Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Srbija

Petrušić: Građani homofobični, verski netolerantni

tanjug  ·  društvo | Beograd  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 23. MAY 2013
Nevena Petrušić

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić ocenila je danas da su građani Srbije, kako pokazuje godišnji izveštaj Poverenika, u velikoj meri homofobični, verski netolerantni, ksenofobični i da pokazuju dozu antisemitizma.

Predstavljajući redovni godišnji izveštaj Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za 2012. godinu, Petrušić je kazala da građani Srbije najveće socijalno odbijanje iskazuju prema pripadnicima LGBT, obolelih od HIV-a, a najveću etničku distinkciju imaju prema Albancima, Hrvatima, Romima i Bošnjacima.

Ona je, na sednici Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva, istakla da je istraživanje tog nezavisnog tela pokazalo da 80 odsto građana ne bi želelo LGBT osobu u porodici, a da iako su ranijih godina najveću odbojnost pokazivali prema Romima, oni se sada nalaze na trećem mestu.

Poverenica je naglasila da su građani, kada su ih pitali ko su najdiskriminisanije grupe, rekli da su to Romi, siromašni, osobe sa invaliditetom i stari.

Interesantno je, primetila je Petrušić, da polovina učesnika istraživanja, nije sklona diskriminaciji, ali da druga polovina nije spremna da je osudi.

„Oko 18 odsto građana pokazuju sklonost prema diskriminaciji", rekla je Petrušić.

Iako su vidni pomaci, žene su, prema njenim rečima i dalje diskriminisane i u nepovoljnijem položaju u odnosu na muškarce i to u svim oblastima društvenog života.

Ona je članovima Odbora kazala i da je Kancelarija poverenika donela nekoliko preporuka, i da je jedna od njih donošenje Strategije za borbu protiv diskriminacije i njeno primenjivanje.

„Neophodno je i uspostaviti delotvoran sistem besplatne pravne pomoći. Mi takav sistem nemamo", rekla je Petrušić.

Petrušić je članovima Odbora predstavila i prvi poseban izveštaj koji se tiče diskriminacije osoba sa invaliditetom u Srbiji i istakla da iako je vidan porast broj dece sa smetnjama u razvoju u redovnim školama, da je takođe, vidan nedostatak prilagođenih učila u tim školama potrebama te dece.

„Povećan je broj studenata sa invaliditetom, ali je to još nedovoljan broj. Mi u Srbiji ni ne znamo koliko osoba sa invaliditetom studira", ukazala je poverenica.

Ona je dodala i da je još uvek malo zaposlenih osoba sa invaliditetom i to oko 13 odsto i da oni kao neke od problema navode nepristupačnost sudskih i zgrada državnih organa, nedovoljan broj sudskih tumača...

Poslanici su iskoristili priliku da iznesu pohvale i primedbe na izveštaj poverenice, ali su generalno ocenili da je on dobar.

 

Vaši Komentari
Drugarica Petrušić lupa kao Ringo star treba da je sramota .
Kruševac - Srbija · 25.05.2013, 3:50
Mi cemo odmah uporediti " a oni dole ili gore kako oni nas ne podnose". Danas u 21 veku smo verski netolerantni.Nije cudo sto je bio rat u Bosni,Hrvatskoj,Kosovu i to samo zato sto su jedni ili drugi sa razlicitim imenima i bogomoljama.A u jednoj Americi ,dojucerasnji crni rob,danas je predsednik drzave. Avaj narode Srbije !!!
Prijepolje,24.05.13. · 23.05.2013, 23:08
Svi mozemo da se slozimo da izvestaj opisuje realno stanje na terenu Bg i Srbije, ali sta sada sa time? Gde je predlog resenja? Na kojim institucijama sistema lezi odgovornost za dalju analizu i akciju? Ovakav vid opsteg izvestavanja o kolektivnim krivcima jednostavno nije produktivan i ne vodi ni cemu, a mislim da je u interesu svih nas u Srbiji, pa i nase pravo, da imamo jasnu sliku ko i sta treba da uradi u 2013oj kako bi se stanje pomerilo u pozitivnom smeru i da opet ne bismo slusali o istim problemima 2014.
Dedinje, Srbija · 23.05.2013, 11:43
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi