Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Svet

Džek i Majkl MekKonel: gej Amerikanci venčani od 1971. do danas

crol  ·  SAD  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 10. JUL 2013

Malo je poznato da su Džek Bejker i Majkl MekKonel iz Mineapolisa prvi američki gej bračni par uopšte, a to svoje pravo izborili su pre više od 40 godina! Uspeli su sklopiti brak i u njemu ostati četiri decenije zahvaljujući domišljatom pravnom triku, otkriva BBC.

Biti deklarisan kao pripadnik ili pripadnica LGBT zajednice sedamdesetih godina prošlog stoleća u Sjedinjenim Američkim Državama, gotovo po pravilu je značilo da će osoba koja se odluči na taj korak ostati bez posla, prijatelja, porodice. Slika gej muškarca bila je karikaturisana - uspaljeni muškarac u gej baru, promiskuitet kao životni stil.

No, Džek i Majkl MekKonel nisu se uklapali u taj stereotip.

Prvi slučaj gej brakova na Vrhovnom sudu

Bili su u kasnim dvadesetim, uredno podšišani, uglađeni, Bejker je studirao pravo, MekKonel je radio kao knjižničar. Bili su u vezi četiri godine kad su odlučili zatražiti dozvolu za sklapanje braka. Očekivano, bili su odbijeni s obrazloženjem da su obojica muškarci. No, oni su se odlučili boriti i žalili su se sve dok njihova žalba nije pristigla na Vrhovni sud. Bio je to prvi put da Vrhovni sud SAD-a mora odlučivati o gej braku.

Ipak, izbegli su odlučivati o njihovom slučaju uz tvrdnje kako "nije reč o pitanju od federalnog značaja". To, međutim, nije obeshrabrilo Bejkera i MekKonela pa su ponovo podneli zahtev za sklapanje braka, ali je ovog puta Džek Bejker promenio ime u rodno neutralno, "Pet Lin". Bio je to jednostavan, ali uspešan trik.

Izborili su dozvolu za brak i počeli planirati venčanje. Metodističkog sveštenika pitali su hoće li ih venčati i obećali su da će proći celu proceduru predbračnog savetovališta, kakvu u metodističkoj crkvi prolaze hetero parovi u pripremama za venčanje.

Zaplakao kad ih je venčao

Prvo je pristao, a onda se 24 sata pre venčanja predomislio. Pomogao im je pastor Rodžer Lin s kojim su sarađivali u savetovalištu za pripadnike LGBT zajednice u Mineapolisu.

U izjavi za BBC Lin ističe kako to nije bilo samo venčanje nego prvorazredni društveni događaj za gej zajednicu. U to vreme u Metodističkoj crkvi nije postojala zabrana venčavanja pripadnika istog pola.

"Metodistička crkva uvek je bila aktivna na polju društvenih pitanja. Očekivao sam da će me progresivno krilo crkve podržati u mojoj odluci da venčam istopolni par.", kaže Lin. I danas se seća trenutka kad ih je proglasio supružnicima.

Venčanje se održalo u staroj viktorijanskoj kući pokraj jezera u Mineapolisu.

"Umesto mlade i mladoženje, na torti su bile su figurice dvojice mladoženja. Kad sam ih proglasio supružnicima, bio je to dirljiv trenutak, posebno kad su se poljubili.", priseća se Lin.

Premda je pomagao u savetovalištu za pripadnike LGBT zajednice, nikad pre tog venčanja nije video dva muškarca kako se ljube i priznaje da mu je taj trenutak bio pomalo šokantan te da se morao suočiti s vlastitom homofobijom.

Na kraju ceremonije venčanja se rasplakao i rekao kako zna da postupa ispravno.

Država im nikad nije poništila brak

"Bilo je posve jasno da se ta dva čoveka vole i da se slažu", kaže Lin. No, nakon što je venčao Bejkera i MekKonela, započeli su problemi u njegovom braku - supruga je bila nesrećna zbog toga što je venčao gej par i brinula se kakve će to javne reakcije izazvati. Sledeće nedelje išli su zajedno na misu koju je njegov kolega držao za njega jer je venčao gej par, a Lin je to protumačio kao zabavnu podršku iz svoje crkve.

Ali, sreća nije dugo potrajala - iz cele Amerike počela su mu stizati pisma puna mržnje, uskoro je dobio i otkaz (kasnije su ga po žalbi vratili na posao), a raspao mu se i brak.

Nakon što je vraćen na posao, u Metodističkoj crkvi su tražili da se odrekne gej braka i da prizna grešku, ali nije hteo i do kraja je ostao u uverenju kako je kao sveštenik učinio baš ono što je trebao kad je venčao pomenuti par.

Džek Bejker i Majkl MekKonel i dalje žive u srećnom braku, a država Minesota nikad im nije opozvala dozvolu za brak.

Izbegavaju javne nastupe, a BBC podseća na nekoliko poruka koje je u showu Dejvida Siskinda 1973. godine javnosti uputio Džek (Pet Lin): "Pravo na brak je ljudsko pravo. Ono udara u jezgro diskriminacije, ne možemo dozvoliti ne-gej ljudima da nas tretiraju drugačije, moramo reći: Plaćam porez ovoj vladi i ona me mora prepoznati kao jednakog građanina!"

 

Vaši Komentari
"Pravo na brak je ljudsko pravo. Ono udara u jezgro diskriminacije, ne možemo dozvoliti ne-gej ljudima da nas tretiraju drugačije, moramo reći: Plaćam porez ovoj vladi i ona me mora prepoznati kao jednakog građanina!"
---Upravo tako! Ako postoji Raj, svestenik ce biti u njemu. Zena ga je ostavila jer je brinula sta "selo" kaze a ne sta je ispravno. Verovatno ni sama nije stupila u brak iz ljubavi. Svakako... verujem da je ONA bila na gubitku.
Beograd · 10.07.2013, 13:42
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi