Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Svet

Fondacija štiti prava gej osoba u Nemačkoj

e-novine.com  ·  Dodato: 31. AUG 2011

Nemačka savezna vlada u sredu je donela odluku o osnivanju Fondacije Magnus Hiršfeld koja treba da pruži odlučujući doprinos razgrađivanju predrasuda i borbi protiv diskriminacije lezbijki, homoseksualnih muškaraca i transseksualnih osoba.

Za rad Fondacije, koja je nazvana po berlinskom lekaru, seksologu i suosnivaču prvog pokreta homoseksualaca u Nemačkoj Magnusu Hiršfeldu (1868. - 1935.), odvojeno je za početak 10 miliona evra.

Novoosnovana institucija treba da omogući istraživanje života homoseksualaca u Nemačkoj, pre svega u vreme progona tokom nacističke diktatire.

Pored toga Fondacija namerava da ponudi specijalne kurseve i druge sadržaje koji će učiniti da poraste poštovanje za ovu grupu građana i da se razgrade predrasude prema njima.

Stranke vladajuće koalicije, Hrišćansko-demokratska unije (CDU) i Liberali (FDP) su koalicionim ugovorom pre konstituisanja vlade 2009. dogovorili osnovanje ove fondacije.

U saopštenju ministarke pravosuđa Sabine Lojthojser Šnarenberger, koja se posebno angažovala da se Fondacije osnuje, navodi se da "čak i ako je nemačko društvo danas otvorenije i liberalnije, diskriminacija lezbijki, homoseksualaca i transseksualaca ostaje problem".

Socijaldemokratsko-zelena vlada je 2001. usvojila zakon kojim je prvi put u Nemačkoj osobama istog pola omogućeno da registruju životnu zajednicu sličnu braku.

Manifestacije kao što je gej-parada u velikim nemačkim gradovima tretiraju se isto kao i sve druge priredbe te vrste, kafići u kojima se okupljaju homoseksualci takođe ne privlače posebnu pažnju građana, kao ni istopolni parovi koji se na ulici ljube ili drže za ruke.

To, međutim, još ne znači da u manjim, konzervativnijim sredinama homoseksualci ne strahuju od diskriminacije ili socijalnog prezira, u slučaju da javno pokažu svoje opredeljenje.

Poslednjih godina je razgrađivanju predrasuda prema homoseksualcima doprinelo to što je niz uticajnih ili popularnih ličnosti političkog i javnog života otvoreno priznalo da su homoseksualci ili lezbejke.

Među njima su i ministar spoljnih poslova Gido Vestevele, gradonačelnici Berlina i Hamburga Klaus Voverajt i Ole fon Bojst, glumica Ulrike Folkerts ili TV-voditelji Alfred Biolek, Hepe Kerkeling i Ana Vil.

U parku Tirgarten u centru Berlina je 2008. godine otkriven spomenik homoseksualcima - žrtvama nacističke diktature.

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi