Gej Srbija

www.gay-serbia.com
kolumna

Dok je izvodila spektakularne akrobatske tačke na parteru, u spotu za pesmu ''Electrobank'' hit sastava Chemical brothers, koji je by the way režirao njen ex Spajk Džounzi, Sofija Kopola nije ni slutila da ce joj se dogoditi crveni tepih i vrtoglava slava.

 

 
 
Rene Zelveger

Ona je danas treća žena u istoriji dodeljivanja nagrada Američke filmske akademije koja je bila nominovana za ovu nagradu u kategoriji najboljeg reditelja. Pre nje jedino su rediteljke Lina Wertmuller za film ''Seven beauties'' (1976) i Jane Campion za film ''Piano'' (1993) upisane u istoriju filma kao prve žene koje su imale tu mogućnost da prekinu dominaciju muškaraca u verovatno najozbiljnijoj nominaciji.

 
Sofija Kopola  

Premda je svoje interesanto lice i stav prikazala dosta ranije, odigravši malu ali značajnu ulogu kod velikog oca u velikom KUMU III (1990), trećem delu jedne od najvećih trilogija pre nego sto su LOTR zagospodarili velikim platnom, i stali na crtu Ben Huru i Titaniku, Sofija Kopola se na crveni tepih vraća posle ravno četrnaest godina, kao rediteljka jednog od najintrigantijih filmova poslednjih meseci ''Lost in translation'' (2003).

Ona je uz, Čarliz Teron, protagonistkinju filma ''Monster'' (2003) bila jedna od najvećih ženskih zvezda poslednjeg dana februara, kada su po 76. put za redom dodeljene najprestižnije filmske nagrade na svetu. Izlišno je govoriti o vrednosti, instituciji i uticaju nagrade, koja je svoje popularno ime OSKAR, dobila sasvim slučajno 1939. godine. Istorija zlatne statue počinje čitavu deceniju ranije, pod zvaničnim nazivom American Academy Award. I to baš u trenutku kada su mnogi kritikovali filmsku umetnost kao nemoralnu. Prvi Oskari dodeljeni su 1928 godine. Kuriozitet je da su se dobitnici znali mesecima unapred, a među prvim dobitnicima bio je i veliki Čarli Čaplin koji je 1928. dobio počasnog Oskara. Od svih početaka, najzanimljiviji je svakako u domenu nagrade za Najbolji strani film. Prvi Oskar za najbolji strani film dodeljen je prvi put 1949. godine za jedan od najznačajnijih filmova italijanskog neorealizma, Kradljivce bicikala Vitorija de Sike, a u narednih deset godina, nagradu su skoro naizmenično dobijale italijanska i francuska kinematografija koje i drže rekord po nominacijama i osvojenim nagradama - Francuzi su bili nominovani za Oskara ravno 32 puta, dok Italijani u svojoj filmskoj istoriji imaju 10 osvojenih zlatnih statua.

 
 
Čarliz Teron

Čarliz Teron je verovatno dobila Oskara iz istog onog razloga zbog kog je ovu veliku nagradu dobila i Keti Bejts za film ''Misery'' (1990). Kompleksni karakteri, spektakularno odigrani mogu biti jedan od razloga zbog kog glumica Meril Strip ima čak 13 nominacija. Sa druge strane rekord u broju osvojenih nagrada, ukupno gledano drži Ketrin Hepbern. Ona je Oskara dobila četiri puta. I upravo je Džulija Roberts imala tu čast da podseti na bogati filmski opus jedne od najvećih holivudskih diva koja je svoj život provela uz Spensera Trejsija. Novija filmska istorija izbacila je u prvi plan Tom Henksa kao možda jedinu osobu kojoj godine ali i projekti dozvoljavaju nadu da će možda uspeti da ugrozi ugled jedne od najlepših i najvećih glumica. Koje su ikada hodale Holivudom.

Ove godine, na sreću ili ne među nominacijama nije bilo Tom Henksa. Ali zato, kao nikada do sada, deset fenomenalnih glumaca ravnopravno je pokušalo da se izbori za dve prestižne nagrade u muškoj konkurenciji. I verovatno su ih i zasluženo dobili Tim Robins, koji u životu ima dva velika plusa: Suzan Saradon i filmski hit ''Dead man walking'' i Šon Pen, koji će se osim po velikim filmskim plusevima, u istoriji pamtiti kao i jedan od prvih velikih dečaka Lujze Čikone. Velike dečake imala je i Rene Zelveger. Uspela je, doduše na kratko, da uhiti prelepog ukrotitelja vampira, Džordž Klunija. Igrala je uz Hju Granta, Ričarda Gira, Džad Loua. Bik je u horoskopu. I nosila je čudnu ali prelepu haljinu Karoline Herere. Iako je poreklom iz Teksasa. Kao Džordž Buš. Uspela je da dobije Oskara iz treće.

 
Liv Tajler

Oskar za Najbolji strani film otišao je u Kanadu. Stefan Arsenijević ga nije dobio ali bilo je lepo čuti ga uživo iz Kodak teatra. O LOTR me mrzi da razmišljam a kamoli da prozborim neku pametnu. Lepo što su uspeli. Divno je bilo čuti i videti veliku heroinu Eni Lenoks. Prenosa na RTS-u bolje da nije bilo. Jer kod njih crvena nije crvena. Zvuk je oslabljen. Možete imati trinitron. Ne vredi. Kao ni prošle godine sa Anjom R kod Bogija. Kada je Svetozar Cvetković pričao o tome kako bi on na crvenom tepihu. Dakle sa prenosom treba pod hitno nešto uraditi. Da ne bismo svake godine Oskar pratili na drugoj frekvenciji. Umesto nabrajanja svih dobitnika slede dva dodatka jer gledanost Oskara odavno se meri milijardama. Milionima se mere honorari povlašćenih zvezda koji svake godine, negde između februara i marta, prošetaju svoje outfite na crvenom tepihu ispred Kodak teatra u Holivudu.

 

DODATAK PRVI
10 oskarovskih uloga u 10 filmova koje treba ponovo gledati
Keti Bejts u MISERY
Denzel Vošingtona u SLAVI
Džuliju Roberts u ERIN BROKOVIČ
Kristofer Vokena u LOVCU NA JELENE
Dajan Kiton u ENI HOL
Benicio del Tora u TRAFFIC
Frensis Mekdormand u FARGU
Kevin Spejsija u USUAL SUSPECTS
Džesiku Lang u PLAVOM NEBU
Kevin Klajn u RIBA ZVANA VANDA


DODATAK DRUGI
Nekoliko usputnih istina o 5 najzanimljivijih persona 76. dodele
1. Rene Z. je da utvrdimo još jednom gradivo bik u horoskopu. Bila je verena godinu dana za Džim Kerija. Od Ketrin Zite učila je pevanje i igru. Iz Teksasa je. Pre crvenog tepiha radila kao konobarica. Govori nemački. Njenim venama teče norveška krv.
2. Nikol K. je nosila najlepšu haljinu. I tačno je kad british VOGUE tvrdi da je ona jedina prava diva čiji look i attittude podsećaju na davni Holivud. Levoruka. Podržala Hilari Klinton za Senat. Igrala u Betmenu zauvek. Plaši se leptirova. Ima jednog vrednog Oskara.
3. Džad Lou je bez Oskara. Nekad bio cimer Evan Mek G. Igrao pored Nikol i Rene. I izmedu Met Dejmona i Gvinet. Lepo peva. Vegeterijanac. Navijac.
4. Opra Vinfri nije glumica, 'osim' epizode u Boja purpura. Ali je cool što je svratila. Da nas ubedi da je Mistična reka super film. Bila je jako siromašna kao mlada. I promiskuitetna. Probala svašta. Prešla crtu. I uspela. Neko na koga se treba ugledati.
5. Liv Tajler je prelepa. Posebno u Dioru. I užasno je srećna što je deo istorije LOTR. Ime je dobila po velikoj Liv Ulman. Zato što Liv znači život. Vegeterijanka koja prezire pirsing i tatue.

+Preporučujemo:

 

 
 
© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.