Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Srbija

Cesid: LGBT, Romi i verske manjine i dalje diskriminisani

cesid  ·  Srbija  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 10. DEC 2012

Najveći stepen diskriminacije u Srbiji i dalje je izražen prema Romima, LGBT populaciji, verskim manjinama, osobama s invaliditetom i zaraženim HIV-om, rekao je danas izvršni direktor CeSID-a Đorđe Vuković.

Trećina građana Srbije ne pokazuje značajne elemente diskriminacije, 18 odsto ih pokazuje, dok je 50 odsto njih neutralno po ovom pitanju, rezultati su istraživanja "Odnos građana prema diskriminaciji u Srbiji " koje je CeSID radio za potrebe Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

- Distanca prema Hrvatima je mnogo veća nego ranije, ali to je i očekivano, jer su istraživanja rađena u periodu kada je Haški tribunal doneo oslobađajuće presude za hrvatske generale - rekao je Vuković na predstavljanju istraživanja.

On je naveo i interesantan podatak da postoji jasna distanca prema Romima, koji su prihvatljivi kao komšije i kolege, ali ne i za brak, za razliku od Hrvata koji su prihvatljivi za brak.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić je, povodom današnjeg Međunarodnog dana ljudskih prava, naglasila da je Srbija izgradila valjan pravni okvir za poštovanje ljudskih prava, ali da se još mora dosta raditi na njihovom popravljanju, jer, kako je rekla, svedoci smo da se ljudska prava krše i da je diskriminacija veoma rasprostranjena.

- Diskriminacija je prisutna u svim sferama života. Diskriminišu se siromašni, žene, Romi, LGBT populacija - naglasila je Petrušićeva.

Ona je dodala da su ovim ištraživanjem želeli da identifikuju šta ubuduće mora biti ključno područje njihovog delovanja.

 

Vaši Komentari
Romi su veliki neradnici. Svuda. Žive od socijalne pomoći i krađa. Činjenica.
bg · 11.12.2012, 5:30
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi