Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

U borbi za ravnopravnost... dobrodošli/e ste...

Moderatori: Casino, Moderators

#1312410
Evropska komisija nadgledala je i istraživala napredak u domenu ljudskih prava zemalja kandidata i potencijalnih kandidata u protekloj godini. Početkom novembra usvojena je godišnja strategija o proširenju Evropske unije, koja uključuje i izveštaje o napretku u proteklih godinu dana svih kandidata i potencijalnih kandidata: Hrvatske, Makedonije, Turske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Kosova. Izveštaj uključuje i informacije o stanju gej prava u tim zemljama

Srbija

U izveštaju o napretku Srbije navodi se da su nasilni napadi, govor mržnje i diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta preovladavajući i da država i državni organi nisu uspeli da obezbede zaštitu od diskriminacije. U nastavku se navodi da sveobuhvatni anti-diskriminacioni zakoni još uvek nisu doneti i da je zaštita od diskriminacije pri zapošljavanju i na radu veoma slaba.

Međutim, u izveštaju komisije ne postoje eksplicitni primeri nasilnih napada, govora mržnje i pretnji u vezi sa queer događajima, kao što su Evrovizija u Beogradu i Queer festival koji se održao u septembru ove godine.

ILGA-Europe (Internacionalna lezbejska i gej asocijacija) pozvala je Evropsku komisiju da nastavi sa nadgledanjem situacije, naročito kada je u pitanju pravo na slobodno okupljanje queer osoba u Srbiji.

Crna Gora

U poređenju sa izveštajem za 2007. godinu u ovogodišnjem, kada je u pitanju Crna Gora, obrađena su i gej prava. Izveštaj pokazuje da je u Crnoj Gori rasprostranjena homofobija i da ne postoji zakonska zaštita. Ističe se velika potreba za antidiskriminacijskim merama koje bi pokrile seksualnu orijentaciju i rodni identitet.

Iako u Crnoj Gori postoji sloboda udruživanja, strah od diskriminacije i stigmatizacije je osnovni faktor zbog kog se queer populacija u Crnoj Gori ne organizuje i ne preduzima akcije na ostvarivanju svojih prava. Takođe, to je razlog što iz Crne Gore o gej pravima ima jako malo izveštaja.

Kosovo

Iako postoje zakoni koji štite ljude od diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije, izveštaj pokazuje jako mali napredak kada je u pitanju implementacija tih zakona.

Homofobija je sveprisutna u medijima i generalnoj publici i mnoge queer osobe nisu svesne zaštite koju im pružaju antidiskriminacijski zakoni. Slično situaciji u Crnoj Gori, stepen organizovanosti queer populacije je veoma mali i mnogi ne žele da se uključe u pokret usled straha od stigme i diskriminacije. Zbog tog straha mnogi slučajevi nasilja ostaju neprijavljeni i nedokumentovani, a postoji i problem da često to nasilje čine sami pripadnici državnih organa.

Hrvatska

Hrvatska je jedina zemlja u regionu koja je dobila pozitivne ocene Komisije kada je u pitanju napredak ka evropskim integracijama, naročito u polju ljudskih prava i antidiskriminacije.

Hrvatska je u julu 2008. godine donela sveobuhvatni antidiskriminacijski zakon koji će imati pozitivan uticaj na gej prava. Zakon je potpuno u skladu sa EU standardima, ali se ističe da njegova primena nije dovoljna i da praktična zaštita od diskriminacije nije još uvek u nivou sa EU standardima.

ILGA-Europe je istakla da u izveštaju ne postoje reference na homofobične zločine iz mržnje i diskriminacijski stav policije prema queer populaciji.

Makedonija

U izveštaju se navodi da antidiskriminacijski zakon još uvek nije stupio na snagu i da trenutno zakonodavstvo nije u skladu sa EU standardima. U izveštaj su ušli primeri diskriminacije prema queer osobama i preporuka da se u nacionalnu strategiju protiv diskriminacije uvrsti i diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta.

Bosna i Hercegovina

U izveštaju se navodi da je Bosna i Hercegovina učinila mali napredak kada je reč o unapređenju ljudskih prava i da ne postoji sveobuhvatni antidiskriminacijski zakon, da država formalno i neformalno podržava diskriminacijsko ponašanje i nasilje nad queer osobama.

Takođe se navodi da postoji diskriminacija pri zapošljavanju i radu na osnovu seksualne orijentacije, da se krši pravo na slobodu okupljanja i udruživanja i da je primećeno nasilje nad određenim kolektivima zbog njihove seksualne orijentacije.

Nažalost, u izveštaju se ne spominje brutalni napad i nasilje tokom Queer festivala u Sarajevu. ILGA-Europe je zatražila od Komisije da se ta informacija unese u izveštaj za 2009. godinu, jer se tokom Queer Sarajevo festivala desilo nasilje nad učesnicima, napadnute su prostorije queer organizacija, policija nije reagovala i upućene su pretnje smrću aktivistima i organizatorima festivala.

Piše: Predrag M. Azdejković

Izvor: http://www.e-novine.com/sr/drustvo/clanak.php?id=19436
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!