Sa više od milion novih prijavljenih slučajeva godišnje (kada se dodaju i neprijavljeni slučajevi ovaj broj se duplira), gonoreja je najčešća seksualno prenosiva bolest i najčešće prijavljena prenosiva bolest u svetu. Može da zarazi različite delove tela: usta, grlo, uretru (mokraćni kanal), anus ili vaginu.
Šta je gonoreja?
Gonoreja je seksualno prenosiva bakterijska infekcija izazvana Neisseria gonorrhoeae. Kod muškaraca bakterija često inficira uretru, cev u penisu koja provodi mokraću ili seme. Kod žena može inficirati vaginu, uterus i falopijeve cevčice. Može inficirati usta, grlo i anus. Možete biti inficirani na nekoliko mesta istovremeno.
Dijagnoza
Gonoreja se obično dijagnostifikuje kultivisanjem gnoja. Ukoliko je gnojenje slabo, doktor može ubaciti bris u uretru da bi uzeo uzorak. Iako zvuči bolno - nije. Kultivisanje mora biti izvođeno pri veoma striktnim uslovima, jer su ove bakterije ekstremno osetljive na isušivanje i zahtevaju visoku koncentraciju ugljen dioksida za rast. U suprotnom, bakterije neće rasti i mislićete da nematu gonoreju kada je zapravo imate. Doktori često šalju bris u laboratoriju na DNK analizu. Pozitivan DNK test označava da je osoba zaražena. Ovaj test je precizniji od kultivisanja jer se ne mora izvoditi pri tako striktnim uslovima. Teže je dijagnostifikovati gonoreju u ustima, grlu i anusu jer doktori obično ne misle na ovaj problem, simptomi su atipični i izazivaju manje bola i gnoja nego kada su inficirani penis ili vagina.
Ukoliko imate bolno grlo ili zadnjicu, obavezno recite lekaru o vašim seksualnim navikama da bi se mogle uzeti odgovarajuće kulture. Ukoliko lekar ne uzme kulture iz ovih predela, jer ne zna da ste imali analni ili oralni seks, neće biti dijagnoze i izlečenja.
Simptomi
Simptomi se obično javljaju dva do pet dana posle infekcije. Kod muškaraca, najčešći simptom je zelenkasto žut gnoj iz penisa. Iako obično bujan, možete primetiti samo mrlju na donjem vešu. Gnoj je često praćen disurijom (bolom pri mokrenju). Kod žena, gonoreja inficira vaginu i brzo se širi na uterus i cevčice. U simptome spada jak karlični i abdomenalni bol praćen groznicom i mučninom. Ovo stanje je poznato kao karlično zapaljenje.
Kada gonoreja inficira usta, grlo ili anus, teže je postaviti dijagnozu. Infekcije usta i grla podsećaju na tipičan bol u grlu koji svi često imaju. Taj bol može biti slab i brzo nestati. Ako doktor ne zna da ste davali oralni seks, ne mora pomisliti na gonoreju kao uzrok. Ukoliko na to ne pomisli nećete biti lečeni. U anusu, gonoreja može biti prisutna kao gnoj ili krvarenje creva. Bol može biti prisutan, ali nije uobičajen. Opet, ako ne kažete doktoru da ste imali analni seks, neće pomisliti na gonoreju.
Kako se dobija?
Gonoreja se širi seksualnim putem: naročito analnim, oralnim ili vaginalnim kontaktom. Možete dobiti gonoreju i bez peneracije. Kondom će pomoći u zaštiti ali većina ljudi ne koristi kondom tokom oralnog seksa ili predigre, kada može doći do uzajamnog trljanja i izlučevine mogu dospeti u anus, uretru ili vaginu.
Kako se leči?
Gonoreja se leči antibioticima. U početku se koristio penicilin, ali tokom godina gonoreja je postala otporna na ovaj tip antibiotika. Tretman koji se sada se najviše preporučuje su inekcije od 125 mg cefriaksona, antibiotika iz klase cefalosporina. Alternativno lečenje može biti pojedinačna doza od 400mg cefiksima, oralnog cefalospirina. Drugi efikasni antibiotici su: ciprofloksacin 500mg u jednoj dozi ilir azitromicin u jednoj dozi od jednog grama kombinovano sa 400mg ofloksacina. Morate obavestiti sve seksualne partnere da bi i oni mogli da se leče.
Prevencija
Ova bakterija imaju stroge uslove neophodne za razvoj - mračnu, toplu i ugljen dioksidom bogatu sredinu. Zbog toga pranje posle seksa sapunom i vodom sprečava infekciju. Kondom će vas zaštititi, ali mora biti nošen i tokom predigre i oralnog seksa. Ako pre seksa primetiti da partneru izlazi zeleno žut gnoj iz penisa ili vagine predložite mu/njoj da se testira na gonoreju pre nego što nastavite. Preejakulaciona tečnost je obično providna, ali gnoj od gonoreje nije.
Bitno za muškarce
Pojava ožiljaka i zapušavanje uretre mogu biti posledice komplikacije penilne gonoreje i javljaju se mnogo godina posle bolesti.
Bitno za žene
Gonoreja se širi iz vagine u uterus i falopijeve cevčice. To je ozbiljna infekcija nazvana karlično zapaljenje. Lezbejke mogu preneti bolest svojim partnerkama razmenom vaginalnih fluida i oralnim seksom.
Bitno za ljude sa narušenim imunim sistemom
Ako imate gonoreju, lakše prenosite ili dobijate HIV.
Vreme inkubacije
Simptomi počinju dva do pet dana posle inficiranja.
Seks
Lako se prenosi tokom seksa sa zaraženim partnerom. Penetracija nije neophodna i oralni seks je često način prenosa. Sa gonorejom se lakše dobija ili prenosi HIV.
Rasprostranjenost
U svetskim razmerama, gonoreja je najčešća polno prenosiva bolest |