Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Svet

Slovačka Ustavom zabranjuje istopolni brak

Daša Pavlović  ·  Slovačka  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 06. JUN 2014

Slovačka će od septembra i Ustavom štititi brak isključivo kao zajednicu muškarca i žene, pošto je parlament na inicijativu slovačkih demohrišćana usvojio amandmane na najviši zakonski akt zemlje. Ovo je naišlo na oštre reakcije LGBT aktivista, a premijer Robert Fico nastojao je da ublaži njihove bojazni za položaj istopolnih parova. U EU je strogo zabranjena diskriminacija seksualnih manjina, kao i svih drugih manjina, ali je način regulisanja ove oblasti prepušten zemljama članicama. Neke su uvele mogućnost braka za istopolne parove, ali Slovačka neće biti jedina koja je zabranu braka za njih upisala u najviši pravni akt. Većina zemalja daje mogućnost registrovanog partnerstva za istopolne parove.

"Brak je jedinstvena zajednica muškarca i žene. Slovačka svestrano štiti brak i pomaže mu", stoji u izmenama, dok je do sada Ustav govorio samo o zaštiti roditeljstva i porodice.

Hrišćanski demokratski pokret uspeo je da izdejstvuje u sredu te izmene i Ustavom spreči eventualne istopolne brakove zahvaljujući dogovoru s vladajućom socijal demokratskom strankom SMER premijera Roberta Fica, u zamenu za podršku nekim drugim zakonima. Za izmenu ustava bila je potrebna dvotrećinska većina,a zmandman je podržalo 102 od 150 poslanika.

Premijer Fico je 4 juna uveče nakon što je parlament definisao brak isključivo kao zajednicu muškarca i žene nastojao da ublaži bojazni LGBT aktivista.

"Zakon o porodici već štiti brak. Sada to samo ustavno-pravno definišemo. Želim jasno da kažem da to neće imati nikakve posledice niti će uznemiravati ljude koji imaju drugačii stav i žive drugačije", kazao je Fico slovačkoj agenciji TASR.

LGBT organizacije osudile su novu ustavnu definiciju braka i najavile da će se žaliti Ustavnom sudu.

"Taj korak je najodvratnija trgovina u politici od nastanka samostalne Slovačke", kazala je jedna od organizatorki Gej parade u Bratislavi Romana Šlezinger, i dodala da će se LGBT aktivisti obratiti Ustavnom sudu.

Slovačka nije prva zemlja u EU koja je Ustavom zabranila istopolne brakove. Nedavno je to učinila i Hrvatska, a prema navodima francuskog informativnog portala NDF ovakvo rešenje postoji i u Bugarskoj, Mađarskoj, Letoniji, Litvaniji i Poljskoj.

Osobe istog pola mogu sklaopati brakove u sedam zemalja članica EU - Holandiji, Belgiji, Španiji, Švedskoj, Portugaliji, Danskoj i Francuskoj, a registrovana partnerstva nisu priznata samo u 10 zemalja.

Šlezingerova je upozorila da se time Slovačka izdvaja iz trenda u Evropskoj uniji i uopšte na Zapadu, gde su u nekim zemljama odobreni istopolni brakovi.

"Zabranom svih alternativa, brak neće postati privlačniji. Broj nevenčanih parova, uključujući i istopolnih koji su već dugo deo društva iako nemaju zvaničn opriznanje, nastaviće da raste", ocenio je šef inicijative Inakost, što znači različitost, i koja štiti sve seksualne manjine.

U Slovačkoj se ne priznaje nikakva vrsta istopolnih zajednica.

U ovoj zemlji od 5,4 miliona stanovnika od kojih se 70% na popisu 2011. izjasnilo kao hrišćani, više njih podržava priznavanje istopolnih zajednica nego što se tome protivi. Istraživanje iz 2012. poakzalp je da 47% Slovaka podržava građansku zajednicu istopolnih parova, dok se 38% tome protivi.

Više članica EU, uključujući Francusku i Veliku Britaniju, ima zakone koji otvaraju mogućnost braka za istopolne parove. U nekim zemljama poput Nemačke i Češke postoji mogućnost registrovanih partnerstava.

 

Vaši Komentari
Prosto je neverovatna cinjenica da LGBT aktivisti ne koriste Ustavne sudove vec se hvataju za gusu sa politicarima. Pozitivno je da su Slovaci najzad shvatili da su ljudska prava LGBT zajednice pitanje za ustav republike, a kada ce srbijanski aktivisti da se prizovu pameti ostaje da se vidi.
Dedinje, Srbija · 06.06.2014, 10:21
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi