Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Scena

Međunarodnom konferencijom otvoren Beograd Prajd

beograd prajd  ·  Beograd  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 22. SEP 2013

Program Beograd Prajda otvoren je juče Međunarodnom konferencijom o slobodi okupljanja LGBTIQ zajednice u hotelu Falkensteiner.

Prvog dana, gostima su se obratili Nj. E. Majkl Davenport, novopostavljeni šef Delegacije Evropske unije u Beogradu, g-đa Antje Rotemund, šefica Misije Saveta Evrope u Srbiji i Goran Miletić, programski direktor Civil Rights Defenders za Zapadni Balkan.
U uvodnoj reči, g. Davenport je istakao da je „sloboda okupljanja osnovno ljudsko pravo, suštinski bitno za demokratiju i vladavinu prava, garantovana Ustav Srbije" te da je i Ustavni sud presudio da su prethodne zabrane Parade neustavne.

Davenport je naglasio i da Zakon o javnim skupovima iz 1992, koji je još uvek važeći mora biti izmenjen u skladu sa međunarodnim standardima iz oblasti ljudskih prava. „Ove vrednosti su osnova Evropske unije i svaka zemlja koja pretenduje da postane članica mora poštovati vrednosti demokratije i vladavine prava" istakao je g. Davenport.

U zaključku, naglasio je da se ustavna prava moraju poštovati bez obzira na potencijalne pretnje, te da oni koj ih ugrožavaju, moraju biti procesuirani.
G-đa Rotemund je dodala da sve države članice Saveta Evrope imaju dužnost da zaštite sve ljude koji protestuju, da su ljudska prava univerzalna, nedeljiva i međuzavisna, te da „sloboda okupljanja mora biti zaštićena i poštovana".

Goran Miletić je, u ime Organizacionog odbora Prajda istakao da se „situacija nije drastično poboljšala" u odnosu na prošlu godinu. „Iako je podrška iz međunarodne zajednice veća, ne postoji volja državnog vrha da promeni svoju odluku i garantuje slobodu okupljanja LGBTIQ zajednici", iako je Evropski sud za ljudska prava više puta istakao da je obaveza država da garantuju slobodu okupljanja svim manjinskim zajednicama, pa tako i LGBTIQ populaciji.

Konferencija je nastavljena sesijom pod nazivom „sloboda okupljanja - globalno, regionalno, lokalno" uz učešće g-đe Snježane Bokulić iz Odeljenja za ljudska prava OEBS-a, g-đe Nataše Vučković, predsedavajuće skupštinskog Odbora za evropske integracije i g-đe Svetlane Logar, koja je predstavila najnovije istraživanje IPSOS Strategic Marketinga o stavovima građana Srbije o Paradi Ponosa. Po tom istraživanju, čak 70 odsto građana se ne protivi mirnoj i dostojanstvenoj Paradi.

Prvi dan je završen razmenom iskustava LGBTIQ aktivista iz Ugande, Vijetnama, Belorusije i Kanade, koji su predstavili stanje ljudskih prava u svojim dravama.

 

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi