AFP ·
EU ·
Odabrao: Avalon ·
Dodato: 17. JAN 2009
Odluka suda u Strazburu u slučaju transeksualne osobe protiv Švajcarske doneta je 8. januara 2009. u korist transeksualne osobe.
Po švajcarskim propisima, urogenitalna rekonstrukcija, ili operativna promena pola je intervencija koju plaća njihovo socijalno osiguranje, ali od momenta traženja te operacije do njenog izvršenja, potrebno je da prođe minimum dve godine.
Suština tog propisa je da se omogući jedan period za preispitivanje sopstvene odluke. Poznato je naime, da se mnoge trans osobe nikada ne odluče na operaciju i doživotno ostanu zadovoljne izgledom u skladu sa svojim nebiološkim identitetom, uz redovno uzimanje hormonalne terapije i promene odeće. Pošto je operacija nepovratna intervencija, da bi je finansirala država, u Švajcarskoj je odlučeno zakonom da taj period za premišljanje i donošenje sudbonosne odluke bude dve godine.
Nadin Šlumpf rođen je 1937. godine kao muškarac Maks Šlumpf i celog života je imao problem identiteta, tj. neprihvatanja svoga muškog pola. Imao je i niz psihijatrijskih tretmana, a u četrdesetoj imao je i ozbiljnu suicidalnu krizu. Ipak, odigrao je do kraja svoju ulogu oca i supruga. Kada su deca odrasla i osamostalila se, a supruga umrla, gospodin je odlučio da ga više ništa ne sprečava da ostvari dugogodišnji san svoga života i da postane žena. Kako je već imao više od 70 godina, nije čekao zakonski predviđene dve godine, već je sam platio operaciju promene pola. Kada se posle operacije obratila švajcarskom socijalnom osiguranju, oni su je/ga odbili zbog toga što nije proteklo dve godine koje su po zakonu predviđene, a zbog toga je izgubila i u parnicama na švajcarskim sudovima.
Nadin Šlumpf se onda obratila Sudu za ljudska prava u Strazburu koji je presudio u njenu korist, iako je švajcarski zakon jasan u pogledu obaveznosti čekanja u periodu od dve godine.
Sud je naime smatrao da je suština tog propisa da se omogući nesumnjivo formiranje odluke trans osobe da želi da se izvrši operacija. Kako je (raniji) gospodin, a sada gospođa Šlumpf time što je sam platio operaciju jasno demonstrirao svoju nedvosmisleno formiranu volju da operacijom promeni svoj pol i postane žena, nikakav dodatni rok onda nije potreban da bi se ta volja još jasnije formirala, učvršćivala ili demonstrirala. Naravno, Sud je imao u vidu činjenicu da je sadašnja gospođa Nadin Šlumpf u godinama kada je svakome preostalo vreme očekivanog života zapravo kratko, da je iza nje bilo više decenija dovoljnih za donošenje odluke i da rok koji ima smisla kada su u pitanju recimo osobe od dvadesetak godina, gubi svaki smisao kada je u pitanju osoba od preko 70 godina starosti.
Ipak, presuda se ne bazira na starosti gospođe Šlumpf već isključivo na činjenici jasno demonstrirane volje da se promeni pol, što je dokazano izvršenjem i plaćanjem operacije.
To čini ovu odluku test odlukom primenljivom na sve slične slučajeve kada se za naknadu troškova operacije od strane socijalnog osiguranja zahtevaju dodatni uslovi, proteklo vreme i slično. Švajcarska će morati da plati operaciju Nadin Šlumpf i da isto uradi u svim drugim sličnim situacijama kada trans osoba ne želeći da čeka prolazak zakonskog roka od 2 godine sama plati urogenitalnu operaciju i time demonstrira svoju volju i odlučnost.
svaka cast!! zalim samo sto nema vise ovakvih komentara!! voleo bih da ima vise ovakvih zanimljivosti i clanaka iz celog sveta!! :)