Svet
Senat Nju Džersija odobrio gej brakove, guverner stavio veto
tanjug ·
SAD ·
Odabrao: M ·
Dodato: 18. FEB 2012
Trideset američkih država je usvojio ustavne amandmane kojim se zabranjuju istopolni brakovi
Zakonodavci u Nju Džersiju u četvrtak su usvojili predlog zakona, pod nazivom Marriage Equality and Religious Exemption Act, kojim se legalizuju gej brakovi, postavši tako osma američka država koja se odlučila na taj korak. Konačnom glasanju sa 42 glasa za i 33 protiv u Skupštini pod kontrolom demokrata je prethodila podrška Senata dobijena u ponedeljak kao i žučna rasprava između zagovornika i protivnika zakona. Zakonodavac iz Demokratske stranje Kleopatra Taker kaže da je kao vernik imala problem da podrži zakon ali je ipak odlučila da stavi svoj glas "jer zakon o legalizaciji gej brakova nije versko već građansko pitanje". Nakon zvaničnog izglasavanja zakona poslanici koji su ga podržali su burnim aplauzom pozdravili tu odluku dok su protivnici sedeli u tišini. Kako bi zakon stupio na snagu on mora da bude potpisan od strane guvernera Krisa Kristija, repulikanca koji je obećao da će staviti veto na njegovu primenu. Poslanici u tom slučaju imaju vremena do janurara 2014. da prikupe dovoljno glasova kako bi nadjačali veto. U međuvremenu Kristi je najavio da će podržati referendum na kojem će građani odlučuti da li prihvataju zakon. Predsednik Senata Stiven Svejni zahvalio se poslanicima koji su glasali za zakon "jer su učinili sledeći korak ka uspostavljanju nepristransih i jednakih prava za sve u Nju Džersiju". "Jednakost brakova će se desiti u Nju Džersiju", rekao je Svejni u saopštenju. "Jedino pitanje je da li će guverner Kristi biti na pravoj ili pogrešnoj strani istorije". Sedam američkih država i Kolumbija distrikt su do sada priznali gej brakove a predlog zakona u Merliendu je došao do Delegatskog doma u utorak, dok se glasanje očekuje u petak. Guverner Martin O'Mejli podržava zakon ali je i dalje neizvesno da li ima dovoljno glasova zakonodavaca za njegovo usvajanje. Predlog zakona je dobio podršku obe partije ali je pitanje podelilo državne zakonodavce duž verskih i rasnih linija, pošto se neke hrišćanske i afro-američke grupe protive meri. Slična mera je usvojena u državnom Senatu prošle godine, ali nije prošla u Predstavničkom domu. Protivnici su objavili nameru za održavanjem referenduma ukoliko se predlog zakona usvoji.
Par dana po usvajanju, guverner Nju Dzersija stavio veto na zakon
Guverner Nju Džersija Kris Kristi, koga mnogi vide kao republikanskog kandidata na predsedničkim izborima 2016. godine, stavio je veto na zakon kojim se dozvoljavaju gej brakovi, koji je pre nekoliko dana ranije usvojio senat te države. Kristi je istakao da o promeni zakona treba da se izjasne birači u Nju Džersiju, dok su demokrate koje su izglasale zakon rekle da su razočarane, ali ne i iznenađene odlukom guvernera. - Tužno je da guverner dozvoli da njegova lična ideologija naruši volju hiljada građana Nju Džersija - rekao je Rid Guskiora, jedan od dvojice poslanika koji su otvoreno rekli da pripadaju gej populaciji. Predloženi zakon je u jednom svom delu imao član kojim je sveštenicima ostavljeno na volju da odluče da li će venčavati homoseksualne parove, uz isticanje da to od njih niko ne može zakonom da zahteva. Trideset američkih država je usvojio ustavne amandmane kojim se zabranjuju istopolni brakovi, ističući da bračna zajednica može da postoji samo između muškarca i žene. Inače, zakonodavci iz američke države Vašington usvojili su u prošle nedelje zakon o legalizaciji gej brakova čime je Vašington postao sedma američka država koja je podržala tu meru. Glasanje je održano samo dan nakon što je kalifornijski sud proglasio odluku o zabrani gej brakova neustavnom. Istopolni brakovi su već legalni u Njujorku, Konektikatu, Ajovi, Masačusetsu, Nju Hempširu, Vermontu i glavnom gradu SAD-a Vašingtonu.
Predsednika Senata razbesneo stav Guvernera da se referendumom odluči sudbina gej brakova Predsenik Senata Stiv Svejni, lider većine u Senatu, Loreta Veinberg i senator Rejmond Lesniak, juče su bili besni na poziv Guvernera Kristija da se o Zakonu o istopolnim brakovima glasa putem referenduma. "Mi nećemo stavljati pitanje građanskih prava na glasački listić", bila je jasna Loreta Veinberg.
Vai Komentari
Da i to je Amerika??? Nemam nista protiv sto je samo nekoliko drzava u Americi usvojili zakon gej braka.No,gde smo mi ? Hoce li nam Amerika i EU NAREDITI da usvojimo mnoge zakone pa i ovaj gej brak.Eh ,Zapadu moj Zapadu !!!!
Prijepolje,19.02.12. ·
19.02.2012, 6:56
|
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi |
v3.6.5 | Copyright Notice © 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA. |