo složiti - rešenje koje će moći da nas pokrene napred, osigura konsolidaciju dobitaka koje je region ostvario u poslednjih deset godina. Mi ćemo nastaviti da neprekidno radimo sve dok kompromis za Kosovo ne bude pronađen”, poručio je Jeremić.

Na sednici Saveta bezbednosti UN, prvoj posle iznošenja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o Kosovu, Jeremić je apelovao na države-članice UN koje nisu priznale Kosovo da ne promene stav.

On je ponovio da je Srbija čvrsto opredeljena za članstvo u EU i da će to i dalje biti njen centrani strateški prioritet, kao i da Srbija ne želi da se konfrontira ni sa kim, ali da se neće predati.

„Nema nikakve sumnje - nećemo se predati i jednostavno se povući. Ovde se ne radi o tvrdoglavosti, revizinonizmu ili želji da se bude neugodan. Radi se o činjenici da mi nemamo izbora nego da istrajemo na miroljubiv i dostojanstven način, jer je Kosovo direktno utkano u samu suštinu našeg identiteta”, istakao je Jeremić.

Štaviše, reč je o činjenici da su ishodi po kojima jedna strana dobija sve, a druga gubi sve - istinski nesigurni, dodao je on.

„Pokušaji da se nametnu unilateralna rešenja nikada nisu doprinosili stabinosti na Balkanu i u ostatku Evrope. Istorija je jasna: dugoročna rešenja nikada nisu bila proizvod prisile, za njih je uvek bio potrebno jednoglasno odobrenje”, poručio je Jeremić.

Zato je malo verovatno da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova može da bude osnova za normalizaciju odnosa između Srba i Albanaca, smatra on. „Trajan prosepritet biće ostvaren samo nakon što svi konačno dođu do ocene da je poraz jedne strane u suštini gubitak za sve”, ukazao je ministar.

On je, takođe, izrazio uverenje da će predstojeća debata u Generalnoj skupštini UN biti prilika da se članice ujedine oko jasne i odlučne poruke koja će omogućiti da se spreči stvaranje osnove za uspostavljanje univerzalno primenjivog presedana koji pruža model za unilateralne secesije.

Jeremić je naveo da će Srbija će nastaviti da koristi sva raspoloživa diplomatska sredstva kako bi sprečila pokušaje nasilne promene granica i ponovio stav Srbije da nikada, ni pod kakvim uslovima, neće priznati jednostrano proglašenu nezavinsost Kosova.

„To je naš ustavni imperativ, politička i moralna dužnost, zasnovana na demokratskoj volji većine naših građana”, rekao je Jeremić.

Jeremić je ukazao da nijedan miroljubiv i ponosan narod suočen s takvom opasnošću - bilo da je reč o afričkoj, evropskoj, azijskoj ili američkoj zemlji, maloj ili velikoj, bogatoj ili siromašnoj, ne bi postupio drugačije od onoga kako postupa Srbija.

„Značajna većina zemalja-članica UN, uključucjuhi i one koje sede u Savetu bezbednosti, poštuju suverenitet i teritorijalni integrite Srbije. U ime mog naroda, želeo bih da izrazim najdublju zahvalnost za podršku i solidarnost, i apelujem da ostanu na toj principijelnoj poziciji i ne priznaju Kosovo”, poručio je Jeremić.

Govoreći o mišljenju Međunarodnog suda pravde, koji je ocenio da deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti s međunarodnim pravom, Jeremić je ukazao da se Sud opredelio da se detaljno pozabavi jezikom deklaracije o nezavisnosti.

„Taj , striktno tehnički pristup, omogućio je Sudu da iznese mišljenje da deklaracija ne krši međunarodno pravo. To je, nažalost, ostavilo prostora za opasne pogrešne interpretacije da je time legalizovan pokušaj jednostrane secesije”, upozorio je šef srpske diplomatije.

Prema Jeremićevim rečima, Sud je svojim mišljenjem potvrdio Rezoluciju 1244 i delovanje UN u pokrajini.

On je ukazao da Sud nije prihvatio stav da jednostrano proglašenja nezavisnost Kosova predstavlja jedinstven slučaj, niti stav Prištine da je Kosovo država. Konačno, Sud nije odobrio Kosovu pravo na secesiju, niti pravo na saoopredeljenje kosovskih Albanaca, rekao je Jeremić.

„Ništa što je sadržano u savetodavnom mišljenju MSP ne menja suštinske parmatere rezolucije 1244 SB UN, čija centralna uloga u konačnom rešavanju kosovskog pitanja ostaje vrhovna u skladu sa primarnom odgovornošću ovog tela da osigurava mir i stabilnost , kao što je zapisano u Povelji UN”, istakao je Jeremić.

On je upozorio da te pogrešne interpretacije mišljenja MSP mogu da izazovu široke posledice za međunarodnu zajednicu.

Navodeći reči generalnog sekretara UN Ban Ki-muna da će Generalna skupština UN doneti odluku o tome kako da postupi u vezi sa ovim pitanjem, Jeremić je podsetio da je Srbija, posle mišljenja MSP, podnela nacrt rezolucije i ukazao da će se predstojeća debata u UN neminovno fokusirati na posledice nezavisnosti Kosova u svetlu mišljenja Suda.

„Članice UN će imati priliku da daju suštinski doprinos globalnom upravljanju ujedinjujući se oko jasne i odlučne poruke. Inače, biće stvorena osnova za uspostavljanje univerzalno primenjivog presedana koji pruža model za unilateralne secesije”, rekao je on.

Šef srpske diplomatije je podsetio da Misija UN i dalje ostaje preko potreban akter u pokrajini i ukazao da princip statusne neutralnosti po kojem funkcioniše ta Misija, kao i Euleks i OEBS, predstavlja okvir koji omogućava saradnju u cilju unaprednjena običnih ljudi na Kosovu, bez obzira na etničku pripadnost.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1937331
Evropska unija odredila je 9. septembar kao poslednji rok za postizanje saglasnosti svih 27 zemalja članica o predlogu rezolucije o Kosovu. Analitičari očekuju odmeren pristup Beograda.

Kako su diplomatski izvori rekli za današnji prištinski dnevnik "Zeri", narednih dana i nedelja Brisel će sačekati eventualni finalni dogovor svih zemalja članica, kako bi se znalo da li će Unija imati jedinstven stav o Kosovu, koji je predložila šefica diplomatije Ketrin Ešton, na sastanku Generalne skupštine UN, prenosi Beta.

"Pozitivan odgovor svih zemalja bi omogućio Evropskoj uniji da u Njujorku zauzme jedinstveni stav", rekli su diplomatski izvori i naveli da je Španija najveća prepreka postizanju potpunog konsenzusa.

Dodali su da bi "u slučaju postizanja unutrašnje saglasnosti EU, Beograd bio u teškoj situaciji".

"Predlog rezolucije Beograda, koja je već predata Generalnoj skupštini, direktno bi se suočio sa predlogom rezolucije EU.

Prostaje jedina nada za Beograd - nedostatak saglasnosti u EU, što je često bio slučaj oko Kosova", rekli su diplomatski izvori za dnevnik "Zeri".

Politički analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić ocenio je da je Beograd izjavama da nije spreman da uđe u bilo kakav ozbiljan sukob sa velikim silama oko Kosova i Metohije dao do znanja da mu je na prvom mestu ulazak u EU, pa tek onda odbrana teritorijalnog integriteta i suvereniteta, prenosi Srna.

"Pre sastanka Saveta bezbednosti UN korigovan je stav Srbije, pa je izjavama predsednika Tadića i ministra Jeremića otvorena mogućnost da pregovori počnu bez otvaranja statusnog pitanja", rekao je Kesić za beogradski "Danas".

Prema njegovom mišljenju, generalno je prihvaćen i stav da pregovori moraju da reše praktična pitanja, čime će se stvoriti i uslovi za buduće ustupke Srbije, koji vode u pravcu njenog prihvatanja realnosti da je Kosovo nezavisno.

On je ocenio da postoji i mogućnost da bi srpski predlog rezolucije o Kosovu u UN mogao da bude osnova i za razgovore o "dobrosusjedskim odnosima" sa Prištinom, pogotovo kad se uzme u obzir da su Tadić i najveća opoziciona stranka SNS više puta ponovili da Kosovo nije do te mere bitno za državni interes da bi se prihvatio sukob sa Vašingtonom i delom EU.

"Iz toga se vidi da postoji neka saglasnost među političkom elitom u Srbiji. Taj konsenzus otvara mogućnost da u pregovorima dođe do toga da Beograd prihvati realnost da je Kosovo nezavisno i bez formalnog priznavanja kosovske nezavisnosti", smatra Kesić.

On smatra da će srpski predlog rezolucije o Kosovu moći da se "omekša" amandmanima i da jedino za Vašington, deo EU i Prištinu može da bude provokativno što se rezolucija poziva na teritorijalni integritet i suverenitet Srbije.

Kesić je istakao da je sve jasnije da je strateški cilj Srbije da navede međunarodnu zajednicu, pogotovo Ameriku i Prištinu da prihvate predlog o podeli Kosova, ali da on sumnja da će se to postići i da će Beograd na kraju morati da se suoči sa grubim izborom - nastavak evropske integracije ili zalaganje za pođelu Kosova.

On smatra da će SAD nastaviti prema Srbiji politiku uslovljavanja i da će Beogradu čak biti postavljeni i novi uslovi, koji bi bili ozbilja prepreka ne samo za moguća rešenja kosovskog statusa, pogotovo podele, nego i kada je reč o stavu Beograda prema situaciji u BiH.

Stručnjak za Balkan iz Londonske škole ekonomije Džejms Ker Lindzi rekao je za "Blic" da je za rešenje kosovskog problema najlogičniji put dijalog koji zahteva Srbija i dodao da ne razume zašto London i Vašington to sprečavaju.

Lindzi je rekao da je Kosovo u potpuno nejasnom i nerešenom statusu, jer nema međunarodni legitimitet a, s druge strane, Srbija ne može dalje dok ne reši to pitanje.

"Ne vidim da iko može imati koristi od nerešenog stanja, a jedini i najlogičniji put je dijalog koji zahteva Srbija, kojim bi se rešio status i sigurnost Srba na Kosovu", rekao je Lindzi, dodajući da se "s moralne strane ovom zahtevu ne može prigovoriti" i da ne razume zašto Velika Britanija, SAD i druge zemlje sprečavaju da do tih pregovora dođe.
Korisnikov avatar
By ZvezdasBG
#1940084
A sta ove hrvatske tetkice zabole sta se radi u Srbiji? Neumorne su...vec godinama :lol:
Korisnikov avatar
By Stripi
#1940588
Kad nas pale ove srpske junačke i patriotski nastrojene tetke :love:
By stau
#1940910
Јел те пале батине?
Korisnikov avatar
By Stripi
#1941154
ma jok, samo tetke koje se prijete :love:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1941713
Zašto je bolje i poraz u UN, nego dogovor sa EU i SAD!?

Vlada Srbije neće pristati na bilo kakav dogovor sa ključnim članicama EU i SAD u vezi s rezolucijom povodom odluke Međunarodnog suda pravde koju smo podneli UN, saznaje Press u vrhu vlasti.

Procena vlasti je da bi poraz na Generalnoj skupštini UN bio manje štetan po diplomatsku borbu za očuvanje Kosova nego dogovor sa najuticajnijim članicama EU i SAD oko nove rezolucije.
Zbog ovakve procene srpska vlast je uverena da će zapadne zemlje koje podržavaju nezavisnost Kosova pokušati raznim političkim i ekonomskim pritiscima da nateraju Srbiju da odustane od svog predloga u UN.

Tri opcije pred Skupštinu UN

Prema rečima sagovornika Pressa iz vrha vlasti, Srbija će biti suočena sa tri izbora pred sednicu Generalne skupštine UN koja će biti održana polovinom septembra.

- Jedna je mogućnost da obezbedimo većinu za našu rezoluciju. Ali, kako je izjavio ministar Vuk Jeremić, to je gotovo nemoguća misija. Druga opcija jeste da u dogovoru sa Velikom Britanijom, Francuskom i SAD izmenimo tekst naše rezolucije i izbacimo „sporne delove": da je secesija neprihvatljiva i da tražimo nastavak pregovora o statusu Kosova. Međutim, to za Srbiju nije prihvatljivo, jer ako bismo pristali na to, pokazali bismo onim zemljama koje snažno stoje na našoj poziciji i koje nisu priznale Prištinu da smo mi odustali od odbrane Kosova - ističe izvor Pressa.

Prema njegovim rečima, treća opcija jeste da Srbija izgubi na glasanju u UN, odnosno da ne dobije dovoljnu podršku članica Generalne skupštine.

- Ako i izgubimo, procenjujemo da će to biti „za malo". Međutim, u slučaju poraza imaćemo situaciju u kojoj je jedna Srbija izgubila od najmoćnijih zemalja sveta koje su morale da iskoriste svu svoju snagu da bi sprečile pregovore o statusu Kosova. I verujemo da će upravo korišćenje tolike i takve sile protiv Srbije izazvati animozitet kod onih zemalja koje razmišljaju da priznaju Kosovo i da posle to neće uraditi! Takvo ponašanje Zapada samo će učvrstiti stav Rusije, Kine, Indije, Brazila i drugih da ne priznaju Kosovo. Zato je za Srbiju možda i bolje da izgubi u UN nego da se dogovori sa EU i SAD - objašnjava sagovornik Pressa.

Čvrsto do pregovora

Prema njegovim rečima, „samo ako ostanemo čvrsti, zemlje koje podržavaju Kosovo prvi put će morati s nama ozbiljno da pregovaraju".

- Kada su posle odluke suda u Hagu i izostanka očekivanih masovnih priznanja Kosova udarile u zid, ključne članice EU i SAD nekim drugim metodama pokušavaju da nateraju Srbiju da sama odustane od glasanja u UN. A od toga ne odustajemo - dodaje izvor Pressa.

Ili Priština, ili secesionizam

On dodaje da je Srbija iznenadila mnoge svojom diplomatskom akcijom, jer nije mali broj onih koji su očekivali da ćemo posle odluke MSP-a jednostavno odustati od Kosova.

- Mnogi su se pokolebali! Uspeli smo da glasanje u UN predstavimo kao izbor između priznanja Kosova ili podrške rezoluciji Srbiji koja ne govori o Kosovu, već mnogo više o osudi secesionizma uopšte! Zato mnogima, naročito zemljama Trećeg sveta, neće biti lako da budu protiv predloga Srbije. Glasanje u Generalnoj skupštini UN zatvara priču o Međunarodnom sudu pravde i i kakav god tekst rezolucije da na kraju bude usvojen, on neće pozdraviti nezavisnost Kosova - ističe izvor Pressa.
Korisnikov avatar
By Srklet
#1945150
ukoliko mu je stalo do srbije, jeremic sto prije treba dati ostavku.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!