Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Scena

Ne idem na gej paradu!

alo.rs  ·  Beograd  ·  Odabrao: Nikola  ·  Dodato: 26. SEP 2010

Prva dama srpskog parlamenta Slavica Đukić-Dejanović ipak neće uvećati „Povorku ponosa", zakazanu za sledeću nedelju, 10. oktobar, u Beogradu, iako su organizatori već najavili njen dolazak. Predsednica Skupštine Srbije u intervjuu za „Alo!" otkriva da nije ni pozvana na ovogodišnje okupljanje gej populacije.

- Zvanični poziv još nisam dobila, pa već imam isplanirane obaveze za taj dan. Ali, vama je poznato da podržavam borce za ravnopravnost, bez obzira na ličnu opredeljenost.

Niste krili da poznajete mnoge homoseksualce i da prihvatate njihovo opredeljenje. Šta je s homofobima? Na koji način s njima komunicirate kada pričate o seksualnim slobodama?
- Poznajem i jedne i druge i odlično komuniciram i sa jednima i sa drugima. Za slučaj da jedni drugima budu tema, pokušavam da sa aspekta razumevanja strukture ličnosti pomognem i jednima i drugima.


Jeste li pokušali da svog koalicionog kolegu Dragana Markovića Palmu ubedite u „nevinost" homoseksualaca?

- Da bih nekoga ubedila u nešto, potrebno je da ta osoba želi da čuje moje objašnjenje.

Pre parade ćete okupiti poslanike posle letnje pauze. Šta je na dnevnom redu prve sednice?
- Prva sednica redovnog jesenjeg zasedanja počeće 4. oktobra. U ovom trenutku teško je reći šta će biti na dnevnom redu, ali prioritet imaju zakoni koji imaju za cilj usklađivanje srpskog zakonodavstva s evropskim.


I vi i Vlada Srbije ste baš na tom zadatku dobili oštre kritike od predsednika Srbije Borisa Tadića. Kakve su smetnje na vezama između zakonodavne i izvršne vlasti?
- Odnosi između Skupštine i vlade su vrlo korektni. U proceduri su 53 akta Vlade Srbije, među kojima je samo 19 zakona i 34 sporazuma. Što se tiče evropskih zakona, poznato vam je da je Skupština Srbije svoj deo usvajanja zakona u cilju usklađivanja našeg zakonodavstva s evropskim ispunila 138 odsto, dakle daleko više nego što je planirano. Sada čekamo još set od pet evropskih propisa o kojima može da se raspravlja tek pošto vlada, kao ovlašćeni predlagač, to i zatraži.


Zaslužuje li Vlada Srbije i od vas kritiku zato što ne šalje zakonske predloge na vreme i dovodi u pitanje početak rada poslanika?
- Imam razumevanja za rad vlade.


Šta će konkretno značiti pojačan skupštinski nadzor izvršne vlasti?
- Praćenje primene akata koje usvaja parlament biće jedan od prioritetnih zadataka skupštinskih odbora. Nakon rasprave na sednicama odbora, koje su javne, narodni poslanici mogu da donesu zaključke i predlože mere za poboljšanje primene usvojenih, ali i donošenje novih zakonskih rešenja.


Šta će onda raditi nezavisni državni organi?
- Oni su samostalni u svom radu, ali ih bira skupština i u obavezi su da parlamentu podnose izveštaje o radu na godišnjem nivou, a vanredne izveštaje na zahtev Skupštine i po sopstvenoj inicijativi. Oni zapravo predstavljaju „produženu ruku" parlamenta u sprovođenju njene kontrolne uloge.


Očekujete li da će to da vrati poljuljano poverenje građana u institucije?
- Kroz unapređenu kontrolu nad radom izvršne vlasti, ne samo kroz direktnu efikasniju saradnju s nezavisnim regulatornim telima, već i uključivanjem svih zainteresovanih strana, od civilnog sektora, medija do međunarodne zajednice i drugih, teži se ka opštem cilju da se ojača poverenje građana u demokratsko funkcionisanje sistema vlasti.

 
Zašto rukovodstvo SPS-a predstojeći stranački kongres najavljuje kao istorijski i odlučujući? Šta će se na njemu desiti, a što po značaju prevazilazi istorijsko pomirenje sa DS-om?

- Kongres će inovirati pre svega sadržaj programa. Naša kongresna dokumenta biće u skladu sa stavom: novo doba - nova politika SPS-a.

 
Da li će taj 11. decembar biti i konačni pozdrav reformisanog SPS-a sa „tvrdom strujom" u stranci?
- Rad u stranci je demokratski proces koji je veoma važan u procesu osavremenjivanja stranke, pa je sasvim normalno da bude različitih mišljenja o njenoj budućnosti i programima. U demokratskom smislu, SPS, kao i sve druge stranke, odlučuju većinom, s tim da donete odluke moraju poštovati svi članovi.


Hoće li nova kadrovska rešenja možda iznenaditi javnost?

- Sva pitanja u vezi s kongresom i kadrovskim rešenjima razmatraće se i biće finalizirana na samom kongresu.

Vaši Komentari
Zar treba neko da joj salje "zvanicni poziv"? Ako podrzava ravnopravnost onda treba sama da ode.
usa · 01.10.2010, 5:49
Tadicu, ovako bre vise stvarno ne ide! Ili i sam dodji na taj prajd, ili makar salji Cvetkovica! Dosta je bre vise bilo raznoraznih zavlacenja!
Istinski liberal · 26.09.2010, 17:49
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi