Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Scena

Mediji o Queer Beograd festivalu

Labris  ·  Beograd  ·  Odabrao: Nikola  ·  Dodato: 08. OCT 2008

Gotovo svi štampani mediji preneli vest o napadu na Queer Beograd festival

Tokom jula, avgusta i septembra 2008. godine, prema saznanjima Labrisa - organizacije za lezbejska ljudska prava, u domaćim dnevnim štampanim medijima objavljeno je 360 tekstova (69 manje nego u prethodnom tromesečju) u kojima se barem spominje LGBTTIQ[1] terminologija. Danas je, kao i ranije, list koji je najčešće objavljivao tekstove sa lezbejskom i gej tematikom a najviše tekstova posvećeno je dešavanjima iz sveta - što je uvek karakteristično za ovaj period kada se u mnogim zemljama održavaju Parade ponosa. Ključni događaj koji se desio u Srbiji, a vezano za LGBTTIQ osobe, bio je festival Queer Beograd[2] tokom kojeg su nasilnici, u centru grada, pretukli tri osobe i gotovo svi praćeni listovi su preneli vest o nasilju koje se desilo na ovom festivalu na sasvim korektan i profesionalan način. Ipak, samo nedelju dana nakon prebijanja učesnika/ca Queer Beograd festivala, dnevnik Blic je objavio tekst Mirjane Bobić Mojsilović, u okviru njene redovne kolumne Kontra, u kojem autorka koristi govor mržnje komentarišući akciju nevladine organizacije za sprečavanje nasilja nad lezebjkama i gejevima u britanskim školama[3]. Takođe, članovi/ce Queer Beograd kolektiva, kritikovali su „senzacionalističku" najavu ovog festivala u besplatnim dnevnim novinama 24 sata, a uredništvo ovog lista je insistiralo na tome da nisu želeli da bilo koga diskriminišu niti bilo šta slično. Tokom protekla tri meseca, nekoliko medija je izveštavalo i o lezbejskom umetničkom festivalu koji se održao u Novom Sadu, u organizaciji Novosadske lezbejke organizacije, kao i o krivičnoj prijavi koju je Gej strejt alijansa[4] podnela zbog napada na dve lezbejke i njihovog prijatelja u centru Beograda.

Ovim putem, ponovo skrećemo pažnju na posebnu vrstu obazrivosti koja je potrebna kada se izveštava o grupama koje su izložene nasiljuu te apelujemo na sve zaposlene u medijima da uvek imaju na umu odgovornost i moć koju poseduju u kreiranju stavova javnog mnenja. Labris, takođe, zahteva od svih urednika i novinara/ki, da poštuju zakon i novinarska profesionalna načela, te da prestanu sa objavljivanjem govora mržnje prema bilo kom licu/grupi lica. Podsećamo i da Zakon o javnom informisanju eksplicitno zabranjuje govor mržnje na osnovu seksualne orijentacije.

Dnevni listovi koji su tokom aprila, maja i juna meseca pisali o LGBTTIQ temama su: Blic, Danas, Večernje Novosti, Politika, Glas javnosti, Kurir, Press, Dnevnik, Pregled, 24 sata, Pravda, Alo, Borba i Gazeta. Najviše tekstova objavio je Danas - 51 ili 14,2%, sledi Politika sa 39 ili 10,8% zatim Blic sa 38 tekstova ili 10,5% pa Press u kojem je objavljeno 30 tekstova ili 8,3%. List koji je u prethodna tri meseca najmanje pisao o LGBTTIQ temama je Pravda u kojem se u svega 15 tekstova ili 4,2% spominje lezbejska i gej populacija.

Najviše tekstova je, kao što je pomenuto, objavljeno u okviru rubrike Svet - 88 ili 24,4% a druga najčešća rubrika je Zabava i u okviru nje je 81 tekst ili 22,5% koji se bavi LGBTTIQ populacijom. Kada je reč o inostranim dešavanjima, gotovo svi listovi su pisali o napadu na Paradu ponosa u Budimpešti, o bačenim molotovljevim koktelima na jedan gej bar u mađarskoj prestonici ali i nasilju koje se desilo tokom prvog Queer festivala u Sarajevu. Takođe, mnogi listovi su pratili sudski proces koji se vodio u Grčkoj a povodom zahteva da se zabrani upotreba reč lezbejka za istopolno orijentisane žene, jer navodno to vređa stanovnice/ke grčkog ostrva Lezbos (sud je odbacio ovaj zahtev). Kada je reč o rubrici Zabava, teme su bile raznolike ali su se uglavnom ticale privatnog života poznatih ličnosti (venčanje Elen Dedženeris i Porše de Rosi, nagađanja da li je glumica Lindzi Lohan u vezi sa ženom ili ne, navodna izjava Kajli Minog da želi da „postane" lezbejka...)

Od domaćih organizacija koje se bave zaštitim i promocijom LGBTTIQ ljudskih prava, najviše puta se kao izvor informacija pojavila Gej strejt alijansa - 9 puta, zatim Kvirija centar[5] - 8, Queer Beograd - 7, Novosadska lezbejska organizacija - 3, Labris - organizacija za lezbejska ljudska prava[6] - 3 i Lambda Centar za promociju i unapređenje LGBT ljudskih prava i Queer kulture[7].

Samo 15% tekstova spada u red velikih, dok većinu čine tekstovi male veličine, čak 156 ili 43,3%. Primeri nekih od uvredljivih i diskriminušućih termina koji su korišćeni su: pederčina, lezbo, peder, gej pornićar, sodomija, gej orgije. Korektni termini koje su novinarke/i upotrebljavale/li su: kvir, gej, lezbejka, gej brakovi, homofobija, kvir pokret...

Ukupno je 44 objavljena teksta (12,2%) u kojima se istopolno orijantisane osobe negativno kontekstuiraju (nazivaju uvredljivim imenima, podsmešljivo opisuju, seksualizuju...), a u ovome svakako prednjači list Pravda koji u nekoliko tekstova na izrazito negativan način piše o lezbejkama i gejevima.

Takođe, praksa da je mnogo nepotpisanih tekstova se nastavlja pa je takvih u protekla tri meseca 155 ili 43%.

Labris - organizacija za lezbejska ljudska prava, počela je 01. januara 2008. godine sa novim ciklusom praćenja dnevnih štampanih medija u Srbiji, tj. sa analizom tekstova u kojima se spominje LGBTTIQ terminologija i/ili teme. Pressclipping na dnevnom nivou, daje nam uvid na koji način se, koliko, kada, i zašto - štampani mediji u Srbiji bave temom istopolno orijentisanih osoba, a nakon svaka tri meseca, Labris izrađuje izveštaj na ovu temu.

Dragana Vučković

[1] LGBTTIQ - skraćenica za lezbejke, gej muškarce, biseksualne, transekusalne, transrodne, interseksualne i queer osobe

[2] http://www.queerbeograd.org/

[3] Labris je, u saradnji sa drugim nevladinim organizacijama za ljudska prava, zatražio od glavnog i odgovornog urednika lista Blic, da uputi izvinjenje LGBTTIQ osobama zbog ovog teksta, a do završetka ovog izveštaja - odgovor nije stigao.

[4] http://www.gsa.org.rs/cms-run/

[5] http://www.queeriacentar.org/wsw/

[6] http://labris.org.rs/

[7] http://www.lambda.org.yu/portal2/index.php

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi