Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Aktuelnosti javnog zivota

Moderatori: Stripi, Moderators

#1916866
Večernje novosti ekskluzivno - Prava drama na glasanju pred MSP u Hagu gde se lomi odluka o sudbini Kosova. Prvi rezultat bio 8:7, konačan 7:7. Sudija Ovada nije želeo da iskoristi ”zlatni glas”

U PALATI mira u Hagu pri sastavljanju mišljenja o Kosovu, prema izvorima ”Novosti”, odvijao se pravi triler. Ono što je najvažnije, posle svih prevrata, stižu pozitivni signali da konačan savet ide naruku Beogradu.

Iz izvora bliskih pravnim timovima i diplomatama u Hagu, saznajemo da je na preliminarnom glasanju petnaestorke, rezultat bio 8:7 u korist stavova koje zastupa Srbija. Tada se izjašnjavao i kineski sudija koji je u međuvremenu otišao u penziju. Drugi krug glasanja, prošao je bez kineskog arbitra, pa je ishod bio nerešen: 7:7! U tom momentu, predsednik Suda, Japanac, Hisaši Ovada, tvrde naši izvori, nije hteo da iskoristi pravo ”zlatnog glasa”, jer je u preliminarnom odmeravanju bio u manjini, dakle protiv Srbije!

Paradoksalno, jer da je ponovo glasao njegov glas bi presudio za Prištinu.

Beograd je, međutim, posle prvog kruga osigurao prednost dužeg daha jer se tada određivalo na kojoj strani je većinsko mišljenje i na osnovu toga je izabrano dvoje sudija koje je, uz predsednika, stavljalo savet na papir. Tekst je, tako, dobio obrise pozitivne po Srbiju. Ipak, posle konačnog glasanja došlo se na ”pata karte”, pa je usledilo izjašnjavanje sudija o svakom paragrafu pojedinačno. Unutar haške palate ostala je tajna kakvi su tu kompromisi pravljeni. To će se znati 22. jula!

Na kraju, nepoznanica je i koje su se sudije kako izjasnile, ali, prema rečima naših sagovornika, čudan pečat procesu daje informacija da su neke sudije iz zemalja koje nisu priznale Kosovo većale protivno interesima Srbije, i obrnuto!

SRBIJA ČEKA JESEN, PRIŠTINA KORISTI LETO

TAJMING objavljivanja saveta Suda Srbiji nimalo ne odgovara, s obzirom na to da je njen sledeći potez podnošenje rezolucije Generalnoj skupštini UN, kojom će se tražiti nastavak pregovora o svim otvorenim pitanjima, od kojih je status - ključno.

Letnja, umrtvljena diplomatska sezona nije pogodna za pokretanje te inicijative, pa će ona ostati za septembar. Na drugoj strani, to ostavlja manevarski prostor za novi ”cunami” priznavanja, koji se u diplomatskim krugovima već naslućuje.

Beograd će, zato, morati da igra na dva fronta kako septembar ne bi sačekao na kolenima: da sprečava priznavanja i lobira za većinu u GS UN.

* Šta vi mislite kako će zeći dalji rasplet kosovske krize, šta je vaše mišljenje i stav o Kosovu i Metohiji, o diplomatskoj angažovanosti Srbije...
Korisnikov avatar
By spliff
#1916932
mislim da je kosovo de facto nezavisno vetj godinama
Korisnikov avatar
By Lakiboy_ns
#1916952
A to savetodavno misljenje u korist Srbije bi kao puno nesto promenilo u cinjenici da je Kosovo postalo nezavisna drzava...please :roll:

Reality check.....Kosovo je nezavisno od 1999 kada je Srbija izgubila svoje ingerencije upravljanja nad tom teritorijim tako sto je isterana odatle od strane NATO snaga.

Moj stav da nam je bolje bez Kosova jer sa njima ne bismo mogli nigde da napredujemo...ta teritorija ce ostati crna rupa Evrope jos dugo, dugo vremena :milkacanic:
Korisnikov avatar
By Loni
#1916961
Šejtan, prestanite da govorite ZA SRBIJU ili ZA PRIŠTINU
jer zavisno Kosovo nije ništa dobro ZA SRBIJU.

To je jedan deo proklamovane političke elite tako propisao.

Za Srbiju je najbolje da se priča s Kosovom, ta agonija, zbog čega zemlja nije mogla da napreduje 30 godina, zbog čega smo bili u izolaciji, ratovima, zbog čega nema posla, ZAVRŠI ŠTO PRE!
Korisnikov avatar
By Dirrty
#1916997
Bole me pička, ali bukvalno!

Sooo last decade! :kuckuc:
Korisnikov avatar
By Mage
#1917027
Originally posted by Loni


Za Srbiju je najbolje da se priča s Kosovom, ta agonija, zbog čega zemlja nije mogla da napreduje 30 godina, zbog čega smo bili u izolaciji, ratovima, zbog čega nema posla, ZAVRŠI ŠTO PRE!
Vaistinu! :up:
Korisnikov avatar
By svejedno
#1917035
Originally posted by spliff

mislim da je kosovo de facto nezavisno vetj godinama
Kosovo je de facto nezavisno jos od Milosevica.


..

Ipak, kao svaki law abiding citizen, imam svo poverenje u medjunarodni sud pravde ,)
Korisnikov avatar
By Heavy Metal Lover
#1917239
realno, boli me uvo u ciju korist ce biti taj savet suda ali svaki put kad se oko tog sranja cacka gomila kretena dodje i razbije pola Beograda!
By mythe
#1917248
mislim, jasno je da zemlje koje su priznale Kosovo nece povuci njihovo priznanje bez obzira na odluku Suda pravde. Ali isto tako je sigurno da Kosovo nije drzava u pravom smislu te reci, nisu clan UN, dalje nisu priznati od EU kao celine, ne mogu biti predstavljeni na sportskim takmicenjima, kada traze kredite moraju placati vece kamate jer je kreditni rizik visok (hehe)...pa sada neka Shiptari vide koliko dugo mogu jos tako. Dakle, Srbija ne moze nista da promeni u smislu povratka Kosova u sastav Srbije ali moze da ih koci na svakom koraku i stvara probleme sve dok se shiptarsko rukovodstvo ne prizove pameti i sedne za pregovaracki sto ;)
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1918119
Kako iz ćorsokaka

Problem je u tome što Beograd i Priština imaju, barem javno, polazno stanovište od kojeg teško da mogu da odstupe

Dobro je da nam iz Haga savetodavno mišljenje o kosovskoj samoproglašenoj nezavisnosti nije odaslato na Vidovdan, pamtilo bi se. Sledeće nedelje ionako mnogi parlamentarci, političari, pa i novinari idu na godišnje odmore. Verujem da će i članovi Međunarodnog suda pravde u Hagu odmah po izricanju svog savetodavnog mišljenja otići na odmor. U Hagu će ostati „Pera pisar” da beleži reakcije.

Hoće li, dakle, i kako će sudije uspeti da suptilno izbegnu direktan izbor između sile i prava, hoće li to, ipak, na kraju biti puko pitanje između moći i slabosti? Hoće li to biti i političko mišljenje koje se zasniva na interesima, a manje na lekcijama iz istorije? Hoće li nas to definitivno uveriti da živimo u hobsovskom svetu hegemonije i sile, u militarističkom političkom diskursu geoekonomskih motiva?

No, kako god to mišljenje da bude, evropska istorija je pokazala da se sukobi ne mogu rešavati bez analize njihovih uzroka, i da se mir i bezbednost ne mogu nametati silom. A zalaganje za pravni poredak zahteva, pored priznavanja svega toga, i politički kompromis za njegovu zaštitu. Jer, nije dovoljno samo izabrati mišljenje.

Američki i NATO rat protiv SR Jugoslavije 1999. godine bio je nezakonit i prema američkim i prema međunarodnim zakonima. Američki Kongres nikada nije glasao za takvu odluku, niti su UN ikada usvojile takvu odluku, Jugoslavija nije posedovala nikakvo oružje za masovno uništavanje, nijedan jugoslovenski vojnik, avion, ili brod nije prešao granice zemlje da bi napao neku državu NATO-a. „Pregovori” u Rambujeu nisu bili pregovori, aneks B tražio je potpunu NATO okupaciju celokupne jugoslovenske teritorije.

Ono što je Priština jednostrano proglasila doletelo je na krilima NATO aviona. Poklonjeno.

No, kako sada posle svega izaći iz tog pravno-političko-strateškog američko-albansko-srpskog ćorsokaka? Je li istina zaista u tome da su Albanci rekli i pokazali Amerikancima da bi mogli da sa njima, Albancima, u regionu pa i šire, imaju velikih problema, dok su Srbi bili konstruktivni, miroljubivi i uzdržani? Drugim rečima, da su Albanci pokazali „veći remetilački kapacitet” od Srba? Kuda sve to može da odvede?

Amerikanci su propustili da povodom Kosova otvoreno pokažu kako cene dostojanstvo srpske države. Pribežište od etičkog stava moralnosti našli su u krutom stavu amputacije dela srpske državne teritorije. Očekivali su da će biti dovoljno ako Srbima daju dovoljno farmerki, dovoljno rok-muzike i dovoljno Mekdonaldsa. Pogrešno. Srbi nisu učestvovali u „hladnom ratu” da bi zavredeli takav grub postupak.

„Novi albanski prostor”, termin koji se u Tirani i Prištini koristi od 1999. godine, ekonomsko, političko, kulturno, saobraćajno povezivanje Kosova i Albanije, potpuna integracija, o kojoj sada naravno niko neće otvoreno da govori, postaviće vrlo brzo i pitanje teritorijalnog povezivanja s Albancima u Crnoj Gori i u Makedoniji. A to je potencijalno novo „bure baruta” na Balkanu. Neka o tome razmišljaju oni u Vašingtonu.

Dijalog između Srba i Albanaca nije ni započeo. Dve nacije, dve kulture, dva jezika, isti životni prostor. I nasleđe nepoverenja i krvavih sukoba. Kako to sve prevladati? Da bi se krenulo napred prvo je potrebna zajednička vizija tog prostora, zajednički stav o krajnjem ishodu. Sa Zapada se Beogradu i Prištini sugeriše da se krene od običnih svakodnevnih pitanja i problema – od struje, vode i saobraćaja. Istorija „zamrznutih” sukoba pokazuje da ta metoda nikada nije bila uspešna. Da se prvo bavite komunalijama, a posle ćemo o državi, to nigde u svetu nije uspelo. Ujedinjene nacije na Kipru pokušavaju da primene tu metodu već 35 godina, ali bez rezultata.

Naime, kad bi postojao zajednički srpsko-albanski stav da ništa nije dogovoreno sve dok ne bude dogovoreno, onda bi dijalog o svim ostalim stvarima – voda, struja, povratak izbeglica, saobraćaj – bio daleko lakše izvodljiv. I sve bi to bilo mnogo brže da obe strane poštuju osećajnost one druge strane. Ako postoji zajednički stav o krajnjem ishodu, uslovljen opštim sporazumom o svim nerešenim pitanjima, onda će i pretresanje teških i komplikovanih problema biti olakšano.

Problem je u tome što Beograd i Priština imaju, barem javno, polazno stanovište od kojeg teško da mogu da odstupe. I što, najverovatnije, nijedna strana ne očekuje da se ona druga strana odrekne svojih vitalnih interesa.

Za rešenje će biti potrebno vreme, mnogo javne, a još više tajne diplomatije.

Miroslav Lazanski,
Politika
Korisnikov avatar
By Tungi
#1918120
Klintonka ce se pobrinuti za sve.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1918330
Originally posted by Tungi

Klintonka ce se pobrinuti za sve.
Djavo da je nosi, valjda nisu više toliko zainteresovani za Balkan?

Mi smo zaista pokazali da to bolno pitanje po evropsku bezbednost želimo da rešimo na miran, diplomatski način. Idemo korak po korak. Naš šef diplomatije danas je na sastanku OEBS-a u Almatiju rekao da je "Srbija spremna da bude smela i kreativna posle odluke MSP-a, jer je uverena da se može postići fer i uravnoteženi kompromis o konačnom statusu Kosova".

Podsećajući da će Sud u Hagu 22.jula objaviti savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i podneti izveštaj u septembru Generalnoj skupštini UN, Jeremić je najavio da će se Srbija u predstojećoj debati pridružiti velikom broju zemalja.

"Razumno je predvideti da će briga o očuvanju osnovnih normi međunarodnog prava dovesti do ishoda koji će ohrabriti strane da pregovorima pronađu obostrano prihvatljivo rešenje", istakao je Jeremić.

To će, prema njegovim rečima, stvoriti jedinstvenu priliku za ozbiljan proces, bez unapred određenih rešenja.
Korisnikov avatar
By Tungi
#1922316
Crkvena zvona i moleban u četvrtak

"Na dan objavljivanja odluke MSP-a zvoniće zvona na crkvama Srpske pravoslavne crkve, a sveštenici će potom služiti moleban za povoljno rešenje statusa Kosova. Zvona će se oglasiti u četvrtak, 22. jula, u 17 sati u trajanju od pet minuta, a potom će sveštenici služiti moleban u sabornim i gradskim hramovima. U saopštenju Sinoda SPC, koje je potpisao patrijarh Irinej, umoljavaju se arhijereji da „pozovu sveštenike i verni narod da u svim hramovima zvone zvona u trajanju od pet minuta“, kao i da se nakon toga služi moleban za povoljno rešenje konačnog statusa Kosova i Metohije. "


:roflmao:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1922718
Intervju: Džerard Galuči, bivši šef Unmika za sever Kosova

Borba oko Kosova je bitka za sever

Moguće je da SAD i ostale članice „kvinte” dozvole nove provokacije kako bi isključile mogućnost bilo kakvih pregovora.


Bivši američki diplomata i regionalni predstavnik UN za sever Kosova Džerard Galuči u člancima koji se bave Kosovom skoro godinu dana upozorava da bi integracija severa Kosova mogla da se dogodi nasilnim putem. Posle bombaškog napada u Kosovskoj Mitrovici Galuči je optužio Amerikance da doprinose porastu tenzija i da su čak spremni da prihvate i nasilan ishod.

Na pitanje „Politike” kako je došao do tog saznanja, Galuči podseća da američka vlada smatra da je suvereno pravo kosovske vlade da proširi svoju vlast na celoj teritoriji, uključujući i sever. „Ali nedavne izjave američkih ambasadora u Prištini i Savetu bezbednosti UN idu izvan uobičajene diplomatske podrške. Oni daju ’zeleno svetlo’ kosovskim institucijama i albanskim ekstremistima da preduzmu jednostranu akciju na severu, čiji bi jedini efekat bio izazivanje nestabilnosti i prisiljavanje Srba na severu da se ’predaju’ Prištini ili napuste tu teritoriju”, kaže Galuči.

Da li ta opasnost još uvek postoji?

- Moguće je da će SAD i ostale članice „kvinte” (Velika Britanija, Francuska, Italija, Nemačka) dozvoliti nove provokacije kako bi unapred isključile mogućnost bilo kakvih pregovora. Tako da mogu da kažem: da, opasnost još postoji!

Kada se danas govori o rešavanju statusa, da li se zapravo govori o statusu severa Kosova?

- Suštinski, da. Mada još ima važnih pitanja, poput onog kako da se primeni Ahtisarijev plan južno od Ibra. Fejtov MCK (Međunarodna civilna kancelarija) nije pokazao interes da uveri Srbe da su im dozvoljene veze sa Srbijom, a uz to prilično manipuliše lokalnim samoupravama u srpskim enklavama južno od Ibra. Ali, u suštini, borba oko Kosova postaje borba oko toga ko će dobiti sever. Srbi na severu su zadržali kontrolu na terenu, tako da Beogradima faktičku kontrolu. Priština još uvek samo želi kontrolu i zbog toga nastoji da tamo pošalje svoje institucije, zvaničnike, specijalce i „povratnike”.

Napisali ste da je podela kao slon u sobi: svi se pretvaraju da ne postoji dok glume kako traže drugo rešenje. Postoji li bolje rešenje za Kosovo?

- Mnogo je „mastila potrošeno” zbogovog pitanja, a odgovor bi mogao biti jednostavan: dozvoliti Srbima u četiri opštine na severu (uključujući i severnu Mitrovicu) da ostanu autonomna regija u okviru sadašnjih granica Kosova i da funkcionišu kao deo Srbije. Taj status bi bio garantovan Rezolucijom 1244 (ili nekom novom ukoliko bi mogla da bude usaglašena). Lokalne institucije i zakonikoji bi se primenjivaliformalno bi bilipod međunarodnim kišobranom, a međunarodne institucije bi služile kao most ka ostatku Kosova. Naravno, lakše je reći nego postići takav dogovor. Ali podela na Ibru je jedno od rešenja. Svako može da nauči da živi sa njom ili skonča boreći se protiv nje. A živeti je bolje.

Čini li vam se da su države koje podržavaju nezavisnost Kosova spremne na bilo kakav kompromis?

- Postoji podela unutar zemlja članica EU koje su već priznale nezavisnost Kosova, kao i među onih pet država koje još uvek odbijaju da to učine. Neke od tih zemalja su verovatno spremnije na kompromis od drugih. Do sada, među članicama „kvinte”,SAD i Velika Britanija su glavni tvrdolinijaši i protiv su kompromisa sa Francuskom i Italijom, koje su sumnjičave u pogledu nasilnog rešavanja pitanja severa. Plašim se da bi tvrdolinijaši mogli da pribegnu drugoj rundi pritisaka, uključujući i one na terenu, pre nego što izgube kontrolu na političkom planu. Smatram da je uznemirujuće što za mnoge ljude u Prištini činjenica da Srbi na severu odolevaju nezavisnosti zahvaljujući mešanju Beograda ili negativnom uticaju radikalnih lidera – predstavlja opsesivnu ideju. Ti ljudi veruju, kao što su verovali i oni u martu 2008. godine, da bi primena brutalne sile ili možda nekoliko hapšenja razbili ovu situaciju i pomogli Srbima da prihvate prednosti „novog Kosova”. To jednostavno nije tačno. I Albanci to znaju, ali sa zahvalnošću koriste svaku pomoć koju god mogu da dobiju.

Šta po vašem mišljenju može da bude kompromisna formula?

- Pored kompromisa o severu, to bi bio i dogovor da se ostavi po strani pitanje konačnog statusa. Svaka strana može da tvrdi ono što želi dok radi na rešavanju neophodnih praktičnih problema kako bi se obezbedilo potpuno i doslovno sprovođenje Ahtisarijevog plana južno od Ibra. To ostaje dobar plan tamo gde Srbi nemaju izbora nego da prihvate realno okruženje i ukoliko postoji jaka međunarodna posvećenost da se osigura fer primena. Zauzvrat, od Beograda se ne bi tražilo priznanjenezavisnosti Kosova i zaustavilo bi se njegovo prihvatanje u međunarodne institucije.

Verujete li da istinskih pregovora može biti i da li će se razgovarati o bilo čemu osim o tehničkim problemima?

- Razgovori o tehničkim pitanjima mogli bi biti najbolji način da se uđe u pregovore. Ako bi se mogla raspraviti praktična pitanja kao što su sudovi, policija, telefonija, električna energija i sl., onda bi bilo lakše složiti se oko političkog okvira koji sam malopre predložio. Ali mogući dobitak u narednoj godini ne bi bio samo eventualni dogovor oko ovih stvari nego i pomeranje sa mrtve tačke zamrznutog konflikta, kao i sprečavanje nasilja koje bi vodilo potpunoj podeli ili proterivanju na etničkoj osnovi. Ključ bi mogla da bude spremnost Obamine administracije da pokuša da postigne istu vrstu međunarodnog konsenzusa, uključujući i dogovor sa Rusijom, kakav imaju o pitanju kao što su Iran i Severna Koreja.

***

Unmik je 2008. radio za Prištinu

Vaš izveštaj da su KFOR i Unmik upotrebili prekomernu silu na demonstracijama na severu 17. marta 2008. zamalo vas je koštao službe. Šta je presudilo da u sedištu UN u Njujorku ne prihvate vašu ostavku?

- Nije na meni da dam taj odgovor. Ja sam nastojao, kao i Unmik u severnoj Mitrovici, da zadržim mir. To je ono što je trebalo da čini i Odeljenje UN za mirovne operacije, kao i ceo Unmik.

Sada ste u penziji, pa biste mogli otvoreno da nam kažete šta se dešavalo tih dana na liniji Priština–Njujork.

- Nisam siguran da ima mnogo toga da se kaže. Jednostavno, Unmikov štab u Prištini je već početkom 2008. godine tesno sarađivao sa zemljama „kvinte” u podržavanju kosovskih institucija koje su proglasile nezavisnost. Oni su takođe mislilo da smo mi (Unmik) u Mitrovici bili upozoreni na opasnost od provokacija – uključujući i ponovno preuzimanje suda – zato što smo bili prosrpski orijentisani. Mi u mitrovičkom regionu smo davali sve od sebe da svoje informacije prenesemo dalje. Na kraju, to ipak nije sprečilo akcije tog martovskog dana, što sam i tada i sada smatrao – debaklom.
By mythe
#1922866
kako me obradovala najnovija vest da siptarski zlocinac Haradinaj dobija ponovno sudjenje, a jos vise da je jos juce uhapsen i doveden u Den Haag. Mozda jos postoji pravda, iskreno se nadam. A i iskreno saucesce Natasi Kandici, Sonji Biserko, Loniju i Simoru zbog hapsenju njihova ljubimca i njihovog "borca protiv tzv. Miloseviceve diktature".
Korisnikov avatar
By blabla54380
#1922893
Originally posted by mythe

mislim, jasno je da zemlje koje su priznale Kosovo nece povuci njihovo priznanje bez obzira na odluku Suda pravde. Ali isto tako je sigurno da Kosovo nije drzava u pravom smislu te reci, nisu clan UN, dalje nisu priznati od EU kao celine, ne mogu biti predstavljeni na sportskim takmicenjima, kada traze kredite moraju placati vece kamate jer je kreditni rizik visok (hehe)...pa sada neka Shiptari vide koliko dugo mogu jos tako. Dakle, Srbija ne moze nista da promeni u smislu povratka Kosova u sastav Srbije ali moze da ih koci na svakom koraku i stvara probleme sve dok se shiptarsko rukovodstvo ne prizove pameti i sedne za pregovaracki sto ;)
tako je! šiptarima maksimalno zagorčavati život, dok ne sednu za pregovarački sto.
Korisnikov avatar
By Sunce
#1922897
Boze sto Srbija voli da onanise sa Kosovom. Trebace joj mozda 15 godina da prizna Kosovo, a onda ce se kajati sto nije tu odluku donela pre. Kosovo je nezavisno. Interesuje me koje negativne posledice ce zbog onanisanja trpeti sledece generacije. Frigidnost?
Korisnikov avatar
By Li
#1922916
Mene ipak zanima sta ce taj sud da odluci, da vidim koliko daleko kosovska mafija moze da dogura... drzava se proglasila preko noci, vode je ratni zlocinci i ubice koji se toliko trude da uvedu reforme da su morali da demoliraju mobilne mreze kako bi njihov operater bio glavni... tako ne funkcionise demokratska drzava... serem im se u premijera!

Slika

Evo fotke jednog velikog heroja, coveka zasluzenog za spas namucenih siptara, jednog velikana demokratije...
Posto se polomiste oko toga sa kim bi ste otisli na partiju sexa (da naglasim da vodi fasista Misa Vacic) mozda bi neko od vas da popusi i Taciju... da li da uvedem glasanje ili ne... hmm




:srbin:
Korisnikov avatar
By unic0rn
#1922936
eo tebi tata sloba, da te gledi tako da ne znas dal se smeje il osmehiva. :wundy:

Slika
Korisnikov avatar
By Li
#1922944
Hebo tebe Sloba... ne razumem sta ti nije jasno, jel sam iznela neku neistinu?


Ili si zeljan da negde nesto postujes tek toliko da ne prodje bez tebe NOVO DANAS :cita:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1922993
EU: Zbog Kosova snažan pritisak na Srbiju

BRISEL – Iz krugova Evropske unije i onih članica EU koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova pojačani su pritisci na vlasti u Beogradu da u UN ne traže izričito pregovore o statusu Kosova.

Najviši zvaničnici Belgije, predsedavajuće EU, prošle nedelje su srpskom predsedniku Borisu Tadiću stavili do znanja da će od poteza Beograda u odnosu na pitanje Kosova zavisiti i davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU.

Sad se u krugovima EU više i ne spominje ranije isticani stav da su pitanje Kosova i pridruživanje Srbije Uniji dva odvojena procesa.

Belgijski zvaničnici su, štaviše, predočili da bi EU tek u decembru mogla zatražiti od Evropske komisije „mišljenje” o srpskoj kandidaturi za članstvo, sto je dosad uvek bilo tehničko pitanje i automatizam.

Iz EU su Beogradu samo nezvanično stigle i sugestije da se sa Unijom usaglasi što je više moguće rezolucija koju Srbija namerava da predloži Generalnoj skupštini UN na temelju „mišljenja” koje će sutra o međunarodnoj pravnoj utemeljenosti nezavisnosti Kosova objaviti Međunarodni sud pravde (MSP).

Ali u izvorima EU u Briselu, koje je konsultovala agencija Beta, nikakva potvrda nije data da je i neki zvaničan predlog EU upućen Beogradu.

Visoka predstavnica za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Ketrin Ešton sutra treba da objavi stavove Unije, pošto se sazna „mišljenje” Međunarodnog suda pravde, i pozove Beograd i Prištinu na pregovore o pitanjima od uzajamnog interesa.

Postoje zamisli da EU u Briselu organizuje susret predstavnika Beograda i Prištine.

Ali zasad od zvaničnika Unije nije moglo da se dobije objašnjenje kako će evropska dvadesetsedmorica unutar svojih redova doći do zajedničkog stava da li se i o pitanju statusa, makar posredno i naknadno, može razgovarati ili ne, imajući u vidu da 22 zemlje priznaju, a pet članica EU ne priznaje nezavisnost Prištine.

Ako bi EU kao celina tražila da Beograd i posle „mišljenja” suda pravde UN odustane od zahteva za pregovore o statusu Kosova, onda bi to značilo da je i pet članica EU koje ne priznaju samoproglašenu nezavisnost u Prištini, odustalo od takvog svog stava.

„Takvo tumačenje nije daleko od istine”, saglasni su evropski diplomatski izvori u Briselu.


* Kako si bliži čas za saoptenje savetodavnog mišljenja Medjunarodnog suda pravde, tako na videlo izlaze mnoge stvari. Najtužnija je da, ipak i uprkos svim obećanjima i najavama, približavanje i članstvo Srbije EU zavisi od našeg stava i ponašanja nakog mišljenja MSP. To se jasno vidi u ovoj informaciji iz Brisela. To mi, istovremeno, govori da će mišljenje Suda biti u mnogim stvarima jasnije nego što neki predvidjaju ili priželjkuju... Ali, već sutra će mnogo šta biti jasnije, iako tek onda počinje naš finiš u diplomatskoj bici za Kosmet. Nadam se da nećemo posustati i da se nećemo uplašiti i predati.
Korisnikov avatar
By blabla54380
#1922997
Originally posted by Sheytan
Najviši zvaničnici Belgije, predsedavajuće EU, prošle nedelje su srpskom predsedniku Borisu Tadiću stavili do znanja da će od poteza Beograda u odnosu na pitanje Kosova zavisiti i davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU.
kako će šiptarski prokenjator bota da odgovori na ovo, a da ne izgubi glasove ne znam; samo znam da sve više ljudi peva istu pesmu, što su pevali miloševiću.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1923590
Danas MSP donosi svoju najvažniju odluku

Ministar inostranih poslova Vuk Jeremić očekuje da Međunarodni sud pravde (MSP) neće doneti mišljenje koje će dati za pravo kosovskim Albancima i naglasio da je izuzetno važno da Srbi na Kosovu ostanu mirni i ne nasedaju na provokacije.


"Kada bi sud podržao secesiju više nijedna granica na svetu i u regionu ne bi bila sigurna", izjavio je Jermić Tanjugu, ispred Palate mira u Hagu samo nekoliko sati pre saopštavanja savetodavnog mišljenja o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije.

Međunarodni sud pravde danas će u Palati mira u Hagu na javnoj sednici saopštiti svoj stav o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova i to će biti prvi put u istoriji najvišeg sudskog organa Ujedinjenih nacija da se izjašnjava o pokušaju secesije.

"Očekujemo da mišljenje bude u skladu sa međunarodnim pravom koje je izuzetno jasno kada je u pitanju suverenitet i teritorijalni integritet država", rekao je Jeremić.

"Od presudne važnosti je da naši građani koji žive na Kosovu i Metohiji ne nasedaju na provokacije, jer će biti pokušaja da se destabilizuje prostor na kome žive", poručio je on.

Sada je važno sačuvati staloženost i mir, istakao je Jeremić i podsetio da je ovo samo jedan korak u procesu za koji se opredelila država Srbija.

Predsednik MSP Hisaši Ovada iz Japana počeće da čita savetodavno mišljenje u 15 časova, a prisustvovaće mu Jeremić i članovi pravnog tima, kao i više od 300 diplomata, državnih zvaničnika i novinara.

U Palati mira biće i ministar spoljnih poslova u privremenoj kosovskoj vladi Skender Hiseni, ispred prištinske delegacije, koja je u MSP prisutna pod nazivom "autor jednostrane deklaracije", pošto samoproglašena država Kosovo nije članica UN.

Sudije su donele savetodavno mišljenje o pitanju "da li je jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova koju su proglasile privremene kosovske institucije u saglasnosti sa međunarodnim pravom", koje je pred njih postavila Generalna skupština UN 10. oktobra 2008. godine, na inicijativu Srbije.

Savetodavno mišljenje nije obavezujuće za države, ali će, kako su ocenili stručnjaci, imati veliku pravnu, ali i političku i moralnu težinu.

U Hagu se očekuju i predstavnici svih država koje su učestvovale kako u pisanoj tako i u usmenoj raspravi od iznošenja pitanja legalnosti pred Međunarodni sud pravde, kao i predstavnici država koje su reprezentovane u Generalnoj skupštini UN.

Privremena Vlada Kosova jednostrano je proglasila nezavisnost južne srpske pokrajine 17. feburara 2007. godine.

Kosovsku nezavisnost priznalo je svega 69 od 192 članice Ujedinjenih nacija.

Srpska delegacija poručila je prvog dana zasedanja da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova predstavlja izazov Ujedinjenim nacijama i autoritetu svetske organizacije, a naročito njenoj sposobnosti da ubuduće deluje na ostvarenju jednog od svojih osnovnih načela - održanju mira i bezbednosti.

Iz MSP su poručili da će, iako sudije dolaze iz različitih okruženja i da bi moglo da bude različitih pogleda u vezi sa tim pitanjem, konačno usvojeni stav predstavljati stav suda u celini.

Osam od 14 stalnih sudija MSP dolazi iz država koje su priznale Kosovo, među kojima je i predsednik suda Ovada, a ovoga puta iz procesnih razloga izostalo je glasanje sudije iz Kine.

Stručnjak za jugoistočnu Evropu na Londonskom ekonomskom fakultetu Džems Ker Lindzi ocenjuje da je pitanje legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova najznačajniji slučaj koji se ikada pojavio pred Međunarodnim sudom pravde.

"Iako svi insistiraju na tome da je mišljenje suda samo savetodavno, ja mislim da je reč o nečemu mnogo važnijem i značajnijem. Ocena MSP o Kosovu mogla bi da odredi način na koji tretiramo separatističke grupe u godinama i decenijama koje dolaze", rekao je Ker Lindzi za Bi Bi Si.

Vodeći britanski stručnjak za međunarodno i humanitarno pravo Filip Sends takođe misli da se radi o suštinskom pitanju, ocenjujući da je veliki broj onih koji će vrlo pažljivo čitati mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu.

"Veliki je broj zemalja koje su u sličnoj situaciji: Kanada ima Kvebek, Španija ima Baskiju i Kataloniju, Britanija Škotsku, Gruzija Abhaziju i Južnu Osetiju, Kina ima Tibet itd. Zbog toga odluka suda ima potencijalno ogroman značaj, jer je reč o pitanju koje ima naglašeno političku dimenziju", kazao je on.

"Moguće je da će sud pronaći elegantan način da izbegne odgovor ili da se ogradi, odnosno da kaže da je pitanje Kosova toliko posebno da ne postavlja presedan ni za koga drugog. Zapravo mislim da će, kakva god da ocena bude, sud na neki način ukazati na posebnost Kosova", dodao je Sends.

Ker Lindzi, međutim, ne isključuje mogućnost da odluka suda bude prilično nedvosmislena: "Zaista mislim da bi sud mogao da nas iznenadi i da izrekne jasniju ocenu od očekivane."

Ukoliko to bude slučaj, i sud presudi u korist Kosova, to bi moglo dovesti do novog talasa priznavanja Kosova, kazao je Ker Lindzi koji, međutim, kaže da "sve i da MSP presudi u korist Kosova, Kosovo kao nezavisna država još dugo neće ući ni u UN ni u druge međunarodne organizacije i samim tim njegov status ostaće nerešen".

"Ako, pak, sud presudi u korist Srbije, ili čak ako odluka ne bude vrlo jasna u korist Kosova, mislim da će se nastaviti postojeća situacija, u kojoj je Kosovo u nekom bezvazdušnom prostoru. Zapravo u svakom od tri scenarija vidim nastavak razgovora Beograda i Prištine u nadi da će se neka vrsta rešenja naći i da će se svi izvući iz neprijatnosti u kojoj se trenutno nalaze", zaključio je Ker Lindzi.

Vuk Jeremić je opbjasnio da će nakon iznošenja savetodavnog mišljenja srpski pravni tim izvršiti analizu teksta savetodavnog mišljenja.

"To će biti jedan jako sofisticiran i dugačak tekst i ne treba izvlačiti zaključke pre pažljive analize", naglasio je Jeremić.

On je poručio da je ovo samo jedan korak u procesu koji je pred Srbijom.

"Taj proces se završava u Generalnoj skupštini UN koja mora da potvrdi sudsko mišljenje i donese politički zaključak šta je put napred".

On je istakao da ćemo nastaviti da se ponašamo kao neko ko doprinosi miru i stabilnosti u regionu.

"Ostajemo spremni na pregovore. Nadam se da će do njih doći što pre i da će put kojim smo krenuli biti okončan kompromisom koji će biti prihvatljiv za sve strane".

Šef srpske diplomatije rekao je da većina članica UN podržava suverenitet Srbije, ali da Beograd neće imati lak zadatak da izdejstvuje usvajanje rezolucije Srbije koja se tiče Kosova i Metohije.

"Uložićemo sve napore da novih priznanja bude što manje i da na jesen ove godine bude usvojena rezolucija Srbije. To će biti veoma težak, ali ne i nemoguć zadatak", rekao je on.

To angažovanje je, kako je dodao ministar spoljnih poslova, u toku – već danas će na samitu Afričke unije u Ugandi visoka delegacija iz Beograda, predvođena potpredsjednikom vlade Božidarom Đelićem, zastupati stanovište Srbije.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1923837
Međunarodni sud pravde u Hagu opredelio se danas za kompromisno rešenje saopštenjem da deklaracija Prištine o nezavisnosti Kosova ne narušava međunarodno pravo.

Predsednik MSP Hisaši Ovada saopštio je, čitajući savetodavno mišljenje tog suda o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, da deklaracija kojom je kosovski parlament proglasio nezavisnost nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom, zato što međunarodno pravo ne sadrži zabranu takvih deklaracija. Za takvo mišljenje, odluku, glasalo 10 sudija, četvorica protiv.

Ovada je, iznoseći savetodavno mišljenje, saopštio da rasprava o pravu na samopredeljenje ili "nužnu secesiju" od postojeće države nisu u domenu rasprave pred Međunarodnim sudom pravde, jer izlaze izvan okvira pitanja koje je postavila Generalna skupština UN.

Na taj način, sud u Hagu nije priznao pravo kosovskih Albanaca na otcepljenje, a odluku o daljem procesu rešavanja problema Kosova prepustio je Generalnoj skupštini UN.
Korisnikov avatar
By Dirrty
#1923872
Drugačije saopštenje nisam ni očekivao.
Nisam ni kapirao poentu cele priče, sem pokušaja dobijanja jeftinih političkih poena.

Ne palim TV nedeljama, ali bih mogao ovih dana da gledam redovno kako se političari gube.

:pucaodsmeha:
Korisnikov avatar
By Li
#1923890
Zanimljivo... dopalo mi se kako je sudija Ovada izlagao samo mi nije jasno zasto se ovoliko cekalo na odluku. I nije mi jasno kako to odjednom 6:4 kada je do juce bila druga prica ali ajde...
By stau
#1923893
Или рат или независна Република Српска!
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!