Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Aktuelnosti javnog zivota

Moderatori: Stripi, Moderators

Korisnikov avatar
By Sheytan
#2352171
Večernji list: Slovačko DA hrvatskom članstvu u EU uzdrmalo temelje Unije


Iz Slovačke je u srijedu stigla dobra vijest za Hrvatsku – tamošnji je parlament prvi ratificirao pristupni ugovor Hrvatske s EU. Dok je Hrvatska još zahvaljivala Slovacima, europski diplomati hvatali su se za glavu: Slovačka je, kažu, napravila veliku pogrešku, u proceduri su zanemarili dogovor europskih čelnika u Vijeću EU. Presedan je to koji prijeti ne samo stabilnosti EU i Lisabonskom ugovoru nego posredno i ratifikaciji hrvatskog ugovora u ostalih 26 država članica.

Jako protivljenje

Naime, Slovačka je istodobno s ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora morala prihvatiti i protokol o češkom izuzeću iz Europske povelje o temeljnim pravima, koja je sastavni dio Lisabonskog ugovora, te protokol o irskom izuzeću u pitanjima poreza, prava na život, obrazovanje i obitelj, što su Slovaci propustili učiniti. Da bi stvari postale jasnije, vratimo se u vrijeme pregovora o Lisabonskom ugovoru. Češka je zatražila – i dobila – izuzeće iz Povelje o temeljnim pravima, ponajprije zato da bi se spriječio povrat imovine sudetskim Nijemcima zaplijenjene poslije Drugog svjetskog rata. Suglasnost za češko izuzeće nije bilo jednoglasno – brojne su države izrazile nezadovoljstvo. No u zaključcima bruxelleskog summita održanog 29. i 30. listopada 2009. jasno je navedeno kako su se čelnici država i vlada svih zemalja članica suglasili da će za sljedećeg ratificiranja bilo kojeg pristupnog sporazuma – a to je, pokazalo se, Hrvatska – pridružiti Protokol o češkom izuzeću Lisabonskom ugovoru kao i Ugovor o funkcioniranju Europske unije. Irskoj su dali isto jamstvo. Ratifikacijom irskog, odnosno češkog dodatka ili protokola uz pristupni ugovor Hrvatske željelo se izbjeći ponovno odlučivanje o Lisabonskom ugovoru. Štoviše, bez irskog izuzeća šansa da Lisabonski ugovor prihvate Irci bila je mala.

Mogao bi nastati kaos

Slovački presedan, kaže naš sugovornik, mogao bi potaknuti brojne probleme u EU i stvoriti – kaos. Primjerice, pita se, tko sada sprečava bilo koju državu da učini isto? Mađarska se, primjerice, žustro protivila češkom izuzeću jer ono također onemogućuje povratak konfiscirane imovine Mađarima. Jedan od mogućih scenarija jest i taj da i Češka odugovlači s ratifikacijom hrvatskog ugovora, dok njezin problem – da ono što je dogovoreno bude provedeno u djelo – ne bude riješen. Usto, sama je Češka podijeljena oko izuzeća iz Povelje. Socijaldemokratska oporba, naime, tvrdi da izuzeće iz Lisabonskog ugovora onemogućava Čehe u ostvarenju socijalnih, radničkih i drugih ljudskih prava, odbacuju ga te su najavili da ga neće podržati u parlamentu. Mogao bi uslijediti domino efekt – izuzeće bi moglo postati element ucjene između raznih država koje brane svoje interese – a kolateralna žrtva mogla bi biti i ratifikacija hrvatskog ugovora u svim članicama. Iz slovačkog veleposlanstva u Zagrebu jučer su, pak, objasnili da nisu ratificirali irski i češki protokol jer oni u Slovačkoj "još nisu potpisani". Kad će ih potpisati, ne znaju točno. U prvoj polovici ove godine, kratko su objasnili.

Iz Sudeta protjerano oko tri milijuna ljudi

Češka je izuzećem iz Povelje o temeljnim pravima dobila jamstvo da Lisabonski ugovor neće dovesti do ukidanja Benešovih dekreta. Njih je 1945./'46. potpisao tadašnji čehoslovački predsjednik Edvard Beneš, tada u izbjeglištvu, i to kao prosvjed zbog Hitlerove aneksije Sudeta. Oni su poslužili kao pravna osnova za zapljenu imovine i protjerivanje između 2,5 i 3 milijuna sudetskih Nijemaca i nekoliko desetaka tisuća Mađara iz Čehoslovačke, pod kolektivnom optužbom da su surađivali s nacističkim režimom. Češka je vlada nakon oslobođenja inzistirala na Benešovim dekretima, a saveznici su ih na konferenciji u Potsdamu potvrdili.

Večernji list,
Sandra Veljković
Korisnikov avatar
By Sheytan
#2353528
Kako Hrvati podnose srpske uspehe u svetu i Evropi

Slika

Ante Kostelić: Tenis može svako da igra!

Samo dan pošto je najbolji teniser sveta Novak Đoković dobio sportskog “Oskara“, prestižnu Laureus nagradu, otac hrvatskog skijaša Ivice Kostelića, Ante, ničim izazvan istakao da tenis može svako da igra.

Dok je Novak u Londonu dobio trofej ispred Lea Mesija, Sebastijana Fetela, sprinter Juseina Bolta, košarkaš Dalasa i nemačke reprezentacije Dirka Novickog i biciklista Kadela Evansa, Ivica Kostelić je proglašen za najboljeg sportistu Zagreba.

Tom prilikom njegov otac je, ničim izazvan, istakao kako je skijanje neuporedivo teže od tenisa.

“Ne postoji baš nijedan primer u Hrvatskoj, ni pre ni sad, niti će ikada postojati, da vi vodite jedan privatni rat protiv celog sveta. Recimo, tenis stvarno može igrati svako. Ima odličnih tenisera iz Čilea, Argentine i tako dalje. Skijaški krug je ograničen. Da vas samo podsetim da je Đoković rođen na Kopaoniku. I da je probao da skija. Budući da smo prijatelji s njima, iskoristiću ono što su rekli: ‘Skijanje nije tenis, skijanje je mnogo komplikovano’”, naglasio je Ante Kostelić, a prenosi portal nezavisne.com.



Vanja Udovičić: Hrvatska da se bavi sobom, a ne Srbijom

Kapiten vaterpolo reprezentacije Srbija Vanja Udovičić ponovio je danas da njegova ekipa na prvenstvu Evrope u Ajndhovenu nije namerno izgubila utakmicu sa Crnom Gorom i na taj način uticala da Hrvatska ostane bez polufinala.

"Mislim da je suludo tražiti greške u drugima, potrebno je okrenuti se sebi. Crna Gora je u tom meču bila motivisanija, ali je i inače odigrala odličan turnir. Ja, kad izgubim, prvo gledam svoje, a potom tuđe greške. I Hrvatska ne bi trebalo da se bavi Srbijom nego sobom. Neka prvo pogledaju svoje igre, statistiku, pa neka onda pričaju o drugima", rekao je Udovičić za hrvatski portal "24 sata".

Srpski vaterpolista kazao je i da bi svaki od reprezentativaca trebalo da dobije nagradu od po 38.000 evra.

"Od države ćemo dobiti po 20.000, to je sigurno, a savez je obećao još po 18.000. Kroz te nagrade i kroz priznanja nakon završetka karijere, Srbija pokazuje kako poštuje sportiste. Vlada je tim potezom nagradila naš veliki trud jer mi sportisti smo u ovom trenutku najbolji ambasadori Srbije", naveo je Udovičić.

On je podsetio da je 27. januara, kada je odigrano i finale na EP u Ajnhovenu, ušao u istoriji srpskog sporta. Novak Đoković odbranio je trofej na Australijan openu, a rukometaši su osvojili srebro na EP.

"Dokazali smo da je mala Srbija u sportu jako velika. Tri finala u jednom danu, dva zlata i jedno srebro, to je malo ko postigao u istoriji. Na dočeku u Beogradu nas i rukometaše došlo je da pozdravi 20.000 ljudi, iako je temperatura bila minus deset. Doček kakav zaslužuju šampioni. To je kao da vam leti dođe 100.000", zaključio je Udovičić.
Korisnikov avatar
By Sheytan
#2360107
[url=http://www.gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?p=2353532#p2353532]Popeye napisao:[/url]
brisel priprema sankcije.
Kako ste sada aktivni...

Hapšenja zbog Medačkog džepa

Zagreb - Hrvatska policija uhapsila petoricu bivših pripadnika Hrvatske vojske zbog sumnje da su počinili ratni zločin nad srpskim civilima u akciji u Medačkom džepu.

Dvojica su uhapšena u Gospiću, a po jedan u Zagrebu, Bjelovaru i Selcu, mestu na Primorju kod Crikvenice, potvrdio je MUP, a prenose hrvatski mediji. Još se na zna identitet uhapšenih, ali se navodi da se radi o neposrednim počiniocima koji se terete za ratni zločin protiv civila i ratnih zarobljenika.

Suđenje za ratne zločine u Medačkom džepu Haški sud prepustio je hrvatskom pravosuđu.

Za brutalna ubistva šest zarobljenih i 33 civila uz više stotina spaljenih i uništenih zgrada general Mirko Norac, koji se teretio po komandnoj odgovornosti, bio je pravosnažno osuđen na šest godina zatvora, dok je general Rahim Ademi oslobođen optužbi.

Hag je za taj zločin napisao optužnicu i raspisao poternicu i za tadašnjim šefom glavnog štaba Hrvatske vojske Jankom Bobetkom, ali je vlada Ivice Račana tu optužnicu zadržavala dok Bobetko nije umro.

Sud je ustanovio i da sada penzionisani admiral Davor Domazet Lošo koga je glavni štab zadužio za operaciju "Džep 93" nije imao savetodavna nego komandna ovlašćenja, a primao je naredjenja od Bobetka.

Sud je ustanovio i da je Specijalnom policijom u toj akciji komandovao Željko Sačić, koji je naređenja primao isključivo od Mladena Markača koji je zbog zločina u Oluji i nakon nje u Hagu nepravosnažno osudjen na 18 godina zatvora.

Norcu je kazna za Medački džep bila objedinjena s kaznom za likvidacije srpskih civila po Gospiću ujesen 1991.godine, pa je dobio jedinstvenu kaznu 15 godina zatvora.

Nakon objavljivanja vesti o puštanju Norca nakon dve trećine izdržane kazne na slobodu u novembru prošle godine protestovale su organizacije Dokumenta - Centar za suočavanje s prošlošću, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka i Gradjanski odbor za ljudska prava. One su naglasile da bi državno tužilaštvo trebalo da sprovede istragu o direktnim počiniocima teških ratnih zločina za koje je Norac osuđen po komandnoj odgovornosti i istražiti Domazetovu odgovornost, individualizovati odgovornost za zločine počinjene u području delovanja specijalne policije i utvrditi nivo komandne odgovornosti u vezi s tim zločinima.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!