Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Srbija

Najpotrebnije da se u državi unapredi Zakon o sprečavanju diskriminacije LGBT osoba

www.radiostoplus.com  ·  Odabrao: JM  ·  Dodato: 22. OCT 2020

Osobe koje pripadaju LGBT zajednici u Srbiji žive u jednoj vrsti apsurda jer imaju premijerku koja pripada toj zajednici ali je svojim položajem "zaštićena i privilegovana", zbog čega ne oseća nikakvu potrebu da pomogne LGBT zajednici, ocenio je danas aktivista organizacije "Da se zna" Stefan Šparavalo.

Na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljene preporuke u okviru pregleda stanja ljudskih prava koje se odnose na LGBT osobe, Špravalo je rekao da ni LGBT premijerka ni održavanje Parade ponosa nisu dobar indikator položaja LGBT osoba u Srbiji, nego treba obratiti pažnju na pitanja koja se tiču broja napada na te osobe, kako je policija reagovala i koliko puta je kao povod za napad bio prepoznat član zakona koji se tiče zločina iz mržnje.On je dodao da je veoma važno i kako je tužilaštvo odgovorilo na ove napade.

Šparavalo je dodao da LGBT aktivisti imaju "sve manje sluha" za poboljšanje svog položaja u Srbiji, jer ne veruju više da nešto može da se promeni, tako da su preporuke UN-a jedina "slamka spasa" da se položaj ovih osoba u Srbiji poboljša. Pravnik Beogradskog centra za ljudska prava Vuk Raičević rekao je da se država obavezala da će ispuniti 175 preporuka, od ukupno 197, koje se odnose na poboljšanje položaja LGBT osoba u Srbiji. Raičević je rekao da je najpotrebnije da se u državi unapredi Zakon o sprečavanju diskriminacije tih osoba kao i da počne da se primenjuju odredbe krivičnog zakona koji se tiču zločina iz mržnje, koji je donesen 2012. godine ali se ne primenjuje.On je rekao da je veliki broj LGBT osoba "isprebijan i maltretiran" ali da se ne sprovodi nikakav zakon da se oni odbrane.

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi