Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Forum za pripadnike manje vidljivih delova populacije.
Transrodno, Interseksualno, Aseksualno, Queer, ...

Moderatori: Hys., Moderators

Konačno sam se složila sa sobom da treba da krenem u proces mtf tranzicije, što sam od početka puberteta, da tako kažem, želela, ili bolje reći osećam da treba da uradim.... Od detinjstva znam da sam devojčica, samo što to još niko oko mene nije saznao.... Ni moji roditelji i brat.... Ni sama ne znam kako me nisu provalili, kad sam toliko puta oblačila mamine stvari i sakrivala svoje perike i slično na raznim mestima po kući... Već duže vreme pretražujem sajtove na internetu vezane za proces tranzicije, ali nigde ne nalazim odgovor na moje glavno pitanje - od čega početi proces? :alikako: :alikako: :alikako: Molim one koji prolaze kroz to ili su već prošli, da mi pomognu svojim iskustvom i savetima... I, da... Molila bih da, ako se već odlučite da ostavitte odgovor na ovoj temi, izbegnete odgovore u stilu "treba da budeš sigurna da li to uopšte želiš...", "treba da budeš hrabra i sigurna u sebe...", ili pak "treba da odlučiš kako želiš da se zoveš kao devojka..."! Ovo vam kažem pošto sam od jedne osobe sa kojom sam se dopisivala e-mailom, koja živi u van Srbije upravo takve odgovore dobijala... Sigurna sam u sebe, znam da to želim i kada prođem tranziciju, zvaću se Nataša, kako i sada sebe nazivam... Ono što mene zanima je kako se proces tranzicije započinje, kome da se obratim od stručnjaka, kako to konkretno teče u Srbiji, i na šta mogu da očekujem da ću da nalettim od neočekivanih problema u toku procesa... Hvala unapred....
Korisnikov avatar
By Kragi
Evo ja cu, posto sam i onako dezurni na forumu ovih dana, da dam bar podrsku. :zastava:

Generalno nemam pojma, ali se verovatno najpre obratis lekaru/psihijatru jer tesko da bez toga proces krece.
Bilo bi pozeljno, ukoliko je izvodljivo, da uradis real life test i neko vreme provedes kao osoba suprotnog pola (zenskog) pre pocetka transformacije.
Valjda ce ti neko upuceniji odgovoriti i napisati nesto detaljnije.
Srecno ;)
Korisnikov avatar
By Kragi
Ja se nekako bojim da je ocekivano da se outujes, jer nema sansi da transformaciju prodjes bez toga. Narocito ako si finansijski, ili na bilo koji nacin, zavisna od njih.
Imas na ovom forumu potforum 'TRANSRODNO, QUEER ... ' te bi i to moglo malkice da ti pomogne. Prelistaj teme, procitaj iskustva, nisi prva ni poslednja osoba na forumu sa ovkvim planovima i zeljama :)
Donela sam konacnu odluku - sledece nedelje treba da se vidim sa Kristijanom Randjelovicem radi prijema u trans grupu, a kada budem primljena, tog dana se out-ujem.....Licno, oci u oci familiji....
Out-ovala se pred ćaletom! Bio je potpuno indiferentan, rekao mi je da ga to ne zanima i da je to deo moje intime. Nije čak hteo da sasluša ni šta znači biti trans, te da gay i MTF trans. Posle toga je otišao da čita neke knjige kao da mu ništa i nije rečeno.... A očekivala sam bar neku reakciju.... Iskreno, rasplakala sam se posle toga....
Evo mene opet sa novim profilom, pošto sam od starog pozaboravljala sve, i e-mail, i šifru... Pošto mi je mlađi bata nenormalno spretan oko kompjutera, naročito za iščačkavanje stvari koje ja tražim, pišem i sakrivam, morala sam da radim sve da zataškam stvari od njega, a zapravo sam ih zataškala od sebe još više....Ali, c'est la vie, evo mene opet, i to u trenutku kada doživljavam sopstveni Stonewall Riots, kada polako izlazim u javnost, pošto sam manično počela da se out-ujem društvu, ili, kome se još nisam out-ovala, sa time otvoreno da pričam o trans temama... U međuvremenu, prilično sam se zbližila sa nekim članovima Gayten LGBT Trans Serbia, počela otvoreno da pričam sa njima o tome ko sam i kako se osećam...
Samo kad bih za ozbiljno mogla da se out-ujem porodici, to bi mi rešilo 99% problema... A do tada, ovde sam i ljubim vas sve....
[url=http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2492248#p2492248]NatashaMTF napisao:[/url]Evo mene opet sa novim profilom, pošto sam od starog pozaboravljala sve, i e-mail, i šifru... Pošto mi je mlađi bata nenormalno spretan oko kompjutera, naročito za iščačkavanje stvari koje ja tražim, pišem i sakrivam, morala sam da radim sve da zataškam stvari od njega, a zapravo sam ih zataškala od sebe još više....Ali, c'est la vie, evo mene opet, i to u trenutku kada doživljavam sopstveni Stonewall Riots, kada polako izlazim u javnost, pošto sam manično počela da se out-ujem društvu, ili, kome se još nisam out-ovala, sa time otvoreno da pričam o trans temama... U međuvremenu, prilično sam se zbližila sa nekim članovima Gayten LGBT Trans Serbia, počela otvoreno da pričam sa njima o tome ko sam i kako se osećam...
Samo kad bih za ozbiljno mogla da se out-ujem porodici, to bi mi rešilo 99% problema... A do tada, ovde sam i ljubim vas sve....
:mazi:

Mnogo cenim tvoju hrabrost i otvorenost i posle ovakvih stvari znaš i sama da može samo da bude bolje. :)
Hvala svima na podršci, drago mi je da me bar neko razume.... Juče sam, u toku prvog sastanka neke LGBT organizacije kome sam prisustvovala prvi put pred grupom ljudi iznela šta mi je na duši, govorila o svom identitetu i rodnom osećanju, i mogu reći da je moje vatreno krštenje odlično prošlo, bar što se mene tiče. Koristim ovu priliku da se zahvalim Kristijanu Ranđeloviću iz Trans Srbije na pozivu na taj event.... O mojoj transformaciji i svemu što se dešava oko mene, kao i zanimljivim reakcijama ljudi koje srećem... Naći ćete ovde, izveštavaću vas....
Korisnikov avatar
By Over the rainbow
Jako mi je drago zbog tebe i samo napred! :up:

Mozes ovde i da podelis sa nama iskustva/ukoliko imas neki savet i sl. tako da i druge osobe (ukoliko imaju isti ili slican problem) mogu da vide..

I pisi nam jos.. :mazi:
Evo ovako, pošto dugo nisam bila ovde, sada mogu da delujem kao da sam dobila napad logoreje, ali puno se izdešavalo pa ću imati svašta da napišem. Što se tiče saveta, nisam baš ozbiljno zagazila u transformaciju (uvek koristim tu reč, tranzicija mi je isuviše vezana za politiku...), da imam džilion (tetralion milijardi po mojoj drugarici Ani....) saveta za osobe kao što sam ja,štaviše, tek polako ulazim u proces. Ali ovo vam mogu reći:
1) Autovanje - ključna stvar kod trans osoba, za razliku od homoseksualnih, a ono što je kod T izdvaja u odnosu na LGB je činjenica da će trans osoba proći kroz mnoge promene da bi uskladila telo sa rodnim osećanjem i to se jasno vidi - dok homo i bi seksualne osobe mogu u krevet sa kime žele i to ne znači nikakav biološko estetski zahvat koji se vizuelno percipira. Nemojte žuriti sa autovanjem i nemojte po svaku cenu počinjati od porodice. Ja sam se tu prevarila, outovala se, pa rikvercirala, da bih sada stalno pričala o transseksualnosti u kući, i pripremala teren da se ponovo out-ujem kad moji budu dovoljno edukovani... A i da kupim sebi vreme da lagano završavam fax... Ako nemate na umu osobu kojoj ćete se prvo aut-ovati, kao što sam ja imala, (izabrala sam mog drugara Filipa, znajući da je bisex i da razume takve stvari...), za prvi pravi coming out izaberite neku marginalnu osobu iz svog okruženja, sa kojom se čujete jednom u 6 meseci da proverite kako vam ide (meni je takav bio 2. coming out...), i sa koliko samopouzdanja nastupate. Takođe je dobro za opipavanje reakcija ljudi. Od 6 outovanja, samo jedno prijateljstvo mi se neće nastaviti, mojoj drugarici Neveni želim sve najbolje i žao mi je što nećemo ostati drugarice.... Dakle, vagajte sa autovanjem i rečima u toj prilici, to kaže moje iskustvo.
2)Javite se LGBT sos centru i/ili nekoj organizaciji. Ja sam od trenutka konačne odluke, nešto pre mog prvog posta ovde, u kontaktu sa Gayten Centrom - Trans Srbija. Osim Kristijana Ranđelovića, tamo sam srela još neke sjajne ljude, uspostavila kontakte i dobila prvu pravu podršku. Opet, osim podrške, dobila sam još nešto jako važno - ogromnu injekciju samopouzdanja i potvrdu svog identiteta. To neopisivo mnogo znači, ma kako trivijelno i ofucano ovako u priči zvučalo. LGBT Sos planiram da zovnem ovih dana, po savetu jedne moje intersex prijatelja/ice...
3)Najuža familija se uvek u jednom trenutku, sa oproštenjem, popišmani ili pak zainteresuje za vas, ma koliko vas otkačili u vreme coming out-a, ili transformacije, navodi jedna moja trans poznanica koja doduše nije iz Srbije, već je znam sa neta, pa možda mentalitet nije isti, ali problem koji nas stigmatizuje, jeste. Ona zna bar 10 takvih slučajeva.
Toliko u ovom postu od mene, nadam se da vas nisam udavila, stvarno dugo nisam bila i svašta sam iskusila, željna sam priče i drago mi je da me podržavate. Pisaću vam dalje kad sročim dosadašnje i kad god imam šta novo da kažem, a do tada vas ljubim....
Danas sam izvela nesto kao coming-out preddvojicom kolega sa faxa, koji su poceli u poslednje vreme intenyivno da mi dobacuju zajedljive komentare, a za naredne dane, tj. pre nove godine, planiram da se autujem i jednoj dobroj drugarici, na koju sam inace, iako mi je super prijateljica,ljubomorna jer, em izgleda slicno onome sto ja zelim,vitka, malo visa od mene sa bas divnom dugom smedjom kosom i tonama komada preslatke garderobice koju bih volela da imam, em je jos i rodila dete :beba: sto ja nikada necu moci :trans: :no: :placko: ...
Hi... Evo mene opet posle duzeg vremena..... I opet se svasta izdesavalo. Pre svega, jos jedan neuspeo pokusaj otvaranja porodici i razgovora o mom identitetu sa njima. Od tada je proslo nekoliko meseci - moja majka je slucajno pronasla neki reklamni materijal Trans Srbije u kuci, zbog cega je htela da me iz iste liferuje kao kufer, ali mi je par dana trebalo da je ubedim u pricu da sam taj materijal dobila kao inspiraciju za rad na Photoshop dizajnu automobila za poster trans srbije - slikom Volge u trans bojama sam nekako potkrepila svoju pricu, posto inace radim te photoshop dizajne.... Sta sve trans devojka ne mora da izlupeta za krov nad glavom, strasno.....Osim toga, postigla sam da me drustvo sa faxa mahom zove odabranim imenom, pod firmom da je to neko zezanje.... Naokolo sam nekolicini ljudi rekla da volontiram u organizaciji za manjinska prava i da sam rasporedjena u Trans Srbiju, pa odtud moja opsesija trans temama, posto za njih znam da su.... tipicni Balkanci. Inace sam krenula u shirenje mreze ljudi koji me podrzavaju, ne autovanjem starim poznanicima, vec upoznavanjem sa novim ljudima preko onih koji me vec podrzavaju. Tako sam se, izmedju ostalog uclanila u ateisticko udruzenje gde me od prvog trena svi znaju prosto kao - Natashu. Tamo sam dobila ogromnu podrsku, pobudila neverovatno interesovanje, a jedna reakcija cak beshe - Ima da te ozenim kad promenis pol.... Ipak, to ce tom tipu ostati samo na ponudi, nista vise.... A drugarica koja me spojila sa tom grupom i ja - nas dve imamo redovne seanse u toku kojih me ona pusta da nosim njenu odecu i uci me da se sminkam, doterujem i ponasam kao zensko.... Nadam se da nikog nisam smorila, pishem post poshto sam vec pocela da dobijam poruke u fazonu "gde si, nema te dugo, sta radis, zaintrigirala si me i nestala i tako to".... Autorima tih poruka hvala za interesovanje i podrsku, cmok od Natashice.....
Korisnikov avatar
By Dark Walker
Svaka čast na hrabrosti, drago mi je zbog tebe. :up:
I ne, nisi smorila, super je čitati te, deluješ kao dosta zanimljiva i inteligentna osoba.
By NatashaMTF
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2542873#p2542873]Dark Walker napisao:[/url]Svaka čast na hrabrosti, drago mi je zbog tebe. :up:
I ne, nisi smorila, super je čitati te, deluješ kao dosta zanimljiva i inteligentna osoba.
Zahvaljujem na komplimentu, nadam se da cemo se jednom i upoznati, i da ces taj utisak ocuvati kad me budes upoznao uzivo. Drago mi je da pratis moje postove i zbog takvih kao ti pokusavam ucek da budem dovoljno hrabra da nastavim i da prebrodim sve nedace.Nadam se oslobadjanju od matorih sto skorije, a to ce se desiti cim ispliva na povrsinu da ne mogu da mi finansiraju studiranje, bez obzira na lazna obecanja..... Pozz od Naxi....
Korisnikov avatar
By Dark Walker
^
Naravno, biće prilike.
Sve u svemu, sve najbolje i da nam se što pre pohvališ kako si uspela da realizuješ sve ciljeve i planove koje imaš. Good luck.
Korisnikov avatar
By Tungi
Puna podrška! :trans:

Keep up the good work.
Korisnikov avatar
By Blady
Isto puna podrska. :up:
Nego ne kontam zasto se ne javljaju transrodne osobe na ovu temu, ako treba jos koji savet da se da...
Zahvaljujem na podršci i lepim željama, nadam se da ću vas sve koji me podržavate upoznati uskoro. Mislim, In Vivo.....
@Blady Ni meni stvarno nije jasno zašto ovde nema trans osoba, i žao mi je zbog toga jer sam želela da se upoznam sa sebi sličnim ljudima i čujem koju priču od nekog ko je ovo već prošao. Ali za sada ništa, tužna je sudbina trans devojaka.... :( :( :( :(

Inače, i van ovog foruma počinjem da širim mrežu podrške, večeras sam bila na jednom sastanku gde me svi od starta otvoreno prihvataju. Prosto ne verujem da sam srela 20ak normalnih ljudi u istom trenutku.... Polako pripremam odstupnicu od matorih za zlu netrebalo. Malo je ostalo do kulminacije izmedju nas, bar mi se cini...Pozz svima,kissić od Nataše.... :cheer: :cheer: :cheer: :trans: :trans: :trans: :trans: :trans: :trans: :trans: :trans: :trans: :trans: :trans: :trans:
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!