[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2553395#p2553395]Vespertine napisao:[/url][url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2553269#p2553269]antibiotic napisao:[/url][url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2550435#p2550435]Vespertine napisao:[/url]Zasto tuzna?
Ja to gledam iz ove perspektive. Potpuno su se sami povadili iz ekonomske krize iz koje Nemacka ni dan danas ne moze da se izvadi uz svu silu Evropske unije, iako im je ta ista unija predvidjala apsolutni krah i bankrot drzave. Pozatvarali su sve problematicne banke, pohapsili bankare koji su bili odgovorni, drzava je odbila da ih pomaze i vadi iz govana i tako se baci u perpetualni daj-mi-da-ti-dam sistem dugovanja sa bankarskim kartelima, oporavili ekonomiju, vratili se na noge i sad ih boli tuki.
Ja licno ne vidim evrointegracije kao nuznost za sve, osim za drzave koje su u dubokim govnima kao nasa. Ako mogu sami, neka im je na zdravlje. Ali moram da pohvalim to sto su ladno odbili ono za cim ceo Balkan grca vec deceniju i vise unazad.
Ja licno ne vidim EU kao ekonomsku zajednicu, vec vise kao politicku/ideolosku, jer je to meni licno bitnija stvar. Odstupanje od unije, gubitak volje za jedistvom je korak unazad, a i pomalo nefer, jer moze biti obeshrabrujuce za ostale koji su vec u EU ili tek treba da joj pristupe. Island mozda nece da ogrizne u totalitarizam zbog toga, ali moze da se desi da populisticke i nacionalisticke stranke iz drugih, nestabilnijih zemalja to iskoriste ("po ugledu na Island") da bi stekli vise pristalica.
EU je pocela kao EEZ, tj Ekonomska Evropska Zajednica. Da je ostalo na tome bio bih svim srcem za uclanjenje u istu. Danas pomalo imam neku nesigurnost jer mi se sve vise cini da ce EU svakog trena da progura neki monstruozni zakon nalik na American Patriot Act, sto je samo jedan korak do policijske drzave. A teroristicki napad danas uopste nije tako tesko iscenirati.
Nesugurnos je sasvim prirodna pojava kada nastupi kriza, to opet nije razlog da treba odustati od svega kada se naidje na prvu, drugu prepreku, te ignorisati to sto je EU danas na svom civilizacijskom vrhuncu u smislu ljudskih prava, slobode kretanja, komunikacije i izrazavanja... i sto jos uvek za iste garantuje vise nego bilo koje uredjenje na planeti.
Mracne prognoze tipa policijske drzave su u principu neosnovane, jer gradjani Evrope ne zele da zive u takvim drustvenim uredjenjima u kojima im se ukidaju sve ove slobode. Cak ako do toga i dodje u nekim zemljama, ne treba podici njusku i reci " e mi necemo vise, a vi kako hocete", vec zajednicnim snagama raditi na tome da se demokratija odrzi.
Veca je nesigurnost,recimo, kada bi Srbija sada definitivno odustala od EU puta "slobodna" da uredjuje svoj sistem sama po svojoj volji i zelji vecine gradjana. Svi znamo koje su to snage u Srbiji koje bi tako nesto zelele, a u ostalim evropskim zemljama nije mnogo drugacije.