Stranica 1 od 1

QnA: Baterije

Poslato: 26 Nov 2006, 22:06
od Allkey
BATTERYTALK!


Ni-Cd(Nickel-cadmium) baterija
NiCd baterija predstavlja prvu široko prihvaćenu punjivu bateriju opšte namene. Uprkos tome što nudi nisku gustoću energije, a i hemijski sastav joj je daleko od ekološki prihvatljivog (toksični kadmium), veliki životni vek (čak i do 1500 ciklusa) i dobro podnošenje većih struja pražnjenja čini je i danas vrlo pogodnom za određene primene (kućni uređaji i alati, prenosne radio-stanice, medicinska oprema, profesionalne video-kamere). Ima vrlo izražen problem kristalizacije.

Ni-MH(Nickel Metal Hydride) baterije
NiMH (Nickel Metal Hydride) baterije vrlo su rasiren tip baterija za mobilne telefone. Napon im je 1.25 V. Odlikuje ih 30% veci kapacitet od NiCd baterija i znatno manje izražen memorijski efekt. Primetno je veliko samopražnjenje baterije. Potpuno napunjena baterija izgubiće 10% svog naboja u toku 24 sata, a nakon toga gubiće 10% svakih mesec dana, što nije kriticno kod upotrebe na mobilnim telefonima.
NiMH baterije mogu podneti oko 500 ciklusa punjenja i pražnjenja. Baterija koja se ne prazni cesto do kraja živece duže od baterije koja se prilikom svake upotrebe potpuno isprazni.
Veoma je važno početno formiranje baterije. Nova baterija treba se puniti neprekidno barem 16 sati pre prve upotrebe. Takođe, prva 2-3 ciklusa baterija ne postiže puni kapacitet. Preporučuje se prvih 3 puta bateriju potpuno puniti i prazniti (dok se telefon ne ugasi).
U svakodnevoj upotrebi preporučuje se sledeći način korištenja. Bateriju priključiti na punjač pre spavanja. Ostaviti da se napuni preko noci. Ujutro otkačiti punjač i koristiti bateriju, tj. telefon. Prvo veče kada procenimo da baterija neće izdraži sutrašnji dan, stavimo je na punjenje.
Da bi se izbjegao memorijski efekt, potrebno je povremeno bateriju isprazniti do kraja, tj. dok se telefon ne ugasi i zatim je napuniti. Time će se izbeći memorijski efekt. Koliko često to treba raditi zavisi od preporuke proizvođača.

Li-ion(Lithium-ion) baterije
Li-ion baterije su savremen tip baterije koje danas prevladavaju kao izvor napajanja mobilnih telefona. Odlikuje ih mala masa, znatno veći kapacitet od NiMH baterija i veći napon (3.6 V). S druge strane, same po sebi su vrlo osetljive i zato se standardno isporučuju s elektronikom koja reguliše njihovo punjenje i pražnjenje. Li-ion baterije ne pokazuju memorijski efekt.
Li-ion baterije mogu podneti 500-1000 ciklusa punjenja i praznjenja. Baterija koja se ne prazni cesto do kraja zivece duze od baterije koja se prilikom svake upotrebe potpuno isprazni. Zanimljivo je da Li-ion baterija prilikom punjenja vrlo brzo postigne 70-80% kapaciteta (1 - 1.5 h), dok je za punjenje do 100% potrebno barem jos toliko vremena. Li-ion baterije pune se slozenim i vrlo preciznim postupkom i ne preporucuje se nikakvo drugo punjenje nego na punjacima koji za njih namijenjeni.
Elektronika ugradjena u svaku Li-ion bateriju brine se o tome da se baterija ne napuni ni ne isprazni van dozvoljenih granica (koje su jako precizne, narocito gornja). Li-ion bateriju mozete puniti kad god zelite i koliko zelite, ipak uzmite u obzir da veci broj ciklusa praznjenja/punjenja proporcionalno smanjuje zivotni vek baterije. Najjednostavnije je bateriju puniti preko noci, tako da je ujutro uvek imate spremnu. Stavite je na punjenje svaki put kada pre spavanja procenite da nece izdrzati sutrasnji dan.
Buduci da Li-ion baterije ne pokazuju memorijski efekt, nije potrebno nikakvo periodicno odrzavanje baterije potpunim praznjenjem/punjenjem.

Lithium-Polymer
Li-polymer nova je generacija baterija, sa svojstvima vrlo slicnim Li-ion baterijama. Karakterise ih veci kapacitet, manji trosak proizvodnje i mogucnost oblikovanja u takoreci proizvoljne oblike. Nedostatak su im kraci vek trajanja i nemogucnost praznjenja jacom strujom.

Zinc-Air
Nova tehnologija, traju po mesec dana. Uglavnom se radi o tkz. gorivnim ćelijama! Još zanimljivije je to da kao u svakom filmu o teorijama zavere iste baterije prvenstveno koristi US army. :? No, ima ih i u "civilnoj službi"! :D

Šta je to memorijski efekt (efekt pamćenja)?
Efekt pamcenja prvi put je zabelezen na jednom satelitu koji je bio u orbiti oko Zemlje. Satelit se napajao iz NiCd baterija, koje su se punile preko solarnih panela. Satelit je periodicno zalazio u Zemljinu senku, tokom koje se baterije nisu punile. Za vreme koje je proveo u senci, elektronski sistemi tog satelita potrosili su uvek istu kolicinu naboja baterija. Nakon nekog vremena primecen je velik pad kapaciteta baterija. Novi kapacitet baterija bio je jednak iznosu za koji se baterija stalno praznila.
Zapravo radi se o kristalizaciji unutar baterije. U NiCd bateriji kadmijum je prisutan u obliku sićušnih kristala. U određenim uslovima ti kristali se mogu povezati i narasti u veće kristale, čime im se smanjuje korisna površina, pa dolazi do pada napona i kapaciteta baterije. Nikal je takodje podložan kristalizaciji. U ekstremnom slučaju, kristali mogu narasti u dendrite, dugačke lance koji mogu kratko spojiti + i - pol baterije, uzrokujući visoko samopražnjenje, kratki spoj i prividnu smrt baterije. NiCd baterija je podložnija kristalizaciji od NiMH jer kod nje kristalizaciji doprinose i nikal i kadmij.

Pravi, gore opisani memorijski efekt pojavljuje se izuzetno retko. Potrebno je uzastopno punjenje i praznjenje baterija do precizno istog stepena ispraznjenosti. Naravno, ovakav scenarijo nemoguc je kod mobilnih telefona, pa se pravi memorijski efekt kod njih nikad ne pojavljuje. Uopste, novije konstrukcije baterija gotovo da ne pate od njega.

Ono sto danas nazivamo memorijskim efektom pojavljuje se iskljucivo u NiMH baterijama (NiCD baterije ne koriste se u savremenim telefonima). Li-ion baterije ne pokazuju nikakav memorijski efekt.

Punjenje i praznjenje NiMH baterija uzrokuje odredjene hemiske promene u bateriji, koje su takoreci u potpunosti reverzibilne. Kod nepotpunog praznjenja ne dolazi do potpunog povratka hemijske strukture baterije. Te strukture se nakon nekog vremena pocinju formirati u kristale, koji zbog svoje male aktivne povrsine pokazuju veci otpor povratnoj hemijskog reakciji, sto efektivno smanjuje kapacitet baterije.

Ovaj problem resava se praznjenjem baterije do granice gasenja telefona. Pozeljno je telefon jos nekoliko puta upaliti i pustiti da se sam ugasi. Nakon toga potrebno je neprekidno puniti bateriju (npr. preko noci). Ovaj postupak treba provesti svaka 2-3 meseca da bi se ocuvao kapacitet NiMH baterije. Cesce potpuno praznjenje nije ni potrebno ni pozeljno, buduci da se dubinskim praznjenjem vek baterije samo nepotrebno skracuje.

Baterija se nikad ne sme prazniti do fizickog kraja, tj. 0 V (kratkim spajanjem i sl.) jer postoji donji prag napona do kojeg se ona sme isprazniti. Dakle, bateriju prazniti iskljucivo upotrebom telefona dok se on sam ne ugasi.[/font]



Toliko. No, kod kupovine baterije NIKAD, ali NIKAD nemojte kupovati na buvljaku, ma koliko ok izgledale, ne skladište ih na dobrim mestima i samim tim brzo propadaju. Više se isplati da date 3000 dinara i više za originalnu baterju koja će trajati daleko više od godinu dana, nego 700 dinara za fejk, koji će trajati jedva pola godine...





Takođe još jedna zanimljivost:


A šta kaže Nokia za Li-Ion baterije:

Punjenje i pražnjenje
Vaš uređaj se napaja energijom iz dopunjive baterije. Pune eksploatacione karakteristike
nove baterije se postižu tek posle dva ili tri kompletna ciklusa punjenja i pražnjenja. Baterija
se može puniti i prazniti stotine puta ali će se na kraju istrošiti. Kada aktivno vreme i vreme u
pasivnom režimu postane značajno kraće od normalnog, zamenite bateriju. Koristite samo
baterije koje je odobrila Nokia i punite ih samo punjačima koje je Nokia odobrila za određen
model uređaja.
Kada se nova, zamenjena, baterija koristi prvi put, ili kada baterija nije bila korišćena duže
vreme, eventualno će biti potrebno priključiti punjač, isključiti ga, pa ga ponovo uključiti da
bi punjenje baterije počelo.
Kada se punjač ne koristi, iskopčajte ga iz električne utičnice i iz uređaja. Ne ostavljajte
potpuno napunjenu bateriju povezanu na punjač, pošto prekomerno punjenje može da skrati
životni vek baterije
.

Uzeto iz Uputstva za korisnika - Nokia 6270!

Dakle, Li-Ion baterije se NE FORMIRAJU.



A ovo ćemo baterije imati za par godina:

Čitajte i divite se:

BBC News | Technology | Engine on a chip drives laptops

Naime, kažu da će čip imati mikromašine koje će proizvoditi struju, koje će se pniti samo 3 sata, a trajati 15 do 20 godina za laptopove, a tek za mobilne...

Izgleda ovako:

Slika

Čovek koji radi na ovom projektu je Profesor Alan Epstein i kaže da će te baterije biti dostupne za 2 do 3 godine, a da neće biti skuplje od sadašnjih standardnih baterija.

I tako...

Poslato: 26 Nov 2006, 22:10
od KiWi
Originally posted by Allkey
BATTERYTALK!

...

A ovo ćemo baterije imati za par godina:

Čitajte i divite se:

BBC News | Technology | Engine on a chip drives laptops

Naime, kažu da će čip imati mikromašine koje će proizvoditi struju, koje će se pniti samo 3 sata, a trajati 15 do 20 godina za laptopove, a tek za mobilne...

Izgleda ovako:

Slika

Čovek koji radi na ovom projektu je Profesor Alan Epstein i kaže da će te baterije biti dostupne za 2 do 3 godine, a da neće biti skuplje od sadašnjih standardnih baterija.

I tako...
Tako bi vol'o da za par godina zaista budu dostupne ...

Poslato: 26 Nov 2006, 22:16
od Allkey
Pa je'. To bi bio laptop, prava mobilnost, a ne ovo što danas za ok cenu možemo da dobijemo... Maksimum nekih 5 sati rada... Šta je to? :)

Poslato: 27 Nov 2006, 07:03
od Frey
Naravno da se Lion baterije ne formiraju, i držanje na punjaču p 15 sati može samo da je ošteti (ako je u pitanju mobilni telefon, aparat će sam prekinuti punjenje kad se baterija napuni, tako da ne može da se ošteti, ali za punjenje običnih baterija u standardnim punjačima ovo može biti pogubno po životni vek baterije)