Stranica 1 od 1

Roman Polanski

Poslato: 28 Maj 2008, 11:22
od Çâðê_DUP
Definitivno moj omiljeni filmski reditelj. Ne prestajem da se odusevljavam njegovim filmovima. Trenutno gledam REPULSION i zahvaljujuci Polanskom konacno sam shvatila koliko je Ketrin Denev lepa ( 'ajd sad kao da je to bitno :D :setnja: )em koliko je taj covek genijalan!

Omiljeni filmovi Polanskog su mi filmovi iz takozvane “trilogije zgrada”, REPULSION iz 1965-te je prvi, a ROZMARINA BEBA je iz 1968
"STANAR ” je zadnji po redu film Romana Polanskog iz te trilogije. (1976)

Polanski mi se dopada jer koristi senku kojima predmetima dodaje znacenja, sto uopsteno koristi simbole i profilise film na dubokoj psiholoskoj osnovi. Simboli su elementi zbunjenosti, mentalnog kraha, nerazjasnjenih odnosa. Toster, sat, slika, vrata, orman (obicno je neka prepreka, zastita od ljudi). Cesto mu se glumice ogledaju u tosteru, jer on deformise sliku. (REPULSION) Voli da koristi duze kadrove. Kamera se cesto krece, narocito u snovima. U zavrsnoj sceni Stanara na primer, kad se Trelkovsky sprema da skoci sa prozora i kad komsije navijaju, to je izrazito dug kadar. Kamera pravi krug. Takodje, Polanski voli apsurd, na njemu gradi horror. Njegovi filmovi su atmosfericni, nekako tihi, prekinuti doduse sablasnim zvucima. /sudar tisine i zvukova/Junaci su obicno povuceni, asocijalni, stidljivi, frustrirani, sto se moze primetiti u Repulsion, pogotovo.

Najpre je na mene ostavila utisak Rozmarina beba (Rosemary's baby) Taj film je horor, mada nema u njemu ni kapi krvi, horor u najcistijem mogucem smislu. Ima dozu paranormalnih događaja i u gledaocima budi jezu i strah. Najupecatljivija scena je sekvenca nocne more koja prikazuje silovanje Rozmari od strane djavola. Silovanje kao tema se provlaci i u REPULSION.


ROZMARINA BEBA

Radnja filma fokusirana je na Rozmari i Gaja Vudhausa koji se useljavaju u novi stan. Njihovin susedi su Roman i Mini Kastevet, stariji bracni par. Iako deluju vrlo prijateljski, nesto je cudno u vezi sa njima- zvuci koji dolaze iz njihovog stana, cinjenica da su uklonili sve slike sa zidova kad su im Vudhausovi dosli u posetu i druge stvari. Dok Rozmari pokusava da bude na izvesnoj distanci, Gaj je veoma raspolozen za druzenje sa Mimi i Romanom. Trudnoca se razvija i postaje veoma neprijatna za Rozmari koja oseca konstantne bolove u stomaku i mrsavi. (Trudnice se obično ugoje, a ne gube tezinu, kako primecuju njeni prijatelji u poseti)

Posto bol nikako ne prestaje, ona pocinje da veruje da su se njeni susedi, ginekolog i cak njen muz udruzili protiv nje i da zele da naskode bebi koju ona nosi.
Atmosfera citavog filma je postavljena vec pocetkom filma kad cujemo uvrnutu uspavanku koju peva Mia Ferou. Jezivi zvuci koji dolaze iz stana usluznih suseda Kastevet, sam san koji je Polanski, tipicno, prikazao sirokim objektivima. Tako se slika siri i vidi se vise nego obično. Polanski, takodje, namerno pravi specificnu zvucnu sliku: sudar tisine i nekih zvukova, kao sto su sat, uzdah, koraci. Njegovi snovi su obicno „tihi". U „Rozmarinoj bebi" san je konkretno formiran nizanjem kratkih kadrova, medjusobno nepovezanim ili na prvi pogled nelogicno povezanim. Neki delovi sna su preslikani iz Biblije. Najupecatljiviji su simboli na palubi, kapetan koji pokazuje rukom, golisave devojke, ona u crvenoj haljini. Dakle, Polanski voli simbole, voli snove. U slucaju TENANT-a to su vizije.

Spletom cudnih dogadjaja, Roman Polanski nas uvlaci sve vise i vise u film, jako dozirano i u savrsenom tonu, dok sa druge strane, obezbedjuje da film ne postane previse apsurdan. Kraj filma je veoma uznemirujuci.


Slika

Polanski pokazuje da su junaci njegovih filmova, tipski pravljeni, stidljivi, usamljeni, frustrirani, iako se opiru, zapravo stidljivi, povuceni i krhki likovi, koji obicno buncaju tokom filma, poneseni neobicnim događajima.


Stanar je horor suspens prica o opsesiji i paranoji..crossdressing momenat u filmu mi ukazuje da je Polanski bisex :giggle: a znamo da je osvedoceni pedofil. :beba:




http://en.wikipedia.org/wiki/Roman_Polanski

Poslato: 28 Maj 2008, 12:09
od Wilhelmina
Iz nekog razloga, od svih njegovih poznatijih dela, najmanje volim Rozmarinu bebu. To jeste dobar i zabavan film, ali mislim da je on imao gomilu boljih... Stanar, recimo... Ili Deveta Kapija (uvek navedem taj njegov film kao najbolji inspirisan satanizmom, ne vec pomenutu Bebu) i moj licni favorit Gorki Mesec (Bitter Moon) o kome necu pisati nista da ne bih kome pokvarila uzitak gledanja...
Pijanista mi je film za sebe, stavise Polanski ga nije pisao vec ga je rezirao. Taj film ima neku vanvremensku dimenziju, pricu koja dotice svakoga sa malo duse u sebi, tako da postaje svejedno ko je glumac ili reziser...

Poslato: 28 Maj 2008, 12:23
od Çâðê_DUP
Ključne reči za film STANAR su alijenacija i otuđenje. Trelkovski je stranac, došljak, povučeni mladić koji se useljava u zgradu, u stan u kome je živela Simone Schule, koja je sa prozora tog stana pokušala samoubistvo. Trelkovskz odlazi u bolnicu da je poseti. Ona je uvijena, kao egipatska mumija, vide se oči i deo usta. Razna su tumačenja, da li je sam Polanski u ulozi Simone Schule, kao i da li su zavoji oko njene glave koji podsećaju na mumiju egipatski simbol. Inače, egipatski simboli daju nejasno značenje. Možda je njihova poruka reinkarnacija. Trelkovsky je reinkarnacija Simone Schule, zapravo njena halucinacija, što govori o tome da je većina filma odigrana u imaginarnoj ravni.

Ubrzo nakon useljenja u stan, Trelkovsky oseća da ga stanari proganjaju. Da glavni junak halucinira očito je iz scene u kojoj se Trelkovskom pričinjavaju stanari zgrade kako stoje u kupatilu, u hodniku preko puta, obučeni svečano, kao da su na sceni, u pozorišnim kostimima. Pritom se mogu videti hijeroglifski simboli u kupatilu, čime se dodaje egipatske simbolike i teorija reinkarnacije Simone-Trelkovsky potvrđuje.

Polanski voli snove, priviđenja. Takođe, jezu gradi na nejasnim simbolima (hijeroglifi u kupatilu u kome se Trelkovskom priviđaju stanari) ili Simone kao mumija. Vrisak na kraju filma simboliše jedan zatvoren, začaran, beskonačan krug agonije.

btw, u filmu ima gej tematike :)

U bolnici Trelkovsky upoznaje prijateljicu Simone Schule. Jedna od mogućih razrešenja ovog filma je da je Simone stvorila projekciju, imaž Trelkovskog kako bi ostvarila homoseksualne pretenzije prema svojoj prijateljici, što se može učitati iz scene u kojoj prijateljica koju igra Isabelle Adjani saopštava Trelkovskom: Zar niste znali? Nju muškarci nisu zanimali.

Simone je lezbejka sto ide u prilog teoriji da je Simone konstruisala Trelkovskog. Znači da je ceo film zapravo halucinacija iz glave Simone, da Trelkovsky ne postoji, on sam je halucinacija! :smug:

Poslato: 28 Maj 2008, 14:31
od sleepingsun
ej Andjo
pogledaj sa katherine D 1 film glumi i Jack lemon..film je vrh,romantican,oraspolozice te uwek!! :eureka:
sad nije rezirao Polanski...:nesiguran:

Poslato: 28 Maj 2008, 14:39
od Çâðê_DUP
Originally posted by sleepingsun
ej Andjo
pogledaj sa katherine D 1 film glumi i Jack lemon..film je vrh,romantican,oraspolozice te uwek!! :eureka:
sad nije rezirao Polanski... :nesiguran:
The April Fools (1969)

http://www.imdb.com/title/tt0064036/

:)

Poslato: 28 Maj 2008, 15:56
od Dzelajza Rouz
Kontas sad kako ti je filmski ukus prilicno konzistentan?

hint:
relacija Markovicev"Vec Vidjeno" - "Repulsion" (pa, mozda i ceo pomenuti deo opusa Polanskog)

Poslato: 28 Maj 2008, 16:04
od Lunja
@ MiraHaker

Zasto je 9. kapija bolja od Rozmarine bebe? Bas me zanima tvoje misljenje. Hvala!

Poslato: 29 Maj 2008, 11:15
od Wilhelmina
Originally posted by Lunja
@ MiraHaker

Zasto je 9. kapija bolja od Rozmarine bebe? Bas me zanima tvoje misljenje. Hvala!
Milim da je moja ocena cisto subjektivne prirode, jer mi se nije svidela gluma Mie Farrow u Bebi, pa cak ni sama Rosemary... obzirom na 'zadatak' kakav je imala. Stavise, delovalo mi je malo neubedljivo da jedan satanisticki kult 'poveri' radjanje Antihrista jednoj zeni koja nije od njih i koja bi mogla da bebi naudi. A sa druge strane, Minnie i Dr. Sapirstein deluju komicno. Cak i to 'upozorenje' Polanskog da se opasni ljudi mogu naci i iza komsijskih vrata, u obliku dvoje karikaturnih penzionera sa naocigled dobrim namerama ili poznatog ginekologa deluje vise kao paranoja. Ovaj film jeste uznemirujuc, prateci muke jadne Rosemary, ponajvise na kraju kada ona ipak prihvata dete (koje jeste Satanin sin, ali i njen) ali je na momente i neverovatan i komican.

















Deveta kapija...
Cini mi se mnogo inteligentniji... Osim boljeg poznavanja ikonografije satanizma (kako bi uopste pretpostavili ko je devojka koja prati gospodina Corsoa) zahteva i angazovano pracenje radnje i posmatranje likova.
Film je pomalo konfuzan jer slike koje gledamo ne prate radnju. Tek na kraju vidimo sliku gde ona devojka jase neku zver ispred vrata pakla. Corso je devojku sreo na pocetku. Ona je Vratar i pomaze onome ko poseduje knjigu i vrata otvara. Doduse, motiv devojke koja jase sedmoglavu zmiju je motiv Kurve Vavilonske, ali tu istu devojku vidimo i sa krvlju na celu (sto je znak Antihrista, prepoznaje se po znaku na celu ili levoj ruci), ama kaze da je nesto kao student sto moze da znaci i da je pripadnik nekog kulta etc. etc. Opet se Polanski igra sa nedorecenoscu karaktera uopste je ni ne imenujuci.
Mene je kraj zadivio....
Kao sto znamo, Dante je opisao devet krugova pakla. Deveta Kapija otvara vrata Pakla. Corso je sakupio slike i vrata otvorio. Da bi u Pakao usao ili iz njega izasao?

Poslato: 30 Maj 2008, 14:48
od Çâðê_DUP
Originally posted by MinaHarker
Milim da je moja ocena cisto subjektivne prirode, jer mi se nije svidela gluma Mie Farrow u Bebi, pa cak ni sama Rosemary... obzirom na 'zadatak' kakav je imala.
Moje misljenje je drugacije. Mia je solidno odradila ulogu koja joj je poverena - da odigra finu i jadnu devojku koju svi muce, sad sto uloga nije kompleksna, ne bih rekla da je ona kriva; njena uloga i jeste prilicno jednodimenzionalna, a njen bejbi look ide uz imidz bespomocne devojke..bitno je da je u nama budi sazaljenje i identifikaciju; strah budi pomisao da to nama moze da se desi.
Stavise, delovalo mi je malo neubedljivo da jedan satanisticki kult 'poveri' radjanje Antihrista jednoj zeni koja nije od njih i koja bi mogla da bebi naudi.

Deluje malo i neubedljivo da je armija andjela poverila jednoj seljancici kao sto je marija da nam spasitelja rodi, slozices se?
A sa druge strane, Minnie i Dr. Sapirstein deluju komicno. Cak i to 'upozorenje' Polanskog da se opasni ljudi mogu naci i iza komsijskih vrata, u obliku dvoje karikaturnih penzionera sa naocigled dobrim namerama ili poznatog ginekologa deluje vise kao paranoja.
Da je Polanski kreativni paranoik, to je ocito. Paranoja ide uz otudjenje, alijenaciju, sto je glavna tema iz ovog ciklusa filmova Polanskog.

Ovaj film jeste uznemirujuc, prateci muke jadne Rosemary, ponajvise na kraju kada ona ipak prihvata dete (koje jeste Satanin sin, ali i njen) ali je na momente i neverovatan i komican.
Umesto komican, ja bih upotrebila rec "satirican".

Deveta kapija...
Gledala sam Devetu kapiju pre vise godina i ne mogu ichega da se setim, sto znaci da na mene nije ostavio utisak. Sada sam bas skinula film sa neta, da ponovo pogledam, pa cu prodiskutovati.

Poslato: 30 Maj 2008, 15:54
od V25
Moji lični favoriti su: "Rosemary's baby", "Bitter Moon" i "Repulsion". Prava remek-dela. Odgledao sam "Bitter Moon" skoro ponovo, i iznova me pogodio.

Poslato: 30 Maj 2008, 17:22
od Çâðê_DUP
Trailer: Repulsion (Roman Polanski, 1965)

[youtube]http://youtube.com/watch?v=0NJUwvhi6XE[/youtube]

REPULSION

[youtube]http://youtube.com/watch?v=cXNU5R5Er1M&feature=related[/youtube]

Poslato: 30 Maj 2008, 17:25
od Çâðê_DUP
REPULSION 2

[youtube]http://youtube.com/watch?v=gP-2AKBzn_g&feature=related[/youtube]

Ostatak imate na YOUTUBE ;)

Poslato: 30 Maj 2008, 17:27
od Çâðê_DUP
1976 The tenant - Trailer

[youtube]http://youtube.com/watch?v=ZmhIMbdecEU[/youtube]

Poslato: 03 Dec 2008, 22:51
od Garbo
Originally posted by Angelina777
Definitivno moj omiljeni filmski reditelj. Ne prestajem da se odusevljavam njegovim filmovima. Trenutno gledam REPULSION i zahvaljujuci Polanskom konacno sam shvatila koliko je Ketrin Denev lepa ( 'ajd sad kao da je to bitno :D :setnja: )em koliko je taj covek genijalan!

Omiljeni filmovi Polanskog su mi filmovi iz takozvane “trilogije zgrada”, REPULSION iz 1965-te je prvi, a ROZMARINA BEBA je iz 1968
"STANAR ” je zadnji po redu film Romana Polanskog iz te trilogije. (1976)

Polanski mi se dopada jer koristi senku kojima predmetima dodaje znacenja, sto uopsteno koristi simbole i profilise film na dubokoj psiholoskoj osnovi. Simboli su elementi zbunjenosti, mentalnog kraha, nerazjasnjenih odnosa. Toster, sat, slika, vrata, orman (obicno je neka prepreka, zastita od ljudi). Cesto mu se glumice ogledaju u tosteru, jer on deformise sliku. (REPULSION) Voli da koristi duze kadrove. Kamera se cesto krece, narocito u snovima. U zavrsnoj sceni Stanara na primer, kad se Trelkovsky sprema da skoci sa prozora i kad komsije navijaju, to je izrazito dug kadar. Kamera pravi krug. Takodje, Polanski voli apsurd, na njemu gradi horror. Njegovi filmovi su atmosfericni, nekako tihi, prekinuti doduse sablasnim zvucima. /sudar tisine i zvukova/Junaci su obicno povuceni, asocijalni, stidljivi, frustrirani, sto se moze primetiti u Repulsion, pogotovo.

Najpre je na mene ostavila utisak Rozmarina beba (Rosemary's baby) Taj film je horor, mada nema u njemu ni kapi krvi, horor u najcistijem mogucem smislu. Ima dozu paranormalnih događaja i u gledaocima budi jezu i strah. Najupecatljivija scena je sekvenca nocne more koja prikazuje silovanje Rozmari od strane djavola. Silovanje kao tema se provlaci i u REPULSION.


ROZMARINA BEBA

Radnja filma fokusirana je na Rozmari i Gaja Vudhausa koji se useljavaju u novi stan. Njihovin susedi su Roman i Mini Kastevet, stariji bracni par. Iako deluju vrlo prijateljski, nesto je cudno u vezi sa njima- zvuci koji dolaze iz njihovog stana, cinjenica da su uklonili sve slike sa zidova kad su im Vudhausovi dosli u posetu i druge stvari. Dok Rozmari pokusava da bude na izvesnoj distanci, Gaj je veoma raspolozen za druzenje sa Mimi i Romanom. Trudnoca se razvija i postaje veoma neprijatna za Rozmari koja oseca konstantne bolove u stomaku i mrsavi. (Trudnice se obično ugoje, a ne gube tezinu, kako primecuju njeni prijatelji u poseti)

Posto bol nikako ne prestaje, ona pocinje da veruje da su se njeni susedi, ginekolog i cak njen muz udruzili protiv nje i da zele da naskode bebi koju ona nosi.
Atmosfera citavog filma je postavljena vec pocetkom filma kad cujemo uvrnutu uspavanku koju peva Mia Ferou. Jezivi zvuci koji dolaze iz stana usluznih suseda Kastevet, sam san koji je Polanski, tipicno, prikazao sirokim objektivima. Tako se slika siri i vidi se vise nego obično. Polanski, takodje, namerno pravi specificnu zvucnu sliku: sudar tisine i nekih zvukova, kao sto su sat, uzdah, koraci. Njegovi snovi su obicno „tihi". U „Rozmarinoj bebi" san je konkretno formiran nizanjem kratkih kadrova, medjusobno nepovezanim ili na prvi pogled nelogicno povezanim. Neki delovi sna su preslikani iz Biblije. Najupecatljiviji su simboli na palubi, kapetan koji pokazuje rukom, golisave devojke, ona u crvenoj haljini. Dakle, Polanski voli simbole, voli snove. U slucaju TENANT-a to su vizije.

Spletom cudnih dogadjaja, Roman Polanski nas uvlaci sve vise i vise u film, jako dozirano i u savrsenom tonu, dok sa druge strane, obezbedjuje da film ne postane previse apsurdan. Kraj filma je veoma uznemirujuci.


Slika

Polanski pokazuje da su junaci njegovih filmova, tipski pravljeni, stidljivi, usamljeni, frustrirani, iako se opiru, zapravo stidljivi, povuceni i krhki likovi, koji obicno buncaju tokom filma, poneseni neobicnim događajima.

Kako preferiram Evropsku kinematografiju, Polanski je jedan od mojih omiljenih filmskih reditelja.


Odlican post.

:up:

Poslato: 03 Dec 2008, 23:01
od 4NY K3Y
Bas pre 2 dana sam pogledala (po n-ti put) "Bitter Moon".


Sjajan film.

Poslato: 15 Dec 2008, 04:28
od Garbo
Od svih njegovih filmova trenutno bih izdvojila "Rosemary`s baby". Hladno ga mogu svrstati u filmovima sa horor tematikom upravo zbog tenzije koja sa istim intenzitetom odrzava prag strepnje i provlaci se u kontinuitetu za celo vreme trajanja filma. Sadrzaj filma je otprilike poznat medjutim forma i nacin prezentacije sadrzaja su ti koji generiraju strah od neceg nepoznatog, neobjasnjivog i neuhvatljivog a ipak prisutnog svuda naokolo.

Poslato: 25 Mar 2010, 14:21
od Galateja
Izopacena seksualnost, išcašeni umovi i nasilje su motivi koji ne manjkaju kinematografiji, ali reditelj koji sa formalne strane do perfekcije pristupa tim motivima je Roman Polanski (posle njega Kjubrik, a posle Kjubrika prazno mesto).
Još je Nož u vodi nagovestio buducu tematiku reditelja – ludilo, ali ne i kvalitet do koga ce dopreti.
U Repulsion mi se svidelo kako je kamerno uspeo da napravi film koji svo vreme drži pažnju. Svedena gluma Katrin Danev, njena melanholija i tišina u kontrastu sa prebogatim unutrašnjim svetom punim halucinacija i ’stanovnika’ mi se mnogo svida. Vizuelno i zvučno su, takođe, jako dobro iskombinovani. U pojedinim momentima imam utisak kao da sam psihijatar pa mi pacijentkinja prica svoj život, a ja vizuelno predstavljam to što ona zamišlja.
U Stanaru me je Polanski zadivio ne samo kao reditelj, vec i kao glumac. Ne znam da li je on glumio zato što niko odgovarajuci nije hteo da se oblači u žensku odeću ili je ego trip, ali dobro je ispalo. Glavni junak kao da je muška verzija junakinje iz Repulsion. Sa razlikom što je u Repulsion ludilo prikazano kao datost, a u stanaru gradacijski. I ovde junak ima problema sa seksualnošcu. Kad god treba da spava sa devojkom, nešto ga omete.
U Rozmarinoj bebi nam se cini da opet imamo ’susret’ sa nekim psihijatrijskim slucajem, ali ovog puta oni koji ruše harmoniju su ljudi, oni isti ljudi koje svakodnevno vidamo kao male, obične čovečuljke, a koji služe satanističkim ritualima. Iskreno, ja sam svo vreme mislila da Rozmari umišlja i da je paranoična. Ali Roman je ovde izvrnuo ruglu ’Haw do you do?- Haw do you do?’.
U Gorkom mesecu su odlično komparirane sloboda i ludilo. Ovde je sloboda prikazana sa negativnog aspekta ’Evo šta bude kad je sve dozvoljeno’. Veza Oskara i Mimi je počela patetično, možda namerno stilizovano, ali oni u toj vezi kao da su opsesivno kopali neki tunel ne mireći se sa nadenim. Strast, ljubomora, seks, opsesija doveli su do tri vrhunca: seksualni, dosada junaka (Oskarovo gadenje na Mimi i Mimina apatija) i Oskarov pucanj. U tom filmu ima nekoliko scena koje ga dovode do vrhunca ironije, kao npr. kad Mimi pita Oskara šta mu smeta kod nje, a on kaže ’Ništa posebno, jedino to što postojiš’ ili kad Mimi Oskaru za rođendan poklanja pištolj da se ubije. Izvanredno isprepleteni sadizam i mazohizam.
Pijanista se bavi ludilom, ali ono nije ni psihoza ni neuroza: ono je ovde, na žalost, legitimno. Nešto što je u to doba bilo ’normalno’. Mučiti druge, borba za opstanak… Jednom rečju rat.
Bal vampira je komedija, ali to ne znaci da je ludilo izostavljeno. Lik naučnika je karikatura,megaloman, ciji pokušaji dosezanja zvezda ispadaju komicni. Narocito scena gde senke naučnika i šegrta (kog glumi Polanski) zabijaju kolac u nešto što se tek kasnije ispostavlja da je jastuk i da vežbaju ubijanje vampira.
Interesantno je da u filmu Death and the maiden ne znamo ko je nasilan, fina žena, sva ’po propozicijama’, koja postaje nasilna iz osvete ili fini čovek, ’po propozicijama’, koji odbija da prizna da je bio ikad nasilan. Opet su neka osnovna jezgra, brak i porodica stavljeni pod pitanje, kao i ljudska psiha.
U Magbetu je uspeo da ne upadne u zamku i da dostojanstveno ekranizuje Šekspira. Veliki pisci cesto budu uporište lošim rediteljima, pa rade filmove po njihovim delima ne bi li i sami postigli sličnu slavu. Međutim, čest finiš bude loš film, što sa filmom Magbet nije slucaj. Ludilo opet nije zaobideno: akcenat je stavljen na Magbetovom potpadanju pod psihozu.
Ni Chinatown nije mogao da prode bez jeze.
Deveta kapija mi liči na imitiranje samog sebe i na pokušaj ponovnog uspeha na Rozmarinu slavu. Nije da mi se ne sviđa film, ali Rozmari mi je mnogo bolji.
Frantic i Tess mi se nisu svideli, kao da ih Polanski nije pravio. Pogotovo Tess koji me je zapanjio uštogljenim kadrovima, replikama, radnjom… Dok sam gledala Tesu svo vreme sam očekivala da se ispostavi da je Tesa, zapravo, veštica i/ili da ima da radi magija (s obzirom na prethodne filmove R. Polanskog koje sam odgledala). Međutim, kad sam ga odgledala imala sam utisak da sam u zoološkom vrtu u kome nema životinja.