Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Scena

Slovenački profesori žele LGBT teme u školama

Slovenija-Hrvatka-Srbija  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 04. JAN 2013

Slovenačka organizacija Legebitra i u 2012. godini se bavila homofobijom u školama i objavila rezultate istraživanja sprovedenog u 2011. godini među profesorima i nastavnicima, a koje je deo međunarodnog projekta "Prekinimo ćutnju: O homoseksualnosti u školi".

U Hrvatskoj se sličan program kao i istraživanje trebalo sprovesti u organizaciji Queer Zagreba, no za razliku od Slovenije, u Agenciji za odgoj i obrazovanje su procenili kako je takav program u hrvatskim školama - nepotreban.

Za razliku od Hrvatske, u Srbiji i dalje nema govora o tome. U istraživanju koje je ove godine sprovedeno među srednjoškolcima u srpskim školama, preovlađuje stav da homoseksualnost treba zadržati između "četiri zida" i da je kao pojavu treba sakriti od dece, a gotovo 80 odsto njih odobrava neku vrstu diskriminacije LGBT osoba, navodi Komitet pravnika za ljudska prava - JUKOM.

Da LGBT populacija treba da ima sva prava kao i ostali građani smatra svega 16 odsto srednjoškolaca. Ubedljivo najtolerantija regija je Vojvodina budući da među anketiranima sa oko 30 odsto dominira odgovor "ista prava za sve".

No praksa pokazuje drugačije. Na temelju rezultata prikupljenih u Sloveniji Legebitra je objavila vodič za učitelje i nastavnike o uvođenju LGBT tema, a i samim tim i pojam homofobije među srednjoškolce. Osim za nastavnike, ovaj priručnik pogodan je i za mlade radnike i radnice.

Prema slovenačkim učiteljima koji su učestvovali u istraživanju, čak 73% smatra kako je stručna i objektivna rasprava o LGBT temama premalo prisutna u srednjim školama te da sam manjak rasprave najviše utiče na osećaj nestručnosti profesora i nastavnika da se bave LGBT pitanjima u nastavnom programu. S druge strane 42 posto ih smatra kako imaju odgovarajuću stručnu osnovu da se bave problemom verbalnog homofobnog nasilja, a čak 60 posto ispitanih smatra kako nisu dovoljno stručni u području fizičkog nasilja prouzrokovanog homofobijom. Velika većina njih smatra da im nedostaje razumevanje za LGBT tematiku kako bi pomogli LGBT učenicima te polovina njih smatra kako učeničko autovanje u školi - nije potrebno.

Većina se slaže kako bi se s homofobijom u školama trebalo pozabaviti na državnom nivou, tj. razviti strategiju koja eksplicitno uključuje preventivne mere protiv homofobije i to na način da se LGBT teme uključe u nastavni program.

Autori Jasna Magić iz Legebitre te Jan Swierszcz iz poljske organizacije Kampania Przeciw Homofobii su iz tog razloga priručnik podelili na više poglavlja - objašnjavanje termina koji opisuju seksualnu orijentaciju, polni identitet, proces autovanja, heteronormativnost, te izvore za više informacija kao i sažetak sprovedenog istraživanja.

Ana Janjevak, takođe stručna saradnica na priručniku, pripremila je za učitelje praktične predloge koji se mogu primeniti u nastavi i edukaciji učenika o LGBT temama, a učiteljima time olakšala pripremu kako bi se dodatno edukovali o svakodnevnom životu gejeva, lezbejki i biseksualnih osoba, kao i o problemima s kojima se svakodnevno susreću; poput homofobije, nasilja i diskriminacije.

Predgovor priručnika je napisao predsednik Udruženja nastavnika Slovenije Andrej Hočevar u koji je uvrstio tri priče LGBT učenika preko kojih je na neki način objasnio o čemu u stvari LGBT učenici žele pričati sa svojim učiteljima i profesorima.

Projekt u sklopu koga je objavljen ovaj priručnik zaključiće se međunarodnom konferencijom "Breaking the Walls of Silence: Addressing Homophobia and Transphobia in Education" koja će se održati od 18. do 21. februara 2013. godine u Ljubljani, a označiće skoro jednogodišnji intenzivni rad na smanjenju homofobije i transfobije u obrazovanju.

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi