Ovaj tekst je nekako odsecen zajedno sa onim offtopicom, pa cu ga ponovo postaviti. Neki od ovih radova meni deluju izuzetno zanimljivo.
"Još uvek je kod nas malo informacija o umetničkim zbivanjima na Kosovu i Metohiji u poslednjih osam godina relativnog mira, pa stoga izložba “Odstupanje - savremena umetnička scena Prištine” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu pruža dragocen uvid u bar deo te scene.
U izboru četiri kustosa: Vide Knežević (Beograd), Ivane Marjanović (Beč/Beograd), Kristiana Lukića i Gordane Nikolić (Novi Sad) u MSUV svojim multimedijalnim radovima; fotografijama, slikama i videom nastupa grupa od jedanaest mladih albanskih umetnika i umetnica. Kako u koncepciji izložbe stoji, njihova umetnost je nastala u specifičnom društvenom, kulturnom, ekonomskom i političkom kontekstu savremenog Kosova.
Izložba se bavi preispitivanjem dominantnih kulturnih hegemonija, nacionalnih i rodnih identiteta u polju vizuelne umetnosti koji su definisani balkanskim partikularizmima, doktrinama ograničene suverenosti, konfliktima globalnih bezbednosnih alijansi, nacionalizmima, uslovima i posledicama evroatlanskih integracija i učvršćivanja kapitalizma.
Iz izloženih radova se vidi da su autori upoznati sa zbivanjima na svetskoj umetničkoj sceni, da su i sami imali prilike da putuju i steknu informacije iz prve ruke, takođe i da su obučeni za izražavanje savremenim elektronskim medijima, što je za pohvalu. Međutim u prikazanim radovima oseća se i izvesna opterećenost time što je kosovska regija u poslednjoj deceniji bila pod posebnom pažnjom svetskih medija pa i svetskih kustosa koji su imali prevelika očekivanja i zahteve od inače slabo razvijene savremene umetničke scene, zatim apriornom ulogom žrtve, te nespornim romantičarskim nacionalnim zanosom, koji im se takođe svugde opraštao. Na ovu situaciju prikazani umetnici odgovaraju dvojako; ili joj se ironično rugaju, ili joj konformistički podležu.
U svom radu pod naslovom “Savremeni umetnici Kosova”, čija skraćenica na albanskom glasi “KKK”, podsećajući, prema napomeni autora, na zloglasnu organizaciju i sektu Kju Kluks Klan, Artan Baljaj islikava crvenom bojom tri krupna slova “K”, izričući time kritiku postojećim umetničkim klanovima na Kosovu čija pripadnost omogućava izlaganje i učešće u projektima. Driton Hajredini u sličnom ironičnom i kritičkom stilu islikava likove četiri “žreca” svetske umetničke scene, istoričare i kustose savremene umetnosti Harolda Zemana, Rene Bloka, Đacinta Pjetrantonija i Edi Muku parafrazirajući lik američkog predsednika sa uprtim kažiprstom i rečima “Hoću tebe za vojsku savremene umetnosti”. Na situaciju zavisnosti od kustosa foto-performansom spavanja i čekanja ispred prištinske galerije savremene umetnosti da se on pojavi, reagovala su tri umetnika Driton Hajredini, Jakup Feri i LJuljzim Zećiri. U svom narativnom videu Feri govori o sticanju slave i zove kustose da dođu i učine ga bogatim. On nudi na prodaju svoj autogram koji će u budućnosti mnogo vredeti, a Aljban Muja izgovara pred kamerom imena svih umetnika koji su uticali na njega, u cilju svojevrsnog “egzorcizma”, oslobađanja od unutrašnjeg pritiska da mora biti drugačiji od njih. Aljketa DŽafa pozira sa peškirom preko lica, u gaćicama sa motivom albanske zastave, uključena od pozadi u struju, predstavljajući na ironičan način položaj savremene albanske žene.
LJuljzim Zećiri na svom videu prikazuje albanskog guslara koji opeva junaštvo u kosovskom ratu, posle koga su, po rečima autora, svi najednom postali heroji. Dok guslar svira, nivo tečnosti crvene boje (krvi) raste mu preko kolena. Dren Malići u svojoj postavci slika “Licem u lice” na dva suprotna zida postavlja poznati Vorholov portret Elvisa Prislija sa uperenim revolverom i najpoznatijeg kosovskog borca Adema Jašarija sa “kalašnjikovim”, kritikujući preterano manipulisanje, u stilu rok-zvezde, tim kosovskim likom u današnje vreme.
No ima i onih koji povlađuju ideološkim očekivanjima, kao Nurhan Ćahaja koja na video radu stoji naga držeći albansku zastavu i peva joj “ti si sve što imam sebi da kažem o tome ko sam”, ili Fitore Isufi-Koja što na jarbol ističe belo platno sa mrljom krvi umesto zastave. Artan Baljaj postavio je veb-sajt sa naznakom “u pripremi” koji će “ostati takav dok Kosovo ne dobije nezavisnost”, što ipak ne ide dalje od čisto političkog pamfleta, kao i akcija Aljbana Muje “Grad za turiste” izvedena u Novom Sadu, kada je uz ćirilične table naziva ulica postavljao latinične. Pitamo se da li bi sličnu “turističku” akciju izveo i u Prištini.
Izložba “Odstupanje” puna je energije i izazova, uz to i dobro tehnički opremljena, sa dodatnim dvojezičnim legendama. Šteta je što još ne postoji i prateći katalog. Može se pogledati do 5. februara."
Andrej Tišma -
www.dnevnik.co.yu