Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Filmovi

Zatvaranje Merlinka festivala

merlinka.com  ·  beograd  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 16. DEC 2014

Poslednjeg festivalskog dana, od 17 časova u Sali Amerikana Doma omladine Beograda, ne propustite projekciju filma Globalno tvoj.

SEĆANJE NA NIKOLU LATKOVIĆA

LGBT i HIV aktivista Nikola Latković preminuo je 17. septembra 2014. godine. Njemu u čast, kao velikom prijatelju Merlinka festivala, organizujemo specijalnu projekciju dokumentarnog filma “Globalno tvoj” u kome se Nikola pojavljuje zajedno sa svojim tadašnjim partnerom Tomasom.

Globally yours
Režija: Marko Doringer
Austrija, 2013.
Dokumenarni film
Trajanje: 93 min.
Jezik: Nemački, engleski
Titl: Srpski

Šta nas danas ispunjava? U šta verujemo? I šta je to za šta bi se borili? Ovo je digitalno doba, većina nas je finansijski nezavisan, tradicionalne društvene strukture više nisu važne. Osećaj da su izgubljeni u globalizovanom svetu imaju mnogi. “Osećati se kao kod kuće”, da li to još uvek postoji? Jedan partner i jedna kuća – Globalno tvoj?

Marko započinje lično istraživanje u potrazi za ciljem života njegove generacije. On ima 35 i još uvek je bez mesta zvanog “kuća” i daleko od uloge oca. Zašto je to tako? Na kraju, izgleda da je našao pravu ženu. Šta više čeka? Da li očekuje neki znak s neba, ili čeka pravi momenta? Kada će taj momenat doći i kako će izgledati? Da li možda čeka neku bolju priliku? Stvarno?

Tražeći odgovore, Marko istražuje živote svojih prijatelja u Beču, Beogradu, Dubajiu, Berlinu i Adis Abebi. Globalno tvoj je ironično, ali analitično prikazivanje generacije u potrazi za ispunjavajućom vezom u promenljivim vremenima.

Od 19 časova u Sali Amerikana Doma omladine u Beogradu projekcija dokumentarnog filmaOdri Lord - Godine u Berlinu + diskusija.

Audre Lorde – The Berlin Years
Režija: Dagmar Schultz
Nemačka, 2012.
Dokumenarni film
Trajanje: 81 min.
Jezik: Nemački, engleski
Titl: Srpski

Dvadeseta godišnjica od smrti Odri Lord, priznate crnkinje, lezbejke i feministkinje, pesnikinje, majke i aktivistkinje obeležena je 2012. godine.

Film „Odri Lord – Berlin od 1984. do 1992. godine“ se bavi malo poznatim poglavljem bogatog života ove spisateljice, periodom u kojem je pomogla da se rasplamsa afro-nemački pokret i trajno doprinela nemačkoj političkoj i kulturnoj sceni pre i nakon pada Berlinskog zida. Odri Lord je ohrabrivala crne žene u Nemačkoj i bila im mentorka u pisanju i objavljivanju kao načinu da učvrste svoj identitet, prava i kulturu u društvu koje ih je marginalizovalo i ućutkivalo, dok je izazivala bele Nemice da prihvate i na konstruktivan način upotrebe privilegije koje su imale kao belkinje. Ovaj dokumentarac sadrži do sada neobjavljen audio i video materijal iz lične arhive režiserke Dagmar Šulc, uključujući i zadivljujuće slike Odri Lord van bine. Uz svedočanstva koleginica, studentkinja i prijateljica Audre Lord, ovaj film dokumentuje njeno trajno zaveštanje u Nemačkoj.

20:30 Nakon projekcije: Okrugli sto o višestrukoj diskriminaciji lezbejki i gej muškaraca
Žudnja za prihvatanjem – kao suva zemlja kišu
Govore:
Dagmar Schultz, feministička aktivistkinja i autorka filma
Igor Kostić, aktivista
Nenad Mihailović, aktivista
Vera Kurtić, feminsitička aktivistkinja
Sandra Arsovska, feministička aktivistkinja
Moderira: Lepa Mlađenović, feministička aktivistkinja

Okrugli sto će otvoriti priču kako je u ovoj zemlji biti lezbejka iz romskog naselja, gej sa invaliditetom, gej Rom, lezbejka strankinja sa smetnjama u kretanju… Nakon dvadeset i pet godina lezbejskog, gej, bi, kvir i trans pokreta pitamo se koliko uključujemo one koji su pored homofobije izloženi i drugim oblicima diskriminacija? Razgovor ide nakon dokumentarnog filma ’Audre Lorde – Berlinske godine’. U filmu vidimo kako je ’crnkinja, lezbejka, majka, pesnikinja, feministkinja i ratnica Odri Lord’ neumorno insistirala na društvenoj vidljivosti crnih lezbejki u belom svetu, crnih rodjenih u Nemačkom belom svetu… ’Jer razlike izmedju nas ne moramo koristiti da uništimo druge, nego da se pokrenemo“. Autorka filma Dagmar Schultz biće sa nama.

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi