Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Scena

Položaj gej populacije u Srbiji polako se poboljšava

agencije  ·  Beograd  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 26. JUN 2012

Položaj gej populacije u Srbiji i atmosfera u društvu poboljšavaju se polako ali sigurno, ocenjeno na skupu organizacije "Labris" o problemima istopolno orijentisanih osoba.

Prvenstveno zahvaljujući aktivizmu mladih LGBT osoba, položaj gej populacije u Srbiji i atmosfera u društvu poboljšavaju se polako ali sigurno, ocenjeno na skupu organizacije "Labris" o problemima istopolno orijentisanih osoba.

Bojana Ivković iz organizacije "Parada ponosa" rekla je da se o pravima LGBT populacije govori u javnosti, školama i na fakultetima, i to je dobro za mlade gej osobe, jer znaju da negde pripadaju i da su bitni, što je važno za njihov ponos.

"Umorni smo i muka nam je od deklarativnog osuđivanja nasilja i zahtevamo da država sprovodi zakone koje je donela", dodala je Ivkovićeva na skupu u Medija centru.

Prema njenim rečima, mladi pripadnici gej populacije suočavaju se s velikim problemima i da traže da buduća vlada počne da ih rešava.

"Velika većina mladih nema stan. Teško je i strejt momku da dovede svoju devojku u mali roditeljski stan, a kako je tek mladoj gej osobi koja ne sme ni da kaže da se zaljubila", istakla je Ivkovićeva.

Ivkovićeva je dodala da "Parada ponosa" ne podstiče nasilje nego podstiče ljude da prijave nasilje i navela da se posle svakog Prajda povećava broj mladih koji se suprotstavljaju nasilju i da će jedan od ciljeva ovogodišnje parade biti skretanje odgovornosti na institucije.

Predrasude i netolerancija

Svetlana Logar iz "Stratedžik marketinga" rekla je da je istraživanje te organizacije pokazalo da je distanca građana prema gej osobama veća od distance prema Albancima i da vladaju predrasude i netolerancija.

"Većina građana smatra da se u Srbiji ne poštuju ljudska prava, ali nije spremna da podrži poštovanje ljudskih prava za sve, pa i za gej osobe, jer svega 26 odsto ispitanih smatra da bi država trebalo da zaštiti prava LGBT populacije, dok 62 odsto ne deli to mišljenje, a među njima 28 smatra da su oni bolesne osobe", navela je Logarova.

Svetlana Logar je dodala da trećina ispitanika ne bi želela da im komšija bude gej, a polovina ispitanih ne bi htela geja za prijatelja, dok je 49 odsto odgovorilo da bi na njih uticalo ako bi saznali da je njihov omiljeni sportista, glumac ili pevač gej, a 20 odsto je odgovorilo da bi tada prestali da navijaju za tog sportistu ili da slušaju muziku tog pevača.

Istraživanje je obuhvatilo više od 1.000 punoletnih građana Srbije.

Predstavnica Misije Saveta Evrope u Srbiji Antje Rotemund rekla je da je uočljiv pozitivan trend u suzbijanju homofobije i istakla da Parada ponosa mora biti dozvoljena i da policija mora da zaštiti učesnike i obezbedi red, kao što to čini i kada se održavaju utakmice i drugi rizični sportski događaji.

Rotemund je navela je i da je Evropski sud za ljudska prava, po tužbi jednog građanina Rusije, doneo odluku u kojoj se navodi da nema naučnih dokaza da javna debata o seksualnoj orijentaciji ima negativan uticaj na decu.

Predstavnica republičke Uprave za ljudska i manjinska prava Jasna Plavšić najavila je izradu Nacionalne strategije protiv diskriminacije i navela da je ministarstvo za tu svrhu osnovalo devet radnih grupa, među kojima i onu za unapređenje položaja LGBT osoba.

U okviru projekta "Labrisa" održane su radionice za mlade o problemima gej populacije na kojima su u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Šapcu učestvovali društveno i politički aktivni mladi.

 

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi