Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Svet

Šta pobeda Syrize znači za grčku LGBT zajednicu?

crol  ·  grčka  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 26. JAN 2015

Pobeda krajnje leve stranke Syriza pod vođstvom Aleksisa Ciprasa na jučerašnjim izborima u Grčkoj i ne predstavlja neko iznenađenje, ako se zna da je većina anketa jasno upućivala na takav rezultat. Jedino je otvoreno pitanje bilo hoće li Syriza osvojiti relativnu ili apsolutnu većinu u parlamentu.

Na kraju, Syriza je osvojila 149 mesta (od 300) u parlamentu, a vlast će osigurati koalicijom s desnom strankom Nezavisni Grci pod vođstvom Panosa Kammenosa.

Stoga većina komentatora danas postavlja pitanja o tome šta će dolazak na vlast relativno mladog Ciprasa (40) značiti za otplatu grčkog duga, za odnos zemlje s međunarodnim poveriocima, Evropskom komisijom i MMF-om. Takođe, pobeda nužno povlači za sobom i projekciju o eventualnom jačanju krajnje levih pokreta u Evropi (Podemos u Španiji).

No dan nakon "istorijskih izbora" u Grčkoj, kako su se nazivali već i pre, valja podsetiti da je Syriza jedina politička grupacija koja je u kampanji spominjala LGBT teme. Naime, Grčka unutar EU-a spada u zemlje koje prilično kaskaju u uvođenju zakonskih mera za LGBT osobe. Od početka, Syriza je tvrdila da se zalaže za ravnopravnost istopolnih parova, redovno je učestvovala na Povorkama ponosa u Atini i izražavala podršku udruženjima transrodnih osoba. No izgleda da će reforme u tom domenu ići sporije no što je najavljivano budući da je Syriza pred izbore ublažila svoj progresivni diskurs spram LGBT manjine.

Ne treba odustati od prava istopolnih parova samo zbog više glasova

Za početak, Cipras je najavio da će institut životnog partnerstva odsad uključiti i istopolne parove (što je pređašnja vlada Nove Demokratije propustila učiniti). Naime, Evropski sud za ljudska prava osudio je Grčku 2013. godine zato što u zakon nije uključila osobe homoseksualne orijentacije. Iako na evropskom nivou nema obveze pravnog priznanja statusa LGBT osoba, odluku o njihovom isključenju iz zakona sud smatra "neosnovanom".

No Cipras, uprkos deklarisanoj želji za ravnopravnošću, poslednjih je meseci ponešto redigovao svoje stavove. Tako je poručio da pitanje usvajanja za istopolne parove zahteva "daljnji dijalog", da ni nauka nema o tom pitanju usuglašeni stav te da usvajanje neće uključiti u svoj program.

LGBT Aktivista Gregorij Valijanatos za francuski je magazin Yagg kazao da se početni entuzijazam oko pobede Syrize ublažio nakon što su pre izbora promenili stav o pravu na usvajanje i pravnom statusu transrodnih osoba.

Federacija mladih zelenih Evrope (FYEG) izrazila je takođe svoje negodovanje i poručila da ne treba odustati od prava istopolnih parova samo da bi se dobilo više glasova. "Naša očekivanja su visoka spram promena u Grčkoj, a to se odnosi na izgradnju društva zasnovanog na jednakosti", stoji u njihovoj poruci.

 

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi