Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Svet

Gej Amerikanci prisiljeni da biraju: Ljubav ili domovina

crol.hr  ·  SAD  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 25. FEB 2013

Ljubav ili domovina - izbor je pred kojim su se, silom prilika, našli mnogi gej Amerikanci s partnerima iz inostranstva, upozorila je Christiane Amanpour u CNN-ovoj emisiji posvećenoj trendu iseljavanja gej osoba iz SAD-a zbog nemogućnosti da ostvare prava koja proizilaze iz bračne zajednice.

Situacija se može činiti apsurdnom, znajući da su gej brakovi poslednjih godina ozakonjeni u niz američkih saveznih država. No, zbog nacionalnog zakona Defense of Marriage Act (DOMA) iz 1996. godine, američka vlada ne priznaje takve zajednice. Rezultat tog zakona je nepravda prema gej Amerikancima, koji za razliku od svojih heteroseksualnih sugrađana ne mogu biti sponzori svojim stranim parterima u procesu dobijanja vize.

Umesto da prekrše zakon ili prekinu vezu, mnogi gej parovi odlučuju se otisnuti od obala SAD-a. U takvoj situaciji našao se i Brendon Perlberg. Njegov partner, Britanac Ben Stori, boravio je u SAD-u legalno na temelju privremenih viza, no rečeno mu je da verovatno nikad neće uspeti dobiti zelenu kartu, koja osigurava trajan boravak.

Perlberg i Stori živeli su u Njujorku sedam godina, a potom su odlučili raskrstiti s dotadašnjim životom i preseliti se u Veliku Britaniju kako bi ostali zajedno.

"Nikad nismo razmatrali prekid", rekao je Stori Christiani Amanpour iz londonskog studija CNN-a. "Preseljenje nam je uvek bilo rezervni plan. Početkom 2012. postalo je izvesno da se, ako se odmah ne preselimo, suočavamo s rizikom neodređeno dugog razdvajanja. A to nije bio rizik s kojim smo se hteli suočiti", dodao je Perlberg.

Iako je u Njujorku radio kao advokat, Perlbergovo znanje u području američkih zakona nije bilo na ceni u Londonu, pa je imao problema s pronalaženjem posla.

"To je bio jedan od najtežih delova ovog procesa. Punih 11 meseci krvario sam finansijski, trošeći ušteđevinu i putujući na razgovore za posao", ispričao je Perlberg.

Imigraciona reforma prioritet je drugog predsedničkog mandata Baraka Obame, koji predlaže da se, po prvi put u američkoj istoriji, u procesu obrade zahteva za vize priznaju gej partnerstva.

Amerikanac Perlberg kaže da su njegovi osećaji prema SAD-u neodlučni.

"U jednu ruku, volim svoju zemlju i nikad ranije nisam osećao ovoliku povezanost i brigu za njenu budućnost, sad kad se vodi rasprava o imigracionim zakonima i istopolnim brakovima. Istovremeno, ne mogu se rešiti osećaja srdžbe koji me prožima - oduzeti su nam naši životi".

Za razliku od mnogih gej parova u SAD-u koji su prisiljeni birati između ljubavi i države, Stori i Perlberg imali su sigurno utočište, jer Velika Britanija dopušta gej državljanima da dovedu partnere iz inostranstva.

"Mi smo srećnici. Ima onih koji nemaju nikakvu drugu opciju osim povratka kući i odvajanja od partnera", zaključio je Stori.

 

Vaši Komentari
Amerika, Amerika !!! Kako ta drzava celom svetu deli lekcije u bilo kom obliku, a kod njih KATASTROFA. Takoreci do juce sam sve podrzavao sto je iz Amerike i tek sada se vidi koliko je ta zemlja JADNA I BEDNA . Ona je samo uglancana i taj spoljni sjaj vidimo,a ispod tog sjaja - djubriste.
Prijepolje,26.02.13. · 26.02.2013, 5:37
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi