Gej Srbija

www.gay-serbia.com
filmovi
TROY
(2004, USA)
         
       


 

režija:   Wolfgang Petersen
uloge:   Brad Pitt ; Eric Bana ; Orlando Bloom
scenario:   David Benioff
žanr:   ''Istorijski spektakl''
trajanje:   165 minutar

 

 

 

Kliknite na slike da ih uvećate!!!

 

 

 

     

Za one koji s nestrpljenjem očekuju da vide Brada Pitta, Orlandoa Blooma i Erica Banau razodevene i nauljene, filmovani ep o Troji, holivudski ''lepotan'' od 200 miliona dolara, upotpunjen mnoštvom mačeva i sandala, itekako ima šta da pruži.


Onima koji su, pak, priželjkivali letnju akcionu zabavu za intelektualce u stilu ''Gladijatora'', ovaj film se možda neće dopasti, a oni koji bi voleli da vide kako trojanski rat iz Homerove ''Ilijade'' oživljava na velikom platnu, trebalo bi da se pripreme na veliko razočaranje.


Scenarista David Benioff se preterano proizvoljno odnosio prema izvornom materijalu. Neke od njegovih intervencija su doduše veoma kreativne i promišljene, kao što je epizoda koja ukazuje na to kako se šire legende o besmrtnosti heroja, koristeći zamenu identiteta prilikom pogibije Ahilovog rođaka na bojnom polju. (Ova verzija priče, kao što se vidi, pokazala je potpuno pomanjkanje bogova, polubogova i ostale mitologije.)


To je inteligentan, upečatljiv i komleksan scenario, čak i onda kada devetogodišnji rat svodi na nekoliko dana i prikazuje Ahila kao zaljubljenog, toliko da je ovaj spreman da se odrekne predstave o sebi, kao o okorelom plaćeniku, koji se ne bori za ideale ili vernost vladaru, već samo zbog sopstvene slave.


Ali ''Troja'' je film u kome se većina dobrih strana scenarija, uključujući i herojske, nepromišljene, drske, idealističke, lojalne, naivne i sebične crte svih važnih likova, gubi u grandioznoj i preteranoj produkciji i izborom glumaca koji podilazi ukusu publike.


Ova priča iz davnina počinje, naravno, time što neodgovorni i ljubavlju zaslepljeni princ Paris (Orlando Bloom) iz Troje, sa mirovnog samita u Sparti tajno odvodi Jelenu, spartansku kraljicu hipnotišuće lepote (igra je nova nada holivuda, Diane Kruger) i tako šokira i obeshrabruje svog brata Hektora (Eric Bana), a što je još važnije, izaziva bes spartanskog kralja Menelaja (Brendan Gleeson).


Tada počinje potera za princom, do neprobojnih zidina njegovog rodnog grada, u kojoj učestvuje velika, neverovatno realistična, kompjuterski generisana flota grčkih brodova, kojom komanduje oportunistički osvajač Agamemnon (Brian Cox) i velika, istorijska bitka može da počne. Ali, iako reditelj Brian Petersen uživa u velikim, jasnim scenama borbe prsa u prsa, ove centralne scene nisu uspele, zato što je, prvenstveno zahvaljujući kasapljenju u montaži, nemoguće utvrditi tok bitke, sve dok se jedan od komandanata ne oglasi da naredi povlačenje.


Nedostaci ovog filma nastali pri prikazivanju rata (npr. cela bitka se apsurdno zaustavlja da bi borci iz pozadine poslužili kao publika u jednoj sceni mačevanja) nisu, međutim, toliko frustrirajući koliko je to pogrešan odabir glumaca koji su se našli u glavnim ulogama.


Rupe u glumi se jasno vide u pokušaju Brada Pitta da se ratosilja svoje urođene, moderne pojave, ne bi li dočarao komplikovanu, antiherojsku verziju Ahila. Još je teže shvatiti ga ozbiljno kada ga u prvoj sceni vidimo sa dve devojke u krevetu i kada čitavu trećinu filma provodi razmećući se svojim dekoncentrišuće lepim, nagim telom.

nnn Pogledajte trailer >>

 

U nezahvalnoj ulozi mekušca Parisa, Bloom se silno namučio da pronađe ravnotežu između detinjaste samoživosti (on čitav svoj narod uvlači u rat zbog jedne žene) i časnih, propalih pokušaja viteštva. U stvari, teško je i zamisliti šta to Jelena vidi u njemu (izuzev njegovog nežnog i lepog torzoa, koji se da videti u nekoliko scena).


Ali, sa druge strane, ni neugledna lepota Diane Kruger se je ističe posebno, a ni njena gluma nije dorasla legendarnoj ulozi ''lica koje je porinulo hiljadu brodova''. Ova uloga vapi za nekim ko upecatljivo i neobicno izgleda i dovoljno je snažan da lik Jelene predstavi kao nešto više od ratnog plena, te primora Parisa da bude mnogo zanimljivije momče. Gde je Angelina Jolie, kada vam je stvarno potrebna?


Iako su njegovi mišići bili jednako zastupljeni u ovom filmu koliko i njegovo lice, Bana se malo bolje snašao u ulozi Hektora, liku snažnog ratnika začinjenom sa malo konflikta oko njegove odluke da izabere lojalnost porodici i bije bitke svog mlađeg brata, umesto političke mudrosti. Peter O'Toole se, takođe, pokazao kao dobar izbor za ulogu trojanskog kralja Prijama, Hektorovog i Parisovog oca, ali jedini koji je u ovom filmu pokazao izuzetno glumačko umeće je Brian Cox, koji je otmeno, ali izvrsno zao kao bezobzirni pljačkaš Agamemnon.


''Troji'' u velikoj meri doprinose i scenografija i kostimim ratnika, koji izgledaju veoma muževno, uprkos kožnim suknjicama i dugim loknama kakve su nosili Spartanci. Benioff i Petersen su odradili dobar posao da učine klišee u ovoj priči još očiglednijima: čak i rado prihvatanje zloglasnog drvenog konja od strane Trojanaca ne izgleda kao zamka za koju svako ko ima i najosnovnije znanje zna.


Svi elementi ovog filma se sklapaju u celinu koja vam može zadržati pažnju za svih 165 minuta njegovog trajanja, ali jedini momenti koji se stvarno izdvajaju iz gomile bitaka i mesa, su scene Ahilove borbe. Brad Pitt je, trenirajući kod mačevaoca Stevena Hoa, ovladao nepretencioznim, poetično tečnim, nenapornim, a smrtonosnim stilom scenske borbe, koji je minimalistička antiteza hladnog, hongkonškog preteranog ubijanja kakvo se da videti u ''Matriksu'' i njemu sličnima.


Da je i ostatak ovog filma tako elegantan i prefinjen kao Bradova igra sa mačem, ''Troja'' bi postala klasik.

Priredila: Ivana

+ Preporučujemo

© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.