Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Aktuelnosti javnog zivota

Moderatori: Stripi, Moderators

Korisnikov avatar
By svejedno
#1971412
Cudi me da niko nije vec otvorio ovu temu, pa rekO, 'ajde ja cu.


..

Prvobitna Rezolucija

РЕЗОЛУЦИЈА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ у вези са тачком 77. дневног реда 64. заседања Генералне скупштине:

"Захтев да Међународни суд правде донесе саветодавно мишљење о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом" Генерална скупштина, Руковођена принципима садржаним у Повељи Уједињених нација, Имајући у виду своје функције и овлашћења на основу Повеље Уједињених нација,

Подсећајући на своју резолуцију 63/3 од 8. октобра 2008, Свесна да није постигнут договор између страна о последицама једностраног проглашења независности Косова од Србије, Водећи рачуна о чињеници да једнострана сецесија не може бити прихватљив начин за решавање територијалних питања,

1. Прима на знање Саветодавно мишљење Међународног суда правде донето 22. јула 2010. о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом,

2. Позива стране да пронађу узајамно прихватљиво решење за сва отворена питања путем мирног дијалога, у интересу мира, безбедности и сарадње у региону,

3. Одлучује да укључи у привремени дневни ред 66. заседања тачку под називом: "Даље активности после доношења саветодавног мишљења Међународног суда правде о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом".

...
Izmenjena Rezolucija

"Generalna skupština,

a) Svesna ciljeva i principa Ujedinjenih nacija;

b) Uzimajući u obzir njene funkcije i ovlašćenja na osnovu Povelje Ujedinjenih nacija;

c) Podsećajući na njenu Rezoluciju 63/3 od 8. oktobra 2008. kojom se traži od Međunarodnog suda pravde da da svoje savetodavno mišljenje u vezi sa sledećim pitanjem: ''Da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu sa međunarodnim pravom?;

d) Primivši sa uvažavanjem savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde od 22. jula 2010 o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo i nakon pažljivog razmatranja istog, uključujući i pitanja o kojima je dato mišljenje;

e) Prima k znanju sadržaj savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglađenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo, kao odgovor na zahev Generalne skupštine;

f) Pozdravlja spremnost Evropske unije da olakša proces dijaloga između strana. Proces dijaloga bi sam po sebi bio faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu. Ovaj dijalog bi imao za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj uniji i poboljša živote ljudi".

..


Sta mislite, koja je razlika u posledicama prihvatanja ovakve rezolucije u poredjenju sa eventualnim prihvatanjem prethodne?

Da li je to po vama pozitivna promena texta po zitelje..hm...regiona?
Korisnikov avatar
By ns.happy
#1971445
ja mislio da su nam uhakovali sajt pa da su izmenuli rezoluciju tu...
Korisnikov avatar
By Stripi
#1971446
postao ja u threadu o tome treba li Vuk Jeremić dati ostavku.

I da, još jednom - svakako.
Korisnikov avatar
By deran
#1971563
Originally posted by svejedno



Sta mislite, koja je razlika u posledicama prihvatanja ovakve rezolucije u poredjenju sa eventualnim prihvatanjem prethodne?

Da li je to po vama pozitivna promena texta po zitelje..hm...regiona?
mislim da je konačni poraz/pobeda-ko iz kog ugla gleda... :srbin:

nešto se sad jeremić kurobeca da se predstavnici kosova izbace-nisam najbolše čuo...
Korisnikov avatar
By Dirrty
#1971654
Podržavam izmene :eu: , samo se plašim da opozicija ne iskoristi priliku da ugrabi jebenu vlast.
Korisnikov avatar
By Srklet
#1971771
smatram da je potez da se trazi izbacivanje kosovske delegacije sramotan. inace, korak naprijed.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1971821
Originally posted by Popeye

smatram da je potez da se trazi izbacivanje kosovske delegacije sramotan.
Što ih vi ne primite.

Proterali ste Srbe, taman naselite Šipce da vas bude što više.

Nadam se da nemate ništa protiv drugih nacija i religija, već samo Srba kao "remetilačkog faktora", a Šiptari su dušu dali za stabilizaciju Hrvatske kao civiolizovane, multietničke i proevropske Hrvatske.

Nagrada za ovu ideju, moram priznati, ipak ne pripada meni. Ti si idejni i stvarni tvorac, pa se nadam da ćeš dobiti najviši hrvatski orden "Dr Franjo Tudjman".
Korisnikov avatar
By svejedno
#1971824
^alo shejtan, mani se Tudjmana i daj odgovori mi na pitanje:
Sta mislite, koja je razlika u posledicama prihvatanja ovakve rezolucije u poredjenju sa eventualnim prihvatanjem prethodne?
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1971834
Rezolucija, stausno neutralna - usvojena aklamacijom

OdštaGeneralna skupština Ujedinjenih nacija aklamacijom je usvojila rezoluciju o Kosovu, koju su podnele zajedno Srbija i 27 članica Evropske unije (EU)

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je sinoc na zasedanju da je Srbija, zajedno sa 27 članica Evropske unije (EU), podnela nacrt rezolucije o Kosovu, koja je fundamentalno statusno neutralna.

Srbija je podnela nacrt rezolucije, koju zajedno predlaže sa 27 država EU, među kojima su neke od zemalja koje poštuju njen teritorijalni integritet, dok su neke priznale Kosovo, rekao je Jeremić, obraćajući se Generalnoj skupštini UN.

Srbija smatra da podneta rezolucija zaslužuje punu podršku i predlažemo da se usvoji jednoglasno, aklamacijom, rekao je Jeremić i ponovio da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

"Nemojte sumnjati da će Srbija i dalje ostati odlučna. Nećemo se umoriti zato što ne smemo da ne uspemo. Preostaje mnogo izazova pred nama, ali su i naše snage takve, jer gledamo u budućnost sa ubeđenjem u pravednost naše stvari",
poručio je Jeremić.

Moje prisustvo, kao ministra spoljnih poslova Srbije, pokazuje važnost koju moja zemlja pridaje ovom pitanju, naglasio je Jeremić.

Kao što dolikuje Generalnoj skupštini UN, ovde razgovaramo posle mišljenja Međunarodnog suda pravde, rekao je Jeremić i naveo da rezolucija priznaje sadržaj mišljenja Suda i pozdravlja spremnost EU da olakša proces dijaloga između dve strane koji bi doprineo stabilnosti i poboljšanju života ljudi na terenu.

Ukoliko rezolucija bude usvojena, ocenio je Jeremić, biće kreirana atmosfera u kojoj će se kroz dijalog u dobroj veri doći do održivog rešenja.

Ambasadorka SAD u UN Rozmari Dikarlo je u raspravi posle usvajanja rezolucije rekla da su SAD podržale rezoluciju o Kosovu kao odgovor na mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu, istakavši da je rezolucija u skladu sa snažnom podrškom SAD nezavisnosti Kosova.

Ona je ponovila stav SAD da je Kosovo poseban slučaj, a ne presedan, da su pregovori o statusu iscrpljeni, a da novi ne bi bili od koristi.

"Vreme je da Srbija i Kosovo otvore novu fazu u odnosima i budu usmereni ka zajedničkoj budućnosti u EU", rekla je Dikarlova.

Dikarlova je pozdravila ulogu EU u olakšavanju dijaloga dve strane i njihovog napretka ka evropskim integracijama što će garantovati mir, bezbednost i sigurnost na Balkanu i izrazila spremnost SAD da u tome pomognu.

Brazil, Rusija, Indija i Kina pridružile su se konsenzusu koji je u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) postignut.

Predstavnik Brazila je istakao da je rezolucija rezultat dogovora Srbije i EU i veoma važna za dijalog o Kosovu.

Cenimo ulogu EU u naporima da se reši spor i ponavljamo da svako rešenje mora imati podršku međunarodne zajednice, naveo je ambasador Brazila i poručio da rezolucija 1244 ostaje osnova za trajni mir i stabilnost u regionu.

Predstavnik Rusije istakao je da se njegova zemlja pridružila konsenzusu o ovoj rezoluciji i ponovio da se stav Rusije o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova nije promenio.

Rezolucija 1244 u potpunosti ostaje na snazi i obavezujuća je za sve, kao pravni osnov za rešavanje problema,
rekao je ruski ambasador.

On je predočio da Savet bezbednosti ostaje mesto za rešavanje pitanja Kosova i da UN moraju imati vodeću ulogu u ovom pitanju.

Predstavnik Kine ocenio je da je pitanje Kosova složeno i osetljivo i da proizvodi posledice po mir i stabilnost Balkana i čitave Evrope.

Kina je primila k znaju savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde i smatra da se dijalogom može doći do rešenja, rekao je predstavnik Kine.

On je ponovio podršku Pekinga teritorijalnom integritetu i suverenitetu članica UN.

"Mišljenje MSP ne treba da spreči dve strane da nađu odgovarajuće i uzajamno pirhvatljivo rešenje,"
istakao je on.

Indija se, takođe, pridružila onima koji su podržali rezoluciju, rekao je predstavnik ove zemlje u Generalnoj skupštini UN i dodao da je njegova zemlja oduvek zastupala tezu da se mora poštovati teritorijalni integritet i suverenitet država.

Nismo priznali Kosovo i smatramo da se ovo pitanje može rešiti kroz konsultacije i dijalog,
rekao je predstavnik Indije.

Predstavnik Albanije izrazio je zadovoljstvo što je Srbija donela odluku da povuče "destruktivnu" rezoluciju i zameni je ovom koja je usvojena.

Albanija pozdravlja razuman stav Srbije i smatra da bi trebalo otvoriti dijalog Srbije i Kosova o praktičnim pitanjima, naglasio je predstavnik Albanije.

On je naveo da je slučaj Kosova jedinstven, a nezavisnost Kosova realnost koju priznaje više država.

On je dodao da će mišljenje MSP pomoći mnogim državama da priznaju nezavisnost Kosova i izrazio poštovanje za "napore EU da Srbija zauzme razuman stav."

Usvojena rezolucija je "važan korak unapred" za mir i stabilnost na Balkanu, dodao je predstavnik Turske.

"Cenimo korake koje je Srbija preduzela da bi se postigao dogovor oko teksta rezolucije, a Turska je spremna da pomogne svim stranama da uspostave konstruktivni dijalog", rekao je turski predstavnik.

On je napomenuo da je pozicija Ankare o nezavisnosti Kosova poznata i da Turska podržava nezavisnost Kosova.

Iran smatra da usvojena rezolucija predstavlja poziv svim stranama da reše svoje sukobe dijalogom.

"Naglašavamo da svi sporovi moraju da se reše mirno, u skladu sa međunarodnim pravom i uz poštovanje Povelje UN i zaštite integriteta država članica UN", rekao je iranski ambasador.

Predstavnik Venecuele je izjavio da vlada te zemlje smatra da je jednostrano proglašena nezavisnost privremenih vlasti Kosova kršenje Rezolucije1244, jer ne uzima u obzir poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Republike Srbije, ali podržava napore da se dve strane ohrabre da nastave dijalog.

Nezavisnost Kosova je i u neskladu sa prethodnim rezolucijama 1160, 1199 i 1203 iz 1988. godine i rezolucija 1239 iz 1999,
rekao je predstavnik Venecuele.

Vlada Venecuele veruje da pravo na secesiju u kontekstu prava naroda na samostalnost može da se primeni samo na kolonizovane teritorije i podržava bilo koje rešenje u skladu sa očuvanjem međunarodnog prava, zaključio je on.

Predstavnik Argentine podržao je predloženu rezoluciju rekavši da u slučaju Kosova postoji rezolucija 1244 Saveta bezbednosti koja jasno uspostavalja pravne i političke parametre, ali da je važno i mišljenje Međunarodnog suda pravde.

Predstavnik Perua je rekao da je važno naglasiti "konstruktivni duh i zrelost" Kosova i partnera u EU, što su se dogovorili o tekstu rezolucije koju je usvojila Generalna skupština UN.

Predstavnik Azerbejdžana u GS UN rekao je da njegova zemlja ima principijelan stav da jednostrane akcije ne mogu da budu prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja, poštujući princip zaštite teritorijalnog integriteta svake države i ne dozvoljavajući otcepljenje.

Azerbejdžan podržava napore da se nastavi dijalog između strana u cilju postizanja bezbednosti u regionu, dodao je predstavnik Azerbejdžana i podsetio da međunarodno pravo ne dozvoljava otcepljenje država niti dopušta da se stvore osnove za priznavanje legitimnosti otcepljenja.

Jedini način da se pronađe rešenje sukoba je pristup zasnovan na punom poštovanju duha međunarodnog prava, zaključio je on.

Na kraju, predstavnik Fidžija ocenio je da treba pažljivo razmotriti mišljenje MSP kako ne bi poslužilo kao primer za sve separatističke tendencije.

Sednica Generalne skupštine UN počela je večeras u Njujorku posle dva i po sata zakašnjenja.

Jeremić je zatražio na početku sednice od predsedavajućeg Ali Abdusalam Trekija da objasni prisustvo delegacije privremenih vlasti u Prištini s obzirom da Kosovo nije suverena zemlja i članica Ujedinjenih nacija.

Treki je objasnio da se predstavnici kosovskih Albanaca - ministar spoljnih poslova Skender Hiseni, predsednik vlade Hašim Tači i predsednik Fatmir Sejdiu - u sali nalaze kao gosti Francuske, Nemačke, Velike Britanije i SAD, posle čega je dao reč šefu diplomatije Srbije.

Hiseni je izjavio večeras da predstavnici Kosova na sednici Generalne skupštine UN, kojoj prisustvuju u svojstvu posmatrača, neće napustiti mesta na kojima sede, što je zahtevala delegacija Srbije.

On je prištinskoj televiziji RTV 21 u direktnom uključenju iz Njujorka rekao da je predsedavajućem Generalnoj skupštini UN preneo izričit stav delegacije Kosova da neće napustiti mesta na kojima sede i koja su im dodeljena prema protokolu UN.

Ministar inostranih poslova Kosova je istakao da je Treki izrazio razumevanje za takav stav kosovske delegacije.

Hiseni je ocenio da je ponašanje predstavnika Srbije "diplomatski skandal" nalik onima koji su se događali tokom hladnog rata.

Četiri televizijske stanice koje emituju program na celom Kosovu direktno su prenosile zbivanja u sali Generalne skupštine UN.

Prvobitni tekst rezolucije o Kosovu Srbija je podnela Generalnoj skupštini UN 28. jula nakon mišljenja Međunarodnog suda pravde da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom, Rezolucijom 1244 SB UN, ni međunarodnim pravnim poretkom na Kosovu.

Generalna skupština UN najčešće usvaja rezolucije natpolovičnom većinom glasova, ali je za usvajanje rezolucija o "važnim pitanjima" potrebna dvotrećinska većina.

Generalna skupština UN jedan je od pet glavnih organa svetske organizacije i jedini u kojem su sve zemlje članice jednako zastupljene, po sistemu jedna zemlja jedan glas.

Rezolucije koje usvoji Generalna skupština UN nisu obavezujuće za zemlje članice, ali imaju veliku političku težinu.

Ovim je okončan proces koji je počeo pred Međunarodnim sudom pravde. To, međutim, ne znači da se o tom pitanju više neće razgovarati u svetskoj organizaciji.

Tim pitanjem će se i ubuduće, kao i do sada, baviti Savet bezbednosti UN u skladu sa rezolucijom 1244.

Redefinisani tekst rezolucije je usaglašen sa svih 27 država članica EU - 22 koje su priznale nezavisnost Kosova i pet koje to nisu učinile.


Kosovo je do sada priznala 71 od ukupno 192 države članice Ujedinjenih nacija.
Korisnikov avatar
By svejedno
#1971835
Vec sam to procitao i sad svi znamo misjlenja predstavnika raznih drzava, hvala.

..

Tvoje?
Korisnikov avatar
By Stripi
#1971837
Originally posted by Sheytan
Što ih vi ne primite.

Proterali ste Srbe, taman naselite Šipce da vas bude što više.

Nadam se da nemate ništa protiv drugih nacija i religija, već samo Srba kao "remetilačkog faktora", a Šiptari su dušu dali za stabilizaciju Hrvatske kao civiolizovane, multietničke i proevropske Hrvatske.

Nagrada za ovu ideju, moram priznati, ipak ne pripada meni. Ti si idejni i stvarni tvorac, pa se nadam da ćeš dobiti najviši hrvatski orden "Dr Franjo Tudjman".
Kako misliš, nisi ti tvorac? Ovo mi izgleda pljunuti ti :love:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1971845
Originally posted by svejedno

Vec sam to procitao i sad svi znamo misjlenja predstavnika raznih drzava, hvala.

..

Tvoje?
Već sam izneo u drugim temama o istom, kosovskom, pitanju.

Rezolucija Srbije u saradnji sa EU rezultat je, pre svega, pritisaka na Srbiju i razumnog ponašanja našeg rukovodstva, jer ne želimo po svaku cenu da prkosimo najuticajnijim državama, a istovremeno ovim potezom pokazujemo spremnost na dijalog i konstrktivan prisup miru i stabilnosti na Balkanu.

To je ono što se maksimalno sada moglo postići.

Sama Rezolucija, koja je usvojena aklamacijom - bez glasanja, dovoljno govori kako je sročena, da je svako tumači na svoj način, što se videlo i na sednici GS UN.

Najvažnije je da Rezolucija nije priznala secesiju kao legalno sredstvo, tako ni postupak privremenih vlasti na Kosovu bez obzira što je MSP rekao da Dekleracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa medjunarodnim pravom.

MSP je, zapravo, izbegao odgovor o legalnosti secesije, jer tu nikako nije mogao da pronadje "rupu" u medjunarodnom pravu.

Sve u svemu, stvoreni su uslovi za dijalog Beograda i Prištine, ne Srbije i Kosova.

Biće to, razumljivo, dugotrajan i težak dijalog. Ali bez njega i razumnih ustupaka sa obe strane, nema ni rešenja koje će biti održivo na duže staze...
Korisnikov avatar
By Srklet
#1971906
mislim da srbi na kosovu trebaju slijediti politiku preostalih srba u hrvatskoj.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1971965
Glas Rusije: Rezolucija ni o čemu, pritisci na Beograd će se nastaviti

Generalna skupština UN odobrila je zajedničku rezoluciju Srbije i EU o Kosovu. Mišljenje našeg analitičara Petra Iskenderova.

Jučerašnje iznošenje rezolucije o Kosovu na utvrđivanje Generalne skupštine UN iz početka je bilo osuđeno na usvajanje: jer njen tekst je bio ispeglan do te mere da je zadovoljio i vlasti u Srbiji, i glavne aktere kosovske nezavisnosti u vidu SAD i EU. To je omogućilo da se postigne odobrenje dokumenta - ali sa druge strane u velikoj meri je devalviralo njegovu međunarodno-pravnu težinu. Jer prvobitni nacrt rezolucije koji je pripremila Srbija dozvoljavao je da se bar sprovede monitoring u zidovima Generalne skuštine UN u pogledu odnosa snaga između pristalica i protivnika nezavisnosti Kosova. Dokument je sadržao za SAD i EU neprihvatljive stavove o „nedopustivosti" nezavisnosti Kosova i neophodnosti novih pregovora o svim preostalim otvorenim pitanjima, što znači o statusu pokrajine. Slične konstatacije su davale mogućnost UN da izraze makar i neobavezujuću za ispunjenje (takva je priroda rezolucija Generalne skupštine UN), ali bar jasnu poziciju.

Ipak pritisak Zapada, podržan takođe od strane Organizacije Islamska konferecnija na Srbiju, sa zahtevom ili da opozove nacrt rezolucije, ili da izuzme iz njega formulacije nezgodne albanskim vlastima, učinio je svoje. Rezolucija je dobila kompromisni karakter, ali istovremeno takav da nikoga ni na šta ne obavezuje. Iz nje je nestala formulacija o nedopustivosti kosovske nezavisnosti. Dokument samo još jednom podvlači da Srbija ni na koji način neće priznati nezavisnost svoje južne pokrajine, a istovremeno govori o važnosti apstraktnog mirovnog dijaloga.

Ipak glavni problem se sastoji ne u terminologiji aktuelnog dokumenta, već u njegovom značaju za dalji razvoj sitaucije na Balkanu i perspektivama odnosa Beograda i Brisela. U onome što se tiče regionalnog aspekta, očigledno je da neodređenost oko međunarodno-pravnog statusa Kosova koja traje predstavlja dodatni faktor destabilizacije, u prvom redu za Bosnu i Hercegovinu. Premijer bosanske Republike Srpske Milorad Dodik već je naznačio okvirne rokove samoopredeljenja bosanskih Srba po kosovskom obrascu u naredne četiri godine. Mnogo će zavisiti od rezultata opštih izbora zakazanih u Bosni i Hercegovini za 3. oktobar. U tom slučaju, ako Savez nezavisnih socijal-demokrata Milorada Dodika potvrdi svoje vodeće pozicije u Republici Srpskoj, verovatnost ponavljanja kosovskog scenarija u tom regionu Balkana bitno raste. Tim pre što i drugi srpski parlamentarci u Bosni i Hercegovini zauzimaju slične pozicije. Lider Demokratskog narodnog saveza Marko Pavić poziva da se koriste i odluke Međunarodnog suda UN u znak podrške nezavisnosti Kosova: Zaključak Suda pokazuje kojim putem treba ići.

Višeznačni kompromisi koje je postigao predsednik Tadić sa rukovodstvom EU mogu lako da dovedu do zaoštravanja političke situacije u samoj Srbiji - gde opozicija kritički prati svaki korak vlasti u kosovskom pitanju, sumnjičeći ih za tajne namere da pristanu na nezavisnost pokrajine.

Što se tiče nada Beograda u skoriju integraciju u EU - teško da su one postale veće posle aktuelne odluke Generalne skuštine EU. Brisel ima u rezervi još mnoge poluge pristiska na Srbiju - od izručenja generala Ratka Mladića do regionalizacije zemlje i revidiranja njenog energetskog sporazuma sa Rusijom. Tako da teško da će proces diplomatskog uvrtanja ruku srpskom rukovodstvu biti obustavljen.
Korisnikov avatar
By Srklet
#1972180
srbija je kapitulirala pred realnoscu. cestitke :D
Korisnikov avatar
By Kiborg
#1972198
Rezolucija je najobičnija budalaština, a još plus i što su predstavnici tamo nekog Kosova bili zajedno sa članicama UN je bruka sama za sebe.

Šta da se radi, takav je odnos snaga u svetu danas, ali možda je bio bolji još jedan poraz u vidu neprihvatanja srpske rezolucije, bar znaš na čemu si, od ove nesrećno sklepane rezolucije. Zbog nasedanja na ucene, ne bi bilo loše da svi uključeni u vrh srpske diplomatije podnesu ostavke, a nakon toga se i brutalno samoubiju.
By Speculum Columbae
#1972200
Rezolucije nikada nikome ništa dobro nisu donele. Ako ih se neko i drži, to je samo 4-5 dana i posle je dijeta opet gotova.
Korisnikov avatar
By Vel boy
#1972290
Originally posted by Kiborg

Rezolucija je najobičnija budalaština, a još plus i što su predstavnici tamo nekog Kosova bili zajedno sa članicama UN je bruka sama za sebe.

Šta da se radi, takav je odnos snaga u svetu danas, ali možda je bio bolji još jedan poraz u vidu neprihvatanja srpske rezolucije, bar znaš na čemu si, od ove nesrećno sklepane rezolucije. Zbog nasedanja na ucene, ne bi bilo loše da svi uključeni u vrh srpske diplomatije podnesu ostavke, a nakon toga se i brutalno samoubiju.
habemus forumski koshtunica, seljailic, toma grobar :klap: :odbij:

oh, and, btw. @popaj, ti shuti tamo. :odbij:
Korisnikov avatar
By 2kune
#1972328
Sve što Srbiju izvlači iz kosovskog mita je, ne samo dobro za nju i sve oko nje, već i krajnje neophodno. U tom smislu valja pozdraviti ovu fantomsku i nepotrebnu rezoluciju kada se već ne može pozdraviti jednu konkretnu i normalnu politiku poput one LDP-ove. :nokti:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1972437
Mi,srpski revidirci

Ako je neko očekivao da bi usvajanje naše prvobitne „nerevidirane“ rezolucije u UN nešto promenilo oko Kosova taj je teški naivac

Mi smo stari srpski revizionisti, odnosno revidirci.Naime, bilo mi je žao da u direktnom TV prenosu sa Ist rivera gledam ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića kako mu u Generalnoj skupštini UN predstavnik države Fidži drži lekciju o Kosovu i podržava „reviziju” naše prvobitne rezolucije, dok predstavnici države Albanije nisu propustili da prvo osude našu prethodnu verziju rezolucije kao kontroverznu i destruktivnu, dok su ovu revidiranu zdušno podržali.

A onda je došlo do sveopšteg konsenzusa oko rezolucije, koja po mom mišljenju, i kada je analiziram i uz najbolju moguću volju, uz sve moguće simpatije prema njenim piscima i redaktorima, uz sve moguće uvažavanje okolnosti, konteksta, uslovljavanja ili ne, finesa, budućnosti, perspektive, boljeg života nas, naše dece, unuka i praunuka, uz sve moguće poštovanje prema ministru spoljnih poslova Srbije, prema predsedniku Srbije, članovima telefonske vlade, dakle uz sve to, ta rezolucija prihvaćena u UN ne proizvodi praktično ništa. Jer ona nije rekla ništa novo. No, istovremeno, u novoj rezoluciji došlo je do jednog bitnog falsifikata na koji smo pristali. Naime, savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu doneto je o deklaraciji kojom je proglašena nezavisnost Kosova, ali ne i o samoj nezavisnosti. MSP je dao mišljenje da ta deklaracija nije protivna međunarodnom pravu, dakle MSP je izbegao suštinsko pitanje o samoj nezavisnosti, odnosno MSP nije hteo uopšte da se izjašnjava o secesiji, već se „pokrio” izgovorom o deklaraciji kao formalnom aktu. Upravo je to bio glavni argument i nama u Srbiji kada smo posle odluke MSP-a od 22. jula objašnjavali šta se to dogodilo u Hagu, pa je bilo i domaćih žestokih kritika „ko je uopšte od odgovornih u Beogradu i postavio tako nestručno pitanje o deklaraciji”. I sada, odjednom, u novoj rezoluciji falsifikuje se i ono što smo „nestručno” postavili kao pitanje. U novoj rezoluciji piše da „Generalna skupština prima k znanju sadržaj savetodavnog mišljenja MSP-a o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo”. A MSP je dao mišljenje o deklaraciji, koju su po MSP-u proglasili „međunarodno irelevantni faktori”, pa zato i ta deklaracija ne može biti protivna međunarodnom pravu. U redu, to je zapravo isto, ostalo su samo finese, reći će neko. Ali u međunarodnom pravu finese nekada odlučuju. Sa ovakvim „finesama” naša spoljna politika postaje proizvod kojeg nikome u svetu nećemo moći da prodamo. Jer nema kredibilitet, jer i dogma ima rok trajanja. Bila jednom jedna velika greška, ništa nismo naučili od istorije. A to je da vakuum snage države uvek priziva strano mešanje i da šef države nikada ne sme da bude u situaciji da bira između apokalipse ili kapitulacije. Iako, ja lično nisam nešto sklon da alternative oko EU vidim kao apokalipsu. Jer je ne vidi trenutno ni 48 odsto građana EU koji nisu zadovoljni sa EU.

Zapravo, ako je neko očekivao da bi usvajanje naše prvobitne „nerevidirane“ rezolucije u UN nešto promenilo oko Kosova taj je teški naivac. Sastanci UN su čuveni po tome što se na njima ne postiže ništa konkretno, UN su odavno puki debatni rasipnički klub dokonih političara i zgodnih sekretarica. Klub bez ikakvog kredibiliteta kada je reč o sprečavanju rata, ili zloupotrebi ljudskih prava. Klub na margini svetskih sukoba, klub čijih oko 22 odsto troškova pokrivaju SAD. Dovoljno jasno?

Ne treba sada, zbog svega ovoga, biti previše oštar prema Vuku Jeremiću. Šef diplomatije Srbije i Crne Gore Vuk Drašković izjavio je novinarki Nataši Odalović za radio Slobodna Evropa, krajem februara 2005. godine, kako je on „rekao generalnom sekretaru UN da se na Kosovu, pod broj jedan, moraju primeniti standardi u celini i u njihovoj primeni moramo mi da učestvujemo i, pod broj dva, obaveza je međunarodne zajednice i UN da poštuju Povelju UN i da poštuju Rezoluciju 1244. Sada, posle samo pet godina, nekadašnji šef diplomatije šalje čestitke predsedniku države za ovu najnoviju rezoluciju. Revidirci i oni drugi.

U eri globalizacije razvoj „potčinjenih” nacija zapravo je investicioni poduhvat sila koje dominiraju tržištem. Pod ljupkim nazivima demokratizacije i liberalizacije krije se trijumf zapadnog neokolonijalizma. Imperijalizam nije iščezao samo zato što ga ne zovemo istim imenom. Države doživljavaju slom i onda se obnavljaju uz stranu pomoć, odnosno uz imperijalnu vlast. Uz to ide i uništenje međunarodnog prava. Verovatno je samo pitanje vremena kada ćemo i mi u Srbiji prestati na to da gledamo negativno.

O da, nisam znao da u Beogradu postoji „Klub prijatelja Sandžaka”. Čine ga neke zapadne diplomate akreditovane u glavnom gradu Srbije. Redovni sastanci. Kako to da još nije formiran „Klub prijatelja Negotinske Krajine”?

Miroslav Lazanski,
Politika
Korisnikov avatar
By Srklet
#1972475
Originally posted by Sheytan
Originally posted by Popeye

smatram da je potez da se trazi izbacivanje kosovske delegacije sramotan.
Što ih vi ne primite.

Proterali ste Srbe, taman naselite Šipce da vas bude što više.

Nadam se da nemate ništa protiv drugih nacija i religija, već samo Srba kao "remetilačkog faktora", a Šiptari su dušu dali za stabilizaciju Hrvatske kao civiolizovane, multietničke i proevropske Hrvatske.

Nagrada za ovu ideju, moram priznati, ipak ne pripada meni. Ti si idejni i stvarni tvorac, pa se nadam da ćeš dobiti najviši hrvatski orden "Dr Franjo Tudjman".
šta su to "šipci"? :trep:

anyway, mislim da je trazenje da predstavnici kosova napuste dvoranu jednostavno losa diplomacija i jos jedan pokazatelj dvolicnosti jeremiceve politike. jer sad je najveci uspjeh rezolucije, veli jeremic, sto se otvara mogucnost dijaloga izmedju beograda i pristine. koja je otvorena na taj nacin da je beograd u trenutku usvajanja dokumenta koji otvara dijalog trazio udaljavanje pristine iz iste prostorije, da ne bi morao, nedajboze, udisati isti zrak kao ti s kosova. i nakon sto ih izbacis, onda usvojih papir na kojem se ohrabruje dijalog s ljudima s koje si maloprije izbacio?! :lol:
to su lose i neproduktivne igrice negativisticke diplomacije kakvu jeremic zamislja kao nesto smisleno, a za sada je dalo ama bas nikakav pozitivan rezultat za srbiju. :shrug:

zapravo, s koje god strane pogledas, iz koje god politicke ili ideoloske perspektive, jeremic je nesposoban ministar vanjskih poslova u tri pm i stalna steta srbiji. on ne samo da nije ostvari nista od onoga sto je sam deklarirao kao ciljeve srbijanske vanjske politike, nego je svojim djelovanjem kompromitirao temelje rada nekog buduceg ministra vanjskih poslova, pa bio doticni netko tko smatra da se srbija do zadnje kapi (krvi, jel :D ) treba boriti za kosovo ili netko tko smatra da nezavisno kosovo treba priznati i prihvatiti kao politicki cinjenicu.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1972485
Ja mislim da je Jeremić odličan ministar spoljnih poslova.

Da se ma ko drugi nalazio na njegovom mestu, Kosovo bi već uveliko slavilo punu nezavisnost.

Istina, oni to i sada slave, ali zasigurno znaju da ih tek čekaju teški pregovori sa Beogradom.

Nadam se da će Jeremić i dalje, uz predsednika države, vioditi glavnu reč što se tiče srpske strane.

Ja razumem one koji ga ne vole jer im je "kost u grlu".

Prema istraživanjima, Jeremić je u domaćoj javnosti najomiljeniji od svih ministara, dok ga veliki broj stranih zemalja ocenjuje kao „jedan od problema Srbije na putu ka EU".

Dok je tako, on je odličan da se bori za bar malo pravde u ovom svetu gde dominira sila, a ne pravo i pravda.

Jeremića simpatišu i u opoziciji, čak i narodnjaci, a neomiljen je u delu međunarodne javnosti, u Vašingtonu i delu Brisela, pa bi njegovom smenom Tadić priznao da je podlegao pritiscima moćnika.

Uostalom, šta je greh Jeremića? On je bio samo, po mom mišljenju odličan, izvršilac.

Da li bi neko drugi na Jeremićevom mestu više postigao? Ne bi.

Uostalom, Jeremićeva smena bi značila pad Vlade, a to se ipak ne samo da neće desiti već i ne treba da se dogodi.

Pogotovu ne zbog divovske diplomatske borbe za Kosovo.
Korisnikov avatar
By Srklet
#1972492
opet se porazi predstavljaju kao pobjede. :roll:

kojih je to pozitivnih rezultata za srbiju dala ta "divovska diplomatska borba za kosovo"? :sveca:
Korisnikov avatar
By Sheytan
#1972507
Originally posted by Popeye

opet se porazi predstavljaju kao pobjede. :roll:

kojih je to pozitivnih rezultata za srbiju dala ta "divovska diplomatska borba za kosovo"? :sveca:
Ako želiš da učestvuješ u diskusiji, onda bi bilo normalno da pažljivije pratiš šta se i kako stvari komentarišu.

Već sam o tome govorio, a ako ti ne žališ to da vidiš, prepoznaš ili šta ti ja znam šta još, to je tvoje pravo.

Najkraće: Kosovo i njihovi mentori nisu uspeli da u GS UN oficijelno promovišu nezavisno Kosovo, niti da jednostrano proklamovanu secesiju - i posle "pozitivnog" mišljenja MSP - pretvore u masovno priznavanje nezavisnosti od većine država, članica svetske organizacije.

Dobili smo pregovore, što smo i tražili od početka.

Sasvim dovoljno, iako je ispod očekivanja, jer se pokazalo da velike sile vladaju svetom, a ne medjunarodno pravo i Povelja UN.
Korisnikov avatar
By Srklet
#1972520
srbija je pregovore imala jos u rambouilletu prije vise od deset godina. dakle, veliki jeremicwev uspjeh je to sto je uspio ostvariti nesto sto se nudilo jos krajem devedesetih godina proslog stoljeca? :party:
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!