Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Svet

Istopolni roditelji i njihova deca moraju da budu priznati kao porodica u svim članicama EU - istorijska presuda za LGBT

https://noizz.rs/  ·  Odabrao: JM  ·  Dodato: 14. DEC 2021

Najviši sud Evropske unije presudio je da Bugarska mora da izda dokumenta i pasoš za devojčicu koja je rođena u istopolnoj zajednici. Ova presuda označava da istopolni roditelji i njihova deca moraju da budu priznati kao porodica u svim državama članicama.

Evropski sud pravde (CJEU) odlučio je da ako jedna zemlja priznaje roditeljski odnos sa detetom onda svaka država članica treba da uradi isto kako bi garantovala prava deteta na slobodno kretanje.

Presuda je doneta u slučaju devojčice Sare koja je 2019. godine rođena u Španiji gde je i upisana u matičnu knjigu rođenih. Ali, dete nije moglo da dobije špansko državljanstvo jer ni jedna od majki nije Španjolka.

Jedna od majki Džejn Džouns ima britansko državljanstvo, ali je rođena na Gilbrataru pa dete ne može da dobije ni jedno ni drugo državljanstvo, a druga majka Kalina Ivanova je iz Bugarske. One nisu htele da otkriju koja od njih je nosila plod a bugarske vlasti odbile su da izdaju izvod iz matične knjige rođenja novorođenoj devojčici uz obrazloženje da dete ne može da ima dve majke.

Posledica te odluke je da dete može da ostane bez državljastva, da ne može da napusti zemlju prebivališta svoje porodice (Španiju), niti da izvadi lična dokumenta. Time bi se ograničio njen pristup obrazovanju, zdravstvu i socijalnom osiguranju.

Nakon žalbe roditelja, Evropski sud je presudio da detetu treba da se izda i pasoš Bugarske.

- Ova presuda donela je dugo očekivano razjašnjenje da roditeljstvo uspostavljeno u jednoj državi članici EU ne može biti odbačeno u drugoj pod izgovorom zaštite "nacionalnog identiteta" - istakao je Arpi Avetisjan, koji vodi sudske procese za nevladinu organizaciju ILGA Evropa.

- Ovo je pravi dokaz da je EU unija jednakosti i radujemo se što ćemo videti porodice duginih boja koje uživaju svoja prava na slobodu kretanja i druga osnovna prava na ravnopravnoj osnovi sa ostalima. Važno je da se presuda odmah implementuje, ne samo za bebu Saru i njenu porodicu već i za druge porodice koje su suočene sa sličnim problemima širom EU - dodao je on.

Na ovaj slučaj ne može da se uložiti žalba.

 

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi