www.gay-serbia.com |
Gej strejt alijansa protiv Predloga ustava Republike Srbije
SaopŠtenje za javnosT
Predlog ustava Republike Srbije koji je ponudila Narodna skupština na svojoj posebnoj sednici 30. septembra 2006. godine ograničava slobode lezbejki, gejeva, biseksualnih i transdžender osoba, ugrožava njihova ljudska prava, kao i trajno sprečava poboljšanje njihovog položaja u našem društvu. Takođe, ovaj Predlog značajno ugrožava prava žena i daje mogućnost širenja nasilja u porodici. Gej strejt alijansa smatra da je ovakav Predlog neprihvatljiv i da zato građani i građanke kojima je stalo do položaja LGBT osoba i žen u Srbiji ne treba da glasaju za prihvatanje Predloga ustava.
Iz teksta Predloga očigledna je namera stranaka u Skupštini da se izbegne i spreči bilo kakva mogućnost davanja nekih osnovnih prava LGBT osobama u Srbiji.
Predlog ustava u dva osnovna pitanja - zabrani diskriminacije i zajedničkom životu dve osobe istog pola sprečava građane Srbije da ostvare svoja prava. Članom 21 se ne zabranjuje posredna i neposredna diskriminacija po osnovu seksualnog opredeljenja i rodnog identiteta, iako je ona prisutna u mnogim segmentima društva. U javnost često stižu informacije o primerima diskriminacije LGBT osoba koju je sprovodila sama država (pokušaji sprečavanja upisivanja gejeva u škole, onemogućavanja LGBT osobama da dobrovoljno daju krv, itd).
Takođe, Predlog ustava članom 62 onemogućuje bilo kakvo zakonsko uređenje istopolne zajednice, bilo bračne ili vanbračne. Predlogom se brak i vanbračna zajednica definišu kao zajednica muškarca i žene, čime se onemogućuje LGBT osobama da ostvare svoja prava koja proističu iz zajedničkog života sa svojim partnerima: pravo na izdržavanje, nasleđivanje, zajedničku imovinu, deobu imovine, ugovor partnera, zaštitu od nasilja, itd.
Članom 16, stav 2 Predloga ustava onemogućeno je da Republika Srbija prihvati međunarodne ugovore kojima se daju prava LGBT osobama, čime se pokazuje namera političkih stranaka u Srbiji da onemoguće bilo kakvo poboljšanje položaja LGBT populacije u Srbiji. Ukoliko želi da postane ravnopravna članica Evropske Unije i međunarodne zajednice, Srbija će morati da prihvati međunarodne ugovore kojima se zabranjuje bilo kakva diskriminacija i omogućava formiranje istopolnih partnerskih zajednica.
GSA se odlučno bori protiv nasilja u porodici i ukazuje na opasnosti po čitavo društvo i porodicu koje proističu iz člana 63, pogotovu iz stava 1 Predloga ustava kojim se daje pravo "svakome da slobodno odluči o rađanju dece". Upozoravamo da se ovim na mala vrata uvodi zabrana abortusa. Jedino žena ima pravo da odlučuje o svom telu i o tome da li želi da rodi dete. Davanje ovog prava bilo kome drugome predstavlja pravno, fizičko i psihičko nasilje nad ženama i degradiranje položaja žena u našem društvu.
Ukoliko je piscima Predloga ustava stvarno stalo do podsticanja uvažavanja razlika u Srbiji, onda je u članu 48 Predloga moralo da stoji da će Republika Srbija merama u obrazovanju, kulturi i javnom obaveštavanju podsticati razumevanje, uvažavanje i poštovanje razlika koje postoje ne samo zbog posebnosti etničkog, kutlurnog, jezičkog ili verskog identiteta, veći i seksualnog i rodnog identiteta njenih građana.
Zbog svega ovoga GSA poziva sve svoje članice i članove, lezbejke, gejeve, biseksualne i transrodne osobe u Srbiji, kao i njihove roditelje, rodbinu, prijatelje, poslovne partnere da glasaju protiv Predloga ustava Republike Srbije na referendumu 28. i 29. oktobra 2006. godine.
Za Gej strejt alijansu,
Boris Milićević