Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Svet

Prva australijska gej venčanja u atmosferi neizvesnosti

crol  ·  australija  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 06. DEC 2013

Nakon višegodišnje borbe za bračnu jednakost, australijski istopolni parovi ovog vikenda konačno će moći izgovoriti sudbonosno "da", no za sada samo na Teritoriji australijskog glavnog grada (ACT).

Vlada Teritorije australijskog glavnog grada u novembru je donela odluku da se istopolnim parovima omogući sklapanje braka istovetnog heteroseksualnom. Na ovo je odmah reagovala federalna vlada koja je poslala žalbu Vrhovnom sudu kako bi sprečila sprovođenje novog zakona.

Odluku o valjanosti zakona Vrhovni sud bi trebao doneti već 12. decembra ove godine, kada će se znati hoće li sklopljeni istopolni brakovi uopšte biti važeći.

Vlada ACT-e istrajaće u svojoj odluci jer, kako kažu, istopolni brakovi urediće odnose parova koji se nalaze izvan federalne definicije braka kao zajednice muškarca i žene. Jedan od glavnih argumenata "protiv" iz federalne vlade kaže da će ovaj zakon o braku zbuniti građane i građanke Australije.

Istopolni parovi spremni za istorijski dan

Australijski federalni zakon iz 2004. definisao je brak kao zajednicu muškarca i žene. Međutim, pojedini zakonodavci kažu kako je zakon ostavio prostora unošenju novih članova kojim bi se definisao istopolni brak.

Prošle godine vlada je velikom većinom u parlamentu odbila predlog zakona o istopolnim brakovima, a istu politiku nastavlja i u novom sazivu, predvođena konzervativnim Tonijem Abotom.

Australijski parlament je u septembru 2012. glasao "protiv" bračne jednakost

Kako bilo, istopolni parovi već se pripremaju za subotnje slavlje, a pojedine crkve u Kanberi rezervisane su nedeljama unapred. Australijski mediji donose priče nekoliko parova koji su jedva dočekali ovaj trenutak.

Jedan od njih je gej par koji je prešao više od 3.500 kilometara kako bi stigao u Kanberu i u subotu ozakonio svoju dugogodišnju vezu. Denis Lidelou, 38- godišnji član opozicione Laburističke stranke, i njegov godinu dana stariji partner, Stefan Dauson, zakazali su svoje venčanje u subotu, tačno u podne.

Iako znaju da bi Vrhovni sud mogao za manje od nedelju dana poništiti odluku ACT-e, odlučili su ne čekati više ni trenutka. "Ne znamo koliko još vremena imamo pa smo pomislili da bismo mogli ozakoniti svoju vezu i iskoristiti što više vremena uživajući u braku", kazao je Dauson za Associated Press, koji je sa svojim partnerom stigao iz dalekog Perta.

Glavni australijski grad u duginim bojama

Kako bi upriličila istorijski trenutak, Kanbera je odlučila ukrasiti zgrade i ulice LGBT simbolima. Tako će popularni toranj Telstra Tower svetleti duginim bojama i time simbolično podržati prve istopolne brakove sklopljene na australijskoj teritoriji.

Ovome se veseli još jedan gej par, Alan Vrajt i Džoel Plejer, koji svojim venčanjem želi ući u istoriju kao "jedan od prvih istopolnih parova u Australiji koji je ozakonio svoju vezu".

Istopolni parovi s oduševljenjem su dočekali vest o mogućnosti sklapanja braka

Ulevajući nadu svim istopolnim parovima, stručnjak za ustavno pravo pri Univerzitetu u Sidneju, Ani Tumej, objasnila je kako Vrhovni sud ima dve mogućnosti: ili izglasati da nijedna australijska teritorija ne može ozakoniti istopolne brakove, ili prihvatiti odluku vlade ACT-e.

Iz organizacije Australian Marriage Equality navode podatak da će "najmanje 20 istopolnih parova ove subote sklopiti brak u Kanberi".

Progresivni pojedinci iz crkvenih redova

Podrška bračnoj jednakosti ne dolazi samo od LGBT zajednice već i od nekih pojedinaca iz katoličke crkve, koja se većinski protivi ovim promenama. Jedan od pripadnika progresivne struje je velečasni Rodžer Manson koji će, kako kaže, imati čast sklopiti prve istopolne brakove.

Manson ne vidi ništa kontradiktorno u Isusovom učenju i istopolnim brakovima. "Isus je bio otvoren za sve ljude. On nikada nije govorio o istopolnim brakovima i uvek je pozdravljao sve ljude, nezavisno o njihovim karakteristikama", kazao je on.

Mišljenja je da bi istopolni parovi, kao i svi drugi, trebali imati pravo na međusobno izražavanje ljubavi. "Mislim da se sve svodi na razumevanje Biblije. Ona je pisana nekoliko puta i svi su je različito interpretirali. Mi sada imamo više znanja i trebali bi drugačije pristupati ovim promenama", poručio je on.

 

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi