Stranica 1 od 2
Život kršćana...
Poslato: 13 Jan 2013, 02:10
od 2kune
eto, malkice da olakšamo ovaj podforum... onima koji će se prepoznati, jelte...
Daklem, zašto, generalno govoreći, protestantske države imaju bolji standard i uređenije su nego katoličke države? Nadalje, zašto katoličke države imaju bolji standard i uređenije su nego pravoslavne države? Nismo li svi braća kršćani? Otkud takove razlike? Jel to nešto do ovijeh oblika kršćanstava?
PS: ne picajzlite sad o svjetovnim državama, teokracijama i pizdenjima kako ne postoje protestantske, katoličke i pravoslavne države... znamo svi na što se kolikvijalno misli kad se tako nešto veli...
Poslato: 13 Jan 2013, 02:13
od Dirrty
Googlaj, imaš niz teorija koje pokušavaju da pruže odgovor na to
Nemoguće je dati odgovor, još manje sažeti u post na forumu.
Re: Život kršćana...
Poslato: 13 Jan 2013, 02:21
od 2kune
dušo, to što si napisao univerzalni je odgovor na svaku temu na forumu, uključujući i onu najprostiju... kako takva logika namah dokida smisao foruma, očito je da nijesmo zbog toga ovdje... a sad fino stavi očalice na kljukicu i pokušaj biti pravi forumaš...
Poslato: 13 Jan 2013, 02:23
od Dirrty
Nemam inspiraciju, na sve imaš odgovor, ne mogu da te pratim!
Poslato: 13 Jan 2013, 02:27
od Orlando the Lady
Aleksandar Vucic se osvrnuo na tu temu, samo u pogledu opozicije pravoslavne:protestantske drzave, u renomiranoj emisiji ,,zivot u trendu'' sa sneznom dakic
Poslato: 13 Jan 2013, 02:36
od 2kune
yap, svi se kače na protestantske države jer su najbogatije... ali ima i ta razlika između katoličkih i pravoslavnih, zar ne... čini mi se da ta tema nije dovoljno istraživana...
Poslato: 13 Jan 2013, 02:41
od Orlando the Lady
tu strategiju sam pokusala da resim sa svojim ustasom:
JA
jednog ,,uhapsise'' u Čacku oko katolickog Božića... napio se i u ckvenom dvoristu dao sebi oduska, vikeo da Bog ne postoji... odeli ga prekoputa, u policiju, da se otrezni
USTASA
jel u katoličkom il u pravoslavnom dvorištu?
JA
koje crno katoličko dvorište u Čačku, ovo pravoslavno
USTASA
pa što ne bi bilo katoličko dvorište u čačku? šta si tako isključiva
dovešću ti ja pedeset katolika iz osijeka, i bit će u čačku za deset godina pedeset hiljada katolika. preko nekoliko župa (katolički za parohija)
JA
nisam ja iskljuciva, no nema pa nema!
Eto ti tvoji katolici. i sa ovim pravoslavnim talibanima ne znam sta cu
USTASA
to je onda povoljno za tebe. ja ti dovedem pedes katoličkih talibana i onda oni istrijebe tvoje pravoslavne talibane. ako ništa, promijeni ti se muka.
s mukom je kao s čarapama. treba mijenjati s vremena na vrijeme. ne valja da je stalno ista jer se usmrdi
Poslato: 13 Jan 2013, 04:15
od Mars
Isidora Sekulić je jako lepo i pametno pisala o tome u svojim putopisima i esejima. U svakoj i za svaku od tih potkonfesija nalazila i ono dobro i ono manje dobro sto je oblikovalo samo drustvo da bude takvo kakvo jeste.
Poslato: 13 Jan 2013, 05:54
od Tungi
Ti da ćutiš. Za protestante si mislio da su adventisti
ot:
Protestanti su i najliberalniji. Nema mesta za idolopoklonstva i drže se biblije. Prava hrišćanska crkva.
Poslato: 13 Jan 2013, 06:09
od Mars
tomato, tometo...
Re:
Poslato: 13 Jan 2013, 06:17
od deran
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2501216#p2501216]Tungi napisao:[/url]Ti da ćutiš. Za protestante si mislio da su adventisti
ot:
Protestanti su i najliberalniji. Nema mesta za idolopoklonstva i drže se biblije. Prava hrišćanska crkva.
zavisi koji...
Re:
Poslato: 13 Jan 2013, 06:26
od antibiotic
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2501216#p2501216]Tungi napisao:[/url]
Protestanti su i najliberalniji. Nema mesta za idolopoklonstva i drže se biblije. Prava hrišćanska crkva.
hmm, kako bi izgledala adventisticka verzija pravoslavlja?
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2501148#p2501148]2kune napisao:[/url]yap, svi se kače na protestantske države jer su najbogatije... ali ima i ta razlika između katoličkih i pravoslavnih, zar ne... čini mi se da ta tema nije dovoljno istraživana...
sad ce barni da uskoci da istrazuje sa tobom
Re: Život kršćana...
Poslato: 13 Jan 2013, 07:00
od Vel boy
da se slozim da vrlo zavisi u vezi protestanata.
u Evropi, protestanti su in general relativno najliberalniji.
u A(j)merici, drugojachija pricha. zadrte ultrakonzerve protestanti u vecini obrni-okreni celog SAD-a, a liberalniji u manjini obrni-okreni celog SAD-a.
vecina katolichkih drzava koje imaju bolji standard i uredjenije su od pravoslavnih je, mislim zbog vishe razloga:
iz dalje proshlosti- daleko manje izlozene najezdi "horda" te ekspanzionistichkih sultanata s bliskog/srednjeg/daljeg istoka (izuzimajuci svojevremeno Shpaniju). gubitak Carigrada i Vizantije te pad ovih i drugih pravoslavaca pod-zna se kime- su krucijalno smozdili u pravoslavnoj sferi razvoj svega onog shto se nesmetanije razvijalo na hrishcanskom/krshcanskom zapadu. u vezi Rusije, mongolske najezde..... (svime ovim ne ulazim u preferiranje ni vrednovanje jedne versko-civilizacijske sfere nad drugom ni obratno, samo tehnichki objashnjavam da je verovatnije da ce se razvoji paralizovati u gubitku suverenosti te robovanju tudjim)
-dakle, nedostatak ili mrshavost svih onih faza (humanizam, renesansa, reformacija, pa protureformacija koja je u toj protureformacijskoj akciji vec bila prihvatila barem odredjene elemente koje su reformatori i hteli, burzoaske revolucije, kolonijalizam, imperijalizam, kapitalizam, kritike kapitalizma, socijaldemokratija..... pa sve do snaznog sekularizma, ljudskopravnih pokreta, pacifistichkih pokreta itd...itd... naovamo) koje je vecina zapadnog hrishcanstva/krshcanstva i/ili drushtava rechenog imala.
u Rusiji i svim zemljama bivsheg SSSR-a (vecinom "pravoslavne drzave") npr. se je mislilo teen-dvadesetih godina proshlog veka da je moguc skok iz skoro pa feudalizma u marksizam/lenjinizam ili tzv. nauchni socijalizam, no, pokazalo se da se tako samo politichko-mentalitetski dogmatizam i totalitarizam zamenjuje i odrzava iz jednog odela u drugo, a sve drugo gushi. u tom drushtvu su i Rumunija, Bugarska, a dobrim delom i vecina zemalja ex-Yu (mahom "pravoslavne").
Grchka kao pravoslavna drzava neshto drugachijeg politichkog toka je versko-etnichko-drushtveno-civilizacijsku suverenost povratila tek pochetkom dvadesetog veka, negde slichno kad i Bugarska/Makedonija, nakon vishe vekova pod osmanlijama, te se uskoro kao relativno mala i slabo uticajna (za razliku od Rusije/SSSR-a koja jeste bila svetska sila, bilo feudal-oidna bilo lenjinistichka te staljnistichka) nashla na vetrometini Prvog i Drugog Sv. Rata pa uskoro potom Hladnog rata te domicilnih politichkih nestabilnosti u trazenju ideoloshkog i politichko-mentalitetskog mesta za sebe.
a autokefalizam pravoslavnih crkava je uvek bio u medjupovezanoj vezi s tamoshnjim stanjima nacije, vladara, drushtva, sistema....
Poslato: 13 Jan 2013, 07:14
od svejedno
a nista nekadasnji kolonijalizam nekih zemalja...? bar sto se tice bogatstva.
Re: Život kršćana...
Poslato: 13 Jan 2013, 07:34
od Vel boy
ja pomenuh kolonijalizam i imperijalizam.
".....kolonijalizam, imperijalizam, kapitalizam, kritike kapitalizma, socijaldemokratija....."
Poslato: 13 Jan 2013, 07:45
od svejedno
vidi stvarno.
al si ga ubacio onako usput, izmedju humanizma & socijaldemokratije,
a ja npr mislim da zasluzuje izdvojeno mesto... pa i sto se tice uredjenosti, cak. ne samo bogatstva.
nauci covek kako da uredi drustvo kad na raspolaganju ima tuce drustava da uredjuje ,)
Re: Život kršćana...
Poslato: 13 Jan 2013, 07:54
od Vel boy
ubacio sam ga izmedju reformacija, protureformacija te burzoaskih revolucija i kapitalizma te kritike kapitallizma pa socijaldemokratije, a ne izmedju humanizma i socijaldemokratije. stoga, mojne da lazesh, svejedno.
usput pomenuo kolonijalizam?
koliki bi mi post tek bio da sam raspredao o kolonijalizmu posebno? zar se ne vidi da se podrazumeva sve shto se ima reci (shto se moze naknadno, koliko hocesh) o kolonijalizmu s obzirom da ga jasno pomenuh i nabrojah? i ne samo kolonijalizam vec i imperijalizam.
Poslato: 13 Jan 2013, 08:03
od svejedno
joj bre vel, ok - izvini,
no sam primetio kolonijalizam u tvom postu tek kad si ga ponovo pomenuo,
a licno volim da skrecem paznju na ... takve stvari.
tak da nema to veze sa tobom, zaista.
samo sa kolonijalizmom (i imperijalizmom) zapadnih zemalja.
(bilo kojih, zapravo, zemalja)
Re: Život kršćana...
Poslato: 13 Jan 2013, 08:07
od Vel boy
no problemos. onda si trebao tako reci da nisi bio isprva pazljivo prochitao da sam pomenuo kolonijalizam umesto shto si rekao "al si ga ubacio onako usput, izmedju humanizma & socijaldemokratije,"
Re: Život kršćana...
Poslato: 13 Jan 2013, 10:43
od kal zakath
Re: Život kršćana...
Poslato: 07 Mar 2013, 23:59
od UrkeJAZZ
Postoji teorija o tome kako je bogoslovski stav crkve neraskidivo povezan sa stanjem u državi.
Tako je za
protestantske crkve, koje su odbacile ogroman deo hrišćanskog predanja jer ga smatraju nepotrebnim i opterećujućim, dobar vernik onaj koji pre svega dobro obavlja svoje obaveze u društvu (ne samo crkvenom nego i državnom). Znači, neko jednostavno treba da bude koristan član društva, da mu doprinosi time što će se baviti svojim poslom (plaćanje poreza se podrazumeva) i on je dobar hrišćanin.
Nikakav poseban podvig se npr. ne traži kao što imamo asketizam posebno izražen u pravoslavlju. Jer neko ko se podvizava on ne doprinosi nikako društvu osim što se sam - lično uzdiže postom i molitvom npr. Meditacijom i sl.
Zato su protestantske države najrazvijenije - jer su i država (po prirodi stvari) i crkva, takođe, tražile od čoveka istu stvar - da bude koristan zupčanik u društvenoj mašineriji. I to je sve.
U
rimokatoličkoj crkvi već imamo mnogo više predanja koje podrazumeva monaštvo, celibat i sl. stvari ali baš u okviru toga imamo princip "ora et labora". Znači - moli i radi. To je maksima u nekim monaškim redovima a imala je i mnogo uticaja na celu crkvu.
Otuda je kod rimokatolika crkva postala na kraju i država. Oni mnogo polažu na organizaciju, na socijalno staranje... Ali naravno, pošto ipak imaju i podvig (ono "moli") nisu razvijeni kao protestanti.
Na kraju,
pravoslavlje je ostalo najviše u predanju crkve i čuva mnoge izvorne stvari. Osim toga, monasi su na Istoku imali ogroman uticaj od Ikonoboračke krize u još u 8. veku i mnogo toga su nametnuli celoj crkvi. Od bogosluženja i prakse, preko običaja, sve do velike strogosti i konzervativizma. I ono vrlo bitno - crkva je uvek imala državu iza sebe (Vizantiju) da se bavi "zemaljskim" stvarima - npr. socijalnim staranjem. Da ne govorimo o tome koliko se crkvi davalo, poklanjalo, opraštali se porezi (kao i danas uostalom).
Znači, u pravoslavlju oduvek pirncip da je bitan podvig, askeza, molitva, meditacija, a ostalo "lako ćemo" ili će država umesto nas.
E zato smo tako raspušteni i nerazvijeni.
Oprostite što sam malo udavio
Poslato: 08 Mar 2013, 03:40
od nsc
cestitke za (odlican) prvi post
bice nesto od tebe
Poslato: 08 Mar 2013, 11:29
od UrkeJAZZ
O, pa hvala!
Nije mala stvar dobiti ovakvu pohvalu od tako iskusnog i aktivnog forumaša.
Poslato: 08 Mar 2013, 12:11
od Anhedonie
evo i ja se pridruzujem cestitci, skroz se slazem
Poslato: 08 Mar 2013, 13:26
od UrkeJAZZ
Ah, uobraziću se
Hvala, drugari!
Re: Život kršćana...
Poslato: 09 Mar 2013, 16:52
od Vel boy
Urkin post je takodje dosta dobar, samo treba reci da bi se i mnoge stvari u pravoslavlju izmenile/modifikovale/reformisale slichnije zapadnom hrishcanstvu/krshcanstvu... da nisu pravoslavna drushtva i zemlje izgubili svoju suverenost i moc pochev josh od poraza kod Manzikerta u XI veku, sukcesivnog gubitka skoro cele Anatolije te medjusobnih gradjanskih ratova koji su usledili u ostacima Vizantije, preko gubitka Carigrada u XV veku.
a na podruchju Rusije, mongolskih pustoshenja...
jer, ja ipak mislim da je u ono vreme proshlosti od presudne vaznosti bila sopstvena suverenost i moc svake versko-civilizacijske sfere, ne ulazeci u to koje je naravi ("naprednija, bolja" a koja ne; a koja je bila u ono srednjovekovno vreme naprednija, bolja, ma - nikoja i nijedna....) koja versko-civilizacijska sfera bila.
Poslato: 09 Mar 2013, 18:02
od UrkeJAZZ
Naravno da ima mnogo drugih okolnosti.
Re: Život kršćana...
Poslato: 09 Mar 2013, 18:28
od Dr_Shortbus
Imam jedno pitanje. Zamislite svijet bez religija i svega što one nose, ne bez duhovnosti, nego baš bez religija, uglavnom monoteističkih jer su one najrasprostranjenije i najuticajnije. Da li bi se takav svijet razlikovao od ovog današnjeg, da li bi bio bolji ili lošiji, i zašto tako mislite?
Poslato: 10 Mar 2013, 00:14
od zozefin st
evo ja sam protestant, i bas sam razmisljala o tome .........
o razlikama
protestantizam je naprimer po meni najtolerantnija religija...
i gej frendli je
i ne zagovara hard-kor patrijarhat, nista ne zabranjuje svojim vernicima, jedino treba da se pridrzavaju 10 Bozijih zapovesti...
Svidja mi se kod ove moje vere to sto su svestenici uglavnom ok ljudi i ne petljaju se u politiku, znaci tu su za svoje vernike, ali ne zele vlast i tako to, nisu pohlepni toliko...
Poslato: 10 Mar 2013, 00:16
od zozefin st
svidja mi se moja religija, jer je onako opustena, tu je ako mi zatreba, ali me ne ogranicava...