Intervju
Novogodišnji intervju: Lepa Mlađenović
gay serbia ·
beograd ·
Odabrao: m ·
Dodato: 03. JAN 2015
Nalazimo se na kraju 2014. godine. Sabiramo utiske i tim povodom razgovarali smo sa Lepom Mlađenović, ženom koja se među prvima na ovom prostoru javno deklarisala kao lezbejka. Ona je aktivisktinja za lezbejska i gej prava, feministička antiratna aktivistkinja Žena u crnom protiv rata, antifašističke ženske organizacije u Beogradu od 1991., i govorila je o aktivizmu, događajima koji su obeležili 2014. godinu, lgbt sceni... Gay Serbia: Kako si došla na ideju da se baviš lgbt aktivizmom u Srbiji? Lepa Mlađenović: Kad sam se zaljubila prvi put u jednu ženu, tu u Beogradu, bila sam jako uzbudjena, reklo bi se da sam bila odlepila. To je bila 1986. i tada nisam znala nijednu drugaricu koja bi za sebe koristila termin 'lezbejka'. Jasno je bilo da je društvo bilo koncentrisalo veliku mržnju i odvratnost u taj fenomen: da se ogromna nepravda nadvila nad moju ogromnu ljubav! Tada sam znala da moram da govorim i govorim na raznim mestima kako bih raskrčila prostor za sebe, svoje telo, svoju žudnju, i za druge oko sebe. U Feminističkoj grupi Žene i društvo smo tih godina otvorile temu lezbejske erotike i uskoro je bilo više žena koje su bile zaljubljene u žene. U 1987. smo imale Prvi Jugoslovenski feministički skup u Ljubljani, tada smo se prvi put srele nas nekoliko koje smo imale iskustvo ljubavi prema ženama. Tu smo osetile varnice i sreću lezbejske zajednice i krenule da se dogovaramo, čitamo knjige, pričamo. To me je podstaklo na radost i još veća uživanja. Aktivizam je za mene uvek bila dobra vest: otvara mi prostore za ideje i osećanja. Sada volim da kažem da sam srećna lezbejka.
Gay Serbia: Kako danas vidiš LGBT scenu u Srbiji i da li se po tvom mišljenju popravio položaj lgbt osoba u odnosu na raniji period? Lepa Mlađenović: Ogromne su promene. Sada u velikim gradovima već mnogi znaju da je ljubav istog pola pitanje ljudskih prava i poštovanje razlika. Lezbejski, gej, kvir i trans pokret je mnogo uradio za ovih 25 godina. Čestitke svima nama. Čestike Gay Srbiji za 15 godina rada - nebrojeno je puno ljudi na vašim forumima prvi put bilo srećno. S druge strane čim se maknemo u predgrađe Beograda i dalje, ima puno nacionalizma, lezbofobije, homofobije, pogotovu jer je siromaštvo sve veće, pa narodu nije stalo da se bave nama. To znači da imamo još puno posla.
Gay Serbia: Šta je neophodno da bi se popravio položaj lgbt osoba u Srbiji? Lepa Mlađenović: I dalje je važno raditi u dva pravca: prema pojedinkama i pojedincima koji vole osobe istog pola ili osećaju nelagodu u svojoj rodnoj koži, dakle stvarati osećanje zajednice. S druge strane raditi na društvu i državi, kako bi javno mnjenje shvatilo da je sve u redu, i da nema razloga za strah i mržnju prema nama. Mi svo vreme samo govorimo o društvenom prostoru za ljubav i ljudska prava, kako bi seksualna orjentacija i rodni identiteti bili stvar slobodnog izbora. Važno je da se podsetimo da je u poslednjih deset godina u svetu od svih ljudskopravaških tema najviše postignuto u polju LGBT prava.
Gay Serbia: Misliš li da postoji sujeta među aktivistima? Lepa Mlađenović: Sujeta je zabeležena još od Starih Grka, i kako je rekla Dragoslava Barzut, nije prisutna ništa manje, niništa više nego bilo gde drugde. Verujem da je važno da učimo da čujemo druge onako kako drugi čuju sebe, a to znači da širimo opsege svojih mišljenja i osećanja. Solidarnost među aktivistkinjama i aktivistima je neophodna, a ona se očituje upravo u prihvatanju onih koji misle različito od nas, to je još Roza Luksemburg lepo rekla pre više od sto godina.
Gay Serbia: Da li misliš da je Prajd potreban? Lepa Mlađenović: Jeste. Činjenica da su ove godine par članova države bili na Prajdu je odmah promenilo stavove mnogih. Ulice moraju biti naše! Ali, mi nakon 2001. ne možemo imati Prajd u Srbiji bez punog učešća države, i obično su tu razmimoilaženja u stavovima. Imamo na vlasti ekstremno nacionalističku kliku i mnogi od nas imaju otpor da ih takva država štiti. U suštini, sve mi iz aktivizma želimo Prajd, ali teško nam je da budemo deo strategije jedne mučne države u kojoj svake godine lezbejke i gej i trans i kvir strepe šta će uraditi državni aparat (i zašto), da li izlazimo na trg ili ne, koliko će njih doći da nas mlati a koliko da nas štiti, i to ne znamo sve do zadnjeg časa! To je nedopustivo. A neke-i od nas uprkos svemu što shvatamo kako nas država manipuliše, i uprkos našim strahovima ipak izlazimo na Prajd, jer znamo da na duže staze imamo od toga koristi.
Gay Serbia: Šta je po tebi obeležilo 2014. godinu? Lepa Mlađenović: Naš rad u našoj novoj grupi Konsultacije za lezbejke. Bila je odlična godina, nas četiri smo uradile preko 20 radionica iskustva, i više nego ikad mladih kvir devojaka se javlja na email konsultacije. Izdale smo 4 brošure za lezbejke, naučile smo puno o emotivnim dimenzijama lezbejki i shvatile da moramo još da učimo. Međutim, u zemlji je bilo oko 30 žena koje su ubijene samo što su žene, a i nekoliko devojaka koje su pre nego štu bile ubijene bile seksualno mučene, gušene, spaljenje ili utrpane u džakove, bačene u kontejner ili pored reke. To je stvarnost u kojoj živimo, a i to da je u Hrvatskoj izdejstvovan zakon o istopolnom partnerstvu i da je već oko 30 parova registrovano.
Gay Serbia: Šta je po tebi obeležilo LGBT scenu u 2014. godini ? Lepa Mlađenović: Istraživanje i knjiga DŽUVLJARKE Lezbejska egzistencija Romkinja koju je sprovela Vera Kurtić, Koordinatorka Ženskog prostora iz Niša, koja je u knjizi za sebe rekla da je ‘radikalna feministkinja, levičarka i Romkinja koja živi srećnu lezbejsku egzistenciju'. Razgovarala je sa petnaest Romkinja koje vole žene o tome kako žive: videle smo kako im je teško, kako nalaze načine da prežive, i kako uprkos svega insistiraju na ljubavi. Ja se džuvljarkama - Romkinjama koje vole žene, duboko divim. One su u revoltu ne samo naspram heterosistema nego i naspram svoje romske zajednice bez koje teško da mogu da opstanu u ovom rasističkom svetu. Pored toga bilo je još puno važnih događaja – puno okupljanja i diskusija na razne teme, pa su Žene u crnom, na primer, organizovale BICIKLOM U SREBRENICU, onda u novembru je bio istorijski koncert U Pol 9 kod Sabe kojeg su pokrenule V(j)eštice - lezbejke, biseksualne, feministkinje, veganke, vegetarijanke, radnice, zaposlene i nezaposlene žene, moglo bi se reći da je to bio najveći skup lezbejki i kvir devojaka na jednom mestu! A imale smo ove godine i feminističku letnju školu u kojoj je bilo puno devojaka koje ispituju svoju seksualnost. Dalje, svaka država od Jugoslavije nastala, je imala svoje feminističke festivale i LGBT filmske festivale, a pored toga i pet Prajdova: Ljubljana, Zagreb, Split, Podgorica, Beograd! Važno je da još više izlazimo na ulice, da izlazimo iz Fejsa i tvitera, i budžetskih linija nevladinih organizacija, jel međunarodni donatori imaju svoju računicu, a ona ne odslikava žudnje mladih devojaka i mladića koji imaju malo para i puno straha da vole, i sebe i druge.
Gay Serbia: Pesma koja je po tebi obeležila 2014. godinu? Lepa Mlađenović: Uzela si sve od lezbejske grupe ‘U pol' 9 kod Sabe' iz Zagreba - o tome kako se lezbejke rastaju, ...a zadnji stiih kaže .... bog baca kockice u glavu me pogodile, malo ošamutile, a ti pokupila sve / Uzela si sve odvela si pse, sad kažes da mačak je tvoj, a dobro znaš da bio je moj.
Gay Serbia: Šta ćeš poklanjati drugima za Novu godinu? Lepa Mlađenović: Čokolade.
Gay Serbia: Događaj kome se već raduješ u 2015. godini? Lepa Mlađenović: Ženski marš za Osmi mart u Beogradu, i obeleževanje 20 godina Lezbejskog pokreta u Srbiji! - kad smo zajedno tada se oseti snaga ženskog pokreta, proslavljamo sebe, a možemo i da se grlimo.
Gay Serbia: Preporučite nam: - knjigu: Žene na Ribarskom ostrvu, od Štefe Markunove, divne pesnikinje koja je bila u lezbejskom, feminističkom i anti-ratnom pokretu sve do pre 2 godine kada je umrla. - filmove: Još jednom, sjajan dokumentani film iz Hrvatske o lezbejkama i drugaricama, od Ane Opalić i Noah Pintarić koji se davao na BeFemu 2014., O Susan Sontag i Odri Lord Berlinske godine koji su bili na Merlinka Festivalu 2014., i Radikalne harmonije, dokumentarac o lezbejskoj muzici u SAD, ima ga na netu: http://www.lifeblood.net/videos/2002/2002-xx-xx-radicalharmonies.html
Gay Serbia: Neka poruka za kraj? Lepa Mlađenović: Za sve nas izvan heteroseksualnog režima srećna nova godina: bezuslovno prijateljstvo sa samima sobom je seme naše sreće.
Vai Komentari
Čitav intervju g-đe Lepe Malđenović, pročitao sam ga pažljivo, još jednom je potvrdio moje ranije stavove da je nekim osobama u njihova seksulanost - zanimanje. Meni jako smeta da "konzervativnost" i otuđenost gej zajednice u odnosu na hetero većini, kao i činjenica da nam se nameće neki pogrešan sistem vrednosti. Ako si gej ti moraš biti atesita, antipatriota, moraš posebno da voliš filomove sa lgbt tematikom, isto se odnosi i na druge vidove umetnosti, i sve to me jako iritira. Kao da na ovom svetu žive samo gej osobe. Greška! Da bi se lgbt osobe što bolje implementirale u zajdenicu, kao ti što jesu, ne mogu voditi politiki - mi i ceo svet. Ne, mi smo deo ovog društva, te kao njegov deo ne možemo večito da plivamo uzvodno. Realno, osim (uglavnom) besmislenih sudskih postupaka, i volšebnog pojavljivanja u javnosti pred paradu ponosa, šta drugo rade lgbt aktivisti preko godine?! Da li se i koliko poboljšao položaj gej osoba u Srbiji? Svaki put kada čitam one "godišnje izveštaje" uvek i samo se navode policijske i sudske prijave. Dobro, razumem da je to naša realnost. Samo mi nije jasno kako nikada nema nekog edukativnog skupa, naučne tribine, javnih debata na temu gej prava itd. Pa ne svodi se živto gej osobe samo na paradiranje. Posle nije ni čudo što su mnogi protiv parade, što lgbt pokreti imaju tako malo podršku i poštovanje šire zajednice, jer za tu istu zajednicu nisu apsolutno uradili ništa.
darko.tadic ·
11.01.2015, 3:24
Sve je super, samo mogli biste koji put organizovati i turneju BICIKLOM U JASENOVAC! Hvala
Banja Luka, BiH ·
07.01.2015, 2:58
Cinjenica sto je Leposava prva u Srbiji javno priznala svoju seksualnost automatski je ne cini uspesnom aktivistkinjom. A kao merilo uspesnosti ipak ne mozemo uzeti neki njen licni osecaj vec kvalitet zivota u srbijanskoj stvarnosti. Za pocetak, posle cetvrt veka aktivizma Lepa nije uspela da izbori da se iz skolskih udzbenika izbaci homoseksualnost kao bolest i mislim da je to dovoljan pokazatelj njene neuspesnosti po pitanju ljudskih prava srbijanske LGBTIQ zajednice. Znate, vrhunac sujete je kada osoba ne zna kako da odradi posao a odbija da se odrekne neke svoje zamisljene pozicije odlucivanja/moci.
Dedinje, Srbija ·
06.01.2015, 18:17
Jedna od retkih koja je svojim radom zadužila lgbt populaciju u Srbiji. Treba nam više ovako hrabrih žena kao što je Lepa. Borac na prvom mestu pa sve ostalo. Dugo pratim njen rad i nadam se da će još puno toga učiniti kako bi doprinela stvaranju neke bolje slike o lgbt populaciji. Puna podrška od mene.
Generacija 5 ·
04.01.2015, 16:32
Nema zbora da je Lepa hrabra i odlučna osoba. Pratim njen rad od leta 2001. godine, kada je bila jedna od retkih javno eksponiranih lgbt osoba, i veoma vatrena zagoovrnica "parade ponosa". Međutim, pored divljenja postoji i sijaset pitanja, ne samo za nju, već i za čitavu aktivističku zajednicu. Ako ste svi vi (ne samo g-da Lepa) toliko godina aktivini, gde su rezultati? Stanje lgbt osoba se pobošljalo samo na papiru, a šetnja je moguća samo uz podršku čitavih eskadrona policije. Obične, kako volim da kažem nevidiljive, gej osobe i dalje ne postoje za veliku većinu gej udruženja. Njihovo ponašanje je autistično. Ovo tvrdim otvoreno. Ako osete da neki događaj ne može biti dovljno dobro medijski iskorišćen, buvkalno okreću glavu na drugu stranu. Nekada će gej osoba, žrtva nasilja, dobiti bolju podršku i pomoć od svojih strejt prijatelja, ili policije, nego od onih koji su tu (izgleda samo deklarativno) da pomognu u rešavanju problema homofobije. Naših lgbt aktivisti mi sve više liće na političare, samo obećanja, malo rada, i previše samodovoljnosti.
oliver ·
04.01.2015, 15:26
|
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi |
v3.6.5 | Copyright Notice © 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA. |