Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
kolumna

 
 
Sarah Williams, Untitled,Doll

SLATKO OD STRASTI

by Dušan Maljković


''Never eat more than you can lift!''
Miss Piggy

 

Dozvolite mi da Vas upoznam. Passion fruit. Voće strasti. Passiflora edulis, zvanično, botanički. Ima li divnijeg spoja pasije i hrane od ove voćke, čiji prevod na srpski nisam uspeo da pronađem, jer nisam ni želeo - plašio sam se, iskreno, da će zvučati suviše obično i da od strasti u imenu neće ostati čak ni nagoveštaj. Njen ukus je, nalik guavi, sladak, pun aromatičnog, mirisnog soka, krajnje zavodljiv, blagog afrodizijačkog dejstva. Ukoliko ga poklonite, šaljete eksplicitnu poruku, ali bez vulgarnih konotacija. U slučaju da ga pak primate, dobro razmislite o namerama darodavca - moguće je da nisu sasvim časne, a možda vam se upravo to i dopadne. Pored ove egzotične namirnice, ukoliko ste lokal-patriotskije orijentisani, dobro će poslužiti med i orasi, crno grožđe, slatka, penušava vina (sa jagodom?), poslastica začinjena cimetom i muškatnim oraščićem ili nešto sasvim individualno, u skladu sa ''erogenom zonom ukusa'' vašeg partnera. Bella donna je sjajan primer - kako Bierce u Đavolovom rečniku kaže, suštinske slicnosti dva različita jezika, jer na italijanskom znači ''lepu devojku'', a na engleskom smrtonosni otrov - ali i čaja-afrodizijaka od istoimene biljke, koji se mora piti s merom, jer je prevelika doza smrtonosna. Napuljske žene najdalje su otišle u ovoj upotrebi ''otrovne kontrole'' strasti svojih muževa - pre podne su im davale toksične supstance odloženog dejstva, tako da bi se ovi morali vraćati pre večeri po protivotrov. Ukoliko niste poklonik sličnih, radikalnih upotreba hrane, možete voljenom biću ili osobi na listi za zavođenje predložiti dobru, home-made večeru, sa mogućnošću da hranu kušate i sa tela vašeg izabranika.

Sličan scenario dopao se Kim Besinger u (da li da kažem?) kultnom erotskom filmu 9 ˝ nedelja, gde pohotno delikatni Mickey Rourke uveseljava svoju partnerku raznovrsnim, uglavnom voćnim slasticama, vezujući joj oči da bi pojačao čulo ukusa, koje uvek uključuje i čulo dodira, ključno za seksualnu komunikaciju. Daleko od toga da je reč samo o afrodizijačkom dejstvu, u ovom slučaju hrana se koristi kao glavni rekvizit predigre, a sa (estetetskog) stanovišta posmatrača-voajera, alias gledaoca, to postaje čin koji razbija uobičajenu reprezentaciju seksa, karakterističnu za najčešće nemaštovite pornografske inscenacije. Pored oralne stimulacije, hrana postaje neophodni medijum erotske transmisije, uokviren saspensom - ''potčinjena'' Kim nikada ne zna šta će joj staviti vragolasti Mickey i baš tim nizom iznenađenja, mogućim zahvaljujući raznovrsnosti gastronomskih stimulacija, gradi se Kazanovino stepenište zadovoljstva (gde penjanje je najveći užitak), usmereno ka vrh(unc)u.

Pa ipak, kako nas Foucault u intervjuu Minimalističko sopstvo upozorava, takva erotska praksa odavno je ustupila mesto sasvim drugačijem modelu, gde se centar uživanja premešta sa predigre i zavođenja na sam kraj seksualnog odnosa - on ironično primećuje da vrhunac u homoseksualnim relacijama nastupa kada ljubavnik seda u kola... i odlazi! (Drugačije teško da može i biti). Međutim, čak ni jedan od najvećih teoretičara seksualnosti 20. veka nije mogao da predvidi da će na početku novog veka za ''liberalnije pojedince'' top-of-the-pop erotske lestvice biti naseljen kanibalizmom, odnosno da će proždiranje biti centralno mesto strasti. Slučaj koji je ''uzbudio Nemačku i šokirao ceo svet'' desio se pre ne više od godinu dana, kada je izvesni gospodin upoznao drugog izvesnog gospodina koji je tražio da bude pojeden ''kao seksualni objekat'', te su se ovi sastali, zajedno ispržili polni organ i jeli, da bi kastrat veoma brzo nakon toga izdahnuo od posledica preteranog gubitka krvi. Priča se tu ne završava - svog mrtvog ljubavnika partner je uredno isekao i zamrzao, da bi ga kasnije konzumirao. Otkriven je naknadno, kada je i sa drugom osobom preko interneta pokušao da realizuje sličnu ''akciju'', a kao dokaz, između ostalog, poslužio je video snimak celokupne seanse, na kome ubijeni partner izjavljuje da se tome prepušta dobrovoljno, ''pune svesti i zdrave pameti''. Ima li boljeg primera za preplet hrane i strasti, od međusobnog proždiranja ljubavnika, kada molekuli mesa jednog počinju da se ugrađuju u telesnu strukturu drugog? Ne govorimo li de facto o ultimativnom činu spajanja, u rasponu od platonističkog ideala ponovnog stvaranja celovitih bića-androgina (u Gozbi), pa do Lacanove teorijske psihoanalize, po kojoj svi pokušavamo da partnerskim odnosom rekreiramo tzv. stadijum realnog tj. ničim uznemirenog jedinstva sa majkom? I to sve posredstvom često trivijalizovanog objekta hrane, nikada dovoljno vrednog da se, obrađen nepriznatom umetnošću kulinarstva, kruniše kao work of Art.

 
 
Sarah Williams, Untitled, 2002.

Na sreću ne misle svi tako. Budući da dobro pripravljen obed ''gada'' sva naša čula - od vida i mirisa, do dodira i najvažnijeg ukusa, pa i sluha dok hranu žvaćemo, grickamo ili lomimo - proslavljeni francuski kuvar Caréme, ''kolačar-arhitekta'', dizajner deserta po ugledu na rimske hramove i grčke skulpture, pretenciozno tvrdi da je ''lepih umetnosti pet na broju, i to su slikarstvo, poezija, muzika, vajarstvo, arhitektura - koje su sve deo loze poslastičarstva''. Tu maksimu će Core staviti u kontekst književnog kempa, zbog ''načina na koji kombinuje poštovanje za svoju neobičnu veštinu sa nelogičnom frivolnošću koja otkriva fundamentalnu follie de grandeur''. Ako zanemarimo očiglednu maniju veličine koja drsko izvire iz te maksime, možemo pronaći u njoj puno istinitog - mi prvo ''jedemo očima'', tako da vizuelni aspekt hrane postaje neobično važan i navodi na raznovrsne estetske avanture, koje mogu kulminirati i slikarsko-vajarskim intervencijama. Zbog toga Barthes poredi japansku gastronomsku školu sa vizuelnom umetnošću - ''Tanjir sa jelom izgleda poput prefinjene slike: on je okvir koji na tamnoj podlozi sadrži različite predmete (zdelice, kutije, tanjiriće, štapiće, hrpice hrane, malo đumbira, nekoliko narandžastih vlati povrća, smeđi fond za umak), a kako su te posudice i ti komadići hrane maleni ali brojni, rekli bismo da takvi tanjiri odgovaraju definiciji slikarstva''. Stoga, užitak aranžiranja postaje slikarski rad, a konzument pronalazi lepotu sličnu posmatranju barokne slike, sa tom razlikom da ova, nažalost, ne može biti pojedena. Strast se ovde može detektovati u samom činu konzumacije, kada se ta divna slika rasparčava i prlja i na kraju pretvara u zamazani tanjir, ako se povedemo za Batailleovom odrednicom erotizma kao ''desakralizacije uzvišenog''.

Upravo to prljanje, kidanje i, na kraju krajeva, nasilje nad nevinim, čistim i ispravnim, bice ovekovečeni literarnim delom markiza de Sadea. U 120 dana Sodome orgijastička svečanost odigrava se u zazidanom zamku gde su zatočeni i kuvari, ne samo da bi produkovali hranu da zadovolje svakodnevnu glad, već sasvim drugačiju glad, seksualnog karaktera. Akteri ovog ''beščašća'' polivali su se chateaubriand sosom, koristili pileće batake kao dildoe i uživali da pomešaju specijalitete francuske kuhinje sa svakovrsnim ''perverzijama'', koristeći čitava jela kao taktilni začin erotskog. Uvodni delovi Strasti, romana Jeanette Winterson, govore o Napoleonovoj pasiji prema ratu i osvajanju, usmerenoj i prema dobroj kuhinji, koju vodi svuda sa sobom. Vojskovođa je opravdano držao da pobede počinju na trpezi, kao i da se praznog stomaka ne može uspešno ''penetrirati tuđa teritorija''. S druge strane, hrana može da koristi i kao sredstvo rafiniranog zavođenja, gađajući muškarčevo srce putem koji je za svrhu osvajanja i najkraći i najefikasniji - preko stomaka. Laura Esquivel u romanu Kao voda za čokoladu razrađuje takav scenario, pokazujući da se erotska strast u potpunosti može zameniti gastronomskim stimulacijama, čak do tačke orgazma (izazvanog punjenim prepelicama, prelivenim sosom od ružinih latica). Motivisana ovim literarnim radom, inventivna kemp-spisateljica Vesna Radusinović (doduše na granici pada u trash) naslovila je svoj roman-prvenac Muškarci su kao čokolada, tvrdeći da nije htela da kaže da su svi ''oni'' divni i krasni, jer ima i onih gnjecavih, gorkih i neukusnih (čokolada, naravno). U svakom slučaju, strast dotične dame spram suprotnog joj pola metaforički je transponovana u poslasticu čiji je ključni sastojak šećer, materija koja proizvodi taj zavodljivi osećaj slatkog. Zbog toga za osobu koja nam se dopada i kažemo da je slatka, a katkad je nazivamo i šećerom, a možda i kolačićem.

Slatkiši zauzimaju počasno mesto u hijerarhiji hrane, a strast ka njima je, shodno tome, najizraženija i može dosegnuti i patološke oblike zavisnosti. Čokolada je ''dragulj u kruni'' tog uživanja - podatno se rastapa u ustima, proizvodeći zavodljive čulne senzacije. Takođe, ona izaziva lučenje feniletilamina, supstance koja se javlja kada smo zaljubljeni i/ili doživljavamo orgazam, tako da ne treba da čudi zbog čega se, u savremenoj psihološkoj literaturi, naziva i ''moždanim ekstazijem''. U jednoj anketi, 68% žena priznalo je da opsesivno voli čokoladu, a 50% od njih da je više voli nego seks, verovatno zato što je sa čokoladom orgazam uvek zagarantovan. Na ovom tragu mogli bismo skliznuti u tzv. teoriju kompenzacije, po kojoj se, u ovom slučaju, nesreća (erotskog) života nadoknađuje konzumacijom čokolade, odnosno hrane én general. Međutim, ne smemo zaboraviti da su to dva različita užitka u kojima možemo sinergetski uživati, kao i da seks, naročito u gladnim zemljama Trećeg sveta, može biti kompenzacija za nedostatak hrane. To nas dovodi do zapažanja da postoji izvesna autonomija zadovoljstva gastronomskim, što opravdava Kraft-Ebingovu tezu da ''svetskim događajim upravljaju glad i ljubav'' (dve reči koje je navodno najdivnije pevala tragična heroina bluza Billie Holliday). Zeldin, međutim, kaže da su i on i Freud zaboravili glad, a Bloch ce zbog toga dodatno kritikovati ''oca psihoanalize'', tvrdeći da je ovaj potrebu za hranom sveo na deo libida, redukovan na oralnu fazu. (Freud bi mogao odgovoriti da je i analna faza u vezi da užitkom izazvanim hranom, koja prolaskom kroz anus služi kao erotski stimulans u okviru šire, polimorfne perverzije. Izmet takođe može postati objektom erotske fascinacije u tzv. scat seksualnim praksama, koje podrazumevaju dodirivanje, razmazivanje, ponekad i gutanje sadržaja debelog creva). U tom smislu, kao objekti koji uspostavljaju ekvilibristiku dve snažne potrebe - seksualne i one za hranom, javljaju se ''nemoralni'' kolači u obliku polnih organa, usmereni ka dvostrukom oralnom užitku (i jedem i pušim!), koji možemo prepoznati u analognoj, direktnije erotskoj praksi - premazivanje polnih organa slatkim supstancama, pre svih medom, tim tečnim šećerom. Šećerom, koji je, takođe, jedan od najvećih, ''belih ubica'' u istoriji čovečanstva, koga je retko ko spreman da se odrekne, uprkos svesti o štetnosti po zdravlje. Navedeno opet možemo dovesti u vezu sa psihoanalizom i ''nagonom smrti'', odnosno užitku u postepenoj, ''slatkoj'' autodestrukciji. Uživamo, zahvaljujući šećeru, u samoubistvu, što će Duftyja navesti da u Mitu o šećeru duhovito utvrdi da taj ''slatki greh'' ima svoju očiglednu svrhu u poretku večnog univerzuma. Možda je on i uzrok svog zla za ljude ''u dolini suza'' (suza, koje su slane, te u direktnoj opoziciji sa slatkim), jer je Adama, pored zmije i Eve, slast jabuke zavela da kuša plod saznanja dobra i zla, i obezbedi nam izgon iz rajskih vrtova i pad u smrtnost.

Dakle naša ekstaza i naša smrt (ili ekstaza smrti, ako volite Heinera Müllera). Ipak, dok god živimo, mi se i hranimo, i u tome najčešće uživamo. Ponekad strasno, katkad eksplicitno seksualno. Stoga, ponudimo na kraju večeru koja će vas zaintrigirati, strasno izazvati vaše kulinarske preference, ali i moralni kodeks. Predlog za ovaj egzotični ''gastro-peting'' mogao bi glasiti baš ovako:

GLAVNO JELO

 
   

Tajlandski mleveni pacov u cili pasti

Potrebno je:

1/4 šolje ribljeg ulja
1/4 šolje biljnog ulja
1 1/2 šolja suvih cili papričica
4 duge zelene paprike
8 lovorovih listova
1/2 šolje lista od bosiljka
1 supena kašika soli
4 iseckana čena belog luka
4 manja pacova

Priprema:

U avanu istucati papričice i dodati malo vode. Iseckati beli luk. Staviti lovor u malu činiju sa vodom. Urolati po dva lovorova lista, malo začepiti i staviti u suv tanjir. Staviti bosiljak u malu činiju sa vodom. Iseckati zelene paprike na kockice. Odrati 4 manja pacova. Očistiti i odvojiti srce i jetru. U tiganj sipati ulje i staviti na vatru. Pržiti pacove sa obe strane (ne potpuno). Dodati čili pastu u ulje i dobro mešati. Na dasci satarom isitnite pacove (sa kostima), kao za paštetu. Vratiti meso u tiganj i promešati. Dodati zelenu papriku i mešati 5 minuta. Dodati so. Dodati srca i jetru, mešajući. Dodati bosiljak i kuvati pet minuta. Dodavati po malo vode, da ne zagori. Dodati beli luk i lovor i ostaviti poklopljeno bar 5 minuta. Srevirati u ovalnoj posudi, sa srcima i jetrom preko mesa. Ukrasiti bosiljkom i limunom. Servirati uz pirinač.

DESERT

 
   

Mus od bubašvaba

Potrebo je:

dve šolje nemasnog sira
1 1/2 supena kašika limunovog soka
2 supene kašike obranog mleka
1/2 šolje niskokaloričnog majoneza
1 supena kašika sitno seckanog peršuna
1 supena kašika sitno seckanog crnog luka
1 1/2 šolja seckanog komorača
1 šolja Beau Monde
1 šolja suvo prženih bubašvaba

Izmiksovati prve tri namirnice. Dodati ostale i ohladiti u frižideru.

PRIJATNO!

 
 
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi