Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Forum za pripadnike manje vidljivih delova populacije.
Transrodno, Interseksualno, Aseksualno, Queer, ...

Moderatori: Hys., Moderators

Korisnikov avatar
By Dina
Odgovorna sam. Ne bavim se bas mnogo time sta ce biti sa svetom neke tamo godine jer na to nesto ne mogu da uticem. Pa razmisljala ne razmisljala bice isto. Te buduce generacije morace da se snalaze u uslovima kojece imati.l Onoliko koliko mogu cinim da svet bude bolje mesto... Kada bi svako posao od sebe i cinio tako verovatno bi i bio...
Korisnikov avatar
By svejedno
Manje nego sto bi trebalo.

Sto je, opet, vise od vecine.
Korisnikov avatar
By Andre87
Sledece pitanje..

1.Kakav je uticaj medijske simulacije na omladinu?
Da li gubimo osecaj za realnost?
Dogadjaji su vestacki montirani, dok je ranije zivot bio inspiracija za filmove danas filmovi oblikuju zivot. Dobijamo raj na zemlji koji je iluzija, i dovodi do razocarenja u stvarni zivot. Igrice u kojima mozemo da gradimo,kupujemo koliko zelimo...forumi na kojima ne nosimo teret svog identiteta...filmovi koji nas opijaju(velike ljubavi i podvizi...)
Sta mislite o tome?
Korisnikov avatar
By Dina
Za mene to ne vazi. Igrice ne igram, knjige vise citam nego sto gledam filmove. Ljude sa foruma uglavnom poznajem pa pisem ono sto govorim i u stvarnosti. Mada dok citam neku knjigu ili gledam film unesem se i identifikujem sa junacima ali mislim da su ljudi tako i u proslosti cinili.

Ono sto je meni bilo zanimljivo je da sam skoro na jednom seminaru gledala film o tome kako su homoseksualne osobe prikazivane od nastanka filma pa do danas. I sad u proslosti je to bilo tako umotano i prikazano da ne znas o cemu se radi. Kako sam se ja iznenadila kad se pojavio film "Rebecca" koji sam ja kao mladja obozavala i gledala ga vise puta. Medjutim nijednog trenutka do gledanja tog filma nisam pomislila da postoji lezbejska ljubav Mrs Denvers prema Rebecci. A nisam pomislila zato sto u to vreme nisam imala kontakta sa gay svetom, o tome se nije govorilo, pa se i u filmu nije govorilo, nigde nije spomenuto u recima, niti otvoreno. Tako da danasnji filmovi mislim da imaju vise pozitivan uticaj jer se o mnogo cemu otvoreno govori i iako osoba ne cuje i ne vidi nesto u svojoj okolini moze da vidi na filmskom platnu. Isto Internet, ja mislim to sam vec pisala da bih poludela da ga nisam pocela koristiti. Svi ljudi koje sam susretala u zivotu imaju ogranicena vidjenja, svi misle isto ili slicno. Nema puno razgovora o nekom drugacijem misljenju. I neke moje prijateljice koje ne koriste internet su od zanimljivih licnosti postale sasvim konvencionalne. Kada nemas sa kim da razgovaras o nekim temama onda vremenom zaboravis i da si zeleo-la da razgovaras... :( Tako da ja mislim da iako mozda ima negativnog, uticaj je prvenstveno pozitivan.
Korisnikov avatar
By Hys.
Originally posted by Morgan Le Faye
Originally posted by Andre87
Da li ste nekada stekli utisak da ne volite konkretnu osobu vec svoju sliku o njoj?
Ne. Morgan osobe oko sebe shvata kao bica, a ne kao nastavke svoga ega.
ja imam utisak da kada se Morgan pojavi, ostala bica su u senci velicine njegovog ega :namig2:
svako projektuje deo sebe na druge, normalno...
mada-
ja obozavam da osobu u koju sam zaljubljena ispitujem, upoznajem, uvek insistiram da bude "svoja" i da pored mene bude ono sto jeste...volim da se zaljubljujem u pravi lik i delo, onda ima i najvise nade da ce trajati...
Korisnikov avatar
By Hys.
Sledece pitanje..

Dogadjaji su vestacki montirani, dok je ranije zivot bio inspiracija za filmove danas filmovi oblikuju zivot. Dobijamo raj na zemlji koji je iluzija, i dovodi do razocarenja u stvarni zivot. Igrice u kojima mozemo da gradimo,kupujemo koliko zelimo...forumi na kojima ne nosimo teret svog identiteta...filmovi koji nas opijaju(velike ljubavi i podvizi...)
Sta mislite o tome?
meni to ne donosi razocarenje u "stvarni" zivot jer je to sve moj zivot, i medij samo obogacuje moj jedan zivot koji je uvek stvaran.
nisam labilna osoba pa da igrice gde mogu da mastam i kupujem /mada retko igram igrice al ajde/ me razocaraju pa eto ja se bedacim sto to nemam ili bezim u taj "svet"-zasto bih, imam sebe svuda, sama sam sebi zanimljiva da mi je dovoljno i kroz prozor samo da gledam pa da mi bude lepo, moji identiteti na forumima nisu identiteti vec jedan identitet koji sam jedna ja van tih foruma, tako da identiet ne shvatam kao teret, cak kao nesto izuzetno simpaticno, uglavnom povrsno-filmovi me ne opijaju, filmovi me opustaju, eventualno nesto nauce ili me estetski zadovolje; sto se tice velikih ljubavi ili podviga sa filmova, umetnost imitira stvarnost, velike ljubavi sam dozivela, bas kao iz filmova, a znam i par podviga, onako filmskih iz svog okruzenja-ne vidim sta je tu opijajuce sem ako je neko labilan pa se istripuje da moze da uradi nesto sto je realno pragmaticki i situaciono nemoguce....mada ljudi mogu da pomeraju planine ako zele...ali zato sto su to videli u filmu??
nisam ja iz tog filma :namig2:
Korisnikov avatar
By Dina
Originally posted by devokICA
...
mada-
ja obozavam da osobu u koju sam zaljubljena ispitujem, upoznajem, uvek insistiram da bude "svoja" i da pored mene bude ono sto jeste...volim da se zaljubljujem u pravi lik i delo, onda ima i najvise nade da ce trajati...
:up:

Isto :)
Korisnikov avatar
By svejedno
Sledece pitanje..

Dogadjaji su vestacki montirani

WEE DON'T NEED NO..TELEVISION..

WE DON'T NEED NO MIND CONTROL..

HEY..PRODUCER'S..LEAVE THEM KID'S ALONE..

Mislim da ovo ilustruje moj stav.
Korisnikov avatar
By Morgan Le Faye
Ne. Morgan osobe oko sebe shvata kao bica, a ne kao nastavke svoga ega.
ja imam utisak da kada se Morgan pojavi, ostala bica su u senci velicine njegovog ega :namig2:
Morganov EGO nije neshto shto bi na bilo koji nachin moglo da povredi osecanja drugih.
Tako da nema nikakve SENKE.
Dogadjaji su vestacki montirani
Platon je izneo jednu alegoriju o ljudskom drushtvu pre vishe od 2000godina...

LJUDi su zatvorenici u pecini chiji su udovi u okovima i glava im je okovana ispred sebe vide senke, koje su od ljudi koje nose razlichite zivotinje i biljke...zatvorenici su pocheli da se takmiche u prepoznavanju oblika, sa druge strane iza njih je vatra..tako da kada bi se neki zatvorenik oslobodio i okrenuo on bi nakratko oslepeo od vatre i ne bi mogao kao ostali da razaznaje senke koju bacaju oblici...i zbog toga bi izazvao mrznju i bes ostalih zatvorenika jer nije u mogucnosti da prati igru...
Kada bi nashao izlaz van pecine Sunce bi ga zaslepelo i jedino bi mogao da vidi najtamnije oblike, tek sa vremenom sve svetlije i svetlije. Taj zatvorenik koji je doziveo prosvetljenje kada bi se vratio u pecinu da oslobodi ostale zarobljenike, postao bi jedan od onih koji se shetaju stazom i chiju senku zatvorenici vide on nije u stanju da razazna oblike senki i zbog toga je izvrnut ruglu...
Korisnikov avatar
By svejedno
@ Morgan

Klifot, prijatelju.. jedino svetlost nikada ne moze upoznati senku.. dodirnuti je.

Moze samo da je stvara.

Zbog toga je svetlost zauvek obuzeta senkom, dok senka nikada nece shvatiti svetlost.

I nikada nece shvatiti da potice od Nje.
Korisnikov avatar
By Morgan Le Faye
Istinsko ja, Alister kada je upotrebio metaforu da su svi ljudi zvezde...
Mislio je na nashe istinsko ja koje je okruzeno ne samo materijom vec i egom.
Ego je vrsta provodnika koja je potrebna, chuj Morgana "potrebna" koja je tu da nam omoguci interakciju sa materijalnim svetom tj. tamom.

I tu dolazi velika bozanska ironija: svetlo je uvek u tami dok je tama uvek u svetlu.
Nije ni chudo shto neki istochnjaci dane provode gledajuci u crnu tachku na beloj povrshini...
Korisnikov avatar
By E.c.h.o...
svetlo je uvek na kraju tunela;)
Sledece pitanje..
Klinci koji ne idu u skolu, odrasli koji ne idu na posao.. jer ne mogu da prestanu sa igricom. A sada imas i mogucnost da se ne mrdnes iz kuce po mesec dana, sve narucujes preko neta, pa tv-shopa, porukas se sa prijateljima pa ni ljude ne vidis...
To mi lici na dobrovoljni zatvor. Ali sve sto je dobrovoljno je stvar izbora.
Korisnikov avatar
By svejedno

I tu dolazi velika bozanska ironija: svetlo je uvek u tami dok je tama uvek u svetlu.
Kao i uvek.. Jin & Jang ;)

Kao sto u mracnim dubinama okeana ribe, i razna bica koja su rodjena u vecnoj tami - svetle, tako i mrak kosmosa zahteva svetlost u obliku Zvezda.

Jedno bez drugog ne postoji.

Jedno Zahteva Drugo.

Trik je u triku.

''U mom srcu je bila iskrenost, u njegovom prevara''

Ma...dosta off-a

;)
Korisnikov avatar
By svejedno
Ali svetlost ne moze dodirnuti senku, dok se ne pretvori u nju.
Korisnikov avatar
By Hys.
Originally posted by svejedno
:up:
Korisnikov avatar
By Andre87
Originally posted by Dina
Kada nemas sa kim da razgovaras o nekim temama onda vremenom zaboravis i da si zeleo-la da razgovaras... :(
Upravo tako.Nema odgovora sa druge strane.Toliko puta sam bio u slicnoj situaciji. Onda ili otvorim temu na forumu ili popricam sa Markom(dodje mi nesto izmedju izmisljenog prijatelja i savesti)

imam sebe svuda, sama sam sebi zanimljiva
isto:) cak mi to ponekad predstavlja problem,zatvorim se u sebe,izgubim motivaciju da upoznajem ljude sto je loshe(znam da mi u sustini nedostaju:( ) da li je to mehanizam samoodbrane(da ne bih patio zbog eventualnog razocarenja u nesto sto ne zavisi od mene) ili pre mehanizam samodestrukcije(unistavas sebe izolovanoscu)..to ne znam...

tako da identiet ne shvatam kao teret, cak kao nesto izuzetno simpaticno
Slazem se da treba biti svoj,kolika god da je cena.Ja cenim ljude sa stavom makar se ne slagao sa njima...ali ne one koji izdaju sebe zarad uklapanja,koristi...
Originally posted by E.c.h.o...
svetlo je uvek na kraju tunela;)
Ma da,ali ne vodi svaka svetlost ka izlazu:nesiguran: Tu se uvek setim zunzare koja ulece u luster lol
Jedno Zahteva Drugo.
Da,jedno bez drugog ne moze da se definise.
Hm.. a zar senka nije odsustvo svetlosti? :nesiguran: (zasto mi je ovo omiljeni smajli?)Ne vidim kako moze da se pretvori u nju. Fizika mi nije jaca strana( :blush: da stidim se..o prirodi svetlosti ucim iz poglavlja o fotosintezi :kesa: ..bios i hemish bolje guram ) ali mislim da tu energija svetlosti prelazi na telo koje se zagreva(crno apsorbuje sve talasne duzine pa se najvise zagreva)..ako jos udjemo u kvantnu fiziku Komptonov i fotoelektricni efekat...tj. raspodelu energije...promenu frekvencije i pravca izlaznog fotona postaje komplikovano...ok,ispravi me,mozda sam se zapetljao :nesiguran:

eto mala zanimljivost:
Da.. i vidljiva svetlost se odnosi na ljudsko oko jer pcele npr. mogu da vide u ultraljubicastom delu spektra pa njima jednostavan zuti cvet izgleda sasvim drugacije...
Korisnikov avatar
By Andre87
1. O seksualnosti jezika...
Pri tome ne mislim na erotsku literaturu.
Da li jezik moze da seksualizuje,zavodi metaforicnoscu?Tako naidjete na neku misao koja vas okupira,pa razmisljate danima,pitate se,analizirate,...

2.O komunikaciji i prijateljstvu..
Koliko je komunikacija bitna i koliko se ulazete u razgovor sa prijateljem?Simptomi savremene bolesti komunikacije su sto ljudi pricaju ali retko jedni druge i slusaju..ostajemo bez odgovora.Kod mene jedan od kriterijuma prijateljstva je sposobnost empatije druge strane i odgovor. Ne trazim podrsku vec razumevanje i savet.

3. O muzevnosti..
Sta je muzevnost?Odakle potice i na koji nacin se ispoljava? Da li je u pitanju iskljucivo socijalna konstrukcija tj ponasanje ocekivano za muski rod(govor tela,recnik,..)pretezno „musko“ zanimanje i interesovanja.. Pitanje za ftm osobe:Da li su vam drugi cesto govorili da je trebalo da budete musko ili je taj osecaj potekao iz vas,tj sami ste dosli do zakljucka?Npr. u mom slucaju osecaj je potekao iz mene najvecim delom. Niti se ponasam stereotipno muski,ali sam negativno reagovao na zenske odlike svog tela. U jednoj anketi koju je obavio Jamison Green (da ;) ) interesantno je da su svi genetski muskarci i samo 3 od 12 ftm-ova odgovorili da je taj osecaj potekao iz njih dok je kod cak 9 ftm-ova taj osecaj dosao spolja,drugi su prvi primetili i rekli. Slicno pitanje:Sta je zenstvenost i kako se ispoljava? Za mtf: Da li je potekla iz vas ili su vam drugi cesto govorili da je trebalo da budete zena?
Korisnikov avatar
By Dina
1. Ja stalno razmisljam o nekim recima, mislima, analiziram i sl. Ali to nema veze sa seksualnoscu. Sto se misli koje imaju veze sa tim tice, one me dodirnu na nekom drugom nivou, kao neko prepoznavanje necega sto osecam.

2. Meni je komunikacija jako bitna. Sve zavisi od mog stanja, nekad imam osecaj da me ljudi dobro razumeju, da sjajno komuniciramo. Nekad da me niko ne shvata, ne razume i ne podrzava. Verovatno je istina negde izmedju ali ja mislim da je ipak bliza ovoj drugoj krajnosti i da me ljudi oko mene bas ne shvataju najbolje. Mislim pricam ja, cuju oni, ali opet se ne razumemo, bar ne sasvim.

3. Mene su zvali muskarcem drugi ljudi, obicno oni koji me duze poznaju. Neki drugi ljudi me ne dozivljavaju tako, nego iskljucivo kao zenu sto govori da ljudi imaju razlicite pojmove sta im je muskarac a sta zena i zasto bi nekog tako nazvali, kao i razlicit dozivljaj drugih ljudi (koji verovatno zavisi od njih samih). Ono sto mi je zanimljivo je da su me muskarcem nazivali muskarci, ne secam se nijedne zene da me je tako dozivljavala. Takodje recimo u jednom drustvu gde je preovladavalo takvo misljenje bilo je devojaka sa izgledom slicnijim muskom, ponasanjem koje kopira musko, sa interesovanjima uobicajenijim za muskarce, a opet njih niko nije smatrao muskarcima nego mene. Sto se mene tice ja sebe ne dozivljavam kao muskarca, mada se ne dozivljavam doduse ni kao zena... Queer osoba kako me zove neko blizak je mozda i najpribliznije mom dozivljaju sebe.
Korisnikov avatar
By E.c.h.o...
1. Mene reci najvise i doticu. Uz mnogo stosta drugog, naravno.
Ali bez reci, shvatanja i razmene misljenja, nista od sensualnog... Jos ako je ono receno smisleno, jos bolje iznenadjujuce, oooo pa onda mogu danima da disem cist vazduh! Sto me dovodi do No 2:
2. Nekako sam to izgubila sa bliskim mi ljudima; zato evo me ovde. Nije mi potrebno razumevanje i savet, imam sebe;) ali mi nekad zaista zafali, oh, pa, nazvacu to cistim filozofiranjem sa prijateljima, koji, cini mi se, uopste nemaju vise potrebu da slusaju jedni druge i onda se sve nekako zavrsi kao raport: ''sta smo ovih dana radili, koliko smo se obogatili, gde smo bili vidjeni...''
3. hm, muzevnost u jezickom smislu znaci seljak, muskarac, muskarcina, grub covek; zenstvenost je dakle, suprotno. Svi imamo i jednu i drugu stranu. Zena sam a opet sam imala komentare tipa: ma, ti imas visak muskih hormona. A nisam dlakava;) Negde u sredini je, po meni, dobar recept.
Korisnikov avatar
By svejedno
Jedno Zahteva Drugo.
Da,jedno bez drugog ne moze da se definise.
Hm.. a zar senka nije odsustvo svetlosti? :nesiguran: (zasto mi je ovo omiljeni smajli?)Ne vidim kako moze da se pretvori u nju. Fizika mi nije jaca strana( :blush: da stidim se..o prirodi svetlosti ucim iz poglavlja o fotosintezi :kesa: ..bios i hemish bolje guram ) ali mislim da tu energija svetlosti prelazi na telo koje se zagreva(crno apsorbuje sve talasne duzine pa se najvise zagreva)..ako jos udjemo u kvantnu fiziku Komptonov i fotoelektricni efekat...tj. raspodelu energije...promenu frekvencije i pravca izlaznog fotona postaje komplikovano...ok,ispravi me,mozda sam se zapetljao :nesiguran:

eto mala zanimljivost:
Da.. i vidljiva svetlost se odnosi na ljudsko oko jer pcele npr. mogu da vide u ultraljubicastom delu spektra pa njima jednostavan zuti cvet izgleda sasvim drugacije...
Senka, za razliku od tame, ne moze postojati bez svetlosti.

Druga je stvar sto sama tama zahteva svetlost.

I obratno.

Pretvaranje svetlosti u senku, tamu bi se na fizickom nivou moglo objasniti npr crnom rupom, implozijom zvezde.

Ali u sustini sam pricao metaforicki, i to o Palom andjelu. Zayebi, drugim recima.
Korisnikov avatar
By svejedno
1. O seksualnosti jezika...
Pri tome ne mislim na erotsku literaturu.
Da li jezik moze da seksualizuje,zavodi metaforicnoscu?
Da. Preterano.

Samo da ne bude banalan.
2.O komunikaciji i prijateljstvu..
Koliko je komunikacija bitna i koliko se ulazete u razgovor sa prijateljem?Simptomi savremene bolesti komunikacije su sto ljudi pricaju ali retko jedni druge i slusaju..ostajemo bez odgovora.Kod mene jedan od kriterijuma prijateljstva je sposobnost empatije druge strane i odgovor. Ne trazim podrsku vec razumevanje i savet.
Razumevanje jeste podrska. Trazis podrsku.

...

LM, Komunikacija sa drugim ljudima je licni kriterijum okoline i sebe, izmedju ostalog.

Dakle, kul je ako neko ne zeli druge ljude, ali ako zeli ljude oko sebe, mora da se nauci komunikaciji.

Mislim, ovo je dublja tema.

Komunikacija se precesto svede na manipulaciju, iz suste gluposti sagovornika.

A opet, postoje i ljudi sa kojima se konektujemo.

I to treba ceniti.

Ne mogu sada, jbg..

3. O muzevnosti..
Sta je muzevnost?Odakle potice i na koji nacin se ispoljava? Da li je u pitanju iskljucivo socijalna konstrukcija tj ponasanje ocekivano za muski rod(govor tela,recnik,..)pretezno „musko“ zanimanje i interesovanja.. Pitanje za ftm osobe:Da li su vam drugi cesto govorili da je trebalo da budete musko ili je taj osecaj potekao iz vas,tj sami ste dosli do zakljucka?Npr. u mom slucaju osecaj je potekao iz mene najvecim delom. Niti se ponasam stereotipno muski,ali sam negativno reagovao na zenske odlike svog tela. U jednoj anketi koju je obavio Jamison Green (da ;) ) interesantno je da su svi genetski muskarci i samo 3 od 12 ftm-ova odgovorili da je taj osecaj potekao iz njih dok je kod cak 9 ftm-ova taj osecaj dosao spolja,drugi su prvi primetili i rekli. Slicno pitanje:Sta je zenstvenost i kako se ispoljava? Za mtf: Da li je potekla iz vas ili su vam drugi cesto govorili da je trebalo da budete zena?
Ma, testosteron.

Nista vise.
Korisnikov avatar
By venom
Somehow it's always about the hormones ;)
Korisnikov avatar
By Andre87
Da li su na nasim prostorima povoljni uslovi za uspesno delovanje sekti?

Poceo sam da citam fenomenalnu knjigu :love: :cita: "Verske sekte-prirucnik za samoodbranu" Zorana D. Lukovica. Autor je inace kapetan kriminalisticke policije MUP-a :murkan: . Knjigu takodje podrzavaju i neuropsihijatar i protonamesnik Pravoslavne misionarske skole.
Izvukao sam skracenu verziju procitanog dela.

Preduslovi uspeha sektaskog delovanja

1. Verska neobrazovanost
"Gradjanin sveta postaje se visokim obrazovanjem,obavestenoscu ili vestinom kao nadgradnjama svojih korena i osnovnog obrazovanja a ne negiranjem svoje bastine ili odricanjem od nje. Kako stoji u jednoj od knjiga dr Ostoje Krstica:Onaj ko ne zna odakle dolazi,ne zna ni kuda ide" :deda:

"Ovako imamo omladinu koja nesumnjivo pokazuje svoje duhovne potrebe, ali koja, buduci nedovoljno upucena, podleze prvoj verskoj grupi na koju naleti,tj ucenju koje joj ona ponudi"

2.Kriza porodice

"Mnogi su uzroci koji su doveli do krize porodice u nas. U 2-3 generacije desio nam se prelazak od patrijarhalne do potrosacke porodice sa izmenjenim ulogama,enormnim uticajem medija,...Pojava kriminala i narkotika,ratno okruzenje,jesu finale svega.Mladi traze utociste,razumevanje,afirmaciju,odgovore,a tek posle izgradjivanja kriterijuma pronalaze i biraju drustvo.Modeli vaspitanja nasih dedova,oceva,nas i nase dece potpuno su razliciti"

3.Trazenje pripadnosti

"Zbog razbijanja tradicionalnog nacina zivota ljudi uopste,ne samo mladi, imaju osecaj usamljenosti i otudjenosti,pocev od porodice preko skole do drustva u celini. Trka za materijalnim blagostanjem i uspesnost u njoj uglavnom je danas mera drustvene afirmacije,ne ulazeci u nacine sticanja blagostanja. Tako su odredjeni pojedinci dosli do tog cilja,ali su mnoge opustosene duse i isfrustrirane licnosti ostale u sivilu proseka. Sekte tom "malom coveku" nude upravo ljudsku toplinu,paznju,podrsku,zastitu i osecaj posebnosti..i pripadnosti"

4. Trazenje odgovora

"Mnogi danas ne mogu da se snadju u medijskoj poplavi. Sekte,po pravilu, daju kratke i jasne odgovore na pitanja svojih sledbenika i nude svoja vidjenja coveka,covecanstva,istorije,kosmosa"

5. Trazenje identiteta

"U vremenu smo kada iz jednog sistema vrednosti,komunisticko-kosmopolitskog, ulazimo u ekumensko-univerzalisticki kosmopolitizam. Sekte kritikuju i komunisticki ateizam i navodno gresno i mnogobozacko pravoslavlje zbog postovanja svetaca.
(Po sektama) Vreme je htelo da bas mi prvi u lozi saznamo celu istinu i da se oslobodimo zabluda proslosti. a da se tako bez ikakvog osecaja krivice odreknemo porodice,te celim svojim bicem posvetimo sekti koja nas,kao odabrane,vodi ka spasenju.Sve ovo tim pre jer ta sekta postoji u svim delovima sveta i broji preko deset mliona vernika.Tako da mi u trenutku gubimo drzavu,naciju,pradedovsku veru,porodicu,ali imamo sektu"

6. Potreba da se bude "nesto posebno"

Ljudi osecaju potrebu da pobegnu iz anonimnosti,da izgrade identitet i imidz,da steknu osecaj da su nesto posebno a ne samo broj u masi. Cini se da bas sekte nude odredjenu brigu za pojedinca. Sekte pruzaju svojim clanovima uverenja da su bas oni,ali samo ako budu revnosni i dosledni, jedini koji ce biti spaseni posto pripadaju jednoj elitnoj zajednici :superheroj:

Mehanizmi delovanja unutar sekti

"Programe aktivnosti za sekte obicno izgradjuje tim ljudi velikih specijalistickih zvanja. Tim je podeljen na vise grupa od kojih je najbrojnija ona ciji je zadatak da proceni ko bi mogao biti novi clan :spijun: . Ova grupa takodje distribuira letke,brosure,casopise,knjige. Ukoliko novajlija pokaze interesovanje odmah ga daju grupi za prvi kontakt. Laskanjem mu vezuju paznju i nude resenje svih problema. Novajlija tako pocinje da dolazi na okupljanja clanova sekte.Primaju ga sa paznjom i ljubavlju. Clanovi sekte zajedno se mole bogu,meditiraju,pevaju,plesu,proslavljaju rodjendane. Dakle,na delu je specifican model vezivanja za grupu-sektu-ciji rezultat treba da bude osecaj prijatnosti i zadovoljstva kod novajlija,osecaj da negde pripada,da ima nekog ko o njemu brine. Kroz takvu srecu novom clanu neosetno se usadjuje novi kvalitet,a to je osecaj izabranosti,elitizma i nadmocnosti u odnosu na ostale. On je "novo bice na putu ka potpunoj sreci" za razliku od "neprosvetljenih masa". To je i pocetna tacka u procesu izolacije novog clana od njegovog drustva,prijatelja i porodice.On je sada stalno uz nekog iz sekte. Lagano se zatim novom clanu provlaci kroz glavu da je potrebno da promeni stil zivljenja. Insistira se na raskidu sa nacionalnom tradicijom jer je on(novi clan) nesto posebno i ne treba da se opterecuje prevazidjenim stvarima. U pogodnom momentu se od novog clana zahteva da javno ispovedi grehove iz svog dotadasnjeg zivota,sto vodi razvijanju grupne svesti i takozvanog MI-osecanja:redaljka:,zasnovanog na poznavanju intimnih zivota clanova sekte. Javno iznesene ispovesti koriste se nazalost kao sredstvo ucene ako bi,recimo,novi clan hteo da napusti sektu.
Instrukcije "duhovnika"
1.Instrukcija "ne daj na sebe"..omogucava odvajanje od porodice i najblizih koji postaju agresori na licnost novopecenog kandidata...time je olaksano preoblikovanje licnosti. "Oni te ne razumeju i sputavaju.Ja cu ti reci sta bi mogao postici".
2.Instrukcija "ja te jedini razumem"..rezultira rusenjem ustaljenih moralnih normi i stvaranjem nesigurnosti kao i fascinacijom uciteljem i prihvatanjem novih normi.
3.Instrukcija"ucini nesto za sebe"..ucitelj navodi kandidata da pocne da "radi na sebi" (sport,setnja itd..uz to dolaze i preporuke duhovne prirode,sta kandidat treba da cita itd.) Cilj je da se kandidat odvrati od redovnih aktivnosti koje ima u porodici i da se kod njega izbrise osecaj obaveze prema okolini a razvije odgovornost prema ucitelju.
4.Instrukcija "to je samo tvoje"..tj "nemoj nikome objasnjavati sta radis, oni to ionako ne bi razumeli,ni do sada te nisu razumeli.Ne diskutuj sa nizim bicima o tvom putu prosvetljenja".
5.Instrukcija"konzumiraj samo ono sto ti ja predlozim"Na ovaj nacin uspostavlja se samo-zastita programa obrade kandidata.Instrukcija se odnosi na literaturu,obrede,razmisljanje. U ovom stadijumu kandidat ostaje skoro potpuno bez svoga "Ja" mada se ponasa naizgled normalno,ne upusta se javno u diskusije jer nije dovoljno spreman(obradjen) da siri "znanje".
6."Protumacicu ti konzumirano" Ono sto zrtva nije dobro shvatila,ucitelj tumaci u cilju jacanja programa.
7. Instrukcija "vidi kako ti je sad dobro" Novopridosli clan sekte se stvarno oseca dobro jer je dospeo u stanje "no brain-no pain"(nema mozga-nema bola/brige). . :praznoglavi:
8.Instrukcija "nije sve tako kako ti na prvi pogled izgleda"Okolina je pocela da primecuje promene i reaguje razlicito-neki put mirno,neki put burno.Tako ova instrukcija upucuje kandidata da se uzdrzava od bilo kakve reakcije i da u sebi zadrzi mir.
9.Instrukcija"ti si iznad toga"Povezana sa prethodnom.Ona daje signal ucitelju da treba da ubrza ritam i zaokupi kandidata.
10.Instrukcija"zasto to ne zavrsis"Kandidat nikad nije dovoljno dobar i revnostan.Uvek ponesto nedostaje i dok je god u sekti borice se ali nikad nece uspevati da sve zavrsi kako treba.Kako se on vise trudi,podizu se i kriterijumi.Medjutim obrada je dosla do kraja i kandidat "iako nije bas sve sjajno" moze da bude zvanicno primljen u sektu "krstenjem" ili inicijacijom.Program duhovnog vodje postaje iskljucivi gospodar licnosti novog clana. Emocije i volja su izbrisani.Vodja je tu jer se novi clan obraca ucitelju za savet :maji: kad god nije siguran da li je neki njegov postupak u skladu sa programom ili nije.
U ovoj fazi stupa na delo ostvarenje interesa vodje sekte,novi clan mu pokorno sluzi:
deli letke,brine o povecanju clanstva
skuplja materijalna bogatstva(prodajom predmeta,sakupljanjem dobrovoljnih priloga).Uvek se daje vise zadataka nego sto clan moze da izvrsi sto kod njega stvara osecaj krivice i kompleks nesposobnog misionara sto ce rasplamsati njegovu buducu poslusnost i odanost. Stariji clanovi kontrolisu ponasanje mladjih.Kad pripadnik izrazi zelju da napusti sektu,javlja se borba sa sobom i sa nesnosnim osecajem krivice.Obuzima ga osecaj da je izdao vodju,istinu,boga. Tada biva izlozen verbalnim a negde i fizickim napadima.Prete mu,ponizavaju ga a istovremeno mu obecavaju da ce mu sve biti oprosteno ako se vrati. Neretko clana sekte sav taj kosmar dovodi do neuroza,razlicitih oblika psihopatoloskog reagovanja,pa i teskih oblika dusevnih oboljenja koja katkad dovode i do akata autoagresije,bilo samoranjavanja ili samoubistava"

Tema je otvorena za komentare :nerd:

Hvala na strpljenju :sesir: :)
Korisnikov avatar
By Dina
Andre87,
nedostajao mi je ovaj chit chat topic... drago mi je da si ga opet pokrenuo :klap: Javicu se kasnije da komentarisem ovu temu a nadam se da ce biti i novih :)
Korisnikov avatar
By Dina
Skoro sam gledala u jednoj emisiji bas Zorana Lukovica i tu je on pricao o tome da kod nas ne postoje adekvatni zakonski propisi. Sa te strane mislim da postoji veca mogucnost delovanja sekti. On je pricao da u inostranstvu kad se registruje recimo neka verska zajednica ona mora da ima neki statut ili vec nesto slicno i ono sto tu pise ona mora da ispunjava. Ukoliko se dogodi da se desavaju neke manipulacije i da nije ispunjeno ono sto je napisano kazne su velike. Tako da se i oni medjusobno prijavljuju jer im nije u interesu da zakon bude jos stroziji. Tako da postoji neki red. To kod nas ne postoji pa onda postoji mogucnost obmane - da se jedno prica dok se covek ne privuce a drugo kad tu udje.

Sa druge strane ja mislim da kod nas postoji jedan paranoicni strah od svega drugacijeg, te pod sektu potpadne i ono cemu je tu mesto i cemu nije. U istoj emisiji bio je gost jedan profesor medicinskog fakulteta koji astrologiju proglasi za sektu (???!!!!?) Kao vrhunac sektastva doneo je clanak u kome se govori o detetu Ovnu, pa detetu Biku itd... i onda zamislite roditelj kupi te novine i vidi kakvo mu je dete samo sto je rodjeno u tom znaku i tako ga usmerava... Pa mislim stvarno... :lol: Najbolje da se roditelj resi novina, tv-a, a i izlazaka - mogao bi svasta da cuje, zabraniti astrologiju, numerologiju, gledanje u solju, hiromantiju... a i na internetu svasta ima, sve to moze roditelja da navede da pogresno vaspita dete... i da ide u crkvu bar jednom nedeljno... zasto li me to opet podseca na sektu? :misli: ;) (ovo poslednje nije taj covek pricao, nego sam ja nadodavala posto mi je njegovo misljenje na to licilo...)
Korisnikov avatar
By svejedno
K'o sto kaze Dina, sektu treba definisati..
..

Mislim, svako udruzenje sa jednom idejom je sekta.

Ma koliko ljudi bilo, to je svest SEKTE.

IDEJA vodilja.
..

Svako drustvo & svi tipovi ljudi su na neki nacin podlozni sektama..

Ne vidim sto bi se mi nesto posebno izdvajali.

I u tom religioznom/apstraktnom smislu IDEJE.
Korisnikov avatar
By Andre87
1.Udvaranje
Slusao sam neku lekciju o specijaciji(nastanku vrste)..Dakle vrsta bi se definisala kao populacija organizama koji se mogu ukrstati i davati plodno potomstvo..Vec sam rekao negde da se recimo lav i tigar mogu ukrstati http://www.geocities.com/pride_lands/Liger_Tigon.html
ali su potomci ligeri i tigoni sterilni.....zapravo zenka ligera je fertilna ali je muzjak sterilan..dakle nema nove vrste...Ono sto me je zanimalo je izolacija koja nastaje bihevioralnim(ponasajnim) mehanizmom..recimo kod nekih ptica koje mogu da se ukrstaju genetski ali se svadbeni ples i pesme razlikuju tako da nikada nece doci do ukrstanja...Da li i ljudska vrsta tezi tome? Geografska udaljenost nije problem u danasnje vreme kada se ljudi..i sa njima i nove bolestine :) ,virusi bakterije itd..raznose po svetu..Ostaje kultura,jezik..danas ni jezik nije problem..ali razlike u kulturi, nacinu udvaranja u razlicitim sredinama...cak i manjim grupacijama postoje...
Sta mislite o tome?
Naravno da nesto zavisi i od licnosti,genetske osnove...ali dosta zavisi i od porodicnog vaspitanja..
Korisnikov avatar
By venom
1.Udvaranje
Postoji i samoizolacija
Korisnikov avatar
By Andre87
Originally posted by venom
1.Udvaranje
Postoji i samoizolacija
Ma ne, ne razumes..nisam mislio na to kad se osoba svojevoljno izoluje.. :friends:
Korisnikov avatar
By Dina
Mislim da svakako da postoji razlika izmedju razlicitih kultura. Malo je veca razlika izmedju nekih - npr. islamski svet u odnosu na zapadni nego pretpostavimo drzave u Evropi jedna u odnosu na drugu. Ta razlika je uocljiva vec na ulici, na prvi pogled, npr. nikad u islamskim zemljama nisam videla ponasanje koje je u zapadnim zemljama uobicajeno npr poljubac u usta, pa ni u obraz, cak i zagrljaj muskarca i zene mozda samo jednom (skoro u Istanbulu). Najveci stepen bliskosti je da se drze pod ruku, kad se drze za ruke to je vec znak posebne oslobodjenosti :wow: Mogu da zamislim koliko razlika iskrsava na drugi, treci, peti pogled... Ipak mislim da je ljubav najmocnija sila, za njene vernike sve je moguce ;) Kad vec pomenuh islamske zemlje, moja poznanica se skoro udala za Iranca. Valjda je Iran najkonzervativnija od islamskih zemalja, a ona je vrlo otresita i savremena devojka... Mozda je jedna od poslednjih osoba za koje bih pomislila da ce krenuti put Irana, ali valjda to potpada pod ljubav i njenu svemoc...

Inace mislim da postoji velika kolicina raznih pravila koja dolazi ne samo kroz vaspitanje nego sa svih strana. Za mnoge stvari se ljudi uopste ne pitaju kao da su rodjeni sa saznanjem sta je ispravno a sta ne... Problem je sto za razliku od moralnih pravila koja se ipak mogu ubedljivo objasniti (zasto je negativno krasti ili ubiti ili sl) u ljubavnim pravilima ja nikad nisam cula ubedljivo objasnjenje zasto je nesto lose a drugo ne, ako sam ga uopste i cula. Inace, ja usvajam ta moralna pravila ali ne i ona ljubavna. Ne zato sto necu, nego upravo zato sto nikad nisam cula nesto po meni ubedljivo pa da mogu to da prihvatim. Mozda mi je zato lakse da komuniciram sa razlicitim kulturama i imala sam uspesne veze sa ljudima razlicitih nacija. Sa druge strane tesko mi je da komuniciram sa ljudima uopste... :doh:
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!