Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Književnost, film, TV, pozorišta, galerije...

Moderatori: Over the rainbow, Moderators

Knjiga ... Film ?

Knjiga pa film
5
29%
Film pa knjiga
2
12%
Samo knjiga, nikako film po knjizi
Nema glasova
0%
Zavisi od knjige i filma
8
47%
Ni jedan od gore navedenih odgovora
2
12%
Korisnikov avatar
By KiWi
#2084499
U ovo nesigurno vreme dosta je romana već pretočeno u filmove.

Šta preporučujete, kojim redosledom treba ići da bi se priča doživela potpuno. Uglavnom postoje četiri škole miljenja:

Knjiga pa film - Knjiga dozvoljava da sam proživiš, do neke granice osmisliš fizičku manifestaciju likova i atmosferu u kojoj se radnja dešava, dok je u filmu sve na tacni. Film treba pogledati kao rediteljsku interpretaciju knjige, ali nikako ne može biti značajniji od knjige koja ga je inspirisala!

Film pa knjiga - Obavezno pogledati prvo film! U svega sat-dva upoznate sve likove, glavni tok radnje i poentu same priče, pa kasnije, kada prionete na čitanje knjige možete više pažnje da posvetite detaljima i samoj umetnosti prepričavanja koja čini dobrog pisca. Takođe, kažu da se knjiga mnogo brže čita ako se pre nje pogleda film.

Samo knjiga, nikako film po knjizi - Samo pročitati knjigu! Filmovi koji su bazirani na knjizi su krađa! Reditelj uzima tuđu priču, vaja je kako njemu odgovara i onda se sam potpisuje na to delo! Jedini filmovi vredni gledanja su filmovi koji su nastali sa nekim povodom, da ispričaju neku priču i ponude nešto novo. Filmove književnih klasika treba zabraniti.

Zavisi od knjige i filma - Sve zavisi od slučaja do slučaja. Ima filmova koji su totalno osakatili radnju, zanemarili male ali bitne uloge u knjizi, ali ima i filmova koji su od osrednjih knjiga izvukli srž, ukrasili je kreativnošću celog tima umetnika koji kreira film i formirali nešto novo i kvalitetno, nešto što je samo bazirano na knjizi.
Korisnikov avatar
By operativni kadar
#2084501
Jeste li primetili da kad god neko kaže da nije pročitao knjigu ali da je pogledao film, bar dvoje prevrnu očima, makar sedeli i za susednim stolom?
Korisnikov avatar
By Marvin
#2084506
da :lol:


a i neverovatno mi je kako svi zivi, potpuno ozbiljno i skoncentrisano, kao da su to samo oni smilili kazu "nikad film pre knjige"
Korisnikov avatar
By walt333
#2084573
Pa zavisi šta prvo padne pod ruke, nekad je to film nekada knjiga. U idealno slučaju da mogu da biram, onda ide prvo knjiga, pa tek onda filmovi.


nemam taj problem sa upoređivanjem, trudim se da uvek u svesti imam da su knjiga i film dve odvojene umetnosti i da se tako trebaju posmatrati. Možda nekad samo kroz glavu provučem neke paralele tipa ovo ima u knjigu, ovo nema, i obrnuto, ili možda nekad filmsko rešenje uporedim sa svojom maštom.
By Kragi
#2084595
Poslednja opcija, ali zavisi od tvog ukusa.
Ako ti se npr. Danijela Stil dopada onda je dovoljno da pogledas film, jer ces se citanjem knjige smoriti vise od sat i po ...
Korisnikov avatar
By Mage
#2084599
Iz mog ličnog iskustva, uvek je knjiga bolja. Film me uglavnom razočara.
Korisnikov avatar
By Dirrty
#2084619
Film, pa ako me oduševi, onda knjiga, koja me oduševi još više :awesome:

Ako je serijal u pitanju, tek nakon poslednjeg u nizu se bacam na knjige.

Slična tema je postojala rekao bih.
Korisnikov avatar
By Torry
#2084672
Originally posted by Kragi

Poslednja opcija, ali zavisi od tvog ukusa.
Ako ti se npr. Danijela Stil dopada onda je dovoljno da pogledas film, jer ces se citanjem knjige smoriti vise od sat i po ...

ne, bas naprotiv....


evo npr Prsten, koji nije tipicno ljubavni roman, gubi smisao kada bi prvo pogledao film a tek onda procitao knjigu



koliko god da neko pokusava da preslika knjigu u film, ipak nije to to...

sad mi jedino pade na pamet Lolita, ali i to je jedno veliko Mozda
Korisnikov avatar
By KiWi
#2084892
Izgleda da nema zainteresovanih za treću opciju :)
Korisnikov avatar
By *deni*
#2084894
Zavisi kako kad. Nekad slučajno prvo pogledam film i ne znajući da je snimljen po nekoj knjizi, pa onda pročitam i knjigu.
A nekad prvo pročitam knjigu, pa posle saznam da je po njoj snimljeno više filmova, pa onda pogledam, ako sam u prilici, i te filmove.
To se baš desilo sa delom Agate Kristi '' Deset malih crnaca ''. Knjigu obožavam, a po njoj je snimljeno više filmova, od kojih mi se najviše sviđa onaj ruski, jer verno prati radnju originalnog dela i najbolje oživljava i dočarava likove, mesta i situacije, onako kako ih je Kristijeva i opisala u svojoj knjizi.
:)
Korisnikov avatar
By Mars
#2084914
I do not see plays, because I can nap at home for free. And I don't see movies 'cause they're trash, and they got nothin' but naked people in 'em! And I don't read books, 'cause if they're any good, they're gonna make 'em into a miniseries.

(Shirley MacLaine, "Steel Magnolias")

"Devojka sa bisernom minđušom" je ekranizacija koja se najbliže približila odnosu 1:1 u odnosu na čitanje knjige (iako ne prati radnju do kraja).

Neka dela mislim da ne smeju da se DIRNU i prave filmovi (čak ni kao predložak), i redovno se čudim kad vidim da ljudi ulaze u to.

Inače mi je životna želja da režiram Kamijevog "Stranca". Tačno znam kako bih to uradio.
Korisnikov avatar
By nsc
#2084917
nema pravila
"Konje ubijaju, zar ne" sam bio sokiran kako sam sve likove zamislio bas kao i glumce koji su ih igrali, tu ne mogu da kazem sta je bolje
neke knjige i filmove sam vise puta gledao, citao, gledao, citao i nikad mi nisu dosadili ("Prohujalo sa vihorom")
neke knjige sam jednom procitao, ali su snimili toliko filmova po njima i svaki je na svoj nacin interesantan ("Ana Karenjina" naravno da je bozanstvena Greta bila najbolja, sve Sekspirove drame, dela Agate Kristi, ...)
generalno smatram da su knjige bolje od filmova jer je nasa masta uvek jaca od maste tamo nekog scenariste i reditelja
Korisnikov avatar
By nsc
#2084920
ali mogao si dotaci i pozorisne predstave
kada sam procito "Hobita", pomislio sam da bi samo Spilberg od toga mogao napraviti film, kad je izveden kao predstava u pozoristu "Bosko Buha" nisam mogao da verujem, gledao sam cak 3 puta, odusevljen, zajedno sa svom decom oko mene
Korisnikov avatar
By acid drop
#2085000
Originally posted by walt333

Pa zavisi šta prvo padne pod ruke, nekad je to film nekada knjiga. U idealno slučaju da mogu da biram, onda ide prvo knjiga, pa tek onda filmovi.
isto.

nekad pogledam film, i tek posle saznam da postoji i knjiga. :kopanos:
Korisnikov avatar
By mitrandir
#2085001
Zavisi i od knjige i od onog ko radi film.
Gospodar prstenova je urađen dobro,ali u filmu nema ni pola knjige dok je npr. Forest Gamp urađen odlično iako cela knjiga nije mogla da se ekranizuje.
Korisnikov avatar
By antibiotic
#2085005
Zavisi. Mislim da sve opcije mogu biti jednako zabavne ili jednako loshe.

Posebno su mi zabavne knjige koje su literalni nastavci nekog filma koji mi se recimo svideo.

U sistemu "film pa knjiga"mana je ta sto je vecini tesko zamisliti taj svet drugacije nego sto je nacrtan na filmu. ( Kad kazem "Gandalf i Frodo" koji su vam likovi prvi dosli pred oci?)

"knjiga pa film" je dobra samo kad covek nista ne ocekuje, vec ide da pogleda film iz ciste radoznalosti, bez straha da ce mu pokvariti prethodnu iluziju o knjizi. Ali eto, film ipak moze da dopirnese boljem razumevanju predhodno procitane knjige.
Korisnikov avatar
By Galateja
#2313267
Odbojno mi je poređenje filma i knjige sa unapred datom prednošću. U filmu se koriste filmska izražajna sredstva, a u romanima i dramama literarna. Jednostavno, te dve umetnosti nisu za porediti osim u tome da li je recimo Lolita bolji roman (poredivši sa ostalim romanima) nego film (poredivši sa ostalim filmovima). Tako da je, primera radi, film Paklena pomorandža veoma uspeo film dok je taj roman postigao osrednji uspeh, a Seobe su fantastičan roman dok se film i nije baš proslavio. Juče sam gledala Nepodnošljivu lakoću postojanja i dobri su i film i knjiga, ali na potpuno različite načine.
Dakle, nema prava prve bračne noći. :awesome:
Korisnikov avatar
By Zoey
#2313275
Galateja napisao:Odbojno mi je poređenje filma i knjige sa unapred datom prednošću. U filmu se koriste filmska izražajna sredstva, a u romanima i dramama literarna. Jednostavno, te dve umetnosti nisu za porediti osim u tome da li je recimo Lolita bolji roman (poredivši sa ostalim romanima) nego film (poredivši sa ostalim filmovima). Tako da je, primera radi, film Paklena pomorandža veoma uspeo film dok je taj roman postigao osrednji uspeh, a Seobe su fantastičan roman dok se film i nije baš proslavio. Juče sam gledala Nepodnošljivu lakoću postojanja i dobri su i film i knjiga, ali na potpuno različite načine.
Dakle, nema prava prve bračne noći. :awesome:

Slazem se u potpunosti :up:
By whacked
#2860255
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
By whacked
#2923287
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!