Pa, društvene mreže su deo tog tehnološkog progresa, u koji ste se svi kleli.
Društvene mreže sužavaju dijapazon duhovnih vrednosti samo na lične interese. Tako sužene, brzo se troše. Gubi se orijentacija. Dolazi do inverzije vrednosti, do degradacije vrednosti - estetske , etičke i političke - pa se tako kao starlete predstavljaju obične kurve, ratni heroji i patriote su obični pljačkaši i ubice. Ovakva sezona u Srbiji nikad nije prestala, još od devedesetih.
Univerzalno objašnjenje za ekspanziju tih antivrednosti, estetskog, etičkog i političkog kiča je da to narod voli i traži, tržište dopušta. A izlaženje u susret željama i potrebama naroda i građana je - demokratija. I tako se dolazi do samog srca našeg kiča. Do shvatanja demokratije kao vrhunske vrednosti naših dana na kič način. Pre svega, zato što se interesi, odnosno ukus nekih slojeva i grupa predstavljaju kao interesi, odnosno ukus čitavog naroda i svih građana. A zatim i zato što, i kad bi to bili interesi i ukus mnogih i u tom slučaju bi morali da budu estetski i etički ograničeni.
Mnogi vole ove nove grčko-arapske pesme, ali hoćemo li mi na osnovu ukusa te kategorije stanovništva formirati osnove za muzičkko obrazovanje nacije ?
Mnogi imaju sklonost ka nasilju, hoćemo li ga legalizovati i ostaviti bez sankcija, zbog sklonosti koju ka tom nasilju ispoljava jedan deo stanovništva ?
Ima onih koji vole da kradu, koji lažu, koji čitaju isključivo ljubavne romane kupljene na trafikama ?
Hoćemo li u ime demokratije i poštovanja naroda usklađivati pravno uređenje države, kreiranje društvenog morala i izdavačku politiku sa sklonostima ovih kategorija stanovništva, ili će te sklonosti naići na etičke i estetske granice ?
Nije na društvu i njegovim institucijama koje žele da budu humane i demokratske, da izlaze u susret svim potrebama, pa i onim najnižim, već naprotiv - da mehanizmima kojima za to raspolažu nastoje da te potrebe dignu na viši nivo, da ih humanizuju, da ih približe najvišim kulturnim, tehnološkim i političkim dostignućima našeg doba.
Kao što sada '' narod voli '' kvazi arapske tužbalice i njihove u odgovarajućem dizajnu priložene izvođače, jer ima prilike da ih svaki dan gleda na televizoru, možda bi narod isto tako zavoleo nežnu uzdržanost Mirej Matje , njene lepe pesme i njenu čistu kosu, kad bi za to imao prilike.
![:deni:](./images/smilies/deni.gif)