Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obrade
Poslato: 28 Apr 2013, 03:55
od Reomir Klon
Ovdje možemo postovati sve što se tiče Slovena i slovenske etnografije i folkloristike: folklor, običaji, tekstovi, slike i fotke, videa narativna, pripovjedačka i muzička, slovensku muziku izvoirnu i sve obrade: klasične, folk, jazz, rock, metal na slovenske muzičke motive. Ja započnem s jednim videom iz češke Šlezije, najviše zato što su pjevači, ti mladići tamo obučeni najsličnije tome kako su se oblačili stari Sloveni: uključujući dugu kosu kao kod primaša - violiniste i pregače oko pojasa koju su nosili svi muškarci. Sama pjesma je također stara slovenska iz Šlezska, Šlezije, sjeverne Moravske tj. Češke Republike, nekad Československa.
Cimbálová muzika Friš Ostrava - Viaže mamka chlebik, Veže mama hljeb
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 02 Maj 2013, 18:10
od Reomir Klon
Postavimo ovo dok je još proljeće, poslije bude neaktuelno. I nešto za djevojke.
Ніна Матвієнко - Прийшла весна
Poslato: 02 Maj 2013, 18:46
od Laerem
Nije Slovenija, ali je blizu - međimurje. Uglavnom, meni je uvijek ovo bio super cover.
Re:
Poslato: 02 Maj 2013, 18:54
od Reomir Klon
Nije Slovenija, ali je blizu - međimurje. Uglavnom, meni je uvijek ovo bio super cover.
Čekaj, izgleda da se nismo možda razumjeli oko smisla i cilja teme.
Slovenska muzika - ne samo slovenačka! Ne mora biti samo Slovenija. Znači muzika SVIH SLOVENA od Rusa do Bugara! Ove dvije nisu slovenačke, prva je šlezska, druga ukrajinska. Vi možete stavit kakvu hoćete, srpsku, bugarsku, poljsku, slovenačku itd. Glavno da je slovenska, može biti izvorna a mogu i najrazličitije obrade folk, metal itd. Vi mislili da je ovdje samo slovenačka muzika? Slovenska folkloristika i muzika znači folklor i muzika svih Slovena što postoje na svijetu, a slovenačka je samo ta koja se odnosi na Slovence, dakle slovenska a ne samo slovenačka.
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 02 Maj 2013, 19:07
od Vel boy
ovu podravsku hrvatsku uvodnu špicu Gruntovčana
tako slično ruskim izvornim pesmama
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 02 Maj 2013, 19:37
od Reomir Klon
No kad ste već počeli od te vrlo zanimljive i pitoreskne, slikovite, male ali etnografski značajne slovenske etnografske oblasti - Međimurja, onda vam napišem par riječi više o tom. Međimurski folklor i narodna muzika spadaju muzikološki u šire nadnacionalnio karpatoslavensko etnografsko okružje. Usporedite to sad i sami s ovom istočnoslovačkom baladom iz istog tog muzikoškog karpatoslovenskog okružja. Znači muzikološki međimurska narodna muzika ne spada u južnoslovenski okrug, tamo se člani samo geografski, tipski je ustvari dijelom šireg karpatoslovensklog muzikološkog, folklornog tj. etnografskog okruga ili etno-geografskog prostora. Oni su se potom vrlo davno istorijski još u 10. vijeku našli a potom i ostali zajedno s južnim Slovenima iako njima ustvari nisu ni pripadali. To objašnjava i tu toliko posebnu i za južne Slovene dosta atipičnu folklornu muziku. Međimurje spada u takozvane prelazne ili kontaktne oblasti prožimanja ili proplitanja, dodirivanja slovenskih kultura. karpatoslovenske i južnoslovenske. Takvih oblasti je mnogo, nalaze se uvijekn među velikim slovenskim etničkim korpusima. Imaju svoje folklorne i lingvističke specifičnosti.
Vuprem oči - FA Zagreb-Markovac
Usporedite to sad sami s ovom narodnom slovačkom pjesmom iz sitočne Slovačke, etnografska oblast Zemplinsko, karpatoslovenski okrug. U oba folklorna tipa primjetna je očuvana stara karpatoslovenska pentatonika. Te oblasti su činile jednu cjelinu ali po raspadu Velike Morave 907. godine se između njih našla Istočna Marka Österreich i Ugri, Ugarska tj Hungaria, Mađari, respektivno Austrougarska i tako je taj most između srednjoevropskih, zapadnih i balkanskih, južnih Slovena nestao. Međimurje je nekad davno ustvari bilo najjužnijom oblasti Velike Morave tj. Velike Moravske. http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Moravia
Sága krásy - A ja taku milu mam. Eastern Slovakia. Slovak folklore.
Poslato: 02 Maj 2013, 20:57
od Laerem
Ok, u hr. se za "Slovene" kaže "Slaveni". Slaveni > Slavenska // Slovenija > Slovenska
Ja sam uvijek volio starogradske pjesme. Ignorirajte vulgarnu fotku.
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
To je taj karpatoslovenski muzikološki okrug o kojem je već bilo govora, on obuhvata južnu Poljsku, zapadnu Ukrajinu, istočni dio Češke, Slovačku i hrvatska reliktna područja: Međimurje i Podravinu. Evo vam sad jedne takve poljske iz poljsko-slovačkog pograničja, recite mi na koju vas ona podsječa? Imaćete osjećaj da ste je sigurno negdje već morali čuti a taj osjećaj vas neće varati, biće to tačno! Čuli ste to već - pomognem van malo, u međimurskom folkloru, ali koja pjesma? Ako ne pogodite imate još mogućnost B, drugi video iz kojeg ćete to pogoditi brže i lakše. Ta druga biće još sličnija toj jednoj međimurskoj - ali kojoj? Hajde sad, da vas vidim na djelu, poznavaoci međimurskog folklora, Vel Boy i ostali, hahahaha. pogađajte, baš me sad zanima hoćete li se je sjetit i pgodii.
Da, mi Slaveni/Sloveni s tim imamo grosse Babylon u Evropi, jedan moj prijatelj, Austrijanac nikako nije mnogao shvatiti da toliko naroda govore tako sličnim jezicima a opet tako različitim i da se u mnogo osnovnih stvari razumijemo i bez učenja: krava, trava, voda, pivo, šljivovica, svuda je to isto, hahahaha. Ovdje na primjer se slovački kaže slovenski, slovačka muzika - slovenska muzika. A slovenačka muzika se kaže - slovinska muzika. A slavenska/slovenska muzika - slovanska muzika. Taj video je odličan, ja također volim starogradsku muziku.
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 02 Maj 2013, 22:56
od Vel boy
da, Reomir, u pravu si, karpatskoslo/avenski krug. čak ima i donekle sličnosti s rumunsko-karpatskim melosom iako ovi nisu Slo/aveni.
ona zadnja ne znam na koju tačno međimursku-podravsku me podseća....
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
da, ima sličnosti i i s rumunskom muzikom i folklorom, pokažem vam tu primjere koji nisu iz Rumunije a ni iz Srbije već sasvim s druge strane, zapadne strane a imaju veze s tim jer Karpati su ogromno brdo koje seže od Češke, Poljske i Slovačke sve do Rumunije. Ostavimo vremena i drugim da pogađaju pa ako niko ne pogodi dam vam i taj drugi video s kojeg biste mogli to pogodit brže i lakše.
Ja sam uvijek volio starogradske pjesme. Ignorirajte vulgarnu fotku.
to je mađarska pesma...
ja ću priložii narakord i Їхав козак за Дунай
ovo je zapravo kombinacija dve ukrajinske pesme,i niko je ne izvodi bolje od narakorda (lole su za petama...)
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 03 Maj 2013, 09:59
od Reomir Klon
Deran. to je mađarska pesma...
Da, u pravu si, postojii i njena slovačka varijanta, postavim je kad je nađem. Srbi, Hrvati i Slovaci imaju dosta mađarskih prepjeva i instrumentala. naročito čardaša. Pokažem vam poslije jedan vrlo lijep i zanimljiv slovenski tj. češki prepjev jedne mađarske srednjovjekovne pjesme koji je obišaon i cijeli svijet. Ustvari baš taj češki prepjev ju je i sačuvao od zaborava jer se u samoj Mađarskoj gdje je ustvari i nastala više nije ni izvodila. Postavom to na Muzičkom vremeplovu -Musica Antiqua jer je to srednjovjekovna stvar a ovdje ostavim link. Evo linka: http://goo.gl/5cCEY Čini mi se da Narakord preuzima dosta iz tog ukrajinskog i rusinskog folklora u tom autohtonom i Balkanom flavorizovanom obliku kako ih nalazi i zatekne kod Rusina i Ukrajinaca koji žive u Srbiji, Vojvodini i na Balkanu što je folkloristički neprocjenjivo značajna stvar. Šteta što nisu više potporovani državom, ministarstvom kulture i sl., zaslužili su to više nego mnogi drugi.
Narakord: Gde bi nam bio kraj da smo imali podrsku politicara kao sastav "Legende"! Članak. http://goo.gl/kiRCr
Evo i moje omiljene verzije od Їхав козак за Дунай, ta je ukrainskih bandurista, po načinu izvođenja izgleda zapadna Ukrajina. Zanimljiva je stvar ili fenomen kod te istočnokarpatske muzike da te najpopularnije i najraširenije pjesme imaju vrlo mnogo docijela različitih varijanti instrumentalizacije i načina izvođenja pa čak i od više naroda slovenskih istovremeno.
MILITARY FORCES OF UKRAINE - Ukrainian bandura music 'Їхав козак містом'
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 03 Maj 2013, 10:02
od Vel boy
u toj zoni karpatskoslo/avenskoj ova stara ukrajinska koju pevaju Ukrajinke s severa Rumunije uz granicu s Ukrajinom iz područja Bocicoiu Mare (Hungarian: Nagybocskó or Újbocskó; Ukrainian: Великий Бичків) is a commune in Maramureş County, Romania. It lies 9 kilometres east of Sighetu Marmaţiei; across the Tisza River from Velykyy Bychkiv, Ukraine.
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
To je taj karpatoslovenski muzikološki okrug o kojem je već bilo govora, on obuhvata južnu Poljsku, zapadnu Ukrajinu, istočni dio Češke, Slovačku i hrvatska reliktna područja: Međimurje i Podravinu. Evo vam sad jedne takve poljske iz poljsko-slovačkog pograničja, recite mi na koju vas ona podsječa? Imaćete osjećaj da ste je sigurno negdje već morali čuti a taj osjećaj vas neće varati, biće to tačno! Čuli ste to već - pomognem van malo, u međimurskom folkloru, ali koja pjesma? Ako ne pogodite imate još mogućnost B, drugi video iz kojeg ćete to pogoditi brže i lakše. Ta druga biće još sličnija toj jednoj međimurskoj - ali kojoj? Hajde sad, da vas vidim na djelu, poznavaoci međimurskog folklora, Vel Boy i ostali, hahahaha. pogađajte, baš me sad zanima hoćete li se je sjetit i pogodit.
Nad Tatrami
Nikom ne pada na pamet ništa? Evo vam sad i mogućnost B, video poljskog gpralskog sjevernokarpatskog folklornog ansambla, takozvane "škripki" ansambl, s još bližom muzikom toj međimurskoj, pratite to gudalo i skoncentrišite se na osnovnu melodijsku liniju - temu. To ste sigurno morali negdje kod nas čuti - i jeste, al gdje? Hahahaha :@Vel Boy: ta ukrajinska iz Rumunije je vrlo zanimljiva.
Trebunie Tutki - Coby wom pon Jezus błogosławił
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 04 Maj 2013, 08:51
od Reomir Klon
Pogađajte dalje, imate vremena još do sutra kad vam objavim tačan odgovor.
Na novom videu dva poznata češka dječija hora Primavera iz Brna i Domino iz Opave pjevaju zajedno popularnu srpsku narodnu pjesmu "Niška banja":
Rod je vrhovno bozanstvo Starih Slovena,on je Prehriscanski Alfa i Omega, tvorac svog vidljivog i nevidljivog sveta, rodjen je iz kosmičkog jajeta. Rod je stvorio Svaroge,za sve svetove koji postoje (od kojih je jedan nas) . Ovo su Ruke Boga ili ti Roda,koje dostizu sve i svugde su prisutne, obuhvataju Svaroga (donji desni ugao), Zemlju (donji levi ugao),Sunce(gornje levo) i Peruna, patrona ljudi (gornje desno kolo)
Rod je vrhovno bozanstvo Starih Slovena,on je Prehriscanski Alfa i Omega, tvorac svog vidljivog i nevidljivog sveta, rodjen je iz kosmičkog jajeta. Rod je stvorio Svaroge,za sve svetove koji postoje (od kojih je jedan nas) . Ovo su Ruke Boga ili ti Roda,koje dostizu sve i svugde su prisutne, obuhvataju Svaroga (donji desni ugao), Zemlju (donji levi ugao),Sunce(gornje levo) i Peruna, patrona ljudi (gornje desno kolo)
Tiče se to folklora također ali nije folklorom u užem smislu riječi već religijom jer se radi o izlaganju i tumačenju religioznih simbola. Bude najbolje odmah odvojiti i razgraničiti te dvije teme u početku jer su obe stvarno strašno široke svaka sama po sebi i kad bismo u folklor stavljali mnogo ovajvih izlaganja ili obrnuto u temu o slovenskom rodnovjerju mnogo folklornih videa imali bismo te teme htjeli to ili nehtjeli, znači tako nehtjeno strašno naspamovane obe. Onaj ko bi htio nešto pročitati o slovenskoj predhrišćanskoj vjeri morao bi proći i probijati se kroz desetke videa s folklorom, mišljeno tim muzikom i igrama, običajima u folklorističkom smislu riječi, ne kao obredima, da dođe do toga što ga zanima i obrnuto. Naravno da imaju te teme veze jedna s drugom ali su obe kako sam već rekao strašno široke, preširoke na to da bi ih trpali u jednu temu. Ovdje već postoji tema o paganstvu, ostavimo nju takvom kakva je nek bude o paganstvu uopšte. Predlaženm vam da otvorimo temu s naslovom: Slovvenska rodna vjera ili Slovensko rodnovjerje. A tamo ćemo onda davati ovakve priloge sa slikama, tekstovima, člancima i videima koji se odnose na izlaganje religioznih simbiola, mitologiju, običaje, obrede u užem smislu riječi. Ja sam dao širi naziv teme misleći na sve folklorne priloge: slike nošnji, videa s muzikom, pjesmama, igrama, običajima više shvaćenim kao kulturnom baštinom, ne kao konkretni rituali. Bude određenih videa i priloga koji se mogu stavit i pod folklor i pod slovensko rodnovjerje u zavisnosti od tog šta se s tim želi prikazati i o ćemu če se govoriti. Ako bude riječ o tome kao o kulturi onda pod folklor, ako se o tom bude govorilo kao o obredima onda pod vjeru, religiju i rodnovjerje. Iz jednostavnog praktičnog razloga što većina folklornih videa, s narodnom muzikom i igrama o kojima je ovdje riječ, nemaju nikakve direktne veze sa rodnovjerjem. Ako postavimo nekakvu dalmatinsku klapu, bosansku sevdalinku ili srpsko kolo moravac, kakve veze to sad odnah ima s rodnovjerjem? Ta videa koja s rodnovjerjem zaista veze imaju ćemo onda davati tamo a takvih je mnogo manje. Otvorim ja tu temu o slovenskom rodnovjerju pa nastavimo s postovanjem multimedija i članaka o tom tamo na njoj, tako to bude bolje. Hvala Kyrgyz za prilog, vrlo lijep, damo ga tamo. http://goo.gl/TrUSg
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 04 Maj 2013, 16:43
od Reomir Klon
Ko voli parade i karnevale može pogledati ovu folklornu mix paradu sa strašilima, raznim mitološkim, fantasy i sci-fi bićima. Ovo nije baš gay-pride povorka već moderni savremeni folklor današnjih ljudi. Folklorom ne moraju biti samo stare pjesme, igre i nošnje, ovo također spada u folklor i to taj savremeni, najčešće su to danas ovakvi karnevali, Haloween i slične turističke atrakcije. Može to poslužiti nekom od učesnika kao inspiracija za ovogodišnji beogradski gej-pride, što da ne?
Plzeňská strašidla - Plzenjska strašila
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Czech folk song "Když jsem koval koníčky" performed by group Rozmarýnek (Prague) in Paris 2006 Takva češka verzija http://youtu.be/AKdkO-wR0bg ove bosanske, i tamo su konjići, mjesec, zvjezdice i nekakva Hanka umjesto Fate.
Ako ti se tema ne sviđa i ne voliš folklor ignoriši je, preskoči i ne čitaj. Tema je otvorena za postavljanje određene vrste muzike, svako može postaviti šta hoće, kad hoće i okomentarisat to što je postavio kako hoće. ako se to tiče folklora. Ja ne vidim da se ti baviš predmetom teme, nisi postavio ni jedan video na temu folklora a nisi ni okomentarisao nekakav već postavljeni video. Nema ničeg o čemu bismo pričali kad na temi ni ne učestvuješ sa svojim prilozima, koji je onda ustvari smisao ovih tvojih primjedbi?
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 30 Nov 2014, 19:07
od EtnoMuzikologija
Pozdrav svima!
Dugo istrazujem slovensku etno muziku, i vidim da niko osim vas niko ne razgovara o tome... Ono sto je meni sada potrebno jeste da nadjem sto vise skala koje sloveni koriste kada stvaraju etno muziku, pa vas molim da mi pomognete da ih pronadjem... Vidim da ste spomenuli karpatoslovensku pentanoniku, pa vas molim da mi kazete, ako mozete, koji je njen sablon, ili ako mozete, da mi kazete, recimo, koji su tonovi za karpatoslovensku pentatoniku iz A,B,C, recimo... Bio bih vam veoma zahvalan ako biste mi momogli
Re: Slovenska folkloristika: izvorna etno multimedija i obra
Poslato: 30 Nov 2014, 19:22
od Speculum Columbae
Ne znam šta podrazumevaš pod "muzikom Slovena" jer je svaki slovenski narod imao svoju muziku, koja je takođe bila pod snažnim uticajem lokalnih muzičkih tradicija, ne postoji "opšteslovenska".
I na koji period misliš?
Npr. o muzici Južnih Slovena pišu podosta vizantijski hroničari.
Poslato: 30 Nov 2014, 20:22
od EtnoMuzikologija
Pa inace mislim na sveobuhvatnu muziku Slovena, apsolutno sve, kada je u pitanju etno muzika, zanima me muzika apsolutno svakog slovenskog naroda, ali narocito karakteristicne skale i modusi koje slovenski narodi(svaki posebno) koristi prilikom stvaranja svoje etno muzike... No, za sad, voleo bih da mi neko objasni karpatoslovensku pentatoniku, za pocetak