Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Scena

Vođenje kroz izložbu SNAPSHOT JEDNAKOSTI u Kući ljudskih prava

kuća ljudskih prava i demokratije  ·  beograd  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 04. DEC 2014


U ponedeljak, 8. decembra od 17 do 19h u Kući ljudskih prava održava se razgovor i javno vođenje kroz izložbu fotografija SNAPSHOT JEDNAKOSTI. Fotografije prikazuju dirljive trenutke sa istopolnih venčanja u Njujorku, a njihov autor je Goran Veljić, savremenik i svedok sociološke i antropološke promene koju je ovom gradu bračna jednakost donela.

Ova izložba je prvi put predstavljena u junu u KC Rex kao deo festivala "Kultura i umetnost u borbi #ZAjednakost" povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije u organizaciji IDAHO Belgrade i podršku UK Parobrod i Ambasade Kraljevine Holandije. Izložba je tada izvedena u pop-up formi i kroz dvočasovni performans "svadbeni banket", a deo radova kao i dokumentarne fotografije sa performansa su trenutno izložene u Kući ljudskih prava.

„Jedine sfere kroz koje se možemo boriti za bolje društvo ne samo u Srbiji već i šire, jesu pre svega obrazovanje, a potom kultura i umetnost. Umetnost i kultura su oduvek bili jezik koji se svuda razume, alat kojim se jedino može i delovati i koji zaista i sšstinski može da menja društvo...

Ako bolje pogledamo, uvođenje bračne jednakosti u Njujorku doprinelo je kako u sferi ostvarivanja osnovnih ljudskih prava, ali i sveukupnom poboljsanju gradskog turizma i ekonomije, a samim tim i standarda života u ovom gradu", rekao je autor Goran Veljić.

Posetioci će tokom vođenja imati priliku da saznaju više o predlogu Zakona o istopolnim partnerstvima u Srbiji i o svim pozitivnim društvenim promenama koje bi ovaj zakon doneo. Razgovor i vođenje kroz SNAPSHOT JEDNAKOSTI priređuje IDAHO Belgrade u saradnji sa organizacijama YUCOM i Labris.

Kada je reč o pitanju bračne jednakosti u Srbiji, organizacija Labris je 2010. godine sa ekspertskim pravnim timom predstavila model Zakona o registrovanim istopolnim zajednicama (koje se razlikuju od braka), a od kada kroz medijsku kampanju „Ljubav je zakon" i druge aktivnosti radi na njegovom usvajanju koje je usled političkih previranja odloženo za 2017. godinu.

„Za 1 minut koliko traje jedno (istopolno) venčanje, proleti i celi život svih onih koji su u istoriji čovečanstva dali doprinos teškoj borbi za jedno od najvažnijih ljudskih prava. U svojim fotografijama Goran Veljić uspeva da iz svih tih života koji za 1 minut prolete pred matičarem zabeleži onaj najznačajniji - trenutak u kojem smo zaista svi jednaki.

Kroz „snapshotove" razmena bračnih zaveta, stavljanja burmi, prvog poljupca - emotivna oluja sa aktera prenosi se na posmatrača. Ali punctum ovih fotografija nije to emotivno uzbuđenje, već svest da je (bračna) jednakost civilizacijska bitka koja mnogim zemljama, kao i u Srbiji, još uvek nije osvojena." - iz kataloga izložbe.

***

O Autoru: Goran Veljić, rođen u Smederevskoj Palanci, bavi se dokumentarnom i političkom fotografijom ceo svoj život. Odlazi u Njujork 2008. godine gde nastavlja da gradi karijeru fotografa od kada o njemu pišu i govore New York Post, Daily News, E!, Splash News i mnogi drugi. Autor je i čuvene fotografije na kojoj Alec Baldwin fizički nasrće na novinara i koju su preneli brojni mediji širom planete. Trenutno je jedan od zvaničnih fotografa NY City Hall-a, gde se održavaju venčanja koja vrlo često traju svega jedan minut. Jedan je od fotografa koji je imao priliku da slika prva legalna venčanja LGBTQI osoba u Njujorku nakon izglasavanja Marriage Equality Act-a 2011. godine. Anin i Nikolin tata, živi i stvara u Njujorku gde je osnovao ageniciju za venčanja NYC 1 MINUTE Weddings.

 

Vaši Komentari
Tako je "DEDINJE,SRBIJA" ,potpuno si u pravu.Pratim i čitam tvoje komentare i uvek se nadjem u njima.Svaka čast.Pozzz
Prijepolje,09.12.14. · 09.12.2014, 10:47
Izlozba je testament o zaista dirljivim trenucima LGBTIQ zajednice SADa i Njujorka, ali po neprijatnom obicaju po sve nas organizatori IDAHO, Yucom i Labris obrcu cinjenice u smeru koje prosto ne odgovaraju istini! Obrazovanje, kultura i umetnost nisu doneli jednakost LGBTIQ i hetero zajednice SADa vec dugogodisnji sudski proces homo para iz Kalifornije i lezbe iz Njujorka koja se zavrsila naredbom americke verzije naseg Ustavnog suda izvrsnoj vlasti da se prestane sa diskriminacijom. Stvarno je neverovatno da se na celu srbijanskih LGBTIQ organizacija nalazi ekipa koja ne razume drustveno uredjenje nase zemlje i sta se desava po svetu, i neuko nas kolektivno gura u jamu zvanu "politicko resenje 2017." Dokle vise?
Dedinje, Srbija · 04.12.2014, 21:42
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi