Dragi prijatelji, drage prijateljice, obaveštavamo Vas da je Queeria – centar za promociju kulture nenasilja i ravnopravnosti (Kvirija centar) iz Beograda, pokrenuo kampanju:
Zašto ova kampanja?
Osam godina od kako je naše društvo ušlo u proces demokratizacije, održavanje Gej parade - ulične manifestacije koja je u brojnim gradovima Evrope pokazatelj uvažavanja građanskih prava i sloboda - u Beogradu još uvek nije moguće.
Takođe, statistike pokazuju da svaka četvrta gej osoba doživi nasilje u javnom prostoru, najčešće na ulici.
Odsustvo političke volje da se Gej parada održi, pre svega zbog uvažavanja sloboda garantovanih Ustavom (član 54.), kao i neprestano nasilje koje se na ulicama, trgovima i u parkovima vrši nad gej osobama, a na koje država ne reaguje – direktno ponižava građane i građanke Srbije!
U poslednjih nekoliko meseci dolazi do porasta nasilja i diskriminacije u javnom prostoru: razbijanje izloga radnji, bojkot pekara, demoliranje ambasada. Takođe, pretnje koje se upućuju političkim neistomišljenicima, aktivistima i novinarima, održavaju kontinuitet sa režimskom politikom devedesetih koja je odstranjivala sve koje je smatrala nepodobnima i neprijateljima.
Država, njeno rukovodstvo i njeni organi najčešće ćute i ovakve slučajeve ne rešavaju čime direktno legitimizuju nasilje.
Šta želimo ovom kampanjom?
Želimo da ljudsko pravo na život bude neprikosnoveno ljudsko pravo!
Želimo da država uvažava ljudska prava a sankcioniše nasilje!
Želimo da društvo u kome živimo prihvata različitost a da se kritički odnosi prema mržnji, diskriminaciji i nasilju!
Želimo da gej osobe u Srbiji imaju jednaka prava i slobode kao i svi ostali građani!
Želimo da se osećamo bezbedno u prostorima koji pripadaju svima!
Šta kampanja obuhvata?
U okviru kampanje „Ljubav na ulice! Huligane u zatvore!“ organizovaćemo niz aktivnosti: postavljanje bilborda, radionice, konferencije za novinare, humanitarne akcije i žurke. U okviru svih ovih aktivnosti težićemo da proširimo krug prijatelja i prijateljica Queeria centra i da u naš dalji aktivistički angažman uključimo sve osobe koje žele bezrezervno da podrže gej zajednicu u Srbiji.
Verujemo da imate ideje, predloge, sugestije koji bi nam bili od koristi. Čekamo ih na:
queeriacentar@gmail.com
Zahvalnost:
Queeria centar se posebno zahvaljuje svim ljudima koji su nesebičnim zalaganjem i solidarnom podrškom omogućili realizaciju kampanje, posebno Švedskom helsinškom odboru za ljudska prava, zatim zaštitnom licu kampanje Anabeli Basalo, kao i svim prijateljicama i prijateljima grupe koji su prihvatili da se pojave na bilbordima.
Podržite kampanju:
Queeria centar je pripremio wallpaper-e i screensaver sa motivima kampanje za vaše monitore. Postavljanjem wallpaper-a i screensaver-a pomozite da kampanja bude još vidljivija.
800x600
http://blog.b92.net/user_stuff/upload/6 ... 0.2621.jpg
1024x860
http://blog.b92.net/user_stuff/upload/6 ... 0.2622.jpg
1280x800
http://blog.b92.net/user_stuff/upload/6 ... 0.2623.jpg
1280x1024
http://blog.b92.net/user_stuff/upload/6 ... 4.2624.jpg
1680x1050
http://blog.b92.net/user_stuff/upload/6 ... 0.2626.jpg
1920x1200
http://blog.b92.net/user_stuff/upload/6 ... 0.2627.jpg
Screensaver
http://www.queeria.com/video/queeria.exe
Srdačno,
Queeria centar
http://www.queeriacentar.org
http://www.queeria.com