Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Književnost, film, TV, pozorišta, galerije...

Moderatori: Over the rainbow, Moderators

#2084113
Kako su vama učiteljice objasnile (danas bi rekli: spinovale) sumanuti čin oranja drumova?

Subverzivno delovanje protiv okupatora i domaćih izdajnika? Ograničavanje manevarskih sposobnosti neprijatelja preko slabljenja infrastrukture?

Jel ustalo tada neko dete da kaže kako misli da to baš i nije normalno?
Korisnikov avatar
By Lepa Krepa
#2084126
jbt, nema neđeljicu dana kako sam baš o toj temi diskutovala s jednim prijateljem!

lm, nisam nikad ustala da kažem da je nenormalno, al' sam patila on the inside. :lol:
to je bila jedna od pesama koje su mi baš stvarale nelagodu pri školskoj obradi... nije mi bilo jasno što sad mi treba da se divimo nekome što je bahati kreten i namerno izaziva fajt, a 'vamo te uče da to nije lepo ponašanje. pa onda drugi paradoks - jedini odgovor, naravno leži u tome da su turci gamad koju svakako i treba pobiti (s razlogom ili bez), pa je prema njima dozvoljeno ono što prema drugima nije... a 'vamo te uče jednakosti i solidarnosti i da su svi ljudi isti?

sve je to meni bilo sumnjivo i neprijatno. kao i većina tih o marku kraljeviću.

da ne pričam o kojekakvim mizoginim užasima koje smo morali da učimo. "hasanaginicu" sam mrzela iz dna duše. i rakićevu "iskrenu pesmu" (ovo mi sad naleću traume sa shj, don't mind me).
Korisnikov avatar
By Mars
#2084129
A ne možeš da se setiš kako su nam učiteljice to objasnile? Kako su ih po pedagoškim akademijama učili da nam obrade tu nastavnu jedinicu?
Korisnikov avatar
By Lepa Krepa
#2084131
pa, verovatno je ključna reč bila "prkos", oliti "inat". :neznam:
ne zaboravi da se, čak i u čitankama, priznavalo da marko baš i nije neki romantični junak, neg' je onak malo... naopak.
Korisnikov avatar
By kal zakath
#2084151
Jel to veliko K u Kraljević, kao prezime? Ja sam život proveo misleči da je malo k, kao titula "kraljevič" - sin od kralja.
Korisnikov avatar
By Mars
#2084152
Veliko K.

ОРАЊЕ МАРКА КРАЉЕВИЋА

Вино пије Краљевићу Марко
Са старицом Јевросимом мајком,
А кад су се напојили вина,
Мајка Марку стаде бесједити:
"О мој синко, Краљевићу Марко,
Остани се, синко, четовања,
Јер зло доба донијети неће,
А старој се досадило мајци
Све перући крваве хаљине!
Већ ти узми рало и волове,
Пак ти ори брда и долине,
Те сиј, синко, шеницу бјелицу,
Те ти храни и мене и себе."
То је Марко послушао мајку:
Он узима рало и волове;
Ал' не оре брда и долине,
Већ он оре цареве друмове.

Отуд иду Турци јањичари,
Они носе три товара блага,
Па говоре Краљевићу Марку:
"Море, Марко, не ори друмова!"
- "Море, Турци, не газ'те орања!"
"Море, Марко, не ори друмова!"
- "Море, Турци, не газ'те орања!"

А када се Марку досадило,
Диже Марко рало и волове,
Те он поби турке јањичаре;
Пак узима три товара блага,
Однесе их својој старој мајци:
"То сам тебе данас изорао!"
Korisnikov avatar
By bern
#2084153
Slika o Kraljeviću Marku je jedna velika kljiževna prevara. On je daleko od savršenog junaka Srbalja.
Korisnikov avatar
By kal zakath
#2084156
Veliko K???!!! A jel ima neku titulu il je samo pijani seljak koji je promašio njivu?
Korisnikov avatar
By Tungi
#2084167
Originally posted by Mars



Jel ustalo tada neko dete da kaže kako misli da to baš i nije normalno?

Ne da nije normalno...Nego taj/takav Marko nije ni postojao.
By str00ja
#2084168
Ja mislim da je krajnje vreme da neko ustane i jasno i glasno kaže da je on bio gej.

:lol:

Elem, pa opšte je poznato da je on u real life (pošto je kao stvarno postojao čovek s tim imenom) bio vazal Turcima na području današnje Makedonije i da je najnormalnije "sarađivao" i obavljao svoj posao, a da su mu svi ti buntovni i ubitačni Brus Li & Švarceneger tripovi vremenom dodavani po istom principu po kojem je od Vuka Brankovića napravljen izdajnik.

A nama je učiteljica, ako se dobro sećam, pričala o Marku kao o velikom junaku, hrabrom, odvažnom, pravičnom, fizički jakom, ali preke naravi i kratkog fitilja. I ovo što reče Krepa, ključne reči "inat" i "prkos".
Korisnikov avatar
By Burak
#2084173
bog s vama, pa sve kulture: kineska i ruska i engleska pa i srpska imaju mitske/epske junake kojima se pripisuju nerealne sposobnosti i zasluge.
E druga je stvar kada neko počne gledati na istorijsku ličnost marka kraljevića i pripisivati mu ove osobine iz epske narodne poezije. :kolo:
Korisnikov avatar
By Mars
#2084178
Originally posted by Tungi

Ne da nije normalno...Nego taj/takav Marko nije ni postojao.
I da nije postojao - očigledno je postojala potreba da se takav lik stvori. Tome i služi književnost.
Korisnikov avatar
By Tungi
#2084179
Moc fikcije.Uvek bila jaca strana kod Srba.
Korisnikov avatar
By Mars
#2084181
Originally posted by Burak

bog s vama, pa sve kulture: kineska i ruska i engleska pa i srpska imaju mitske/epske junake kojima se pripisuju nerealne sposobnosti i zasluge.
Nerealno je kad on na šarcu skače s brda na brdo.

I da digne pomenuto ralo i volove i gađa okolo ljude s tim.

NIJE nerealno da izađe da ore nešto što nije njiva - o tome pričamo.

Jesi ti gledao "Ko to tamo peva?" ?! Koje NEREALNE sposobnosti ima onaj deccoooo, decoooo žgoljavi?
By str00ja
#2084184
Pa ja i mislim da nikome učiteljica nije govorila da je on original isti kakvim ga opisuju po pesmama. Svakome je u startu naglašeno, u skladu sa tadašnjim uzrastom, da je to sve ipak samo u književnosti, a da je konkretno ta bila dosta pod uticajem osećanja nacionalnog i narodnog ponosa, prkosa i kompleksa prema Turcima. I upravo to, Marko kao lik je otelotvorenje narodnih potreba iz tog vremena. Da je zaista postojao jedan bar upola takav, pa makar i ne protivrečio fizičkim zakonima, ne bi sreći bilo kraja. Ovako je on jedna pusta želja, imaginarni lik nakačen stvarnoj istorijskoj ličnosti, sa velikom i jasnom simbolikom.
Korisnikov avatar
By Mars
#2084194
Pa jeste, i drugim likovima (srpskim i sveCkim) se redovno daju hiperbolična svojstva, ali nekako smislenija od preoravanja puteva.
Korisnikov avatar
By Orlando the Lady
#2084235
Marko je iz nekog razloga potisnuo kult Milosa Obilica, najveceg i u pravom smislu solarnog junaka nase epske tradicije.
Marko je meni uvek bio ne vise od jednog sujetnog i goropadnog ekstremiste.
A ,,Oranje" najpre razumevam kao pesmu znacajnu po finoj stilizaciji odnosa majka- sin (Marko- Jevrosima).
Njegovo postupanje jeste zagonetno, priznajem, i cini mi se da bi bilo zgodno tumaciti ga imajuci u vidu perspektivu sadasnjice u kojoj je isti fenomen dosao do ekstremnijem izrazaja, putem protestnog samopovredjivanja pripadnika radnicke klase.
Korisnikov avatar
By Orlando the Lady
#2084236
Originally posted by Mars

Jel ustalo tada neko dete da kaže kako misli da to baš i nije normalno?
Nisam bas bila dete ad sam to rekla, bila sam na faksu, i zena mi je jebala mater posle, uzasnuta cinjenicom da neko ne voli Marka.
A ja kazem:

Slika

Uploaded with ImageShack.us
Korisnikov avatar
By antibiotic
#2084237
Meni je Marko uvek delovao kao neuracunljivi mentalno-zaostali manijak koji tuce zene i svakog koga stigne, sa latentnim seksualnim nagonom prema Musi Kesadziji.

Na kraju pesme pred ocima mi stoje markove krvave ruke, zastrasujuca debilna faca ( Однесе их својој старој мајци: "То сам тебе данас изорао!" ), i uzasnuta zena (koja nije bas toliko stara, verovatno oko 45 god, a marka vanbracno rodila) sa kojom zivi sam i izmedju njih postoji neka vrta mentalnog incesta ( kaze "tebe izorao", a ne "tebi izorao").
Korisnikov avatar
By Lakiboy_ns
#2084247
Ja sam kao klinac prilikom obrade teme u skoli o Marku Kraljevicu posto sam sklon pamcenju kroz vizualizaciju, njega dozivljavao kao jednog extra frajera koji je isao okolo i radio sta je hteo jer mu se moglo :lol:

A mislim da sam i tad iako jako mlad shvatao da je nerealni mit o njemu stvoren kao neki oblik "srednjovekovne ratne propagande" sa ciljem zastrasivanja neprijatelja i podizanja sopstvenog ratnickog rejtinga i forsiranja machoizma...tako da nisam postavljao nikakva suvisna pitanja o M.K :milkacanic:
Korisnikov avatar
By AngraMaina
#2084248
@Drakche: To je stari dativ, nije problem.

Što se analize tiče, ova pesma sadrži poznati dokaz da su Srbi još u XIV veku znali za internet:
Остани се, синко, четовања
:hvala:
Korisnikov avatar
By Lepa Krepa
#2084249
Originally posted by Orlando the Lady

A ,,Oranje" najpre razumevam kao pesmu znacajnu po finoj stilizaciji odnosa majka- sin (Marko- Jevrosima).
Njegovo postupanje jeste zagonetno, priznajem, i cini mi se da bi bilo zgodno tumaciti ga imajuci u vidu perspektivu sadasnjice u kojoj je isti fenomen dosao do ekstremnijem izrazaja, putem protestnog samopovredjivanja pripadnika radnicke klase.
š'a? :nerd:
Korisnikov avatar
By Lakiboy_ns
#2084251
Originally posted by Mars

Pa jeste, i drugim likovima (srpskim i sveCkim) se redovno daju hiperbolična svojstva, ali nekako smislenija od preoravanja puteva.
Pa uzmes u obzir istorijski period u kojem je sastavljano delo...tada pojam "put" nije imao isto znacenje kao i danas (highway etc) nego su u pitanju bili uglavnom utabani zemljani putevi koje bi mogao i ti da preores ako se bas nameracis :D ...kapish?

Ako si mislio na nesto sasvim drugo zanemari moj komentar :saint2:
Korisnikov avatar
By Wilhelmina
#2084262
Ne secam se.
Nas nikada nisu ni ispitivali te epske narodne pesme, nego su se sve ocene dobijale iz pismenih zadataka, pa se nesto nisam ni trudila da pamtim racionalizaciju srpskih seljackih fantazija.
Korisnikov avatar
By svejedno
#2084265
Originally posted by AngraMaina

Što se analize tiče, ova pesma sadrži poznati dokaz da su Srbi još u XIV veku znali za internet:
Остани се, синко, четовања
:hvala:
:lol:

..

Nego, meni nije nesto posebno bitno bilo ikada dal je fictional, dal je postojao & orao drumove, dal je neki npr. krvlju Nemanjic (zbog tog 'Kraljevic', jel) dal je izdajnik (sto nam jesu napomenuli u skoli kao mogucu realnost te istorijske licnosti)..

..ja to uvek kapirao samo kao...hm...ko 'Public Enemy' srpskog naroda u to vrijeme.

..

Dakle, ko sto mi Orlando jednom rece za neki rap:

'Zanimljivo u odnosu narodne knjizevnosti i repa. Rep muzika je, kontam, poprilicno namerena da bude usmena umetnost reci. Drugo, kontekst u okviru koga rep i hip hop i ti zanrovi postoje poprilicno je slican uslovima u kojima se razvijala narodna knjizevnost.
To rep u velikoj meri cini postfolklornom vrstom.'

..

^ Und ja se slazem sa tim.

Kada su u pitanju repovi koi nisu Li'l ovi, Li'l oni, dupe sise kola...

nego recimo, ovo:

''

..

Ono, creative outlet za sve sto te tishti.


..


Ocu kazem - prvo, ne secam se sta smo pricali o samoj pesmi & o 'realnom' kopanju drumova u skoli.

Drugo - men' to najmanje bitno u celoj prici, jer kapiram da nije bitno dal je to radio il nije - no je Supermen sa planete Kripton, iz Srbije na toj planeti ,)

..

Pa kao...srbi tada, jel - kad vec ne meremo da ih jebemo bas tolko uzivo, ae napisemo nesto ovako:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ggzSzl2o ... re=related[/youtube]
Korisnikov avatar
By Orlando the Lady
#2084266
Originally posted by Lepa Krepa
Originally posted by Orlando the Lady

A ,,Oranje" najpre razumevam kao pesmu znacajnu po finoj stilizaciji odnosa majka- sin (Marko- Jevrosima).
Njegovo postupanje jeste zagonetno, priznajem, i cini mi se da bi bilo zgodno tumaciti ga imajuci u vidu perspektivu sadasnjice u kojoj je isti fenomen dosao do ekstremnijem izrazaja, putem protestnog samopovredjivanja pripadnika radnicke klase.
š'a? :nerd:
a sta ti nije jasno?
vec sam rekla da sam ja upucenija na okvirni deo pesme, gde se lepo vidi kakav je Marko prema majci, nekmoli prema svetu.
Originally posted by Mars
Kako su vama učiteljice objasnile (danas bi rekli: spinovale) sumanuti čin oranja drumova?
Subverzivno delovanje protiv okupatora i domaćih izdajnika?
Kao i samopovredjivanje, i oranje drumova je subverzivni cin uperen prema instanci moci, ali je paradoksalan: Marko se svakako vraca kuci, prepada onu jadnu staramajku, i nista ne postize.
Ili, da pokusam ovako, parafrazirajuci jedqan zgodan tekstic koji sam skoro procitala: Paradoksalno i ironično, nasilje nad sopstvenim dobrom (drum), budući da za posledicu nema reorganizaciju javnog i socijalnog života, ukazuje se, osim u funkciji iluzije samopotvrđivanja, i kao upotrebno sredstvo samih instanci moći – ono je krajnji domet otpora, na koji čak i istomišljenici pobunjenih junaka mogu gledati jedino sa sažaljenjem; ono je takođe i dvogubi fenomen: njime posredno instance moći kažnjavaju „neprilagođene“ predstavnike srpske vlastele, istovremeno dajući povoda da ih još jednom, u pritvornom duhu zgranutosti, pozovu na održanje mere i razuma, privijajući ih uz sebe kao majka koja šalje dvostruku, ambivalentnu poruku: „Vidiš, volim te, iako si kriv“.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!