Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Scena

Izveštavanje medija o trans osobama

transserbia  ·  beograd  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 24. FEB 2016

Danas je u prostorijama Medija centra održana konferencija za medije „Izveštavanje medija o trans osobama" koju je organizovala nevladina organizacija Praxis, sa partnerskim ogranizacijama Gayten-LGBT i Medijskim arhivom Ebart.

Usled sve većeg broja medijskih tekstova o trans osobama i nedovoljnog poznavanja ove teme, javila se potreba za analizom medijskih sadržaja i za izradom smernica za novinare o izveštavanju o trans osobama. Kako su trans osobe često žrtve diskriminacije, nasilja i vrlo štetnih stereotipa, mediji igraju bitnu ulogu pri formiranju mišljenja velikog broja ljudi, te je jako je važno da slede smernice koje se odnose na etičko izveštavanje, poštuju standarde profesionalnog izveštavanja i samim tim izbegavaju senzacionalizam.

Na konferenciji, kojom je moderirala Ivana Stjelja, koordinatorka Antidiskriminacionog programa Praxisa, predstavljene su smernice za novinare/ke o izveštavanju o trans osobama, „Preporuke za medije o izveštavanju o trans osobama" koji je izradio radni tim Gayten-LGBT na čelu sa Milicom Jeremić, prevoditeljkom i urednicom vebsajta organizacije transserbia.org.

Jovanka Todorović, koordinatorka Gayten-LGBT, objasnila je da su u izradi ovih stilsko-jezičkih smernica konsultovane preporuke za medije organizacija TENI iz Irske (Transgender Equality Network Ireland), GLAAD iz SAD, kao i same trans osobe i trans aktivisti/kinje u Srbiji. Integralna verzija preporuka za novinare/ke, aktivistkinje/e i zaintersovanu javnost dostupna je na našem sajtu. Nešto skraćena verzija preporuka izrađena u saradnji sa Praxisom i Ebartom biće takođe uskoro dostupna.

Na konferenciji je predstavljeno i istraživanje o izveštavanju medija o trans osobama. Danica Balaban iz Medijskog arhiva Ebart govorila je o rezultatima istraživanja, da je analizom obuhvaćeno 200 tekstova objavljenih u štampanim medijima u periodu od 15. maja do 15. novembra 2015, koji su sadržali relevantne ključne reči, te da je analiziran vrednosni kontekst u odnosu na trans osobe, prisustvo senzacionalizma u tekstovima, i da je još jedna važna kategorija bilo saznanje da li se o trans osobi, o kojoj je reč u tekstu, govori u skladu sa njenim rodnim identitetom.

Milan Đurić, koordinator/ka Gayten-LGBT, govorio je o položaju i pravima trans osoba u Srbiji, kao i o aktivnostima Gayten-LGBT kojima se radi na poboljšanju statusa trans osoba u Srbiji - Modelu zakona o rodnom identitetu, nedavnom usvajanju amandmana na član 5. Predloga zakona o policiji, kojim se reguliše sprečavanje diskriminacije, kao i nedavnom povlačenju Zakona o ravnopravnosti žena i muškaraca iz skupštinske procedure. Đurić je naglasio i važnost korektnog i etičkog medijskog izveštavanja o trans osobama, kojim se utiče na menjanje pogrešnih predstava i rušenje stereotipa o trans osobama.

Anđela Čeh, PR na projektu Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu, iz Kancelarije za ljudska i manjinska prava RS, govorila je o samom projektu.

Nakon uvodnog obraćanja i predstavljanja istraživanja i preporuka, Saša i Kris, aktivisti/kinje Gayten-LGBT, govorili su važnosti Preporuka za medije o izveštavanju o trans osobama iz ličnog ugla, nakon čega je usledila i diskusija, tokom koje je i Zorica Mršević, profesorka, pravnica i aktivistkinja za ljudska prava, ukratko predstavila svoju studiju „Status transrodnih lica na izdržavanju zatvorske kazne".

 

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi